“Pesë fëlliqësira të korruptuar", Autoriteti i Dosjeve reagon pas deklaratave të Ilir Metës: Fyerja parashikohet si vepër penale, do gjobitet me gjobë deri në 3 milion lekë

23 Shtator 2022, 15:17Politika TEMA

“Pesë fëlliqësira të korruptuar", Autoriteti i

Autoriteti i Dosjeve ka reaguar pas deklaratave të bera nga kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta. 

Në një deklaratë për mediat, Autoriteti i Dosjeve thotë se “fyerja kundrejt moralit dhe dinjitetit të personit parashikohet si vepër penale në Kodin Penal të Republikës së Shqipërisë”.

Kujtojmë që në intervistën televizive të enjten në mbrëmje, Meta i quajti anëtarët e Autoritetit të Dosjeve “fëlliqësira që i ka korruptuar Edi Rama”.


“Këta për të dëmtuar Ilir Metën, provokojnë të kaluarën e shumë njerëzve. Pse të shkoj unë aty, a jemi shtet ligjor. Jam verifikuar që nga 92 e vazhdim, kam firmosur një deklaratë që nuk kam qenë bashkëpunëtor, me përgjegjësi penale.

Tani paskam shpikur përrallat e këtyre që e dimë ne kur janë gatuar. Më ço në ndjekje penale, si të kam çuar unë. Unë të vete tek ato 5 fëlliqësira që i ka korruptuar Edi Rama. Për ca të vete unë, për anonimatin. Ata të vijnë tek prokuroria e Edi Ramës. Është beteje e fituar kjo, ka mbaruar me kohë”, tha Meta.

Reagimi i Autoritetit të Dosjeve:

 

Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në mënyrë të përsëritur konstaton, me keqardhje, se gjuha e përdorur nga ana e z. Ilir Metaj në media (Intervistë me gazetarin Sokol Balla në emisionin ‘Top story’, 22 shtator 2022) është fyese dhe cënon dinjitetin e secilit prej anëtarëve të Autoritetit.


Është e drejtë e çdo individi të shprehë lirisht mendimet e tij, por nga ana tjetër kjo liri e shprehjes kufizohet nga etika në funksion të mbrojtjes së moralit dhe dinjitetit të personave kundrejt të cilëve drejtohet.

Fyerja kundrejt moralit dhe dinjitetit të personit parashikohet si vepër penale në Kodin Penal të Republikës së Shqipërisë, i ndryshuar, neni 119, paragrafi 2, i cili parashikon se: ‘Po kjo vepër, kur kryhet botërisht, në dëm të disa personave më shumë se një herë, përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë nga pesëdhjetë mijë gjer në tre milionë lekë.”

Autoriteti shpreh keqardhje që shprehje fyese dhe jo etike, vijnë nga ish-zyrtarë në funksionet më të larta shtetërore dhe synojnë intimidimin e trupës kolegjiale gjatë zbatimit të detyrës për informimin e publikut me dokumente të ish-Sigurimit të Shtetit.

Institucionet ligj zbatuese, përfshirë këtu edhe institucionet ku është paraqitur kallëzimi penal ndaj anëtarëve të Autoritetit, duhet të lejohen të kryejnë detyrën e tyre në këtë drejtim.

Autoriteti është i hapur për bashkëpunim me çdo subjekt dhe të gjithë të interesuarit, si dhe garanton publikun për kryerjen me integritet, ligjshmëri dhe efektivitet, jashtë ndikimit politik të veprimtarisë së tij, për informimin mbi dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, nëpërmjet një procesi demokratik dhe transparent, mbrojtjes së personalitetit të individit, si dhe unitetit të pajtimit kombëtar.

26 Komente

 1. D
  Dulla

  i kapuri per koqesh po bertet.

  1. k
   k

   O fshatar injorant hajdut i korruptuar, të qifte afrika familjen Adams .Dorëzo gjënë e vjedhur popullit.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Autoriteti i Dosjeve jane tamam Felliqsira , dhe ato/ata duhet patjeter te denohen ashpersisht nga Gjykata , kurdoqe te ndryshoje pushteti sepse ajo zuska e qe drejton Autoritetin e Dosjeve po krijon nje precedent te ri, te Fallsifikimit te Disjeve gje qe nuk eshte pare ndonjehere -- Ndaj ate palaco femer patjeter ta cojne ne ndjekje Penale , se ajo eshte me keq se nje kriminel i rrezikshem Pa asnje dyshim ajo eshte femra me bastarde ne Shqiperi

    1. r
     raimondkari

     O Raimond vlonjati , e mori provimin motra ore ????

   2. H
    Ha

    Ha ti kerkoshe një hajduti, një islamiku dhe një komunistat të flase në menyre dinjitoze ështe një lloje si ti kerkoshe një Gomari të fluturone? E pa mundur. Që të tre këta horra flasin në të njëjten mënyre. Si Ed Rame Turke hajduti, si Sali Gerdeci si dhe Like spiun hajduti

    1. A
     Askushi

     LERE ZOTIN NE PUN TE VET DHE FOL PER POLITIKANET, SE I BIE QE MYSLYMANET TE THON PER KATOLIKET DHE KAURET JAN ZHULSA , PRANDAJ LERE FEN MENJAN IDJOT I LIND

   3. O
    O ilir o spiun,o ilir o spiun

    Pas kesaj interviste e ketij psikopate qe ishte fyese per drejtusin e emisionit,por mbi te gjitha fyese per te gjithe intelektualet shqiptare ,dhe me fyese per komisionin qe disa here i quante 5 felliqsira..... Ky lloj budallai fyen nje popull te tere qe e ka votuar dhe sillet si nje gangster.

    1. A
     Autoriteti

     Kujdes me gojen se po e leshon si shum. Ke ndo nje argumen thuaje. Autoriteti I felliqesirave nuk te mbron dod

    2. Z
     Zana

     Ilir Metaj mbreme ka treguar nivelin e ulet intelektual dhe kulturor qe ka dhe zhargoni i fjalorit te tij i perket nje ordineri .Te vjen keq kur shikon nga kush jemi qeverisur .

     1. P
      Profesori

      Ky është niveli i një personi që nuk i ka thënë njeri "puna e mbarë". Pa u vënë në provë asnjë për minutë , në profesionin që u shkollua , nga spiun i sigurimit të shtetit , u bë ministër , kryeministër , kryetar kuvendi dhe në fund president i republikës. Tani që ra nga karrikja , po tregon gjithë arsenalin e kulturës dhe edukatës se tij . Halli që e ka zënë e ka bërë të duket si një minator 70 vjeçar. U përkëllel që kalama dhe tani i duket se po i hynë në hakë dhe reagon si një ordiner , po në fakt ashtu është , një ordiner dhe hakmarrës pa din e pa iman. Ashtu siç ndroi emrin e tij , ndëroi dhe emërin e partisë familiare. Kujton se duke ndruar emrin , harrohen bëmat që ka lënë pas . Po sovrani është më i zgjuar se Like floriri i Saliut.

     2. J
      Ja ne Burg ja duroheni ..

      Po nuk e plset ne Burg ky keshtu do vazhdoje te tallet me Popullin dhe Drejtesine ..

      1. D
       Dakord

       Ne burg do shkoje se e tha vete qe ka firmosur me pergjegjesi penale. Hahahaha

      2. A
       Abdullah Palloshi

       Meta mund të jetë ç'të dojë por SPAK deri tani s'ka bërë ASPAK ose asgjë ndaj korrupsionit të niveleve të larta. E derisa të ndodhë kjo ata s'janë veçse ca kukulla që i ka tredhur politika. Nëse jo ta tregojnë që s'janë të tillë pasi korrupsioni ka 30 vjet që gëlon dhe nuk ndëshkohet.

       1. D
        Debil i lindur ne lartesin 1000 metra

        Spiune iku koha e nongrates Berrisha nese je i paster shko mer dosjen beje publike nese ka manipulim shko ne prokurari leri fjalet askush nuk e rruan nga ty o debil i lindur

        1. p
         pirro

         Po hidheni ne gjyq per fyerje. pse na tregoni ligjin?

         1. K
          Koli

          Ej po ambasadorja çpati qe shkoi ne zyren e SPIUNIT more ju tifozet e Frrokut e Ngjeles? Apo per ti treguar dosjet e korrupsionit nga Amerika? ?

          1. P
           Pitha Gora

           I ra rruga andej dhe tha të pyesë një herë sa ishte kursi i lekut para 1989 - ës dhe sa kushtonin kashtoret .

          2. q
           qytetari

           Po jeni persona me dinjitet hidheni ne gjyq mos na tregoni ligjin c'do me thenekjo edhe spiun edhe goje prishur edhe hajdut edhe na hiqet i ndershem

           1. S
            Salih

            Pese felliqsirat jane familja e tij Adams o njerez...

            1. B
             Bujar Kanapari

             Te dalesh deshmitar ne nje gjyq politik, nuk do te thote se ke qene bashkepunetor i sigurimit te shtetit. Ata qe kane qene bashkepunetore te sigurimit, kane dosjen e tyre. Cdo qytetar, qe ka qene prezent ne nje ngjarje, me vullnetin e tij, ose i detyruar, paraqitet si deshmitar ne gjykate, dhe aty, ose mbron te akuzuarin, ose deshmia e tij e rendon ate. Autoriteti i Dosjeve, ne rastin e ishpresidentit Meta, deri tani ka deklaruar se na ka ardhur nje imel se Meta ka spiunuar shokun e tij student, qe do te arratisej jashte Shqiperise. Te keshe spiunuar, nuk do te thote se ke qene bashkepunetor i sigurimit shtetit. Te keshe dale deshmitare, nuk do te thote se ke qene bashkepunetor i sigurimit te shtetit, se deshmitare, ta shkruajne emrin te tjeret, ata qe kane bere denoncimin. Emri i bashkepunetorit te sigurimit te shtetit, nuk del ne gjyq. Ne gjyq dalin deshmitare te tjere, me te cilet merrej operativi i zones.

             1. B
              Burgu 313

              O shoku i mutit o ajdut me 11 hale ne lalez vendin e ke te burgu ivjeter qe ta fshish bythen me leter.

              1. Z
               Zylo

               O futeni ne cmendine o gapini rrugen budallait me leke????Ste shkolle ja bere aq e ka dhe trurin jo me teper

               1. I
                I ureyer deri ne piken e fundit

                Ka me fellisqir se ky, jashteqirje dizanterie?!

                1. N
                 Nga Cepani

                 Ne lodhemi me kot.. te paafte , korruptur dhe te lodhur jane Ai qe drejton Qeverinë rrumpall dhe PROKORORIA E GJYKATAT, ne populli jemi tufë që shkojmë mbas berihajt, siç i thonë .!

                 1. g
                  gita babit

                  hahahaa sa qesharake tingellon 3 milion lek like hajduti i ka macja ne banke, ne duam burg per jete dhe sekuestrin deri tek silikoni monikes ne bythe ju thoni gjobe Shqiperia nuk behet me kete soji njerezish

                  1. A
                   Andi

                   Por spaku cfare pret,nuk ka prova akoma per kete superpirat te shqiptareve, me gjobe eshte argetim Jo denim ,3 mil lek I ka Mona cizmet!!!!!!! Tallni trapin me popullin ju bashkehajdutet e spakut ne gjirin e lall krosit.....

                   Lini një Përgjigje