Frrok Çupi: Shqipëria në rrezik të madh nga Rusia, është shënjestra kryesore e Moskës, ja çfarë pritet të ndodhë

23 Shtator 2022, 11:54Politika TEMA

Frrok Çupi: Shqipëria në rrezik të madh nga Rusia,

Analisti Frrok Çupi ka folur në lidhje me luftën në Ukrainës ku deklaron se Shqipëria ka një rrezik të madh për tu sulmuar ushtarakisht nga Rusia.

Sipas tij, vendi ynë është shumë pro-amerikan dhe për këtë arsye është shënjestër kryesore e Moskës.

“Kemi një rrezik tjetër, rrezikun e një sulmi të armatosur të Rusisë. Nuk e ndajmë dot Shqipërinë nga Serbia etj, Jemi në një moment kur situata, entuziasmi, situata e optimizmit, e besimit janë dëmtuar, ndaj shtetit, politikës, intelektualve, mediave dhe ligjit sidomos.

Janë shumë të rinuara dhe të goditura. A do jemi ne një komb që do të shkojmë apo të drejtohemi për nga pjesa kur do mund ta përballojmë luftën, apo do shpartallohemi në ligësitë tona? Po vjen si fantazim në Evropë. Ky është problemi kryesor. 

Tirana është e rrezikuar për disa arsye. Presidenti i Rusisë ka shpallur mobilizimin e pjesshëm. 1 milion ushtarë për në front. Mobilizimi i dytë pas Hitlerit në historinë e botës. Duhet të frikësohemi. Jemi një popull inteligjent dhe kemi të drejtë të frikësohemi. Ne jemi qendra. Jemi rebeluar prej traktatit të Varshavës. Kjo është një arsye.

Ne kemi pasur probleme me Ballkanin. U zgjuam kur u zgjua demokracia. Kemi baza ushtarake amerikan. Jemi komb pro-amerikan, ne jemi ne krye të Këshillit të Sigurisë për Moskën. Prishim punë sipas konceptit të tyre, nëse nuk sulmojnë drejtpërdrejt SHBA-të, do sulmojnë Tiranën.” tha ai në “Breaking” .

 

 

4 Komente

 1. E
  Eshte vertet nji situate teper delikate per Ne

  Rrespekt Frrok per kte analize e preokupim prej Atdhetari te vertete .Situata sot per Shqiperine dhe shqiptaret mbare (Kosove) eshte kercenuse . Gjithcka qe ndodh sot ne Krizen qe ka mberthyer Boten , Retorika e Luftes e perdorimit te Armeve Berthamore ,rreziku i shperthimit te nji Lufte ne Ballkan ,nxitur nga Rusia me ane te Serbis , shte nji kercnim Real qe mjerishte Qeverria Shqiptare ne Hije Te Aleances , nuk tregon asnji Reaksion ,(flas ne fushen e Mbrojtjes ) por ne ate Diplomatike ka zhgjeruar permasat e Gojes dhe pretendon te behet Tenori i Pare ne OKB ne luften Diplomatike kunder Rusise ! _ Nji qeverri Kukull ,me kompetenca te diskutushme dhe qe s'reagon aspak vs situates e mobilizimit qe bejne shtet e vendet Armike te Shqiperise si Serbia . Nji Shtet e Qeverri e pergjegjeshme dhe e pergjegjeshme do duhej te ragonte menjiher ,ndoshta edhe per nji kohe te Kufizuar dhe bente menjiher Mobilizimin Ushtarak te Detyrueshem per moshen 18-vjecare si ka qen dikur , qe populli te dij te jet i njohur me veprimet ushtrake dhe te dij si te veproje nen arme , nderkohe qe ne menyren me idiote te ksaj qeverrie rinia lihet rrugeve te degjenrimit e krimit ne vend dhe jashte tij .Kjo eshte nji papergjegjshmeri e denushme per kte Qeverri e cila nuk njeh ala Konceptin se si funksionon nji Shtet dhe ky indeferintizem e paaftesi e Qeverrise mundet te ket ne nji Lufte te mundeshme konseguenca shkaterruese te pallogariteshme . _Nuk e di se me cfar trush operon kjo Qeverri ,por cfardo lende Organike te ket brenda atyre Kafkave , gjithcka ne kte Absurditet Shteti i cili rri si Muti ne Shi , qelb , aq shume sa eshte ber i padurueshem . Nji shtet e qeverri qe edhe pse gezon mbeshtetjen tone si popull edhe si Vote , eshte shume i Ftohte per ne si qytetare , nuk na perfaqson ne shqiptareve ,ne asnji kendveshtrim e situate . Kjo eshte Marrezi mos te mendosh fare qe te pregatitesh ne kte situata mos ta vesh fare ujet ne zjarre . Kta jane (........) s'e di cfar mundet ti quaj ,por Shtetare jo .Kurr .Jane bythece Politikash te Hujash

  1. M
   Mos fillofte ,se po filloi ,,neve Zero pothuaj .

   Shumica e Rinise neper Käfer ,me leket e Prinderve apo me kriminakitetet te vogla apo te medhaja . Kure tju feshkelleje blumbi mbas veshit ,,atehere do ta kuptojne qe jane ne hender.

   1. P
    Ppsh

    Po vdes per pak protagonizem ky vemja komuniste

    1. e
     enter””

     Ti hash mutin Rusise

     Lini një Përgjigje