SPAK nis verifikimin për dosjen ‘McGonigal’, Dumani letër Bardhit: Na vendosni në dispozicion akt-padinë amerikane

31 Janar 2023, 14:22Politika TEMA

SPAK nis verifikimin për dosjen ‘McGonigal’, Dumani letër

Më 24 janar deputeti Gazment Bardhi depozitoi në SPAK një kallëzim për nisje të hetimeve ndaj kryeministrit Edi Rama për ato që ai i cilësoi si lidhje me ish zyrtarin e lartë të FBI-së, Charles McGonigal, duke thënë se ky i fundit është korruptuar nga Rama për të sajuar lobimin e PD-së me paratë ruse.

Por SPAK i ka kthyer sot përgjigje Bardhit duke i kërkuar vënien në dispozicion të materialeve fillestare të drejtësisë amerikane që ai i ka përmendur në kallëzim disponohen prej tij.

Në shkresën e drejtuesit të SPAK Altin Dumani kërkohet vënia në e akt-padisë së Zyrës së Prokurorit të Distriktit të Kolumbias, datë 15.09.2022.

Bardhi ka thënë në lidhje me këtë padi se ajo që ka bërë Rama është akti më i rëndë që ka ndodhur në këto 30 vite në marrëdhëniet mes SHBA-ve dhe Shqipërisë.

Nëpërmjet një shkrimi në facebook, Bardhi bën me dije se i është drejtuar SPAK-ut duke i kërkuar nisjen e hetimeve për organizatë kriminale që sipas tij drejtohet nga kryeministri Edi Rama.

 

35 Komente

 1. d
  dhe Hajvani Spakit i bashkohet Kakofonise PD

  ja pra me ne fund ,ky leter e kryeSpakistit na tregon qarte se per cfar jane te interesuar Spak te kalojne kohen . E pabesushme te bjesh nga Shiu ne Bresher e ktyre njerezve te papeergjegjshem ndaj ktij vendi . Duket qarte se Damuni qeka Fans e Shpifesit te shpelles . Ptu maskarenje ku i degjenruan institucionet e ktij Shteti . Bej sehir o I Gjat , dhe boj Gallate . Ja se cfar pelhrash pagun Taksapaguesi shqiptare . Ku pret ky Popull ,te veproje Spaki ,ku kercen Dumi . O tempotra e O mores . Nga mbiu ne kte vend kjo fare e Mallkuar Maskarenjesh te papergjegjshem perse jane ne ato poste e qe dijne vetem te abuzojne me to !

  1. b
   ben.

   Karagjozlleku i ketij vendi te mbaruar spaska fund. O SPAK, dosjen ose ja kerkon ambasades, ose departamentit amerikan te shtetit, o SPAK. Nuk ja kerkon dosjen dot kalro bolinos se nuk ka fuqi ligjore, o SPAK. E degjeneroi deri ne fund kete shtet ed rama.

   1. S
    Sa per te folur

    Kerkesen e ben PD, e merr SPAK dhe jep pergjigje... Dumani u zgjodh nga ambasada " Shqiptare" ne tirane, jo I preferuari I Rames, dhe prap faji tij qenka edhe pse padia esht kunder tij? Ti o je idiot o ndonje legen ku kush e merr vesh se cili kryen nevojat...

    1. A
     Asd

     Pergjigja e spak eshte logjike; kush ben padine duhet te kete nje fakt pikenisje, perndryshe institucioni duhet te harxhoje kohe, para dhe energji pas akuzave te cilat mund te rezultojne te papergjegjshme.

     1. b
      ben.

      Zoteri Gazetat e gjithe botes shkruajne per ndikim te paligjshem te km te shqiperise ne drejtesine amerikane. Mbi 1 fakt te tille ASPAK eshte i detyruar te nisi procedim penal, duke kerkuar dokumentat ne burim, dhe ligjerisht dokumentat vijne ose me kerkese ambasades ose departamentit te shtetit, cdo gje tjeter eshte perpjekje e deshtuar per te mos hetuar. Dhe me qe ra llafi ,kimetja nga eshte zhdukur apo edhe ajo me grip. Grip i keq ky fbi

      1. T
       Taulant

       Po mire mo Benm ti po thua gazetat, ndersa une po te them ty qe Qeveria Amerikane me pompozitet e shpalli Saliun nin gratta per korupsion, pengim te demokracise dhe te drejtesise. Pse nuk filloi SPAK procedim penal per kelyshin e serbeve?

       1. b
        ben.

        Nuk e di je vetem i trashe apo jo. Ai i meparshmi i spak e deklaroi boterisht qe i kerkoi qeverise amerikane dokumentacionin per ta hetuar, dhe e di cila ishte pergjigja??? Keto qe kemi ne i ke ose te gazeta tema ,ose te ndragheta.com. Nese nuk e kupton je rast i pashprese. 2 gjera nuk sheron dot mjekesia budallalekun dhe legenllekun. Ndersa keto te liderit global jane dosje pergjimi ne gjykata amerikane. Bile thone se do beje Hollywood 1 film aksion me personazh ed ramen.

      2. K
       Kalec Dega

       Fakti i qarte ne mes te Surtrelit, ca fakte kerkon ti legen qe na ben moral. = Pse nga faktet niset SPAKU TAKU i Albanistanit?!

      3. N
       NY

       O Ben, që edhe emrin tënd e shkruan me të vogël, siç e ke trurin. Ky Bardhi me surrat të zi dhe fytyrë të frustruar, kallzimin duhet ta bëjë mbi fakte, jo se lexoi apo dëgjoi që në NY ka dalë emri i të gjatit apo i non gratës. Ai që akuzon paraqet faktet, prokuroria fillon proçedurat, etj. Sigurisht, prokuroria fillon dhe çështje kryesisht. Por kjo nuk ka të bëjë me kërkesën e bardhucit.

       1. E
        Ec reforma KAPSATKAPESH

        Sa e ka rrogen ky dr ri i SPAK!? Me shume gjasa do kerkoje me pas dikujt tjeter me leter ti nisin rezultatet e hetimit nga amerika dhe ca burokracira te tjera ala korespondence dhe ja ku mbaron mandati Milioner duke bere Korespondence.

       2. k
        k

        Duhet të dërgojmë në amerikë prokurorët dhe gjykatësit e plepave qe u shkarkuan nga vettingu, që të mësojnë si bëhet drejtësia (me pagesë).

        1. V
         Vranakonti

         Gaz Badhmuti ne fillim te shkoi ne SPAK te tregoi si dhe pse e vrau qytetarin e pafajshem Pjerin Xhuvani,pastaj te denoncoi te tjeret. Ky pis njeri,eshte me duar te lyera me gjakun e Pjerin Xhuvanit dhe duhet te shkoi ne burgim te perjetshem.

        2. N
         Nasi nga Palortoja

         Po pse Bardhi eshte perfaqesuesi i shtetit amerikan ne Shqiperi. Per nje vize te kerkojne dokumenta qe kur ke lindur jo me akuze qe Bardhi e paska zyrtare ne xhep. Keta jane mbrockulla. Pune bythe.

         1. U
          USA

          Kush ben padine duhet te vere na dispozicion e parovat. Kjo eshte nje gje shume e thjeshte. Nuk mund te ndertohen padi me thashetheme.

          1. Y
           Ylli

           Lexoje me vemendje,Bardhi ka deponuar se ka materiale nga drejtesia amerikane.Spak po ia kerkon ti keta ne dosje per hetim.Me nje fjale propagande pa kuptim.

          2. H
           Hajdarovski

           Tik tak tik tak

           1. S
            Sulltan Rama

            Ja pse Rama u fut ne sherr me Ameriken per SPAKun.

            1. N
             Niku

             Ti ke qene aty pas dere dhe e degjove sherrin? Kerkesa e SPAK nuk eshte sepse nuk i drejtohet dot ambasades apo FBI ose Justice Department per padine, por po i thote Bardhit dhe Alibeajt qe duhet te paraqesin provat mbi te cilat bazohen per padine e tyre. Nuk mund te hapet ceshtje ndryshe. Dhe e verteta eshte qe padia nuk ka asnje fjale per Shqiperine apo udhetimet e ketij koqes ne Shqiperi. As edhe nje. (une e lexova nga kurioziteti). Keshtu qe do iki dhe kjo, nje furtune ne gote eshte. Me keta loqe qe ka opozita ne Shqiperi, Rama vetem po i ra damllaja e te vdese se s'ka per te ikur ndonjehere me vote.

            2. B
             Besnik

             Shifni ate qe nuk shihet, o njerez! Tjeterkund eshte duke u zhvilluar loja…

             1. L
              Landi

              A ben padine shpellaret? Duhet dhe te dorzojne provat qe kane... Kane leshin e hamomit

              1. E
               Ed Rama

               Bardhi vetem ti japi bythen e vet se prova ska.

               1. J
                Jari

                Ky G Bardhi, që i del gjumi çdo ditë në orën 11.00 dhe lovis me Bencin AA 111 EN, me lekët tonaaaa, të haji një M,,,,t të modh fare se për çiftin e këtoj soji Sëzi janë vrarë njerëz pa gjyq, po i them rri urtë se,,, ka thënë Ai Xhaxhiii, " Shqipëtari është i Urtë, por kur nxehet Ai merr zjarr e flakë edhe Stërralli ".

                1. x
                 xhoxhi

                 Mendoni të vijnë në pushtet këta ora.Këta janë njerëz më të pafytyrë dhe nuk kuptojnë se çdo politikan në Shqipëri ka nga një amerikan që i shikon se çfarë bëjnë.Nuk presin të përfundojë gjykimi në Amerikë po me të dëgjuar një llaf për Ramën kërcejnë përpjetë.Rama do ikë kur ta heqin amerikanët dhe jo kjo parti banditësh..

                 1. H
                  Himarioti

                  Rreziku aktual për kombin tonë, janë salafistët e SHQUP-it me në krye kryekriminelin e kombit tonë, Sali Shpellar Berisha. Ata vetëm sajojnë shpifje, gënjeshtra, mashtrime, intriga.

                  1. A
                   Analfabet

                   Duket qe nuk kupton shqip. Filloje ardimimin tend nga klasa e pare me çiliminjte fshatit.

                  2. S
                   Skrapalliu

                   Shpresuam shume te ky Dumani, por edhe ky po ndjek rrugen e te pareve, le menjane dosje te plota te kriminelit e diteziut Sali, qe i ka bere gjemen ketij vendi, si kurse jane dosja e 21 Janarit , Gerdecit, kompleksi Partizani; Cezi e Cez Dia etj . dhe hap hetim per brockullat e Intrigat qe thurin Babalet. Megjithate remo, por te sigurt se nje Babale 2 ka per te dale. Dhe ne fund, Babalet ja hedhin paq e per bukuri.

                   1. L
                    Lenci

                    Ju, kerpushat ne bythe te Rames, mos u hidhni perpjete. Ka gjera qe jane bere ne Shqiperi. Takimet ku ka qene prezent ai Neza, qe sot po del si personi qe u kerkonte miliona euro (keto jane te regjistruara) kosovarve per tu hequr emrin nga lista e nongratave. Ky Neza ka qene prezent ne takime me Ramen dhe McGonigal nuk eshte i paster. Por edhe le te prese Dumani. Me 24 shkurt fillon gjykimi dhe do dalin gjera qe juve, kerpushave, nuk ua pret mendja. Shikoni gjatoshin se si i leviznin syte kur dha interviste. Dhe fillon te premtoje rritje rrogsh me 20 mije leke kur cmimet jane ne stratosfere.

                    1. Z
                     Zagali

                     Lenci! Vazhdo bjeri me dore se te bene mire.

                    2. a
                     alphade

                     Qelbesira ! Keni dosje te tjera para McGo- nigal : Kryemafiozet Berisha-Mrta(j) ! Ka kohe per t’u marre me dosjen e fundit te Amerikes ! Por Ju nuk mund te filloni me dy dosjet perveluese sepse jeni plehrat dhe felalet e SB dhe IM, jeni brumi i tyre qe edhe pse ne grahmat e fumdit po qelbin dynjane me shpifjet, mashtrimet, manipuli- met per te shpetuar lekuren e tyre plot Krime Monstruoze …..,! E megjithate : “NO PASARAN” sado dredhira te perdorin ! Prandaj me mire nje fund i tmerrshem se sa nje tmerr pa fund, thoshte nje strateg i madh francez……!!!!

                     1. C
                      Cmenduri......

                      Merruni me Saliun e Ilir Meten o Spak i kkkk....dhe jo Mc Gonigal ...merruni me bastardet qe e kane degjeneru kete vend ne kete lloj derexheje per vite me rradhe qe nga 91....e jo me cfare ju "servir" nje "Parti" inekzistenc....si PD lavire.....kur do filloni te beni punen per te cilen jeni emeruar.......

                      1. z
                       zhelenska

                       provat i ka olti curri dashnori bardhes.

                       1. B
                        Berhani nga Shkodra

                        O Rame. A ko ndonji çik gjak ne deje? Apo te rrjedh akull? Si or burre i dheut u çane qenefet mediatike dhe qenefaxhinjte e foltores e kryekriminelet e hajdutet duke thurur lloj lloj gjerash te paimagjinueshme, ka dale Mortja nga varri duke qelbur dynjane e duke bere thirrje per lufte civile, e ti poston ca budallalleqe pa vlere e qe nuk i interesojne askujt ne kete klime terrori? Ore Zotri! Te kan votuar gadi 1 milion njerez. Te kane dhene voten njerezit per mandat te trete. Ke qene semur, dakord, por edhe aty nga krevati mund tu thoje shqiptareve: A) "Rrini te qete, nuk e kam tradhetuar besimin tuaj, jam i paster, genjeshtaret kete pune kan dhe do demaskohen. B) "Shqiptar te nderuar, kam gabuar, ju kerkoj ndjese, po jap doreheqie dhe me takon vetem mua te sqaroj poziten time ndaj gjith ketyre akuzave e shpifjeve dhe PS-ja te zgjedhe kryeministrin...".Kjo eshte burrerore. Si eshte e mundur qe nje maskara i zhytur zyrtarisht ne krime e pislleqe te lejohet te sulmoje nje Parti te tere dhe gjith ata qe te kan mbeshtetur pa hesap? Del balke per balle.....

                        1. I
                         Ina

                         I vjen anes Edi Rames jo Ai ( Demoni )po kush do tjeter nuk i gjeni gabim .. pastaj kush punon fort edhe mund te gaboje , per ngarkese pune e trysni llafe nga keta mortjemedhenj, sala me shoke ..

                         1. N
                          Noci

                          SPAKu nuk jane budallenj te fillojne nje hetim ne hava prandaj tallet me t'a se nuk ka asnje akuze nga amerikanet por vetem per njeriun e tyre .Ata kane inatin se kujtojnë se Rama ka lobuar kunder PD por nuk ka asnje prove se amerikanet jane marre me hetimin e puneve te veta dhe jo t'a shqiptareve

                          1. X
                           X

                           Nese eshte e vertete qe SPAK i kërkuar Bardhit materialet fillestare të drejtësisë amerikane, athere SPAK KA VDEKUR.

                           Lini një Përgjigje