“Scholz më tha: Shqipëria do futet në BE gjatë mandatit tim”, Rama: Ambasadës ruse do t’ia ndryshojmë sërish emrin e rrugës

24 Shtator 2022, 09:34Politika TEMA

“Scholz më tha: Shqipëria do futet në BE gjatë

Rruga “Dervish Shaba” në Mjull Bathore në kryeqytet do të mbajë emrin “Ukraina e Lirë”. Lajmin e ka bërë të ditur Kryeministri Edi Rama, i cili në një intervistë për Rory Stewart and Alastair Campbell në podkastin e tyre “Pjesa tjetër është politikë”, duke iu përgjigjur pyetjes për ndikimet ruse dhe kineze në vend, theksoi se asnjëra as tjetra nuk shihen si shpëtimtare në Shqipëri.

Nuk kemi prani ruse në asnjë formë a mënyrë, përveç një ambasade, e cila e ka zhvendosur së fundmi selinë e saj, për arsye se rrugën ku gjendej ambasada ruse ne e emërtuam me emrin “Ukraina e Lirë”  dhe për këtë arsye u zhvendosën në një adresë tjetër. Kam marrë vesh tani se kryetari i Bashkisë së Tiranës ka ndërmend ta zhvendosë sërish emërtimin pranë selisë së re të ambasadës së tyre.”

Teksa bëri një krahasim mes Angela Merkel dhe Olaf Scholz, zbuloi edhe një angazhim të këtij të fundit ndaj Shqipërisë.

“Kur takova Scholtz në zyrën e Angelas, për ca minuta po ndihesha shumë çuditshëm sepse po mendoja ishte ajo që prezantonte veten e saj si burrë para meje. I njëjti qëndrim, e njëjta mënyrë e mbajtjes së duarve, e njëjta pamje, i  njëjti reagim, i njëjti ton zëri. E kuptova që nuk ishte ajo, por ai, në momentin kur tha jam i angazhuar që Shqipëria dhe Ballkani Perëndimor të futen në BE gjatë mandatit tim, ajo nuk do e thoshte kurrë këtë.”

Pyetjes nëse Shqipëria vijon ta dojë integrimin në BE, iu përgjigj qartë edhe pse mes kritikash.

“Dhe, në vitin 1990, kur e gjithë lëvizja e regjimit pati sukses, slogani ishte “E duam Shqipërinë si Europa”. Pra, të qenit Evropë, do të thotë që ne të jemi në një vend të sigurt, dhe të jemi në një vend ku njerëzit kanë rëndësi dhe jo aty ku të tjerët vendosin për ju.”

Angazhimin dhe qëndrim e tij në politikë politik në vitet ’90, Rama ja dedikon ish-kryeministrit Toni Bler dhe rrugës së tij të tretë.

“Nuk do të isha në politikë nëse Alastair Campbell nuk do të ekzistonte, nëse Tony Blair nuk do të ekzistonte dhe as “rruga e tretë”. Hera e parë që pashë mirazhin e të qenit në politikë ishte koha kur jetoja në Paris duke blerë një gazetë pas fitores së laburistëve të rinj.”

Kryeministri Edi Rama iu përgjigj interesit të dy moderatorëve edhe për sulmin kibernetik dhe trafikun e emigrantëve me gomone. Për këtë të fundit Rama vuri në pikëpyetje shifrat reale të emigrantëve dhe shtoi se po punohet me autoritetet e Britanisë së Madhe.

61 Komente

 1. f
  folja tha .....me tha , i thash , do me thot , do

  Sholci tha se Sqiperia do futet ne BE ne mandatine tij ?????? Pse Sholci e ka ne dor ?? Te tilla deklarata thosh Merkeli me tonelata ....fjalet i mer era veprat mbeten ...ose sic thone andej nga anet e mia : nga e thena ne te bere , te ndan nje mal i tere ....

  1. S
   Sufllaqe me norme!

   nga 41 komente deri ne oren 12:07, 30 i ka bere vetem sufllaqja! Mero, nderroja turnin djalit se u lodh, aktivizo sufllaqen tjeter, mos u bej shfrytezues i pashpirt i krahut te punes :)

   1. K
    Kalec Dega

    … ja dhe Kongresi i PPSh u ringjall besnik fushatave te Partise dhe xhaxhit Edi…. - Pra, Rama do ta kaloje klasen me mik ashtu si morri diplomen e pikturistit

    1. t
     taras bulba

     Ore ti lamash , e kupton ?? Je bere shume i neveritur ...shiko suratin tend dhe lere Ramen , Rama e ke ne regull hariti te udheheq nje shtet te tere po ti ?? Ti cben ?? Gam gam gam gam neper portale ....dembel dhe parazit njheresh ....po te pelqen , po ste pelqen mer dhe Janullen dhe qerouni te Kuli sygerdalla ...atje do gjesh miq e shoke nga Agi i Arte ....pederast

   2. F
    Flori

    Keto ruset paskan qene shume negative dhe Rama shume mire do beje qe do ndryshoje emrin e rruges

    1. R
     Roi

     Mos u kapni kot me Ramen o ruse se nuk ja dilni dot

     1. D
      Demir

      Shqiperia me ramen ne krye asnjeher ska qen pro luftrave dhe gjithmon i jemi gjendur pran ukraines. Keni ber veprimin e duhur

      1. L
       Luli

       Integrimi yne ne BE eshte nje ceshtje me te vertet e rendesishme por me ramen mendoj se do e arrijm shum shpejt

       1. M
        Mondi

        Emertimi qe qeveria i ka ven rruges percjell nje mesazh shume te fort qe ne e mbeshtesim ukrainen dhe sjemi pro luftes

        1. f
         fjordi

         jo vetem gjat mandatit te tij por dhe gjat mandatit te rames

         1. E
          Enio

          Sa mashtrues eshte ky Rama, i neveritshem fare. Ruset nuk i duroj dot pas pushtimit te Ukraines, por ambasaden e kane zhvendosur qe ne vitin 2019 ne lagjen ku jetoj une dhe Rama e di mire kete. Hajduti

          1. L
           Luan

           Rames ti vini anash gjithe ju tjerit se po punon fort qe vendi yne te jete pjese e BE

           1. v
            vini

            po dhe ai emer eshte i mir po mir do bejn nese do i ndryshoj emri pasi duket sikur po i bejn kunje rusis

            1. B
             Bureto

             Pavaresisht motivit qe eshte politik, asaj rruge nuk do duhej t'i ndërrohej emri, sepse mban emrin e Donika Kastriotit dhe është prej dekadash ashtu. U habita kur e vura re këtë! Tani shumë mirë bëjnë që po e korrigjojnë dhe rrugën "Ukraina e Lirë" ta ç'vendosin në Bathore.

            2. c
             cimi

             po te ecim me kete rritem te fuqishem do te futemi dhe mbas 2 vitesh ne bashkimin europian

             1. k
              kleandro

              rames i jemi falenderues pasi po ben pun fantastike per te na futur ne Be

              1. r
               regi

               normale qe neve do futemi kaq shum pune te mira qe jane bere jane te pritshme keto lajme

               1. b
                buli

                Asnje vend serioz nuk i ben keto politika me ndryshimin e emrit te rruges,mistrec si cilimi bythe. Tirana eshte i vetmi qytet ne europe qe stacionet e autobuzit nuk kane emra, dhe keta merren me ambasaden. Fare e keqe

                1. D
                 Dakord

                 Buli je i vonuar apo cfare???!!! Hahahaha nje stacion autobuzi e ka emrin stacion autobuzi. Apo do qe te quhet "stacioni buli" hahahahaha toç

                 1. F
                  Fisnik

                  Emërtimet e vendndalesave të autobusëve lokalë përgjatë linjave. Kështu e kuptova.

                  1. T
                   Tirona

                   O mjeshtrri a kupton ti ça po thot Buli apo jo? Stacioni te Libri Universitar psh duhet të ket tabelë të shkrujtme filan stacion. Se ene emrat që i din shum njerëz jan venos nga fatorinot e autobuzit.LIBRI, PIRAMIDA, KULLAT ,9KATSHET e kshu me rradhë.

                   1. B
                    Buli

                    te qifsha civilizimin tend katundar.... cdo stacion autobuzi ne boten e civilizuar ka nje Emer. ps varri i bamit, piramida, sh.skenderbej etj.etj. Po normale eshte per nje popull qe 80% ka zbritur nga fshatrat qe skishin as rruge e as sheshe e as urbane dhe nuk e kuptojne se ceshte CIVILIZIMI.

                  2. r
                   rindi

                   shyqyr kemi pasur ramen qe ka ber kaq shume per ne

                   1. e
                    enri

                    sa lajme te mira kemi marr vetem nga qeverisja juaj,suksese

                    1. S
                     Semi

                     Russia eshte 1/3 e botes...nese prish maredheniet u kufizon Shqipareve 1/ 3 e botes...nuk eshte zgjuarsi...ka qindra students ne Rusi ka dhe tregtare e familjare...kjo jane thjesht veprime adoleshente.....as usa nuk e ben...nacionalizmi streha maskarenjve...

                     1. B
                      Bureto

                      Së pari Rusia është vendi më i madh i botës nga sipërfaqia, por edhe kështu jo 1/3 e saj. Ndërsa nga popullsia ka gjithsejt 140 mln. banorë, më pak se dyfishi i Gjermanisë, që është ekonomia e parë Europës, ndërsa Rusia renditet diku aty nga mesi, prapa Britanisë, Francës dhe Italisë. I madh e i fuqishëm quhesh jo nga numuri i ushtarëve dhe mbushjeve bërthamore, por nga GDP dhe të ardhurat për frymë të qytetarëve të secilit vend. Po Rusia është vend i pasur me burime natyrore dhe është prej tyre që është dhe aq e fuqishme sa është.

                     2. f
                      festim

                      o salii hemoo merr cik shembull si sbere nje gje te hajrit per kete vend po ngele duke u shpallur nongrada gjithandej

                      1. B
                       Beqir

                       Gjithmone e kemi mbeshtetur Ukrainen e kemi qene kunder luftes

                       1. B
                        Bora

                        Vetem fale vemendjes qe lideri yne Edi i ka kushtuar ceshtjes se BE-se ,u arriten te hapeshin negociatat me BE-ne dhe jam e sigurt qe me ju se shpejti do jemi ne BE

                        1. S
                         Semi

                         Po po shume shpejt.....aty mbahu...

                        2. o
                         olsion

                         i jemi falenderues rames per githe keni punen e mire qe ka ber nshqiprii

                         1. D
                          Denis

                          Me ju do anetaresohemi ne BE vetem duhet te presim pak sepse cdo gje e mire ka kohen e vet

                          1. H
                           Hasoni

                           po kto sufllaqet as naten skan pushim me komente ne sincron duke lavderuar qeverine??

                           1. S
                            Shqip...

                            Tipike Kllouneri Politike Shqiptare . Nderkohe qe vendi qelb nga Kriminelet salih metaj , qe i kan vjedhur Miljarda ktij Shteti e pellasin cdo dite medieve dhe kane Vila ne disa vende ne Shqiperi , nji vend qe qleb nga Fake Institucionet ,nepermjet te cileve ripet populli shqiptare , institucione qe vetem Fasaden kane te ngjashme me Institucionet e vendeve Europiane por brenda te cileve ka Hajdute qe rjepin Popullin shqiptare duke mos i afruar asgje atij ,vec Mjerimit . Bordellua Drejtesi ka 31- vjet qe Hesht dhe si e tille Ligjin ne Shqiperi e ben Krimi ,ai Politike i Bandes se Kermave te Lalzit maloko-fshatareve te peshtire , ngrihen institucione fiktive si Spak - qe paguhet 8-Milj € ne Muaj per te Mos bere Asgje ,nderkohe qe shqiptaret ,taksapaguesi qe i paguan Maskarenjete e Spak e gjithe Fake Institucioneve , nuk kan buke ne tavoline ne darke per femijet e tyre ! Ky Pushtet Kllounesh ,eshte i papegjegjshem per gjithcka ben e perfaqson . Shqiperia eshte nji Shtet pa Intitucione , PaUshtri , PaDrejtesi , me institucione Fallso ,me institucione mbush me Parazike te cdo feje ,plehrat Mesejtare qe as djallit s'i duhen ,te cilet i financon ky Shtet Absurd nderkohe qe ky shtet kerkon te beje Politikat e botes ne menyren me Sharalatne . _ Bej njiher vendin dhe per popullin shqiptare z.KM pastaj merru me Boten . Kjo Marrezi ne Politiken Shqiptare duhet te marre fund ,perndryshe e ardhemja eshte e pashprese per shqiptaret . _Ne Shqiperi eshte Emerghjente krijimi i nji Partie Intelektualesh Patriote qe mbrojn interesat e shqiptareve

                            1. R
                             Republaik

                             Vetëm po punuan për 150 € në muaj politikamët këtë popull e bëjnë të pasur vetëm me rrogat e deputetëve brënda ditës . Këtu shiten hallet e popullit për lluks 2000€ për kokë deputeti . Kush e bën për 4 vjet falas për këtë me të njëjtin zell por në vlerën e një pensioni ?! Hidhe në votë edhe korupsionin për të koruptuar deputetët e ardhshëm në shërbim të popullit që të lëjë kokën për një deputet puro .

                             1. R
                              Reforma Kursimi ose deshtim i gjithanshem

                              Republaik, eshte shume e vertet , Nji Qeverri e nji Shteti nga me te varfrit ne Europe ,qe ndihmat nga BE-ja etj i jepen me Pikatore ,( duke mos i pejashtuar gajsme nga Ndihmat Hipokrite ) do duhej qe ne kto Kohe Krizash te gjithaneshme , te merrte menjiher Masa Kursimi aty ku duhet ,per t'ja lehtesuar Jeten qytetareve shqiptare . E para ,qe duhet te bente nji Qeverri ProShqiptare ProQytetare , qe mendon per popullin (te cilit i merr Voten per te Qeverrisur cdo 4-vjet ) do ishte _ reduktimi i Rroges se Deputeteve (ndoshta jo ne 150 € por maksimumi ne 300 € ) dhe me kto Kursime te rriste Pensionet dhe rrogat e qytetareve shqiptare siedhe Ndihmat Sociale ,per te bere qe ky popull te jetoje si Njeri dhe duke jetuar si Njeri qytetari shqiptare zhvillohet ne shume aspekte te jetes dhe i kontribone keshtu me talentet dhe punen e tij Shqiperise dhe vendi avancon shkon perpara ,ndryshe kur populli s'ka te haj e mbijetoj dhe gjithcka ,cdo force e talent te tij e ven ne funksion te mbijeteses . Pra ne kte menyre se si kjo Qeverri vepron sot , duke financuar me Rroga te Nivelit Europian (Skandaloze e pashembullt ne Bote ) Institucione si Spak e gjithe te tjeret ,qe vetem Emrin kane Institucione Drejtesie etj , por nuk justifikojne asnjiher ,sepse nuk afrojne asnji Rezultat per kte Shtet e shoqeri , pra Vidhet Hapur populli nga FakeInstitucione - tregon qarte se kjo Qeverri nuk eshte ajo qe duhej per shqiptaret dhe gjendjen e nivelin e varferise ne Shqiperi . Duhet menjiher te nderpriste financimin e bandave Fetare ne Shqiperi ,te cilat jane nji tjeter Vampir Parazit ne trupin e Shqiperise , dhe ler te financohen vet ,sepse nuk i sherbejne aspak shoqerise Shqiptare perkundrazi etj institucione qe Qeverria dhe KM nuk duan t'i shikojne . Kjo Politike eshte e gabuara per nji shtet si joni ku varferia cirret ne cdo ane dhe nji pjes e Privilegjuar qe kane krijuar tashme nji Klan ,notojne ne jete Lluksoze .Kjo eshte jo Demokraci por nji Art Diktature Demokratike

                            2. K
                             Kevi

                             Emri qe rama do i vendos rruges trrgon shume per vendin ton dhe sa dhum ne e mbeshtesin ukrainen

                             1. T
                              T

                              Leku.leter per komentusit. Kete shokun me CA po ndodh ne Europe,se mbyll.dimrin si k/minister I Gjermanise. Sa per.ukraine e Rusia sna rruhet bytha shume. Europa po shkaterrojn veten per te mbrojt ukrainen? Amerika po shkaterrojn europen per te.mbrojt parate e bidese pelosit me rradhe. Fatkeqsisht ne Europe kudo do vine ne pushtet forcat e djathta.

                              1. L
                               Ledi

                               Jam shum i sigurt qe ne do te futemi ne be pasi z rama ka punuar shume per te arritur ate dite

                               1. D
                                Devi

                                Jemi te sigurt qe do te futemi ne be pasi ne jemi munduar shume per te arritur ate dite

                                1. A
                                 Alban

                                 Qente lehin karvani ecen perpara

                                 1. m
                                  miri

                                  ne kete menyre kemi treguar dhe se gjendemi pra n ukraines ne kete periudhe te veshtire per to, keni ber mir me ndryshinmin e emrit

                                  1. t
                                   tani

                                   me ju do antaresohemi shum shpejt ne be sepse krijoni shume mundesi te mira per vendin

                                   1. L
                                    Luan

                                    Askush nuk kishte besim edhe kur ju thonit qe do i hap negociatat por ju i vertetuat te kunderten

                                    1. k
                                     kesi

                                     githmon jemi e do jemi pran ukraines dhe me kete nderrim emri rruge e keni treguar kete gje.

                                     1. J
                                      Joni

                                      Shqiperia ka ndryshuar shume dhe prej kohesh e meriton BE

                                      1. K
                                       Klodi

                                       Qendrimi i shqiperise ngaj agresionit rus ne ukrain ka qene qysh prej fillimit njejte me aleatet e BE duke treguar se vertet e meritojne antarsimin

                                       1. J
                                        Joti

                                        Gjithmon e kemi dasht BE dhe vazhdojm ta duam e me kto ritme besoj se jemi shum afer

                                        1. Mendoj se në 2040 do hyjmë në bllokun 2 të BE-së bashkë me Turqinë , Serbinë, Kosovën, Ukrainën, Gjeorgjinë, Moldavinë ,Maqedoninë dhe Izraelin . Rusia do ketë ndryshuar shumë( pas puçit ushtarak që mendohet se do ndodhi dhe vdekjes së Putinit ) e mund të ti bashkohet Bllokut 2 të BE-së së bashku me Bosnjen , Marokun dhe Egjiptin nē 2045.

                                         1. Mendoj se në 2040 do hyjmë në bllokun 2 të BE-së bashkë me Turqinë , Serbinë, Kosovën, Ukrainën, Gjeorgjinë, Moldavinë ,Maqedoninë dhe Izraelin . Rusia do ketë ndryshuar shumë( pas puçit ushtarak që mendohet se do ndodhi dhe vdekjes së Putinit ) e mund të ti bashkohet Bllokut 2 të BE-së së bashku me Bosnjen , Marokun dhe Egjiptin nē 2045.

                                          1. T
                                           Tirona1920

                                           O Rame a të ka thon gjo se në cilin mandat më burr që tmos çojm paret dom tu i bo letrrat me lekë.Partia ktij në fakt spara ka mor nai her 2 mandate rrjesht kto 32 vjet por ça sbo vaki. Çmenen Gjermont ene e bo dhe ky si ty mer 3 rrjesht. Taksirat pyt i her çar menie kan që tmos pagujm ka 10 000 € kot

                                           1. F
                                            Fadili

                                            Mero të falenderoj që komenton intervistat e Edi Ramës këtij gjiganti të përgjithshëm me të vërtetë të falenderoj

                                            1. S
                                             Semi

                                             Kta patronazhistet qe na rrujten sistemin nuk komentojne me shume se dy rreshta....ndonje nga kta ne burg do e fusin se karten time e ndorren sheshit, rrogen shenjat e gishtave ja dhane Iranianeve e kushedi ku e gjejme ...ne ndonje Skene krimi...paraportst do na I klonojne

                                             1. E
                                              Emigranti

                                              Me veprimet tuaja provokoni nje shtet te madh o Rami Me kwto veprime do na besh mish per topT Rus Si beri ky humoristi ukranas me popullin e vete

                                              1. G
                                               Genti

                                               Te besh lojra te tilla me ambasaden e fuqise se dyte te botes eshte atikombetare. Me Rusine shaka te tlla te renda nuk i ben nje shtet serioz. Rusia ka te drejte vetoje ne Keshillin e Sigurimit,eshte fuqi berthamore dhe nje vend me resurse te pashtershme.Neser lufta do perfundoje dhe Putini nuk do jete ashtu si ndoshta nuk do jete SHBA-ja dhe NATO qe njohim sot por sjelljet e uleta nuk harroen dhe do na penalizojne rende. Te kendosh si gjeli maj plehut kur je i paperfillshem ne arenen nderkombetare eshte diletantizem politik. C'fardo te beje Rusia nuk mun te anashkalohet apo nenveftesohet e me keq akoma te fyhet.Rama ne politiken e jashteme po sillet si nallban. Kete kemi bere ne edhe nen pushtimin Osman. U beme bythe e breke me ta. U beme mish per top per ta dhe kazhik ne duart e tyre. Dhe ne fund c'fituam ? U coptuan ne 5 shtete.Tani i jemi ngjitur SHBA-se si bajga kepuces dhe hedhim vickla e shesim pordhe megjithse skemi as bythe as fuqi e as ushtri.Jemi bere gazi i botes.Kaq poshte kemi rene. Dhe "tallemi" me ambasaden e Rusise qe nuk eshte as Mali i Zi ose Maqedonia e Veriut vende me te cilat mund te krruhemi.

                                               1. E
                                                Erdogan

                                                Ukrahina per Ruset eshte si Kosovistani "Pellazagare" i Erdoganit per Arnautistanin. Nxirni vete concluzionet perse u be kjo lufte e parashikuar qe me krijimin e Natos. Arnautet me kete declarate po e confirmojne veten si te pabese dhe mosmirenjohes. Thjesht Servile dhe Spiune (Servis and Spy. Gezuar (Gyzel) Pashallekun turk Albanistan.

                                                1. T
                                                 Tini

                                                 Tmerr Tmerrr Tmerr si nuk e shef njeri autostraden tirane durres, turpi zotit gjith arnime dhe nje rrug qe e kalon cdo shqiptar dhe cdo turist i huaj.. si nuk dolen njeher leket e buxhetit te shtetit per te ndertuar kte rrug? Aaaa apo ndoshta sesht ne intetesat e Samirit

                                                 1. k
                                                  krelan

                                                  Hiqjani se me ate rruge po ja kaloni Xhelal Meziut, eshte nje turp i madh dhe skeni pse te jeni kaq servil per nje vend qe nuk njeh Kosoven.

                                                  1. s
                                                   sabrima_ehhhh

                                                   Nderroni emra. Jepini! Baballaret tane ishin ata qe vune emra si Qyteti Stalin, Hidrocentrali Lenin, Ferma Gjergj Dimitrov etj etj. U morren me mbrojtjen e palestinezeve dhe Rripin e Gazes. Me sandinistet apo me Polisarion. S'lame pa share asnje vend te rendit kapitalist e komunist. Tani e ka rradhen ambasade ruse!!! O kukulla, marioneta dhe njerez pa koqe qe beni vetem lepe peqe. Tani e ka rradhe parrulla: Mbahu Vietnam- me fal Mbahu Ukraine

                                                   1. B
                                                    B. Shpani .

                                                    Me gjith se un e kuptoja thirrjen e viteve 91 e drei në sot 2022 . se e duam Shqipërin si e gjith Europa ? Un e dia se kjo thirtje ishte jo vetëm një mashtrim politik i sajuar, por dhe një kusht i kamufluar politik monist i cili dhe pse në parim dukej sikur kishte deshtuar dhe po i vinte kushte Europës për ndihmë un e dia se jan po keta komunistë të cilet talleshin dhe shkaterronin për pasuri dhe pushtet kapital . Europa i dinte dhe i njihte keta që ishin dje dhe ankohen sot ; prandaj jemi ketu ku nuk duhet të ishim .

                                                    Lini një Përgjigje