Dora ruse në PD, Rudina Hajdari: Vendimet e Bashës mbajnë erë

23 Shtator 2022, 20:32Politika TEMA

Dora ruse në PD, Rudina Hajdari: Vendimet e Bashës mbajnë

Rudina Hajdari anëtare e Këshillit Kombëtar të PD, në një intervistë për Ora Neës tha se vendimet e marra nga PD gjatë periudhës ku në krye të partisë ishte Lulzim Basha mbajnë erë.

Sipas saj djegia e mandateve dhe bojkoti i zgjedhjeve lokale sollën gjendjen në të cilën është sot PD.

Rudina Hajdari: Opozita nën lidershipin e Bashës ka pasur mungesë të një lidershipi në dobi të demokratëve dhe të Shqipërisë. Djegia e mandateve dhe bojkoti i zgjedhjeve lokale sollën gjendjen në të cilën jemi sot. Këto të dyja ishin vendime të rënda dhe po vuajmë ende pasojat sot.  Kur shikoj VOA dhe BBC që thotë se PD ka pasur financa brenda PD dua të besoj të mos jenë të vërteta. Nuk mund ta këtë PD këtë lloj damke.

Sipas Hajdarit përgjegjësitë për financimin rus janë individuale.

Rudina Hajdari: Duhet të hetohet dhe të dënohet penalisht jo vetëm politikisht ai që ka qenë i përfshirë. Pse u dogjën mandatet kur SHBA s’ishte kundër, pse u bojkotuan zgjedhjet lokale kur SHBA ishte kundër. Këto vendime mbajnë erë. Diçka ka bërë në këmbim të financave që ka marrë. Kjo nuk mund të jetë në barrën e demokratëve.  Unë mund të aludoj që në shkëmbim të takimit me presidentin amerikan, me paratë vendimet që janë marrë nga Basha janë marrë në kuadër të kësaj marrëveshje.

Sakaq ajo thotë se pavarësisht asaj për të cilën flitet dhe mundësisë që eksponent të PD të kenë marrë para ruse SHBA e duan PD.

Rudina Hajdari: SHBA e duan PD. Kanë pasur marrëdhënia ekselente me PD dhe do të vazhdojnë ti kenë. Gjatë qeverisjes së PD, SHBA ka ndihmuar Shqipërinë për shumë projekte. Unë kam marrëdhënie shumë të mira me SHBA. Në PD respektoj zotin Basha si deputet dhe zotin Berisha të votuar nga demokratët dhe anëtarësia. Në të ardhmen PD të ketë dhe një lidership të ri. Kemi një statut që thotë, nëse humb në zgjedhjet lokale kryetari i PD duhet të konfirmohet, nëse humb në zgjedhjet parlamentare të hiqet.

13 Komente

 1. i
  isufi

  Cfare fol or ti?Ju mbani ere te gjithe.

  1. L
   Londer

   Mjerim per ty moj vajze, qe mekatet e prinderve ti lash edhe ti. Edhe ta mendosh qe tani ke filluar rrugen e gjate te degjenerimit. Do dalesh shpesh ta lepish ate qe vjell, ti je thjeshte nje leter higjenike per prapanicen e atyre qe u kane sherbyer prinderit e tu ne masakeŕimin e ketij populli edhe ketij vendi. Me krah te lehta moj cuce se rruge te gjate edhe malore ke perpara

   1. S
    Shqiptar

    Erë të qelbur mban Ti

    1. W
     Www

     Vendimet e Bashës mbajnë erën e keqe që yt atë mbante sa qe gjallë dhe që qelb edhe tani.

     1. E
      E tille je , sa here qe hap gojen

      Politikania me budallaqe dhe pa tru e parlamentit tone . Kujton se mund te beje karrjere nen emrin e babait te saj kriminel ! Ku shkelte Azem Hajderri nuk mbinte me bar !

      1. P
       PO , PO

       Tipike fshatare , malsore e paraclirimit ! E cfar mund te presesh nga nje femer ordinere ?!

       1. V
        Vjosa

        Po ai Saliu jote s'ka pergjegjesi? Basha s'merrte fryme pa i dhene urdher Saliu jo më të bente gjera të tjera pa lejen e tij. Mjafte u tallet me popullin se ju njohim mire dhe pse beni si të virgjer.

        1. H
         Himarioti

         E flliqe Politiken dhe vendin shpellaret dhe Hajdaret tropojane

         1. T
          Tutu

          Akoma me poste biografike …??.. kjo eshte nje cop analfabete qe ben si e zgjuar…spati byth te bente familje dhe na jep mend …dardha nen dardhe bie…!!

          1. O
           Orest Saraci

           Kjo eshte bajge kryekomplet , coe tjetrin ku te duash , tjetri eshte mesuar me qelbesirllek , nuk u shkul dot nga te ardhurat e pista te se jemes .......u duk se do te ishte e erdhmja e PD , vec faktet tregojne qe eshte komplet larg cdo lloj llogjike .....te shkosh sot , ne 2022-shin , pas Foltores dhe Sali Berishes do te thote je pa tru ne kok , dhe me e kryesorja qe kjo "zonja" u arsimua ne Shtetet e Bashkuara , dhe me fryme tjeter , brez tjeter , mesime te tjera .....me sa duket idealin ndaj te jatit , ashtu sic qe dhe ai i mire ose i keq , e mundi korupsioni i se jemes , kot nuk thone , fute derin neper sallone dhe neper stalla moderne ....deri do zhgerlaqet ne llum e qelbesirllek , atje eshte vendi i tij fizik ....nje turp te madh per keta ..... Po dhe Sala ferkon duart ....sepse po shikon dhe kupton ne realitet se cdo me thene : une te qi nonen dhe ti me thua baba ....ptuuuu fliqesire

           1. d
            dardan

            Kurr nuk do behet PD me prostituta te tilla si kjo moster me nje nene hajdute se i ati dihet qe i ka pas gjith te zezat....

            1. H
             Hajdaret jane shpresa jone

             Sa mer vesht gomari nga muzika,aq mer vesht rudina e familjes hajdute nga politika...

             1. N
              Nici

              lulashi ishte (djali) I plakut mere dhe dashnori i vajzes plakut mere. plaku mere e vuri kryetar i parise te hajdutave, pra partis demokratike, Pse e sani? E kuptoni shqipen?

              Lini një Përgjigje