Ish-deputeti depoziton prova të reja për Ilir Metën: Shumë shpejt do të arrestohet

23 Shtator 2022, 11:29Politika TEMA

Ish-deputeti depoziton prova të reja për Ilir Metën: Shumë

Halit Valteri mbërriti në SPAK për të depozituar prova të reja në lidhje me kallëzimet e bëra prej tij ndaj ish-presidentit Ilir Meta. 

“Kemi bërë dy kallëzime penale për grupin e koorporatës "Lëvizja Socialiste për Integrim", ish-presidentit e Republikës dhe partinë e tij familjare. Sot kemi ardhur të paraqesim në SPAK përsëri prova të reja ku ka kontrata të firmosura nga vetë Ilir Meta me kompaninë lobuese "Dutko", ku e çon totalin e të gjithë pagesave të lobimit në 1.2 mln dollarë të paguara nga taksat e shqiptarëve për të bërë pagesa lobimi në SHBA.

Janë prova që i kemi paraqitur dhe më parë, kemi sjellë dhe të tjera së bashku me sqarime të bëra për pika në dosje. Janë pjesa më e madhe e kontratave të nxjerra nga fara dhe SPAK nuk ka cfarë të presë më, të bëjë atë që presin të gjithë shqiptarët, arrestimin e Ilir Metës.

Nuk jam i autorizuar të them se ku ka arritur puna e SPAK, por di që ka ecur para. Meta është nën hetim dhe së shpejti me provat e grumbulluara, shqiptarët do të kenë një ish president e ish kryeministër të arrestuar”, tha Valteri.

Sa i përket daljeve publike të Metës dhe Kryemadhit që thonë se Valteri po përdoret për t’i sulmuar, deputeti i përgjigjet duke thënë se shpreson që SPAK të vijojë hetimet.

“Sa herë ka diçka kundër familjes Kryemadhi, është gjithmonë dkush që është kundërshtar i tyre. Lufta me inceneratorët vijon. Shpresoj që SPAK të vijojë të hapë petët e byrekut. Nuk dua t’i futem punës së si anatemohem por kushdo që ka kurajon të denoncojë familjen më të korruptuar në Shqipëri që ka zhvatur për të jetuar në luks”, tha Valteri.

24 Komente

 1. D
  Dollare Ruso - - iraniane

  Jane dollare Ruso - Iraniane spiuni I.M fuhet hetuar .......

  1. R
   Raimond vlonjati

   Do arrestohet Meta meqe thote ky rot e karit Valter hajvani Ik o deficent se na hape barkun , krijese e shpifur

   1. E
    Emiljano

    Rajmond sma mer mendja te jesh vlonjat ti vlla,nuk jane kaq rotkari vlonjatet

    1. U
     Ura Mifolit

     Ste besohet qeeshte vlonjat jo se eshte rot cari si ty por sepse nuk eshte me ripjerdhjen.

     1. D
      Dardan

      Rajmondi duhet te jete tropojan, ose gjakovar-sherbetor i tropojaneve dikur ne pushtet, por Valteri me gjithe pergezimet per kurajon e denoncimit, gabon kur paralajmeron arrestimin e Ilir Metes, pasi eshte jashte kopetencave te tij.

    1. k
     k

     Bravo zotëri. Cilido është arsyeja qe ju ka shtyre, keni admirimin tim personal per kurajon civile, forcen morale, guzimin qytetar per gjitha kallzimet e bera dhe provat dhe faktet. Ju na jepni shpresen që shqipëria mund të vihet në rrugen e ligjit dhe do shpartalloje krimin, mafjen dhe korrupsionin me meten dhe berishen në krye.

     1. t
      tata luigji

      Bravo o trim do ngelesh nje hero diten qe like floririt ti kercasin prangat te pakten per 35 vjet, vazhdo mos u ndal se krimet e dyshes like- berisha duhen dekada ti shkruash SPAK ka rast tu tregoj shqipetareve se taksat tuaja dhe pasurit tuaja po ju afrohen

      1. A
       Ardian

       TY TE LUMTE GOJA SE DO VIM TE TE QERASIM SE LAHET NJE HALE , PO KUJDES NGA ILIRI SE LARG QOFT E PESON SI CA QE I VRAU FSHATARI CEPANIT INJORANTI.

       1. v
        vlora.vlora

        Bravo i thone gomarit ,Rama berisha meta kane bere mareveshje qe para reformes qe ata s do preken ,ore jeni ne rregull gjykaten e larte e emeron presidenti ,gjykaten kushtetuese po ashtu tre i ka kuvendi tre presidenti tre gjykata e larte ,tani si del llogaria qe do denohet ?

        1. a
         arqile

         Te lumte per kurajon karakterin dhe forcen .I bej thirrje organeve perkstese te mbrojne jeten e valterit se nga kriminelet e hajdutet mund te presish cdo gje.Suksese .

         1. E
          Eni

          Po ndonje kryeminister ne detyre kur? Per isha dakort bile jo verem kta por dhe te tjere. Gjithsesi precedeti eshte I mire...cdo individ mund te shkoje e te deshmoje.

          1. J
           Jovami

           Respekte. Mos na xhgenje. Te gjithe syte e veshet tek Ty. Pershendetje.

           1. E
            Ed Shalsi "vjedhesi me lezet"

            Me padi ndaj Metes se denoncon aferen e Inceneratoreve, nepermjet dy derdimeneve Halo Valteri e Idajet Beqiri nuk mbulohet dot super-vjedhja mbi 400 milion Euro e kesaj qeverie tek Inceneratoret.

            1. m
             mjaft me.

             Nje mut do arrestoni ju. Sa vite keni qe perseritni te njejtin refren, qe genjeni publikisht dhe sy me sy kete popull pa pik turpi ? Qe ne 92-shin ky vend ska pas dy grupe politikanesh, njeri i mire dhe tjetri i keq por qe te dy grupet kan qene dhe jena politikane te korruptuar gjer palce. Do Zoti qe keto sulme te jene lufte brenda llojit dhe te hani kokat tuaja.

             1. A
              AI

              Hero eshte ai prokuror qe arrestor drejtues ne detyre....per kuaj te ngordhur nuk na e ndjen fare....Di Pietro ai behet....

              1. P
               Pra nuk gjunjezohet ky vend, ka djem qe i dalin zo

               Bravo mor rrace trimash. Exhe gjyshi i ketij djaloshi trim tentoi te qeronte nje hale, por fatkeqesisht nuk arriti. Mos u terhiq Valter djali.

               1. T
                Toni

                Asgje sdo ndodhi.....lajm I rredhes....kot ju ngrihet mendja.....ehuuuu bashke jane.....

                1. L
                 Lisi

                 KY Valteri eshte nje nje turp per familjen Valter,nje politikan bastard qe Brenda 3 vjetesh ka nderuar 3 flamuj ashtu si ndron breket kur ke diare. Kam patur rastin te ha buken e familjes Valteri ne Vinjoll te Matit.. Familjen e persekutuar nga diktatura. Dhe tani na del nje pleh ne sherbim te rilindjes, nje mercenari i paguar qe nga depute I PD. lepin nje kocke si kandidat I ps. ne vendin e 36 per Tirane ne zgjedhjet e fundit. Perfundimisht nje prostitute politike. Uroj Mos te kete lidhje me. Hamdi Valteri.

                 1. A
                  Antigonea

                  O Shqopa, apo plepi, nuk ka rendesi i sajti ka dale ne liste, i 36, se kemi Petrit Vasilin e Ilir Metajs apo Metas me me pak se 300 vota dhe eshte deputet, e goxha i rendesishem, i kudofjalosur, i kudondodhur ne akuza etj. Ti shih permbajtjen e akuzave qe do analizoj Spaku. Ne cdo diskutim je avokati i padiskutueshem i Metajs, je nje Antispak. Capisce.

                 2. g
                  geri

                  niveli ketu ne komente(po edhe ne shoqerine shqiptare) eshte i tille saqe kur thua ky tipi eshte rrote k**r te marrin per te krahut tjeter ,qe te jemi brenda po them qe jane te gjithe rrota k**i ne politike dhe qe shqiperia eshte nje cmendine e madhe ....

                  1. Y
                   Ylli

                   Ja ku ka vajtur niveli i shtetit Rama - te percaktoje arrestimet nje bythce deputet qe ka te vetmin preokupim te rregulloje mjekrren si te Cjapit madh.

                   1. B
                    Babalja

                    Ylli me 5 cepa me lsine ne vere te bythes tende me mut.

                    1. E
                     Elena

                     Përnder o valter, e ngatarrojë pak punën kimi që i vajti ta takojë fëlliqësirën. Në kulmin e akuzave, ajo i dha mesazhin që mos çaj kokën se na ke ne. Turp i madh për zhgënjimin që morën shqiptarët nga kimi. Presidenti SHBA duhet ta shikojë qëndrimin e kimit as mish e as peshk, ku ajo nuk e vizitojë metën kur ishte president, dhe sot pa arsye shkon e takon sikur asgjë nuk ka ndodhur mbi qëndrimet e metes me rrugën e elbasanit. Z. Kim, më duket se po bën shqiptarët për të marë nongradën.

                     Lini një Përgjigje