Mbyllja e kolegjit turk ‘Mehmet Akif’, Rama: S’ka nevojë për konspiracione, s’kanë zbatuar ligjin. Përdorimi i fëmijëve tregon ndërgjegje të ulët

23 Shtator 2022, 15:12Politika TEMA

Mbyllja e kolegjit turk ‘Mehmet Akif’, Rama: S’ka nevojë

Mazhoranca dhe opozita janë përplasur në lidhje me vendimin pë rmbylljen e kolegjit turk 'Mehmet Akif'. Kryeministri Edi Rama ka sqaruar se vendimi është marrë pasi kanë shitur godinën ku kishin lejen e aktivitetit shkollor dhe kanë hapur aktivitetin pa marrë lejen sipas ligjit.

Duke iu referuar spekulimeve se lidhet me kërkesën e Erdogan, Rama i cilëson si teori konspiracioni dhe thotë se publiku bombardohet me lajme të rreme. Sipas Ramës, po përdoren fëmijët për të fshehur fajin karshi ligjit. Sa i përket reagimeve të opozitës për fëmijët e prindërit, Rama u shpreh se përdorimi i tyre në një situatë ku nuk zbatohet ligji ëhstë tregues i një ndërgjegjeje të ulët.

Pas çdo vendimi kërkohet një qëllim tjetër nga i vërteti dhe bombardohet publiku me lajme të rreme e me teori konspiracioni! S’ka asgjë të tillë dhe asnjë qëllim tjetër përveç zbatimit të barabartë të ligjit në rastin e heqjes së një liçence shkolle si plot të tjera më parë.

Të shesësh godinën ku ke lejen e aktivitetit shkollor dhe të hapësh aktivitetin diku tjetër, pa marrë lejen sipas ligjit, pa plotësuar kriteret e pa përmbushur standartet e kërkuara ligjërisht, është një shkelje për të cilën ligji parashikon heqjen e liçencës.

Përdorimi i fëmijëve pastaj  për të fshehur fajin karshi ligjit, prindërve dhe vetë nxënësve, duke luajtur rolin e viktimës së qeverisë, kur në fakt je verifikuar jo një po dy herë në shkelje, tregon ndërgjegje të ulët në raport me misionin e lartë të një vatre edukimi.’- shkroi Rama 

24 Komente

 1. T
  Taipi

  O ti kryeminister mashtrues. Mire ligji thoka qe tu hiqka licensa. Dhe ti direkt paske zbatuar ligjin, po per ndertimet pa leje pse nul zbaton ligjin ti se edhe per te ligji parashikon burg. Pse nxjerr vkm per lul morinen e per sallilarin. Zbato ligjin edhe ne kete rast. Mashtrues. Te tere e dine qe i bere qoken erdoganit. Burr kurv

  1. T
   Turp te kesh km

   He te lumte pushka o lukashenko yne Se te te krahasosh me orbanin i bie te te bejme demokrat me zor. Do te manipulosj zgjedhjet, hop nxjerr koalicionet antikushtetuese. Do ti vjedhesh prap, hop mirato ligje qe ndalojne kryetaret e opozites te kandidojne. Te thote erdogan mbyll shkollat ho ti mbyll shkollat direkt. Isamil Qemali per njerez si puna jote perdorete epitetin Shqiptar Gjakeprishur

   1. B
    Berti

    Rama asnjehere nuk ka vepruar gabim

    1. G
     Geri

     Gjynaf per femijet por kur behen gjera te paligjshme nuk ka faj Rama per asgje

     1. A
      Abdullah Palloshi

      Shqipëria nuk është as pashallëk e as vend vasal i sulltanit Erdogan dhe Turqisë që tu bindet fermaneve të tij. Ky vendim përveçse antikushtetues është edhe denigrues për Shqipërinë. Eshtë shkelje e hapur e të drejtave të njeriut dhe legjislacionit në fuqi. Grupi që drejton këto shkolla duhet ti drejtohen gjykarave vendore dhe atyre ndërkombëtare si edhe ambasadave në vend për të kërkuar drejtësi. Vendi i Ramës ka për ta penalizuar shumë pasi po sillet si një pasha vilajeti i tredhur dhe i gjunjëzuar para sulltan Erdoganit. Pashallarët dhe bimbashit e tillë e kanë gjetur shpejt vendin.

      1. T
       The One

       O Edo, A ti futi koqet ne kepuce Taipi Osman? Aman na hap noi xhami te ngrem bythen perpjet tani. Kshtu duhet. Me mbyll shkolla e hap xhami. Dridhe nga ta duash muhabetin

       1. e
        erneida

        kushdo qe vepron kundra ligjit do denohet dhe le te themi qe rama me ministrine e arsimit kane ber gjene e duhur

        1. S
         Sara

         tani te kane marre ne pune aty ty mi rrusho? nga Elbasani te ka sjelle Evisi?

        2. k
         kleo

         sesht faj i rames se sditën te mbanin shkollen ato, esht faji i tyre

         1. J
          Jorgo

          po pse s'e zbato njesoj kete "ligjin" edhe per te tjere o gruaq...?

          1. N
           Nora

           Perderisa e ka mbyllur do te thote qe ata nuk e kane zbatuar ligjin sic duhet

           1. L
            Lea

            Ata nuk e kane zbatuar ligjin dhe kane bere sipas qejfit te vet prandaj u mbyll si shkolle

            1. m
             marjo

             mendoj se eshe vendimi i duhur per mbylljen ketij institucioni

             1. m
              marko

              besoj se nuk kane plotesuar kushtet e duhura dhe prandaj ka ardhur ky vendim nga qeveria juaj

              1. R
               Redi

               Mbyllja ka qen me se e ligjshme dhe goditini ata qe nuk zbatojn ligjin

               1. Z
                Zizi

                Kapini kto kriminrlat mos i lini te ngren kok

                1. L
                 Luan

                 mire e ka se flasin turqisht ne mesim nuk lejohet

                 1. A
                  Alban

                  se ka fajin rama se nuk zbatohet ligji

                  1. M
                   Moza

                   Ska faje qeveria qe nuk i permbahet logjit ai

                   1. M
                    Meri

                    Shyqyr qe mbyllen nje shkolle qeveria se skishte per ca fliste opozita ahahahhahaha

                    1. T
                     Turi

                     Koha e pandeshkushmerise mbaroi

                     1. G
                      Goni

                      Ne momentin qe ky subjekt nuk ka zbatuar ligji nuk besoj te kete nevoje per shqarime

                      1. n
                       nici

                       ti je nje bastard qe shok ke vetem veten....

                       1. n
                        nici

                        ti je nje bastard qe shok ke vetem veten....

                        Lini një Përgjigje