SONDAZHI/ Austria kundër Shqipërisë dhe Kosovës: Nëse ata hyjnë në BE, ne duhet të dalim

22 Qershor 2022, 11:15Politika TEMA

SONDAZHI/ Austria kundër Shqipërisë dhe Kosovës: Nëse

Të rinjtë e Partisë së Lirisë së Austrisë (FPÖ) reaguan ndaj rekomandimit të Komisionit Evropian për t’i dhënë statusin e kandidatit në BE Ukrainës dhe Moldavisë.

Ata kanë bërë një sondazh në profilin zyrtar në Facebook, duke shtruar pyetjen:  “Nëse Ukraina, Shqipëria dhe Kosova hyjnë në BE, atëherë a duhet të largohemi?”

Kjo duket se ka marrë pëlqimin e shumicës së komentuesve, duke bërë që rinia e Partisë së Lirisë së Austrisë (FPÖ) të fillojë diskutimet për tërheqjen e Austrisë nga BE.

I të njëjtit mendim duket se është edhe eurodeputeti i FPÖ, Harald Vilimski, pasi i ka pëlqyer njoftimi dhe e ka shpërndarë atë.

Austria u anëtarësua në BE në vitin 1995 dhe në sondazhet e opinionit, shumica e qytetarëve janë në favor të anëtarësimit.

Eurobarometri tregon se 41% e austriakëve e konsiderojnë të mirë anëtarësimin në BE, ndërsa 40% thonë se nuk është as i mirë as i keq.

Vetëm 18% thanë se ishte keq që Austria u anëtarësua në BE.

42 Komente

 1. S
  Shqiptaria eshte ktu ...

  Natyrishte qe sot jane ne loje shume rryma politike nga me te ndryshme ku nuk perjashtohen ato te neofshisteve si kudo ne Europe por edhe rraciste e extremiste te cdo colori . Lajmi eshte servirur extra per Shqiptaret ktu ( e padyshim nga Krimbat Greke qe jetojne ne Halete e Medies Shqiptare ) kur ne Bruksel diskutohet per Shqiperine ,ne se do hapen ose jo bisedimet BE Shqiperi nderkohe qe Kosova ne kte Lajm eshte fut jashte radhe ,por natyrishte Dikush e ka me Kombin Shqiptare ,prandaj prodhohen te tilla Lajme Konsumi mediatik . Personalishte s'me cudit fakti qe ne Medie mundet te Fabrikohen shume e me shume Lajme te ksaj Natyre , me ber pis Figuren e Shqiptarit , kur dijme qe ne Vien ka nji koncetrim te madhe Serbesh qe perbejn Komunitetin e pare me te Madhe aty ,por edhe Grek ,te cilet te dy se bashku , kudo punojne - bejne nji Politike pisesh ,kunder Shqiptareve sepse dihet tashme . Hienat nuk rrij dot pa u marre me te tjeret sepse i vjen ngordhja . - Por sidoqofte ,secili sot eshte i lire te shprehi mendimin e vet dhe tregoje kush eshte perball ksaj Bote . Nuk mendoj se Politiken e Austrise e bejne pikerishte kta Extremiste Partish ,te cilet me sa jemi te informuar ,kane qen Kunder BE-s qysh ne vitet e para kur Austria kandidonte per t'u bashkuar Unionit Europian . - Pra duke qen kunder EU-s -te dhe kerkojne ne cdo kohe largimin e Austrise nga BE-ja , kjo qe shkruajn kunder Shqiptareve eshte nji vrym ne Uje dhe e pavlere ,por nji kurdisje e Hienave serbogreke ne Austri

  1. A
   Austriaku

   jo, jo. mos genje veten me folklorizma dhe urrejtje ala ballkanike serbogreke. Jane Parti Austriake ata qe e kundershtojne, parti me mbeshtetje vetem nga Austriaket autokton.

   1. B
    Bato

    O austileshi, FPO eshte parti e ekstremit te dhjathe, dmth shum afer neonazizmit, cfar pret ti te thone '' mirsevini '' hahahahah parti leshi si puna jote, qe maksimumin ne historin e vet ta kapur vec 20 % te votave.

   2. L
    Lapraks

    Ca lidhje kane serbia greqia apo kina me kte lajm o pall kari?

    1. L
     Lapraksi revoltuar - kujden me gojen tate !

     Lapraks , po ku di ti se cbehet ne parapskenat e Europes ,ne Mediet ,ne Institucionet e ndryshme o i mjere .Ti je nji cop injoranti i pashpres ,(mesiguri nonji nga ata qe ushqehen me sufllaqet e janulles ) dhe del ktu , e bo gjasme po me replikon mua . Mos ofendo te tjeret qe nuk fshijn as Carin me surratin tat plehrat e halese

    2. T
     Tom

     Bravo komentuesi Shqipria. Është 100% e vërtetë austriaku normal nuk është kundër SHQIPËRISË. Vetëm votuesit primitivë austriak, si dhe ata sllavë që janë rreshtuar FPÖ pro ruse janë kundër.

    3. P
     Poli

     Ne fakt nuk kane thene gje te gabuar....Shqiperia nuk prrmbush asnje kusht integrues ne cdo fushe.

     1. E
      E verteta dhemb....

      Sakt,arabet nuk kane vend mes evropianesh...... gezuar ramazonin.

      1. Çobani i Livadhjase ne Gerqiu

       Tu sherua suma ty mo europian i kulluar se qenke ulur ne karrige dhe po shkuan. Si duket Janulla te paska futur vetem gishtat dhe jo trangullin emadh. Eshte 42 grade ne Gerqi, u lave te kanali i dhive qe te heqesh eren e keqe dhe spermen e Janulles nga surati.

       1. F
        Fisnik

        Minoritar apo i minoritarizuar?

       2. N
        Nuk emeritojme dhe Pike..

        Mese e Vertete..! Mese e drejte. ! Duhet ta pranojme qe neve jemi vetem per vrasje njeri me tjeterin.. Dhe per krimet qeve I kishim ndopake,, por kinezet Shqipfoles Infektuan me shume kete popull te zgjuar per Krime... Duke filluar qe nga Politikanet,, se shikon I Skenderbeun Sali me Grupin Ciftelia etj..

       3. v
        vlora.vlora

        Dilni ju nga BE ju nuk ofroni asgje per evropen

        1. S
         Soni

         Po cdo afroni ju te Shqiperise? Ppp Korruptive, tendera korruptiv , 5 oligarke? Gjykata qe nuk funksionojne? Mjedis te kontaminuara? Ushqime te pakobtrolluara? Tatime jo te drejta? Administrate partiake e te paafte? Pastrim parash?mungese opozite? Naften me te shtrenjte se Austria me rroge mesatare 2200 Euro? Qeveri ku cdo muaj jep doreheqje nje minister e nuk kapen me thonj pas postit? Pakete ne ndihme te qytetareve 1000 Euro per koke? Me thuaj nje fushe e te them me fal...

         1. V
          Vullnet

          Shume e sakte.

        2. P
         Patriot

         Austria ka ne dore bankat sigurimin e makinave, objekteve etjj etj ata kane marre e marrin miliarda nga popullli fukara Shqipetare ,jane mafia e evropes me kollare,po u fute Shqiperia ne KE morì fund vjedhja e tyre di hyne kompani te tjera e Monopoli tyre metri fund, vetem me kartona jeshil sigurimit nderkombetar sa leke humbasin,te gjithe makinat e huaja duhet te bejne sigurim vetem per shqiperine,nje makin greke o italiane me sigurimin qe kane vlen mbare boten ne shqiperi jo

         1. E
          Eni

          E ke me te degjuar kte punen e mafias ne Austri? Shteti eshte serioz e njeriu ne pune te vet.Prokuroria kontrolloi zyren e kryeministrit I cili dha doreheqje per 200 mije euro. Austria ka perkrahur Shqiperine gjithnje. Ky eshte opinion I nje organizate rinore jo I shtetit Austriak. Ndaj mos merni kot.Kazan dhe Tema qe me titujt abuzon gjithnje.Se kuptoj ku e ka interesin tema.

         2. I
          Ilir Koçi

          Ne do ia dalim edhe pa qënë në BE !

          1. d
           derrat dhe stalla

           shume sakte, te futet shqiperia ne BE....do te ishte fundi i seriozitetit ne BE. shqiperia me ate qeverri e ate popull qe ka duhet te futet ne shkolle riedukimi njeher, ..pastaj shohim e bejme.

           1. K
            Kozmo

            RAMA E DO SHQIPERINE KESHTU SIC ESHTE, ME EUROPE NUK HAJNE BUKE HAJNAT E QEVERISE. BALLKANIT MBETET BALLKAN. TE KORRUPTUARIT NUK I MERR EUROPA NE GJIRIN E SAJ. PER CFARE I DON, KUR JANE DHE FUKARENJ???!!!

            1. T
             Tirona

             Ai patrioti ka te drejte , keni bere ndonjehere sigurime?! Ku vene ato leke e dini apo jo, ata jane te ndershem ne Austri por kur Jane ne Shqiperi bejne me keqe se shqiptaret krye hajna.

             1. J
              John Qelbashi

              Faktikisht nuk e kane keq. Cfare fiton Europa me Shqiperine anetare? Azilante, dembele, shperndares drogash te forta, trafikante, pisa, shkaterrimtare dhe injorante qe nuk kane akoma shkolla te hajrit, harbuter te tipit tropojan Sali Berisha qe djegin ministrite, rrumpalliste qe ndertojne pa leje, ndertues te eger. Si mund te rrije Austria nje vend me njerez punetore, arsimdshes, qe i binden ligjit, qe ka arrit majat e qyteterimit? Eshte si njerzit te jetojne me derrat.

              1. k
               ka fillu janulla te haj perseri mut e ? sa lajm i

               Ti je mesiguri Jonis Qelbashis . No Coment !

               1. M
                Mullixhiu i fshatit

                Me qe emrin e ke vene John po te shkruaj ne Anglisht, ndoshta kupton. Austria is one of the weirdest countries in Europe, Austrians do work hard (sorta) but they are fucked up mentally. Austria is a spineless state and Austrians are pathetic people.

                1. T
                 Tirons

                 E mer mullixhi katunari kur jep edhe koka jote me cepa mend per austriaket me rob shpike. Ausyriaket jane kulture e gjalle, ti vjen era perc

                 1. T
                  Tom

                  Ti dukesh që nuk je i informuar mirë.

                  1. M
                   Mullixhiu i fshatit

                   O Tirons i ardhur mbas 1990's. Ketu ku jam une ka uje dhe drita 24 ore. Nuk e di a ka ne Bathore uje dhe drita. Sa per "Katunari dhe koke me cepa" poe le aty ku je ti se e shoh nga menyra si shkruan dhe gramatika jote. Life is hard. It is even harder if you are stupid. Stupidity isn't punishable by death. If it was, there would be a hell of a population drop.

                  2. S
                   Semi

                   Per fshataret e dembelet jane posi por per ata Shqiptare qe punojne ne Austri jo. Na respektojne e trajtojne si te barabarte dhe eshte nje vend I drejte e ku funksionon ligji. Nuk kam degjuar kurre nje fjale te keqe per kombin tim, ndryshe nga vendet e tjera.

                 2. I
                  Isuf

                  Sa bqira jebi ju te temes. Ajo eshte "partia e lirise e austrise" jo qeveria austriake. Jo opinioni publik. Pra eshte si te thuash rinia e aleances kuqezi ne kohen e kreshnik spahiut!!! Pra vk komplet. Rrace e keqe qe doni te krijoni idene sikir austria si shtet s na do ne BE. Doni te ngjallni fryme anti europiane ne shqiperi sepse keshtu i leverdis rames qe te jete sa me autokrat. Austria eshte arsyeja me e madhe qe ne fituam pavaresine ne 1912. Mblidhni mendte e kokes o Tema. Mos mendoni vetem te hani pershesh e te merrni ndonje pagese sot po mendoni per vendin. Ose ndryshe kane te drejte ata qe thone qe e keqja e shqiperise jane shqiptaret. Ju mendoni vetem ti sherbeni interesave te udheheqesve legene qe ka patur e ka shqiperia por jo te jeni nje ze i drejte. Turp Mero.

                  1. E
                   Endri Ç

                   Me keq ..eshte organizate rinore...Tema punon per qeverine e kam idene qeveria ka int te armiqsoje qytetaret me BE we ka dhene nga 10 miliarde ndihma e na ka mbajtur me buke ne 91 shin e na shpetoi kokat ne 97. Asnje qytetar ne Europe nuk do zgjerimin por ne fund nuk vendosin qytetaret por politika. Ndaj mos I vini veshin ktij artikulli idiot.

                  2. A
                   Arian

                   Robt ku ti keni.po shkruajeni titullin tamam.jo Austria

                   1. N
                    Niko Përleski

                    Jeni bërë kazan mediatik. FPÖ është një parti fashiste dhe çdo koment për dhe rreth tyre është i tepërt.

                    1. D
                     Daki-

                     Kto parti ,sidomos FPÖ,eshte parti naciste e cila ne Austri eshte e fundit qe pak njerz e perkrahin ,kjo parti nuk i do te huajt,seshte qe vetem Shqiptaret nuk i do por ne pergjithsi te huajt nuk i do,po shyqyr qe se pyte kush dhe eshte parti ne funde me poena,nuk Eshte puna qe ka serbe me se shumti nga te huajt por gjithnje ka qen qe si ka desht te huajt,sikur te pytet kjo parti te gjithe te huajt i kishte perzene,po nuk i hec fjala aspak ksaj partije naciste,ka kush pytet ne Austri nga partit tjera,as me dale nga Bashkimi Evropian nuk del kurre Austrija po kta qenet e FPÖ bajne zhurme pa ja vu veshin askush se nuk i hec fjala,

                     1. A
                      Andi

                      Jane peri persembari. Per ne kane te drejte. Ne smeritojme te na qasin as te dritarja, jemi vite larg civilizimot, shih cbaterdi behet perdite ne pocaqine ku jetojme ta kuptosh, hajdar.

                     2. G
                      Genti

                      Vende si Bosnja,Shqipëria,Kosova dhe Veri-Maqedonia me zhvillimin dhe problemet qe kanë nuk e di se pse dhe se kur do mund të hynin në BE. Me disnivelin që kemi do ktheheshim në konsumatorë të prodhuesve Gjermanë,Francezë,Italianë etj. dhe këtu edhe bujqësia do vdiste nga konkurrenca. Be e duhet të ketë nivele integrimi sipas fuqisë ekonomike të vendeve. Ose vendet e dobëta duhet të organizohen më vete si p.sh në Ballkanin e Hapur për të ngritur kapacitetet e tyre para integrimit në BE. Vendet antare e dinë që me futjen e vendeve të pazhvilluara në të do jenë taksapaguesit evropianë të BE -së që do paguajnë për antarët e varfër në tryezën e tyre.

                      1. D
                       Detari

                       Pyetja eshte cfare do nje popull musliman ne BE?

                       1. S
                        Shqip...

                        Detari , nuk e kuptoj kte tendenc Tuajen (sepse jeni Kori i fagos ju ktu ke tema ,qe pellisni ne Kore greqishte e shkruani shqip ) duke ju referuar Fese ne cdo teme qe diskutojne ktu Shqiptaret !!!!!!!! Ktu s'je ne mediat Greke por Shqiptare . E fundit se s'dua fare te merrem me Dhjakerine e Bashkuar ke Tema ,e gojoret histerike tuaja - na thuaj ti - Cfar thote Kushtetuta e BE-se ne lidhje me pretendimét tuaja si zhurmues filogreke - a perjashton ajo Shtete te Kontinentin per shkat te perkatesise Fetare ? - Interesou ,sepse do ju kurserne gojoret qe na boni ktu neve shqiptareve

                        1. T
                         Tom

                         Petgjigjija është se në Europë ka më tepër se 50 Milion mysliman nga e gjithė bota. Po ti Detar të dhëmb Koka për 3 milion shqiptarë që të futen në EU ??? mor bir cinik Kurve.

                        2. P
                         Progoni

                         EDHE në motet kur AUSTROHUNGARIA ishte Shqipëria luftarake, brenda qaqeve politike dhe shtetërore të Perandorisë AH, kishte pikëpamje të ndryshme, psh ndërmjet oborrit, Mbrojtjes dhe Ministrisë së jashtme - më albanofile. Jemi mësuar më...

                         1. N
                          Një ish drejtues i formave të edukimit.

                          Nuk e kuptoj, pse nuk dashkan që ne të futemi në Europë? Po ne jemi shkëmb graniti, fanar ndriçues buzë Adriatikut. Jemi udhëhequr dhe akoma udhëhiqemi nga mësimet Marksist-Leniniste të Partisë dhe shokut Enver. Çfarë dashka më tepër se kaq Europa dhe rinia Austriake?

                          1. ?
                           ????????????????????????

                           ka lloj lloj muti ne europe

                           1. P
                            Ppsh

                            Me keta shkrime merja e justifikoi deshtimin e rames U gjet fajtori se pse shqiperise nuk po i hapin negociatat

                            1. v
                             vang

                             Keta jane vetem te rinjte e nje partie dhe ZHej,i semuri per mend,thote se edhe Austria nuk na do ne BE.Ky vetem grumbullon e grumbullon vetem qe ti kundervihet Rames.Nuk duron dot me,po lengon nga urrejtja.

                             Lini një Përgjigje