Media e Brukselit nxjerr dokumentat: Monika Kryemadhi u financua nga njerëzit e Putin, Rusia po përdor çdo mjet për të kontrolluar Ballkanin

15 Mars 2023, 13:10Politika TEMA

Media e Brukselit nxjerr dokumentat: Monika Kryemadhi u financua nga

"Dëshmitë tregojnë se Monika Kryemadhi, gruaja e ish-presidentit shqiptar që qeverisi në koalicion me PD-në, Ilir Meta, ka marrë një sërë pagesash në vitin 2017 nga kompani të kontrolluara nga biznesmenë rusë të naftës me lidhje të ngushta me Kremlinin, përmes një sërë kompanish offshore."

Kështu shkruan portali “Eu Reporter” me seli në Bruksel, teksa analizon përpjekjet e Kremlinit për të fituar influencë e kontroll në rajonin e Ballkanit.

Sipas kësaj medieje, Monika Kryemadhi bëri një pagesë për një kompani offshore, Vradus Holdings, e cila u zbulua se kontrollohej përfundimisht nga Vitaly Savvin, një tregtar rus nafte, kompania ruse e naftës e të cilit u zbulua nga Forbes se kishte qenë një nga donatorët më të mëdhenj të Putinit.

“Më tej, Kryemadhi ka marrë pagesa nga kompania offshore Holdem Holdings, e cila kontrollohet nga oligarkët rusë të naftës Alexander Smuzikov dhe Alexander Kaplan. Smuzikov dhe Kaplan bënë pasurinë e tyre në botën e turbullt të naftës ruse në një kompani të kontrolluar nga oligarkët rusë, të cilët që atëherë janë sanksionuar për shkak të lidhjeve të tyre me Kremlinin”, shkruan Eu Reporter.

Sipas “Eu Reporter”, Rusia gjithashtu dyshohet se ka mbështetur grupet e djathta në Shqipëri të cilat kanë propaganduar teori konspirative se kryeministri aktual Edi Rama dhe partia e tij politike Partia Socialiste (PS) kontrollohen nga George Soros.

SHKRIMI I PLOTË:

Në javët e fundit, zyrtarët amerikanë dhe përfaqësuesit e NATO-s kanë theksuar nevojën për të mbrojtur Ballkanin Perëndimor nga ndërhyrja dhe ndikimi keqdashës rus në vazhdën e pushtimit të paprovokuar dhe brutal të Ukrainës nga Rusia. Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA-së deklaroi: “Lufta e Rusisë ka nxjerrë në pah se sa urgjent është angazhimi ynë për të ndihmuar të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor për të çuar përpara plotësisht reformat demokratike dhe për të arritur aspiratat e tyre për integrim në institucionet evropiane dhe euroatlantike”.

Rusia e ka shpërfaqur veten gjithnjë e më shumë në rajon, i cili ka një rëndësi të madhe gjeostrategjike për Moskën dhe i ofron Rusisë një mundësi për të minuar BE-në dhe NATO-n, si dhe për të luftuar ekspansionizmin e perceptuar brenda Evropës.

Në luftën e saj për ndikim në Ballkanin Perëndimor, Rusia ka shfrytëzuar përsëri energjinë dhe burimet e saj natyrore si një mjet gjeopolitik, ndërsa njëkohësisht financon dhe mbështet në mënyrë të paligjshme partitë politike të krahut të djathtë dhe grupet e djathta ekstreme.

Ndikimi keqdashës i Rusisë në vende të tilla si Mali i Zi dhe Serbia është dokumentuar mirë dhe në rastin e Serbisë, është përshkruar si "i kudondodhur". Serbia është mbështetur prej kohësh pothuajse tërësisht në gazin e lirë rus, ndërsa prodhuesi kryesor i saj i naftës NIS është në pronësi të Gazprom dhe Gazpromneft të Rusisë. Në vitin 2022, Serbia nënshkroi një kontratë të re trevjeçare me Rusinë për furnizime të lira të gazit. Qeveria serbe mund të konsiderohet aleati më i ngushtë i Rusisë në Evropë dhe refuzon të zbatojë sanksione kundër Rusisë në përgjigje të luftës brutale të kësaj të fundit në Ukrainë.

Mali i Zi, nga ana tjetër, vuajti nga një tentativë për grusht shteti të mbështetur nga Rusia në 2016. Një raport i Komitetit të Përzgjedhur të SHBA-së zbuloi se Oleg Deripaska, një oligark rus i sanksionuar me lidhje të ngushta me Kremlinin, kishte investuar dhe zgjeruar ndikimin e tij në Mal të Zi me urdhër të qeverisë ruse. Ai fitoi një shumicë të aksioneve në infrastrukturën kritike kombëtare, eksportuesin më të madh të Malit të Zi, të cilin e përdori për të rritur fuqinë e tij politike. Në fund të fundit, deri në vitin 2016, Deripaska po financonte dhe po ekzekutonte një fushatë agresive të drejtuar nga Rusia për të rrëzuar qeverinë malazeze dhe për të vrarë kryeministrin në një grusht shteti të dhunshëm me mbështetjen e Frontit Demokratik (DF), një parti opozitare malazeze.

Vende të tjera në Ballkanin Perëndimor si Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë qenë historikisht më pak të ndjeshme ndaj ndërhyrjeve ruse, kryesisht për shkak të mungesës së tyre të mbështetjes në energjinë ruse dhe mungesës së lidhjeve kulturore. Megjithatë, gjatë dekadës së fundit Rusia ka kërkuar vazhdimisht të ndikojë mbi këto vende përmes metodave të ndryshme, duke përfshirë financimin e partive opozitare me ndjenja proruse dhe përpjekjet për të paguar dhe/ose rekrutuar anëtarë të aparatit të sigurisë dhe politikës.

Në të vërtetë, siç zbulohet nga një vlerësim i deklasifikuar i inteligjencës amerikane në vitin 2022, Rusia shpenzoi 500,000 dollarë amerikanë për financimin e partisë politike opozitare të qendrës së djathtë të Shqipërisë, Partisë Demokratike (PD) në zgjedhjet shqiptare të vitit 2017. Rusia gjithashtu dyshohet se ka mbështetur grupet e djathta ekstreme të cilat kanë propaganduar teori konspirative se kryeministri aktual Edi Rama dhe partia e tij politike Partia Socialiste (PS) kontrollohen nga George Soros.

Dëshmi të mëtejshme të zbuluara tregojnë gjithashtu se Monika Kryemadhi, gruaja e ish-presidentit shqiptar që qeverisi në koalicion me PD-në Ilir Meta, ka marrë një sërë pagesash në vitin 2017 nga kompani të kontrolluara përfundimisht nga biznesmenë rusë të naftës me lidhje të ngushta me Kremlinin përmes një sërë kompanish offshore.

Kryemadhi bëri një pagesë për një kompani offshore, Vradus Holdings, e cila u zbulua se kontrollohej përfundimisht nga Vitaly Savvin, një tregtar rus nafte, kompania ruse e naftës e të cilit u zbulua gjithashtu nga Forbes se kishte qenë një nga donatorët më të mëdhenj të Putinit.

Më tej, Kryemadhi ka marrë pagesa nga kompania offshore Holdem Holdings, e cila kontrollohet nga oligarkët rusë të naftës Alexander Smuzikov dhe Alexander Kaplan. Smuzikov dhe Kaplan bënë pasurinë e tyre në botën e turbullt të naftës ruse në një kompani të kontrolluar nga oligarkët rusë, të cilët që atëherë janë sanksionuar për shkak të lidhjeve të tyre me Kremlinin. Është e paqartë pse Kryemadhi i ka marrë këto pagesa nga këta biznesmenë rusë. Siç përshkruhet në dokumente, referencat e pagesës përfshijnë 'dividend për aksionarët' dhe 'shërbimet e marketingut'. Bashkëshorti i Kryemadhit, Meta, aktualisht vazhdon të drejtojë Partinë e Lirisë, një nga partitë më të mëdha opozitare në Shqipëri, e lidhur ngushtë me PD-në e mbështetur nga Rusia.

Veçanërisht, kjo nuk është hera e parë që Smuzikov dhe Kaplan zbulohen se janë përfshirë në Ballkanin Perëndimor. Në vitin 2016, Reuters raportoi se Smuzikov dhe Kaplan ishin zbuluar si palë kontrolluese pas një kompanie të fshehtë të inkorporuar në Mbretërinë e Bashkuar që ofronte për të marrë Makpetrol, distributorin kryesor të produkteve të naftës në Maqedoninë e Veriut. Oferta e tyre u bllokua përfundimisht nga autoritetet e Maqedonisë së Veriut.

Megjithatë, një vit më vonë, në vitin 2017, shërbimi i brendshëm i inteligjencës i Maqedonisë së Veriut zbuloi se vendi i ishte "nënshtruar një propagande të fortë dhe aktiviteti të inteligjencës së zbatuar përmes ambasadës ruse". Sipas raporteve të inteligjencës vendase, operativët e inteligjencës ruse po përpiqeshin të rekrutonin ish-anëtarë dhe aktualë të ushtrisë dhe ministrisë së brendshme të Maqedonisë për të krijuar një “masë kritike të personave të trajnuar ushtarakë”, që “në një moment apo situatë të caktuar politike duhet të përdorej për të përmbushur interesat ruse”. Agjentët rusë ishin përpjekur gjithashtu të ndikonin dhe të ofronin fonde për mediat maqedonase, duke përfshirë ato që synonin pakicën shqiptare të vendit, në mënyrë që të përhapnin "informacion dhe dezinformim" në mbështetje të qëllimeve të politikës ruse.

Në dritën e taktikave gjithnjë e më agresive dhe ekspansioniste të Rusisë, është thelbësore që BE dhe NATO të rrisin veprimet diplomatike për të garantuar stabilitet dhe integritet në Ballkanin Perëndimor, që Shqipëria të mos bëhet Mali i Zi i ardhshëm ose Mali i Zi, Ukraina e ardhshme.

 

79 Komente

 1. R
  Raimond vlonjati

  Monika i ka marre parte me ndihmen e Vucicit -hahahahahaha Se Vucici nuk ja dha vellait qe ka ne Tirane , Kryeminister te Shqiperise, por ja dha Monikes, meqe keshtu ju pelqen spiuneve te Serbise hahahahahaha Hajde strade hajde ! Keni ne krye nje spiun te qelbur te Serbise dhe na shisni mend ju bajga te pista me ruse

  1. A
   Arjani

   Ti monda b.q vetem vlonjat nuk je por je nga skarpardhi nga ke lilush bq.

   1. V
    Vranakonti

    Ja u zbulua se Monka ka mare para nga depzitimet e saj te ofshoret qe drejtohet ngs Ruset,e cfare pastaj? Eshte nje lajm si gjithe te tjeret,si dosja e IM se Ilir Meta eshte spiun i sigurimit. Vazhdoi debat i madh nje muaj dhe ne fund plasi flluska e sapunit dhe spiuni Meta sot u harrua,eshte ne heshtje. Keshtu do jete edhe ky lajm qe jepet sot per Monken dhe nuk do behet ndonje hata se, drejtesia eshte me Meten,Berishken,Monken.Prandaj nuk pritet ndonje arrestim.

   2. R
    Raimond kari

    O Raimond vlonjati , e mori provimin motra ore?

    1. F
     Fener Zizi

     Mori Karin hahhahahhah

     1. t
      trimi

      Mori karin

     2. R
      Rajmond skelari.

      Rajmond, te keqen vellai, me spjego se pse Likja ne nje kohe te veshtire per te kercenuar Ameriken tha: "Rraketa ka edhe rusi".... Une ahere e kuptova qe Likja i bente presion Amerikes te rri rrehat sepse do e mbushi Shqiperine me raketa ruse dhe do i tregoje vendin si Amerikes ashtu dhe NATOS. Nga keto qe thua ti si komandant te vlonjateve qe te kemi, e nxjerr "kallemin e gjate" si spiun te ruseve, nepermjet rruges serbe. Pune te ngaterruara per mua! Picke dhie keta ruset! Kane eklipsuar si Edin qe flet kunder ruseve, ashtu edhe Liken e Saliun qe flasin kunder Amerikes dhe na e kane bere mendjen pordhe. Te lutem me spjego ca me shume se jame konfjuz. Ti je i vetmi ne Vlore qe ke mbetur gjalle qe nga drejtesia e munguar dhe i qarte ne luften kunder "kallemit te gjate". Te tere jane kethyer me Ameriken! Ore Rajmond se nuk te kam pyetur: Po yt tate ka qene me Ballin apo me partizanet? Apo mos je cam dhe nuk ke lidhje me ne vendasit per politike. Keshtu nga emri nuk dukesh qe je mysliman, por je kaur, si puna ime. Nejse, se u zhgjata shume.Faleminderit.

      1. R
       Raimond vlonjati

       Pyet me mire baxhellat e fisit se ato e dine nga jam e sa e kam

      2. D
       Drini

       Te dogji o raimond kurva? Po e shihni fundin me duket, duro se do dalin te tjera per familjen terroriste sali qyqe berisha. Te shohim cfare do na thuash pastaj o pis.

       1. S
        Shqiptari i Ilirisë

        O Raimond që ri gjithë ditën prej vitesh si zagar për të lehur për kriminelët Berisha-Meta! Janë dokumenta që i ka nxjerë Brukseli.Nuk janë artikuj si ato që paguan Berisha dhe Meta përmes zagarëve si ty për të gënjyer botën me shpifje për Ramën.

        1. k
         k

         Putana e stacionit të trenit në Bangladesh.

         1. S
          Sapa

          Sa Kar je o Rajmond

          1. M
           Monika Putanova

           Nuk ka pse me justifikon ti zoteri dhe nuk e kuptoj gjithe kete vrer ndaj meje. Ne familjen tone ka barazi gjinore. Dhe gjithcka qe ben burri mund ta beje dhe gruaja. Burri im ka qene spiun i komunisteve shqiptare kur ishte i ri dhe i fondamentalisteve Iraniane tani qe u plak. Une jam po aq e zonja te bej ate qe ben ai dhe ju jap shembullin tim gjithe grave te botes qe edhe ato mund te behen kurva te kujt diktatori qe duan,mjafton vetem pak deshire dhe vullnet.

           1. B
            Blublack

            Ik ore Dobic serb qe na qenke dhe dhe Raimond Vlonjat…..komenti yt ka vlere sa Gopi i sat eme..Zeroooo

            1. T
             Tallavaja

             Raimond Tropojani: Leri denglat, lere Vucicin. Kjo tregon disa gjera, te dala deri tani: Metaj-Kryemadhi kane investuar ne keto kompani, kane share (aksione). Nese ke aksione merr dividenta dhe kudo dividentat deklarohen ne fund te vitit ne deklaraten e pasurise. Per dividentat paguan taksa, ketu ne USA eshte rreth 20%, pra Metaj detyrohet te paguaje 20% te rreth 30 mije USD diventave, pra 6 mije dollare shtetit shqiptar. I ka fshehur dhe perben krim qe duhet hetuar. E dyta, nga i ka gjetur keto para, te futura ne ofshore account dhe te levizura ne kompanine ruse, kjo duhet hetuar. Dhe tjetra eshte, pse ka investuar ne kompani te personave oligarke ruse te sanksionuar nga perendimi e USA si financues te luftes ne Ukraine, apo eshte operacion fake sikur ka investuar dhe ata i japin para per te influencuar ne politiken ne Shqiperi e Ballkan. Kjo duhet hetuar nga organet kompetente, qe per hetime te tilla tek ne nuk ka specialiste. Por truri i jot, i mbushur me zhavor e geshtenja ((kam respekt per geshtenjat) nuk i di keto gjera, o anetar i Foltore-Nevojtore ose grupi i Lirise. Po i vijne ditet e fundit Metaj-Kryemadhit, sapo ka filluar, do degjosh me shume ditet ne vijim.

            2. K
             KACIDHJA

             po tani cfare do ndodh.ASGJE

             1. A
              A e arreston dot Putana Spak Kurven Moniqe ?

              Te dy ,si Spak edhe Muniqua jane pjes e Bodellos Politike

              1. a
               armand

               Jo s'ben vaki qe Kryemadhi te punoje kunder Shqiperise. Edhe nqfts ka marr ndonje dollar lart e posht te jeni te sigurt qe nga pas fshihet deshira e zjarrte per te miren e atdheut. Shikoni se mos qendron Sorosi mbas publikimit te lajmit se familjen Meta-Kryemadhi i njohim per patriote te ndershem dhe largpames.

               1. p
                pokeristi

                S’besoj se duhen më shumë fakte,për t’i quajtur kolaborocjonistë,tradhëtarë të interesave kombëtare të gjithë ata që kanë marrë para ruse,për qëllime ruse. Dhe rjedhimisht të gjithë duhet të penalizohen.

                1. c
                 cfar do me Spak qe te arrestoje kryekurven e rusev

                 ose beni drejtesi per te cilen ju paguan ky popull ose dorezoni Celsat e Spak se mesa po shikojme si Spak leshi edhe Vetting preshi , s'jane asgje tjeter vetem se nji Form e Sofistikuar Piramidale per te Rjepur popullin . Imagjinoni ju Ngrit Rroga dyFishin e sot marrin (-10 Mije Euro) pe te tallur kart me shume se Llalla dikur ! Mafiozet Nderkombetare marrin noj % ? Kjo eshe thjeshte nji maskarade vjedhje e paster ,Skeme Piramidale me Vjedh Popullin Shqiptare ,pra me e Varferu dhe me be te pakenaqun ,duke ja ber Shqiperine te pajetushme qe Shqiptaret te lrgohen nga vendi i tyre . - Kto jane Stradegji Afargjara dhe nga me Djallezoret sepse Efektet flasin qarte ! ___Drejtesi nuk ka ________Shqiptaret Varferohen __________Shqiptaret jane te pakenaqur dhe Largohen ! Cfar presin me Shqiptaret ti shkoj Spak ne Shtepi e ti Bastisi ?

                 1. M
                  Muharem Kaso Laprake

                  Duket qe eshte fotomontazh i bere nga nje inkompetent . Kjo behet sepse patronazhistet i terbon aleanca shkaterrimtare e Prof Dok Sali Berisha me Super Presidentin Ilir Meta . 14 maji do jete fundi juaj qelbesira komuniste

                  1. S
                   Sali kar berisha

                   hAHAHAHAH:Mos vdeksh kurre o Rrem cari,renc ne ndonje grope septike qe te shqepesh me ushqim o loqe kanari

                   1. L
                    Li

                    Uau po mirë ne shqip de duket e montuar ty Muro. Po si t’ja bejm ne qe e degjuam frengjisht dhe anglisht kujt ti besojm atyre qe kan fakte apo ty o muro qe lexon veç shqip. Të të rroj partia Muro

                    1. A
                     Ash Myt Korrupsioni ne Pith t'baxhelles

                     Knojne djemt e Rremes (saleh

                     1. h
                      hah ha ha o rbt ne bith

                      Perse e heq pjesen tjeter mor ju shkerdhefte Afrika c'ju permban pragu ? - apo ju dhemb juve Moderatoreve _Krimbave te Kadavres janullatos - ilyer Mutaj si spiun i Athines qe eshte ! ______________________________________________________ Edhe njiher o derr per derre : ___________________________________________________ Titulli kenges eshte ; Ash Myt Korrupsioni ne Pith t'baxhelles ____________-Knojn djemt e Rrems (saleh

                      1. M
                       Muharem Kaso Laprake

                       Robt ku ti kesh kelysh kurve komunisti

                       1. O
                        O myt Korrupsioni ne Pith te Baxhelles !

                        MUHamut Kaso o Jevgu Lapraks _ E para s'kam qen kurr Komuniste ,madje aq prinderit e mi , megjithate se se je jevg hajt mo se edhe Jevgat qe ke ne Shtepi po ti q! .

                     2. L
                      Lapraksi

                      Rrofte krye katunar kriminel serbi Sali “profesori”.

                     3. E
                      EHS

                      Dibranet gjithmone kane patur mardhenie te mira me sllavet si para 120 viteve edhe sot ne dem te Shqiperise

                      1. D
                       Drini

                       Ooooo i dolen breket sheshit kesaj kokrres se kurves

                       1. S
                        Semani

                        e megjithate rrospia s'e rrun fare .(damethon hymja e Shpells mbulohet nga ferrat )

                       2. P
                        Partia

                        Se Amerika na kënaqi ne, u kput fare për popullin. Ambasadorja ngeli jahteve, sollën anije gjoja falas për energji e paguajmë 90.000 euro dita. Ballshin e kanë bërë copë e spaguajne kokërr leku. Ik amon se mplasi mu se Monika ka marrë para ruse.

                        1. t
                         tit vasili

                         Monikes i kishte paguar mberem nje shok i imi tek ura dajlanit 500 lek per nje gojore ka rene keq per leka

                         1. t
                          tironsi

                          e re eshte kjo

                          1. H
                           Hajdarovski

                           Po fillon goditja. E njejte si lista Langarde ne Greqi. Alibeaj kryeminister. Rama nuk e kap vitin e ri

                           1. A
                            Aqif llamarina

                            Hallall hajdar!

                           2. Y
                            Y.H

                            He me nene Mona,cfare do thuash tani?

                            1. P
                             Per qartesi

                             Do them qe artikulli u hoq nga interneti pasi une i kefkova çerballje me fakte !

                            2. R
                             RRAHAM E PACI PARANE PA MUND

                             Parate ruse ruspija i ka mare per ti shpendare per ndihma tek femijet jetime me baballare police te vrare nga dora e krimit. Eshte nene e ndershme te mos meremi me llafe. Pastaj ruspija nuk mund te pushoje dhe vjedhjet qe ka kryer i ka bere ne sherbim te familjeve te varfera se jo te gjithe kane mundesi te vjedhin. Tek e fundit po pse nuk do mendoje per femijet e vet se i ka derguar ne Londer se ketu kishte ekonomi te dobet si familje. Perseri nuk hoqi dore nga zanati si nga vjedhja dhe kurvelleku, helbete jane zanatet me te vjetra. Pastaj mjafton te behet bukurane, po c'rendesi ka se ku i mori parate, te rusi apo te pasuria e popullit. Dhe SPAK si organ drejtesie kur kurverohet e vidhet per bamiresi, nuk te denon se jane vepra penale, por ama te kuptohemi vetem kur behet fjale per bamiresi gje qe kjo katunarja nga Greva di mire ti ushtroje keto zanate sado te vjetra te jene aq me bereqet kane. Prandaj e dashur Ruspi vazhdo rrugen tende qe ke nisur me dashuri e qetesi sic te ka mesuar i dashuri yt Like floriri. Pac rrugen e mbare, se sa per SPAK, rri e qete se nuk te ben gje se ke dhe prokutore e gjyqtare te te njejtit zanat. Nje keshille: Mos ndiqni rrugen e Ruspijes se nuk ju con ne rruge te drejte po nuk e patet zakon.

                             1. H
                              Hajdarovski

                              Ja ku doli Oleg Deripaska. Bashkepuntori i Rames dhe Mc gonigal. Paska dash te vrasi Milo Gjukanovic. Bashkepuntor i ngushte i Putinit. PD doli ruse. Meta po ashtu. Opa opa tik tik...kush e ka rradhen?

                              1. J
                               Jari

                               Motra Mona e ndershmja e dunjasë, " dale dale se nuk keni parë gjë akoma ", sa gjynahe ka Mona nuk ka Kishë ti laji, Kurva Mona që nuk qesh dot nga Operacjonet plastike është Kryetarka e hajdutërisë së Ballkanit Perëndimor, aty te 7 Penxheret sa më shpejt do Zoti, të kapi Sapunin Kurva.

                               1. N
                                Na mbyten Spiunet

                                na Qeverisin Spiunet e Rusise dhe Serbise....der kur???????????????

                                1. g
                                 goni

                                 merrka dividend ,i bie qe eshte ortake ....ta kete deklaruar valle ne formularin e ILDKP? Nejse se si perfundim asgje nuk do ndodhe ....jemi.mesuar me ate vend prandaj edhe ikëm qe aty .....

                                 1. a
                                  azbiu

                                  Muharem do te merni te gjatin likja saliu dhe ti me gunga e keni.

                                  1. R
                                   Rrace muti

                                   Familje e degjenerume,mostra te qeverisjes shqiptare,njerez ordinier qe erdhen nga hici,dhe u bene miljardera,po qe pamversisht e leket e bera me krim dhe korupsion,mbeten njerez delirant,ordinier

                                   1. N
                                    Noc Rroku

                                    Sa kam qesh per kete politikane te ndershme kjo nuk ka marre asnje lek. Kete lajm e ka nxjerr Sorosi .Kjo nuk ka asnje kokerr leku te marre ne mnyre te pa ligjshme. Monik je ne vrojtim do dalin edhe gjera te reja. Shani sa me shume te derguaret e BE e te SHBAse se ka korruptuar Edi Rama por ju qenkeni futur ne thesin Rus. Tani e them me plot goje priteni non graten nga ShBAja Anglia dhe BE

                                    1. N
                                     Noci

                                     Dibranet nuk kane patur kurre maredhenie me Serbet por kane qene ne lufte.Ne vitet 20 kane qene bullgaret qe per te ndihmuar gollobordasit kane bere kerdine kunder serbeve ku perfituan edhe dibranet.Maredhenie me Serbet kane patur kapedanet e Mirditës dhe ndonje bajraktar ne Shkoder qe ju bashkua me 1912 malazezve dhe serbeve kunder Shkodres.

                                     1. V
                                      Vangjel

                                      Dibranet orthodox kane pas maredhenie te forta me sllavet . Ato mysliman jo bile kan vuajtur pas 1900 shume raste genocidi . Nje rast eshte dhe shperngulja e Dibraneve qe i priti vetem Tirana e i hapi dyert .sa per Mirditoret historikisht kane luftu per ate qe e paguante . Bile ne luften e Osmaneve kundra Ali Pashes luftuan mirditoret qe ishin ne krah te pashallakut te Shkodres pra trupave osmane kundra mirditoreve qe ishin garda e Ali Pashait .2000 veta mirditore kishte Ali Pash Tepelena bile thuhet qe ato e tradhetuan ne fund kur i prene koken . Ne betejen e Shkodres nje pjese e malesoreve me ne krye Ded Gjo Lulin u paguan nga malazezet dhe luftuan kundra trupave shqiptare qe mbronin Shkodren qe ishin kryesisht trupa nga Shqiperia mesme .

                                     2. a
                                      anti anarkisti

                                      Deri kur do të tolerohet korrupcioni politik serbo rus me politikanët e shpirtshiturit të PD - NON GRATA që po djegin, vjedhin që nga viti 1990 e tutje dhe po shkatërrojnë shtetin dhe dëmtojnë kombit.

                                      1. L
                                       Lam Zagradi

                                       Rracë e mutit - gojë, bythë e gop shqyera, baxhella e sida e politikës shqiptare, i paska lënë brekët edhe te rusi...pfuuu...rracë kurvash që do t'i villni gjak gjithë ligësitë që i kini bërë këtij vëndi...pfuuu...

                                       1. G
                                        Genti

                                        Nëse çiftit Meta-Kryemadhi i vjen "non grata" kto ditë dhe nuk është çudi kuptojeni përse. Korupsion i përhapur, financime nga rusët, destabilizim rajonit, cënim të demokracisë. Opozita e molepsur nga korrupsioni dhe interesat ruse në rajon. Duhet që opozita të distancohet nga Berisha-Basha-Meta-Kryemadhi nëse nuk do të mbetet përjetë opozitë e dobët dhe pa kredibilitet.

                                        1. T
                                         Toni

                                         Shkurt politikanet tane jane kurva semafori, qe qohen me ctu dali.

                                         1. t
                                          tironci

                                          Bajate ne ekstrem ka shku llumi komunist. Cupi nje AGBV i Enverit ska si me qen ndyshe.

                                          1. t
                                           tironci

                                           Bajate ne ekstrem ka shku llumi komunist. Cupi nje AGBV i Enverit ska si me qen ndyshe.

                                           1. Çupi

                                            Pyet baxhellat qe ke ne shpi per mu se dobiçi im je

                                           2. R
                                            Remark

                                            Një gjë është e sigurt..që këta nuk i gjën as një gjë...

                                            1. D
                                             Dauti

                                             Nje vit rresht folet per Ilir Meta spiunin. Tani? Bete edhe ligjin per hapjen e dokumenteve te ish sigurimit te shtetit per bashkepuntoret. Dhe...harruat Ilirin spiun. Pse? Sepse nuk ka bashkepuntor sigurimi qe raporton me emer ose iniciale. Bashkepuntori raporton me pseudonim. Por ju, injorantet komentatore rilindas, perserisni cfare thote Rama dhe propaganda e tij. Monika? Te presim por zor se do dale gje. Nderkohe Financial Time e zhyt ne m...t Edi Ramen. Ju vazhdoni me fajin e ka Berisha. Une nuk jam me asnjerin. Dua te spastrohen Berisha, Meta dhe sidomos Rama. Te vine te rinj qe jane me te zote e me te ndershem se keta.

                                             1. E
                                              Emigranti U S A

                                              Mona putana me Like mutin ti bejne keto pune si e pa besushme me duket kjo me siguri do jete ndonje vidio e Dritan Priftit qe shpifin per keta simbolin e( ndershmerise )pastajpo te ishin te tille keta nuk i bente miq per koke krye , krye , krye hajduti , krye vrasesi , kreu i te gjitha te keqiave ne kete vend Sali qen Berisha . O popull aty ne ate vend te bekuar nga zoti por te shkerdhyr nga keta qena Sali , Like ,Mona me te gjthe enturazhin e tyre me keq nga te gjithe e ka shkerdhyer drejtesia sigurisht qe me ndihmen e tyre qe deri dje e kishin rrogat te ulta ja u ngriten ne qiell e Zamira e shkrete ka 15 vite qan dyerve te gjukatave ne pritje te drejtesise per djalin , kurse , banda Sali e Mona-Like jane morehur per tu rikethyer prap ne pushtet qe ti vene zjarrin edhe nje here . Mund te shkruash sa te duash per keta qena se nuk kane fund bemat e tyrepo boll me kaq .

                                              1. t
                                               tata luigji

                                               He po tani moj kurve e ndyer qe po zvarriteni per ti shpetuar burgut se bashku me ate horin spijunin e sigurimit, tani ju kane plasur ujrat ne te gjitha anet ju qifsha nerin e familjes tuaj te dhjer, ju duhet djegur ne zift

                                               1. T
                                                Tani

                                                Ky shkrim ka nja 6 vjet qe ka dale, po nga halli tani duhet me riciklu ndonje gje, se duhet ti mbaje te karikum antaret babloku.

                                                1. T
                                                 Tani qe i ka qit Brukseli si do i mbroj Spak Krimi

                                                 A do guxoj Spak te injoroje Brukselin dhe kush do jet Qendrimi i Qeverrise me syze Kaqoli Moderrn ?

                                                 1. N
                                                  Noke

                                                  Ka shume kohe qe kur ishte gjalle i ndjeri Dritan Prifti qe eshte folur me ze e figure po ka nje vit qe denancojne me fakte Idaet Beqiri api Halit Valteri e thone o ne ne burg o ata e spak leshi asnje gje . Qe jane te ndershem Mona-Likja e beson vetem banda me Petrit vasilin ne krye te lishtelise e ca shurdhjesa, se Saliu me tere shoket e tij e dijne mire qe i kane konkurente te forte edhe S P A K U nuk e din qe ata jane hajduta edhe kriminela sepse jane aty vetem per te marre rrogat e majme nga syte jane qorra nga veshet te shurdher po mjere ky popull thoni ka ngelur vetem ti lutemi Zotit te marri hak tja u nxjerre ne femijet e tyre .

                                                  1. D
                                                   Dajti

                                                   Politikane si monika me ilirin nuk kane as turp as frike Keta edhe ne burg te Jen do vazhdojne te akuzojne e llapin Shiheni kur pas ke tij artikulli te thote Se gazeten e ka paguar rama te Shkruaj kunder say Rrace e poshter

                                                   1. J
                                                    Juliano

                                                    Po Hë, çu bëre do thoni ju, se na mori malli. Po Hë, SPAK nuk ka prova për të hetuar gjithë këto shuma valutash, ku emërtohen se kush i ka marë, dhe akuzojnë sikur të ndershmit e gjith kësaj kohe. SPAK, ke marë fund, nuk ke më pikën e besueshmërisë për popullin, jeni batakçij, jeni të korruptuarit më të lartë të drejtësisë. Do ju vija dita, as mos kini merak, që do jeni ju të akuzuarit për pasuri, e lirim kriminelësh, për shantazhe e bashkëpuntorë me krimin. Përderisa në ato poste jeni katapultuar nga politikanë nongrada, fundi ju dihet. Llallën e ruajtët dhe e porositët mirë, ku ja hapët rrugët të largohej nga aeroporti si qytetar pa probleme, ju ja dhatë atë mundëdi, helbete që shpagonit ato që ju kan paguar. Fëlliqësira me kostum pushteti. Neveri për atë që ju paguajnë dhe besimin që prisnim.

                                                    1. F
                                                     Fuati nga Skrapari

                                                     Të gjithë ata që dinë të numrojnë deri në dhjetë, e dinë se, familja Berisha dhe Meta, janë armiqtë e kombit tonë. Askush nuk vepron. E ka thënë vetë Berisha, SPAK është SKAP, dmth. i hanë munë Berishës dhe Metës.

                                                     1. S
                                                      Shqiptari

                                                      Ja keni fut kot Plako! Mona eshte e paster si floriri.Eshte nje Zojë,po zojë e vertetë ama!Ajo trashegon pasuri nga mami i saj Tironce ke Shallvaret.Ka dhe nje burre zotni fildisht si ari.

                                                      1. A
                                                       Anri

                                                       Na hapet barkun me kete ping-pong ne prag zgjedhjesh. Kur njera pale akuzon, pala tjeter hidhet, jo Gerdeci, jo 21 janari, Jo financimet ruse etj etj.. Rezultati? Nje shkelje syri e nuk ja nxirrni syte njeri tjetrit. Nje loje kaq e peshtire qe i hidhet plebejve ne shkallet e amfiteatrit dhe shefat kenaqen megjithe lepiresat e tyre.. Nuk kalojne kohe e gjrat normalizohen e beni krushqira e zini poste, kapni ekonomine, median..Kurse populli i shkret iken sa syte kembet per nje jete me te mire. Nuk keni faj as ju te mediave se doni ca sindikata si ne Greqi qe tju shkrijne me kuc e me mac po ketu cdo gje eshte e infektuar..

                                                       1. t
                                                        tironci

                                                        Huhu pjasi pjonci pjakes u hoq shkrimi.

                                                        1. G
                                                         Gabriel

                                                         Sa ka paguar Endri Fuga që ti botohet ky artikull. Vetëm elemente të artikullit dhe e merr vesh kush e ka bërë: 1. Dëshmi të mëtejshme të zbuluara tregojnë gjithashtu se Monika Kryemadhi, gruaja e ish-presidentit shqiptar që qeverisi në koalicion me PD-në ...... (duke harruar se me Ramën ka qenë aleat dhe madje President i koalicionit të palës tjetër, PS-së); 2. Bashkëshorti i Kryemadhit, Meta, aktualisht vazhdon të drejtojë Partinë e Lirisë, një nga partitë më të mëdha opozitare në Shqipëri, e lidhur ngushtë me PD-në e mbështetur nga Rusia (nga e mori këtë të dhënë)

                                                         1. L
                                                          Li

                                                          Hape gazeten belge dhe lexoje dhe mos blegeri si dele o Gabriel

                                                         2. M
                                                          Mona juaj

                                                          Rama! Rama! Ai ka vjedh! Inceneratorët! Jo unë! Jo Iliri! Jo Saliu! Jo Zeni! Rama! Rama! Unë i kam paret nga mami! Edhe botoksin që i thashë Bes Karllakut nga mami e kam. Siç kam bukurinë nga mai! Mamin e kam pas të bukur bio dhe me pare! Rama! Rama! Andej nga Rusia nuk di kush ma ka fut!

                                                          1. T
                                                           The truth

                                                           Ja moren leket Endri Gebelsit dhe si perfundim e hoqen shkrimin nga portali. Dukej qe ishte i paguar dhe shpifje.

                                                           1. F
                                                            FCB

                                                            Nuk ka shkrim, spo e gje asgjekundi , prape bllof Merruuaa ?

                                                            1. P
                                                             Populli

                                                             Keta hodhen ne ere nje fshat te tere e vrane 26 veta, keta vrane 4 veta ne bulevard, ketq kane vrare mijra shqiptare qe nga 1991 kur Ramizi i hodhi si zare ne politike dhe ju me thoni pfokuroria te merret me keto vogrlima ruse. Aty nuk ka sistem drejtedie. Aty ka vetem hajdute e kriminele qe e zenw podtin me dhembe e hane ctju dale perpara. Nje bythegrisur di Saliu e Iliri, nje kurvicke si Monika duhet te gjykphen per krime ndaj popullit shqiptar. Po kush ti gjykoje? Rana opo zari i tij Olsi qe mblodhi pkackat nga Anerika e me tufen e dashnoreve e dashnoreve u shperngul ne Shqiperi për te ndihmuar te vellane te vjele mire shqiptaret. Ato banda duhen denuar per krim te rende kombetar. Duhet te mbyllen ne qeli e celsat te hidhe ne Jon qe mos gjenden kurre e monstra te tilla te vene mend njehere e mire…

                                                             1. L
                                                              LORA

                                                              Fluturimi i cizmes ne Parlament jepte informacion me shume, se ky i lajmit me siper. Por rezultate ndeshkueshmerie nuk po duken gjekundi.

                                                              1. E
                                                               Engjell

                                                               Sa mire ja u ben Mero qe ju manipulon!!! Qe ta keni te qarte te tere bolet qe shkoni paa berihait. Ne 2017 rusia ishte si cdo shtet tjeter. Ska pas problem me askend dhe bente biznes me trump me cunin e biden me Merkel, me ke ti donte trapi. Se ska patur sanksione! Mund te jepte lek per ke te donte sa te donte. Pra edhe nqs ka gje te vertete more bole qe lexoni po nuk kuptoni mundohuni te kuptoni minimumin. Rusia qe ne 2021 pushtoi urkainen dhe rusia e 2017 jane dy gjera pa lidhje. Ikni tani merruni me korruptimi qe Rama i beri kryeagjentit te FBI se Plehra

                                                               1. X
                                                                XHI BU

                                                                Sa arrogant e shume kriminel jane bere politikanet qe kane vjedhur e rjepur popullin ,keta hajdut jane bere arrogant e si hyne gjembi ne kembe jane lidhur me shume fije mafjoze qe zor se e zgjidh kush. Ne periudhen kur Meta u be president MONIKA e shperfilli ligjin dhe s pranoi te ishte zonja e pare e vendit.Mos valle do ndiqte e do manaxhonte parat qe vinin nga keto kompani ofshore. Keto jane hajdut me cizme te pa ngopur ,ne konkurence me njeri tjetrin kush eshte me i forti e kush ka me shume. Ja arsyet pse nuk ngrihen pensionet se shumica e lekut perqendrohet ne kompani ofshore ku nuk paguajne asgje dhe informaliteti demton popullin te varferit .Mungesa e perspektives ,arsyeja qe njerzit ikin ,parja e pasuria ne dore te Metes,Berishes Monikes,Shkelzenit me kompanite e tyre.

                                                                1. D
                                                                 Ditmiri

                                                                 I hengshi m... monikes. Mbreme i dergoi e mail reporter.eu dhe i tha me jepni provat se do ju coj ne gjyq nqs kebi genjyer. Nje ore me vone i hoq artikulli. Se normal, per ate artikull ishte paguar. Tani mbajeni dhe pijini lengun. Po mos harroni mc gonigal. Shume shpejt do ta keni ne burg Ramen.

                                                                 Lini një Përgjigje