Ambasadori i ri i Shqipërisë në SHBA i paraqiti presidentit Biden letrat kredeciale

25 Shtator 2023, 21:10Politika TEMA
Ambasadori i ri i Shqipërisë në SHBA i paraqiti presidentit Biden

Ambasadori i ri i Republikes se Shqiperise ne SHBA, Ervin Bushati i paraqiti presidenti Biden letrat kredeciale, duke startuar ne kete menyre zyrtarisht detyren e tij si perfaqesues i Shqiperise ne Uashington.

Dy muaj me pare Presidenti i Republikës së Shqipërisë liroi dhe dekretoi ambasadorët e rinj. Ndërkohë ish-deputeti Ervin Bushati është emëruar Ambasador i  Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Keshtu, ish-deputeti i Partisë Socialiste, Ervin Bushati, u emërua si ambasador i Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por që i njëjti do të jetë ambasador jorezident në  Shtetet e Bashkuara të Meksikës, Republikën e Panamasë, Republikën Domenikane, Republikën e Guatemalës dhe në Republikën e Kosta Rikës.

6 Komente

 1. E
  Eni

  Ky vetem enonomist nuk ishte so do jete ambasador...po Fatja I paraqiti letrat?

  1. H
   Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

   Çfare është my lajm si në vitin 1984? Turp. Asnje gazetë Perendimore nuk boton nje lajm të tillë, sepse e tallin të gjithë lexuesit. Kete lajm e ka porositur me pagesë dikush, per të promovuar Ervin Bushatin. Por Ervini, po të donte reklame, të shkonte ne Miami dhe të dilte ne plazh nudo si Rama. Mbase pas disa vjetesh mund ta bënin kryeminister. Kush ka nje kovë, sepse po më perzihet.

   1. M
    Mendimi im

    Ne fakt, Ervini, eshte personi duhur dhe konsekuent ne pergjegjesine e tij per te perfaqesuar ne Amerike ata shqiptare qe jane te vertete. Sukses !

   2. M
    Mondi

    Ca laperi na perfaqeson si ambasador

    1. M
     Messerschmitt

     ky nuk bo per kete post .....nuk di te lidhi dy fjali ne shqip lene pastaj ne anglisht ...eshte leshko pocaqi fare .....

     1. E
      Edi

      Epo ka mbetur dipllomacia ne doren e ketij Skngeli nip a mbese e komunisteve pa u ngritur ne detyre!

      Lini një Përgjigje