Sonila Meço thirrje BE-së: Bllokoni urgjent fondet për Shqipërinë, se po tallet Rama me ju

29 Shtator 2022, 18:48Politika TEMA

Sonila Meço thirrje BE-së: Bllokoni urgjent fondet për

Sonila Meço ka kërkuar reagimin nga Brukseli, pas nismës së kryeministrit Edi Rama për amnistinë fiskale.

Ajo thotë se Brukseli duhet të veprojë menjëherë, siç po bën me paralajmërimet për kryeministren e re të Italisë.

Postimi i Sonila Meços

Presim me kërshëri reagimin e fortë të Ursula Von Der Leyen, Presidentes së Komisionit Europian, pas deklaratës së Kryeministrit Rama mbi kundërshtinë e këtij të fundit ndaj BE-së. Vendet e BE-së kundërshtojnë fort nismën e amnistisë fiskale të Qeverisë Rama si rrezik serioz për reputacionin e vendit dhe dobësim të kontrollit mbi pastrimin e parave.

I pyetur për mos pranimin e BE-së, Rama qesëndisi “ju qani hallin sa do mërzitet BE-ja apo sa do mërzitet Amerika? Çfarë halli qani? Këta i kanë punët në rregull”.

Kjo është deklarata e kryeministrit që në 19 korrik mori pjesë në Konferencën e Parë Ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe BE-së si moment historik i çeljes së negociatave pas shtyrjeve shumëvjeçare prej mospërmbushjes së kushteve nga Shqipëria dhe mosbindjes së vendeve anëtare. Konflikti ruso-ukrainas krijoi një dinamikë të re gjeopolitike, gjë që favorizoi këtë aspiratë edhe të vetë kryeministrit Rama (në premtime).

Por nisma e amnistisë fiskale u rimor pas këtij momenti historik, duke mos konsideruar kundërshtimin ndaj saj në reagimin e Zyrës së Delegacionit të BE-së në Tiranë:

“Për shkak se rezidentët jo tatimorë, përfshirë shqiptarët që jetojnë në BE ose në Ballkanin Perëndimor, përfshihen në objektin e tij dhe u kërkohet të importojnë para në dorë për të përfituar nga amnistia, drafti aktual i ligjit ngre shqetësime serioze për shtetet anëtare të BE-së dhe partnerët e tjerë, si dhe një rrezik thelbësor reputacioni për vendin”.

Por Kryeministri u shkund para syve, kokëfortëve të Brukselit, pyetësorin e bërë dhe përpunuar vetë pa asnjë çertifikim shkencor të Këshillimit Kombëtar. Aty, ne, populli paskërkëshim qenë dakord në 60% me amnistinë.

Por pse e presim me kërshëri reagimin e Von Der Leyen pas qesëndisjes së kryeministrit Rama? Sepse jo vetëm Presidentja e Komisionit ndaj një fitoreje të mundshme të Melonit, por më shumë se një herë edhe Komisioneri për Drejtësinë kanë kujtuar se në rast të shkeljes së parimeve demokratike, një goditjeje ndaj shtetit të së drejtës, manovrave me buxhetin, keqpërdorimit të fondeve të unionit mund të aktivizohet ngrirja e fondeve nga BE, si në rastin e Hungarisë dhe Polonisë.

E përsërisim: Shkelje parimesh demokratike; goditje ndaj shtetit të së drejtës; manovra me buxhetin.

A kanë lidhje këto me Qeverinë Rama? Bahhh…

Meloni ende nuk ka bërë as njërën e as dy të tjerat. Dhe po i skërmisin dhëmbët pa nisur nga puna. Kryeministri ynë me vepra 9-vjeçare madje i qesëndis me një “varja atyre”. Shumë kureshtarë jemi ç’do thonë këta të BE-së e sidomos ç’do bëjnë.

54 Komente

 1. L
  Luzati

  Kjo baxhella kujton se do ta degjojne ne Bruksel , qenie njeqelizore ,kujt tja presin fondet BE , Shqiptareve .....????

  1. Z
   Zagali

   Opo çfare e di veten kjo matufe Sonila? Ajo eshte nje cope gazetare mediokre dhe Evropa do pyesin dhe do degjoi pordhet e saj? Hej pike e zeze. Del nje gazetarucke dhe i jep mend Evropers.Edi Rames i marin te keqen te gjithe ata qe flasin keq dhe e kane nga xhelozia se ai po puno dhe drejton mire shqiperine.Eshte kryeministri me i mire deri sot.

  2. a
   abc

   BE ka vene kete zogezen te monitoroje Shqiperine. N.q.s. BE nuk jane dakord me amnistine fiskale, te tundin qesen.

   1. D
    Drane

    Hahahah! Te tundin qesen?! Jo tundin hajdarin per t'ia futur ne prapanice Sonila Meços!

    1. p
     pordhe me rigon

     Pse mos i ke prere kerthizen BE ti? Ta kane per borxh te tundin qesen dhe ti te pish kafe!!? Ca te beje Europa se i kemi ngel ne dere se mendesi si kjo jotja nqs nuk te detyron partia te besh komente si cbejne shume ketu dhe vine ere qe nga ekrani , eshte per tju cuar te jetoni me majmunin ne ndonje xhungel. Kjo femer dihet per se shkruan dhe njerzit kuptojne nuk kane nevoje ti mbushin mendjen sullfaqet e Endri Fuges qe na peshtirosen me komentet qe bejne por pordhet me BE lerini.

    2. B
     Baxhoxhiu

     I paskan ardh krizat ksaj.duhet ti gjeni ndonje per t'a kojt

     1. S
      Shqiptari

      Budallaqe! Dhe nje i marre i di disa rregulla qe ka BE ne akordimin e fondeve dhe projekteve jashte BE.Tere fondet apo projektet me fonde te BE,Tenderat i ben vete BE,supervizoret i cakton BE.Realizimin e projekteve i kontrollon po BE.Edhe nese vidhen,vidhen nga BE,pasi ajo kontrollon keto fonde.Te kerkosh ndalimin e projekteve dhe fondeve nga BE duhet te jeshe ose militante e marre e të marrëve qe e kane katandisur vendin ne kete gjendje,ose nje individ i semure menderisht qe vuan nga urrejtja per vendin tend.Mund ta urresh Ramen,por projektet me BE jane shpetim per vendin dhe mireqenie per fuksrenjte shqiptare.

      1. P
       Putanes se bexhetit i merr flak bytha !

       shpejt zjarrfikesit te drejtojn Zorret drejt vrymave te putanes Esadiste

       1. T
        TALAVAJA

        Kjo ka shume mend, biles me kuintal, sa qe i jep edhe BE. Ben mire qe na i kujton here pas here. Kjo eshte demokracia, nuk ke cfare te besh. Do degjosh edhe pordhat e kesaj dhe te Tabakes, qe mesojne BE si te veproje.

        1. M
         Mos u merzite javen tjeter do ti bllokojme

         Javen tjeter do ti bllokojme fondet ,fole ti ka folur nongrata mos u merzit po kujdes se ne protestat ishe shume e zeshme mos valle je e sponsorizuar me parat Ruse se italiani qe te pallonte ka ikur rrefugjat ne angli

         1. x
          xx

          MERRENI LIDHENI BUDALLACKEN

         2. F
          F-22 Raptor

          Keshtu ndodhe kur te gjitha vrimat kryejne vetem nje funksion!

          1. D
           Dulla komunisti

           Do Sali Berishën dhe Meten he të pëlqejnë ata që bënë dhe vazhdojnë ta bëjnë vendin çorap, shpellaret dhe sekretarët è byrosë, spiunet dhe hajdutet he ata do ti. Po çfarë mutin ke me popullin e varfër se çdo gjë bie mbi atë. Ti e ke ne terezi me rrogën që mer o femër e keqe në shpirt. Po me Shqipërinë çfarë ke ato janë lekë që ha populli dhe ti merr rrogën o bilbile. Nuk duhet vetëm bukuria por dhe mendja qe e ke te shkurtër dhe partiake.

           1. B
            Begeti

            E dhime e pithqime.Kurvicke e dallume ne bythe e shpartadhume

            1. P
             Plaku Mere

             Kjo tjeter prift me te tjera karta ik moj budallaqe ti ske mend per vehte do iwjapesh botes

             1. L
              LORA

              Te gjitha shtetet,edhe me te fuqishmit,ne momente te duhura te historise se tyre,kane bere amnisti fiskale. Akoma nuk e ka mesuar kete s.meco?! Nese kjo eshte kunder,,,me cfare logjike e ve ne dyshim qe 60% e shqiptarve e mbeshtesin amnistine fiskale ? Apo cfare nuk kalon nga xhepi i soniles eshte arsye per te aluritur kunder vullnetit te shumices se cilesuar te shqiptarve ?

              1. K
               Kapedani

               E sakte. Belgjika ka bere 2 here amnisti fiskale.Amnistine e kane bere edhe shtete te tjera. Kur ju leverdis ketyre te BE-se jane dakort ne rast te kundert te bejne presion. Per baxhellen s'ja vlen te ndyesh gojen.

              2. K
               King D

               Me lesh.. pa lesh berqaves si ta keshe Nilaaaaa.

               1. N
                NIku

                Ja cfare kermash rrit ai vend. Edhe sikur te jete e vertete, nuk eshte pune e kesaj debiles te beje thirrje te tilla. Fonde per Shqiperine domethene progres per vendin qe ju qifte Kina te gjithe juve. Ju del Rama edhe ne enderr. Greqia i vodhi miliarda Europes dhe botes me Lojerat Olimpike dhe me krizen financiare, por asnje gazetar apo kushdoqofte nuk tha mos na jepni me fonde. T'ju thuash idiote eshte pak se ofendohen idiotet. Kaq ligesi gershetuar me idiotizem, nga njerez qe supozohet se kane 2 vite shkolle dhe 2 gram tru, une s'kam pare ndonjehere.

                1. B
                 Baftjari

                 Buzebytha nxorri njepordhe. Na cau koken! Ja sa te vije Bafjari dhe dhe te brendhshmet do ti marri ketij populli, sebashku me ste veremliun plak

                 1. S
                  Sula

                  Kush e ka mundesine, le ti gjeje pune Soniles ne ndonje semafor te lire.

                  1. E
                   E ndershmeja

                   Mereni seriozisht ke zonjen,se kjo e njeh mire Edin,e di mire se ai te ben gjemen,po kjo njeh dhe Begetin,se dhe ketij ja ndigjoje mire lezetin,kjo per lek,ka mendje te keqe,po gjithsesi e respektoni,se kjo di te beje nder,dhe ajo qe ben nder,eshte e ndershme

                   1. F
                    Fieraku

                    Thonë që e ëma e kësaj kur ka qënë shtatëzanë me këtë kishte alergji nga i shoqi. Ai i shkreti 9 muaj qëndronte larg të shoqes se qelbësira që ishte në barkun e të shoqes nuk e donte babain pranë. Kaq e mirë është kuçka. Dmth pocaqillëku i këtij njeriu ka qënë që në ngjitje. Po të dojë le ta kundërshtojë këtë që kam thënë më sipër. Ajo mendon se në Bruksel do ta dëgjojnë. Mbylle atë kamare se të është bërë si ajo e kurvës. Vetëm Becheti mund t'a dëgjojë.

                    1. Z
                     Zateniketa

                     Ok moj kurv

                     1. T
                      Taku

                      Pret se mos i vjen Becheti kesaj putones!

                      1. T
                       Ta paditet ne Spak si Armike Shtetit Shqiptare

                       Duhet te pushohet menjiher nga puna Bordellua dmth ku shkerdhehet karakurva Antishqiptare dhe te Vihet para Drejtesise . Eshte skandaloze qe nji funderine si kjo bashkpuntore e mafiozeve te huaj qe vijne e shpartallojne Shqiperine (-ne bashkpunim me Kryeputane e Kombit ish ne Pushtet saleh hamut brrishen -) kjo ti karakurve ti lepij bolet dhe vjelli kunder Shqiperise ! Karakurva gojepick , nqs urren kte vend duhet menjiher te zhduket nga Shqiperia dhe te shkoj ne pidh te saliut ose ne vryn tre B se bexhetit

                       1. H
                        Hasoni

                        tani ne darke s'ka asnje sufllaqe që komenton bravo rama bravo qeveria qe po punon?? e habitshme!!

                        1. S
                         Sufllaqe per cdo kurve derre e pedere

                         Kjo karaputana endrron me ja morr ne goje Te Gjatit njelloj si pederet e janulles te konvertuar ne gojors te halese ymerit . Shteti duhet te veri ne dispozicion nji Stan Gomaresh per te kuruar putanerine e pederastine Antishqiptare ,e cila ne nji sistem demokartik duhet te trajtohet deri ne orgazem plasur surratit te karaputaneve te kombit

                         1. s
                          sullfaqet mbi mure

                          prit mengjesin dhe do shikosh baterdine e sullfaqeve mbi mure

                         2. Tuti uv

                          Turp që ky vend ka edhe kshu njerëzish si e justifikon këtë gomardhik ke njerzit e afërt shumë çudi

                          1. T
                           Tani

                           Turp te kesh moj gazetare dhe pedagoge

                            1. D
                             Danja

                             Po mire moj sonile nuk je dakord qe te amnistojme leket e begetit qe ke mare ti lubonja bejtja i fameshmi krasta,ku ti cojme keto leke se nuk flete.po leket qe te jepe zeni qe bjene ere gjaku te shijojne na thuaj ndo nje llafe se je shume e zgjuar.Po kur ka ngelur shqiperia ne doren tende gjoja te dhembe barku per shqiperin e shqipetaret po te keshe dy bythe nje ta shqyesh e nje ta mbashe per te dhjere.bolle plere se na je neveritur me qendrimet e tuaja qe sherbejne sales ilirit po e po se ke qene ne lalez begetit gjithashtu qe e do shume teegoi leket qe ke mare nga ai.

                             1. n
                              n

                              DIKUR MAJAKOVSKI SHKRUANTE NJESHI ESHTE ZERO DHE FYLE SI DUKET KJO SE KA LEXUAR OSE E KA LEXUAR ARABISHT.

                              1. U
                               Unë

                               Pordhi pidhi!

                               1. X
                                Xana

                                Sa miliomane moj Sonjë si të parët edhe ti një resht me ta .

                                1. X
                                 Xen gërdeci

                                 "Ok" s'uni-soni ,BE -ja t'ja heq fondet Shqipërisë dhe t'ja kalojë Bexhetit tënd që të trajtojë ty...ha moj soni-suni , kur flet ti shqiptarve ju vjen me pjerdh...shko moj çiu ...ty baxhellë do të dëgjojë Europa..

                                 1. B
                                  Babale

                                  Po nuk u mbarokan kurvat !?

                                  1. N
                                   Nici

                                   Kush eshte sonila meço?????? Sincerisht nuk e di . Flm

                                   1. S
                                    Sali Legeni

                                    Karakurve 24 karatshe , degjojani fjalen, ne mos do shkoje te shkarikohet edhe tek Bexheti....

                                    1. L
                                     Labi

                                     Shikojeni si vishet te kuptoni ca niveli eshte.

                                     1. L
                                      Llesh

                                      Baxhelle injorante,

                                      1. P
                                       Psiqika

                                       S'ka faj se Bacheti I pastries fal edhe ndihmes se kesaj egoisteje. Ndjehet thjeshte e prekur, sense Rama as jeered se ka konsideruar per mend apo gjera te te tjera. Eshte urrejtje femre , e pa kthyeshme. Si del deri ne vdekje!

                                       1. H
                                        Himarioti.

                                        Nëse ka ndonjë injorante më të madhe në Europë se kjo? Vështirë.

                                        1. 1
                                         19

                                         Idjote e ndyre .

                                         1. B
                                          Botoku

                                          Beketi me sa duket te paska helmuar aq keq sa te degjenerosh deri ne ate shkalle sa te behesh antishqiptare. Po mire moj shoqe ku e gjene te drejten morale qe te ndermaresh nje veprim te tille,cfare perfaqeson ti? Ne te gjitha emisionet e tua ka vetem urrejtje per vendin duke haruar parimet morale te nje shtetasi. Ne se per aresyet e tua kerkon te terheqesh vemendjen e njerezve ,ke shume menyra te tjera por kursesi me thirrje te tilla kunder vendit tend. Turp, turp !

                                          1. L
                                           Lela

                                           Shumë bukur,shumë e vërtet,kush është kjo'" që bën këto thirrje????

                                         2. m
                                          mister GABI

                                          Foli dhe baxhella, Jep urdhra Evropit, Ju trazuan ujrat, Thellsive të gopit. I mungon Bexheti, Që shkrepte dyfekun, S'ka gjetur kar tjetër, T'ja rrahi dybekun.

                                          1. n
                                           na cate karin

                                           Bravo jo nje por dy sullfaqe per secilin keni sot. Nqs eshte nje njeri me nickname te ndryshem do i japi 10 partaia.

                                           1. K
                                            Kadri Ismaili

                                            kur flete dhe kjo , sa poshte kemi rene.

                                            1. g
                                             gjergji

                                             Kujt i ben dem moj budallaqe? Popullit tand me te varferin e me injorantin e Europes?Thjeshte Faqezeze

                                             1. A
                                              Arbeni

                                              Kjo dhe disa gazetarë që ja kanë shitur bythën saliut(me s të vogël,sepse me S të madhe nuk e meriton) vjellin vrer karshi njeriut që i ka mundur 3 herë rresht.Por të pëlcasin t’ja bëjnë bamp,sepse shqipëtarët do ta votojnë edhe për herë të katërt E Ramën dhe PS.Ndërsa ajo pii.ka le të hëngëllij se nuk ja var kush.

                                              1. J
                                               James Potter

                                               Keni nevojë për një kredi? Jeni të interesuar të merrni ndonjë lloj kredie? Apo jeni i shqetësuar financiarisht?. A keni ndonjë borxh për të shlyer? Ne japim kredi në çdo pjesë të botës, normat tona të interesit të huasë janë 3% për anulim me një kohëzgjatje të negociueshme, pavarësisht vendndodhjes ose statusit të kredisë. Për të marrë një hua sot Na kontaktoni përmes adresës së emailit të kompanisë në :[email protected] : https://potterscredit.wixsite.com/potterscredit SHËNIM: Ne japim minimalisht (5,000$/€) deri në maksimum (500,000,000$/€) E.T.C. Kërkesa për hua duhet të deklarohet në dollarë amerikanë ose euro, dhe çdo monedhë tjetër të përdorur.

                                               1. J
                                                James Potter

                                                HELLO, DO YOU NEED A LOAN AT 3% INTEREST RATE?? IF YES,EMAIL: [email protected]

                                                Lini një Përgjigje