“Turp”, Ramush Haradinaj: Nuk ka ndodhur kurrë të mos pritet kryeministri i Shqipërisë. Rama dhe Kurti të kthjellohen

4 Tetor 2023, 09:28Politika TEMA
“Turp”, Ramush Haradinaj: Nuk ka ndodhur kurrë të mos

I ftuar mbrëmjen e kësaj të marte në studion e Opinion, ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj foli edhe për marrëdhënien mes dy kryeministrave, Albin Kurti dhe Edi Rama. Për Haradinajn, është e turpshme që kryeministri i Kosovës nuk e priti homologun e tij shqiptar kur ky i fundit shkoi për vizitë në Prishtinë.  Teksa pranoi mosmarrëveshjet me Ramën gjatë kohës kur vetë Haradinaj mbante detyrën e kryeministrit, ai theksoi se “…kurrë nuk ka ndodhur me ardhur kryeministri i Shqipërisë në Kosovë e me ik kryeministri i Kosovës. Ky është një turp nga kryeministrin Kurti”. Po ashtu, ai bëri apel që dy liderët të kthjellohen pas zhvillimeve të fundit në veri.

-Që prej 24 viteve, nuk ka pasur asnjëherë marrëdhënie më të tensionuara midis Shqipërisë dhe Kosovës, institucionalisht. Raportet mes Kurtit dhe Ramës janë shumë të këqija, edhe pse me diplomaci flasin për vëllain e madh dhe vëllain e vogël. Edhe pse Rama i thotë i Bini dhe Bini i ikën Ramës, nuk e takon në Prishtinë. E gjithë situata është tejet dramatike kur e sheh nga këndvështrimi sesi duhet të jenë dy kryeministra të dy vendeve që janë një komb. Çfarë ka ndodhur?

Ramush Haradinaj: Nuk pajtohem me ty Blendi, nuk janë të tensionuara, nuk ka marrëdhënie hiç.

-Po akoma më keq.

Ramush Haradinaj: Po, por s’ka, nuk ekzistojnë fare.

-Çfarë po ndodh? Në momentet e para të tensionit sipas informacioneve të mia, nuk kishte as ngritje telefoni nga qeveria e Kosovës, as për Kryeministrin, as për Presidentin. E njëjta gjë vlen në drejtim të kundërt. Çfarë po ndodh? Po pse, raportet Shqipëri-Kosovës, inatet mes dy personave janë?

Ramush Haradinaj: Gjatë kohës time ka pasur tensione me Kryeministrin Rama, por kurrë nuk ka ndodhur që me ardhur kryeministri në Kosovë e mos me e prit kryeministri apo e anasjellta.

Ju vetëm sa boksuat me njeri-tjetrin, se edhe mund të ishit rrahur me grushta. Ju dhe Rama ishit po në të njëjtën situatë jo si kjo. Jo mungesë komunikimi, por gati për t’u rrahur.

Ramush Haradinaj: Jo-jo-jo. Kishim komunikim, por dhe kishim mospajtime. Mirëpo asnjëherë nuk e ndërprisnim komunikimin gjatë kohës së punës tonë dhe në çdo situatë jemi takuar. Ka ardhur, kam ardhur, jemi takuar nuk jemi pajtuar. Kemi pasur darka, dreka, takime jo formale.

Cili ishte thelbi i mosmarrëveshjes tuaj me Ramën?

Ramush Haradinaj: Mendoj që është një sjellje jo e mirë për shembull e kryeministrit Kurti, kur ka ardhur kryeministri i Shqipërisë në Prishtinë dhe ai nuk e ka pritur. Mendoj se është një sjellje jo e mirë…

Ishte i zënë mesa kujtoj unë…

Ramush Haradinaj: Ju lutem, kjo është turp, për Kosovën mos me e prit, kushdo qoftë kryeministri i Shqipërisë, çkado që vepron ai. Kur vjen kryeministri i shtetit shqiptar… Nuk po pret kryeministrin e shtetit shqiptar, po pret kryeministrin, flamurin, nuk guxon me ik, është e paprecedentë, është turp që e ka bërë. E kisha lutur edhe Kryeministrin Rama, edhe Kurtin, për shkak të këtyre zhvillimeve të fundit, të kthjellohen. Ata duhet me u dëgjuar njëherë në ditë në këtë situatë, edhe duhet të takohen për konsulta, qoftë edhe pa media edhe me shkëmbyer informata qoftë edhe pa media.

Shqipëria është anëtare e NATO-s, ka trupa dhe inteligjencë në Kosovë. Shqipëria ka akses nga ana që diskutohen nëpër forumet e NATO-s. Kryeministri i Kosovës dhe kryeministri i Shqipërisë duhet të shkëmbejnë informatat, duhet të dinë se çfarë mund të ndodhë, t’i kenë qëndrimet e qarta sesi të përballen me situatën që po ndodh.

Historia e shqiptarëve të Shqipërisë dhe Kosovës nuk është histori e mosmarrëveshjeve të dy personave, është historia e të qenit një komb për 100 vjet.

Ramush Haradinaj: Ne kemi pushuar çdo aktivitetet opozitar rutinë, unë sot fokusimin më të madh e kam te çështja e sigurisë. Sikurse e patë ftesës së presidentes iu përgjigja menjëherë. Sot kemi mbajtur një tryezë si grup parlamentar ku kemi ftuar të gjitha partitë pa përkatësi partiake, siguria është nacionale.

Ju bëtë përgjegjës Kurtin për mos pritjen e Ramës, por nga ana tjetër edhe kur ju keni qenë kryeministër Rama ka qenë problematik në raportin me ju. A ka përgjegjësi Rama në këtë raport?

Ramush Haradinaj: Unë nuk thashë që nuk kemi pasur thyerjet tona, mospajtimet tona, tensionet tona. Po kurrë nuk ka ndodhur me ardhur kryeministri i Shqipërisë në Kosovë e me ik kryeministri i Kosovës. Ky është një turp nga kryeministri Kurti.

49 Komente

 1. X
  X

  Turp eshte vertet. Por ndersa per kurtin eshte turp, per ramen eshte mekat qe vec per egon personale te shtyje konfliktin ne nivele qeveritare apo shteterore. Sepse duket qarte qe rama nuk ka axhende tjeter pervec asaj personale apo me keq akoma.

  1. E
   Elbasanlliu

   Kjo e vertetua qarte qe kosovaret jane te pabese....Edi Rama duhet mos ti beje shume elozhe kosoves ..ata kane qeverine e tyre dhe ti zgjidhin vete mosmarreveshjet me Serbine ..neve nuk na intereson. Rama duhet te perqendrohet tek Shqiperia ...

   1. R
    Rama i pabesë

    Më i pabesë se Rama nuk ka! Ai anuloi mbledhjen e dy qeverive, kjo është pabesi! Poashtu në prani të Vučić-it e ka quajtur kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj, "të paditur klasik"! Këto janë skandale të pashoqe! E për Vučić-in nuk e thotë asnjë fjalë kritike, e shmang kritikën me çdo kusht! Me politikën e Kurtit nuk pajtohem për shkak të mos koordinimit me Amerikën në disa veprime.

   2. A
    ABC

    Edi Rama nuk ka lënë institucion te lartë anë e mbanë botës duke folur mirë per Kosovën sepse Kurtit nuk i bie radha kurrë te flasë apo te takohet me ta ju thoni Ego personale.

   3. R
    Ramaviçi dhe Rambushi

    Ky Ramushi që nga e folura duket që është gomar komplet. Po si t'a presë Albini? Rama anulloi mbledhjen e përbashkët të qeverive. Tërë kohës mban anën e Vuçiçit. Harroi Ramushi që Rama e hodhi më gjyq. Si mund të ndodhë një gjë e tillë?

    1. A
     Arbereshi

     politika dhe diplomacia jane per njerez te holle nga mendja e jo per ty ...

     1. H
      Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

      Arberesh, mos fol më per sivjet, se titullin kampion e more. Respekte. Shko me pushime, andej nga Bahamas, ose Zanzibar, deri per vitin e ri. Nuk besoj se ka koment me fantastik nga ky.

    2. K
     Kosovari

     Ramushi flet po nuk ka mendim e as gjykim .taman si pllake gramafoni qe perserit po te njejten gje te regjistruar ashtu e ka dhe ai trurin . Copa mishit kryetar shteti ka qene e din te bohet prape .

     1. F
      Flamur Struga

      O Ramo,edhe ti kur rama te erdhi ne shtepi ,nuk ja hape deren.Kjo veti nuk eshte e shqiptarit.Prandaj mos u kap pas koceve te dashit se nuk je lule me arome o karagjoz.Armiku punon nate e dite per te sajuar kurthe vrasje ,gjuetari ramo thote i shoh gjurmet.Cfare perde te kan zene syt ,hipotetikisht ty e tere intervista te del qesharake nje individ pa vlera njeriu ne radhe te pare,Perse mirresh me vetvehten ramo,po e nxin fetyren tende prej nje karagjozi analfabet,Mbylle se edhe tv ,edhe shtypin po i hedh amonjak.Albini eshte nje figure e shquar ,ate e vlerrsojne njerezit qe e kuptojne.Nuk i ka vetit e hajdutit,nuk fal token tone por e vajton Cakorri i cili ka qen dem baba dem i shqiptareve,nuk shkon per caffee per dreka me radojcicet dhe te peshkoj me anije liksoze neper Ujman.Lere me kaq mjaft me se edhe qent gomaret tallen me ty,....

      1. A
       ABC

       Ke të drejtë, Albinin e vlerësojnë vetëm njerëzit qe e kuptojnë. Per momentin janë vetëm qeveria e vet dhe disa njerëz qe nuk e kanë idenë se politika e ndjekur nga Albini te çon drejt izolimit.

      2. N
       Nje i Moshuar

       Me sa duket i ka thene Berisha ta bojkotoj vetem atij i interesojne TENSIONET dhe Kurti Bashkohet ne kete pike .

       1. s
        sic e keni zene picken e semes keni per te lene

        E bre Ramush,pse loz trashe rolin e te paditurit:Dhe ketej por vecanerisht andej matane kufirit,fjalet e mbrapeshta funksionojne ne te kundert te tyre, si lavde,per shumicen e turmes dhe shkojne dhe kulmojne tek specia al-bin dhe Trap-madhja dhe budallica osmanllije,qe vazhdojne ta gremisin Kosoven,me keq sec cfare do ta deshironte armiku.Dhe ti mushi me ata qe ke ne krah,nuk je larg tyre,pasi i kishit dhe i keni te gjithe mundesit,qe keta armiq te demokracise Perendimore dhe Kosoves,me voten ne parlament duhet ti drejtonit per ne koshin e plehrave.

        1. A
         Alban

         Rama ka ndjek nje politike kunder Kosoves. Ka folur me te njejten gjuhe me Vucic.

         1. J
          Jam edhe u këtu. Trimi Lul.

          O Alban. Po ti ku e more vesh, se ti dy klasë shkollë ke. Të treten nuk e mbarove dot se ishte shumë e veshtire.

         2. E
          Ela

          Kurti beri gabimin me te madh duke mos e pritur kryeministrin Rama

          1. R
           RKS

           Po edhe Skenderbeu pat bere shume gabim qe nuk e priti Hamza Kastriotin.

           1. D
            Dumbabistet e Saliut u bene analistë

            RKS, qenke shumë rende, per zotin. A e dine njerëzit e shtepisë SA sëmure je?

            1. R
             RKS

             E verteta dhemb.

          2. i
           ina

           Albin kurti ti therrase mendje dhe te ftoje ne nje takim Ramen

           1. A
            Ana

            Gjithmone Shqiperia dhe Kosova kane pasur nje mardhenie shume te mire por kete e ndryshoi Kurti duke refuzuar Ramen ne takimin qe ata kishin

            1. T
             Timi

             Marrëdhëniet mes Kurtit e Ramës mund të jenë jo mirë por është gabim të thuhet mes Kosovës e Shqipërisë. Mes nesh popullit shqiptar nuk guxojmë të kemi marrëdhënie të këqija.

             1. D
              Dauti

              Gomar , gomar rrambushi po ca gjera i kap.

              1. r
               romeo

               Mesazhi qe kane Kosovaret per Shqipetaret eshte i qarte.." Ato nuk kane nevoje per ne edhe ne nuk kemi nevoje per ato" Darvini ka thene: " Lufta brenda llojit eshte nga me e eger qe ekziston" Edi Rama !!! Stop being involved with Kosova's problems...

               1. m
                mendimi

                Ju nuk behi njerez, Ramush; koha prej qindra vitesh nen sundimin osman u ka kthyer ne hoxhe homoseksuale edhe te mendimit e jo vetem te veprimit juve, sa mbushet dhe Sirine me njerezit tuaj. Sot akademiku juaj Nexhmedin Spahiu ju quan komb kosovare apo turq, atehere çfare jeni ju dhe çfare kerkoni?! Patriotizmi i tepruar fallco sot, jo i atyre burrave qe luftuan e dhane jeten me kosoven shqiptare, jo i atyre burrave qe edhe analet historike te botes perendimore qendron akoma revolveri nen çorape, por juaji Ramush qe me Albin Kurtin vini e beni fushate deri ne Gjirokaster per te rrezuar qeverine qe ka zgjedhe me vote populli shqiptar dhe Edi Rama nuk beri ze e jo me te vepronte apo fliste qe pse e ben Albini me Vjosen tuaj jo tonen, por si duket dhe Vjosa ka marre emrin e pjeses qe vjen nga Pindi. E, pra, te isha une ne vend te Rames, kufirin ju do ta kishit tek thana se kur u bete ju kaq njerez te botes lire per te folur e vepruar kunder shqiptareve te Shqiperise si u do qejfi?! Ju i treguat botes mbare se nuk behi dot shtet dhe Serbi kete kerkon apo dhe te tjere. Ju me Albinin kerkoni te mesoni Ameriken e BE se ç'eshte liria, ç'eshte demokracia, ç'eshte pavaresia, ç'eshte reciproriteti kur ne te verete nuk jeni te barabarte me te tjeret se dhe Europa s'u ka njohur akoma! Populli kosovar sot (shumica qe voton Albinin e Vjosen) del kunder votuesve shqiptar qe votojne qeverine e tyre qe ju doni ta rrezoni megjithe kriminelet e brendshem te Shqiperise me Sali Berishen ne krye. Ju jeni ne krahun e tij kur ky eshte non grata dhe ju kunder Amerikes publikisht. Ketu s'ka as politike e as diplomaci; ju nuk doni shqiptaret e Shqiperise, theme per ata qe jane pro Albinit, por doni te sundoni boten! Ju futet ne burg dhe sakatuat çlirimtaret tuaj!!!! I keni thelluar shume problemet dhe populli shqiptar andej dhe ketej ka nje shprehje: xhami qe thyhet, nuk ngjitet me si ishte. Prandaj shikoni punet tuaja ti rregulloni se shqiptaret e vertete dhe te ndershem aty dhe ketu i keni! Ngelem duke diskutuar qejfet dhe interesat e nje bythe Albini qe nuk dihet se kujt i sherben qe kur jepte intervistat ne radiot e televizionet e Beogradit nga burgu.

                1. s
                 saliu duhet te shpallet terrorist

                 shqiptaret jane mikprites dhe te beses

                 1. K
                  Kurti, ik.

                  Kurti nje femijë i llastuar, kapriçoz, i pa pergjegjshëm( si foshnja). Paguan Kosova.

                  1. D
                   DO TE JETË VON !!

                   Kosova do ta kuptojë që me Kurtin , humbi kohen e çmuar.

                   1. l
                    luli

                    shum e drejte rama po ben cmos qe ceshtja e kosoves te zgjidhet sa me shpejt

                    1. o
                     oni

                     kurt duhet te beje me patjeter nje takim sa me shpejt me ramen

                     1. d
                      drita

                      rama gjithmone ka mbajtur anen e ksooves me vjen keq qe kurti se kupton kete gje

                      1. L
                       Labi Vlore

                       Hahahahaha Cfare prisni nga koqevaret.Nje miku im gjigand e ka deklaruar heret Ne cdo 7 kosovare ,8-te punojne per Serbine

                       1. G
                        Genti

                        Mos bej diversjon o pis o legen. Shqiptaret jane 1 ketej e andej

                        1. K
                         Kasnecët e UDB-ës

                         Kjo propagandë e UDB-së dje dhe e BIA-s sot, nuk pin ujë: po të ishte ashtu nuk do të çliroheshim nga Serbia dhe nuk do të kishim shtet! Republika e pavarur e Kosovës e hudhë poshtë gënjeshtren udbiste, kasnec i së cilës je ti dhe miku yt gjigand.

                        2. R
                         RAIFI

                         Ramushi edhepse ka pas konflikt shumë të ashpër me Ramën,fatkeqësisht janë shar banalitet para udhëheqësve me të mdhenjë europian,patjetër se do e mbron Ramën karshi Albinit,se po Ramushi dhe Rama janë argat të Vuçiqit,por Rama drejt përdrejt ndersa Ramushi përmes Radojçiqit.

                         1. A
                          Arvanitasi

                          Bravo komandant! Burrit i ka hije fjala e duhur. Nga te kater anet te rrethuar me shqiotare e me 2 shtete tone ne Ballkan sa vjen e do fuqizohemi. Rrifte Shqiperia jone heroike

                          1. E
                           Erdogan

                           Ramazani (Ramushi) dhe gjithe Kosova jane te shitur tek Sh.B.A te. Tek ata qe ndane Epirin ne te Veriut Turq dhe Jugut Greke. Nuk e kuptoni o te Mjere qe do jini si bishti i qenit (Osmanllinj) ne Histori,Identitet,Shtet. Nuk you njeh historia per Epirote,Ilyre apo Maqedhonas Luftuat per Babe Sulltanin sa e mbajtet ne kembe per 500 vjet kunder Epiroteve te Kastriotit dhe gjithe Popullit Greke me ne krye heronjte Arvanitas. Prezenca e mijera Xhamive,Teqeve,Medreseve,Bazat ushtarakw turke ne Pasha-Liman e verteton se Vesa e Arnauteve nuk eshte "Skiptaria" por Osmanllia.

                           1. M
                            Micotaqi

                            Epiri i Jugut eshte Shqiptar ortodoks.

                           2. P
                            Podujeva

                            Kurtin shum shpejt do e hedhi populli vet ne koshin e plehrave.a esht tu u tall me kosovaret.si eshte problematik per Ballkanin.

                            1. A
                             Alban

                             Albin Kurti ka kompleksin e inferioritetit ndaj Rames, eshte politikan akoma ne fazen e adoleshences.

                             1. a
                              astriti

                              behen dy kryeministra qe nuk e presin ramen .micotaqis dhe kurti .a mund te me thote ndokush ,te me tregoje se kush nga keta e do me shume shqiperine ..... micotaqis .....me vjen turp te ve ne radhe dhe kurtin ..prandaj o kurt mos u kthe ne kurth .na mjaftojne te keqinjte qe na rethojne .rama ska bere asgje qe skane dashur ata qe te mbajne ne kembe ty .dhe deri me sot nuk kam degjuar njeri qe ta mbroje kosoven si ai burre .radhitja me micotaqisin duhet te te beje me turp .

                              1. a
                               astriti

                               behen dy kryeministra qe nuk e presin ramen .micotaqis dhe kurti .a mund te me thote ndokush ,te me tregoje se kush nga keta e do me shume shqiperine ..... micotaqis .....me vjen turp te ve ne radhe dhe kurtin ..prandaj o kurt mos u kthe ne kurth .na mjaftojne te keqinjte qe na rethojne .rama ska bere asgje qe skane dashur ata qe te mbajne ne kembe ty .dhe deri me sot nuk kam degjuar njeri qe ta mbroje kosoven si ai burre .radhitja me micotaqisin duhet te te beje me turp .

                               1. a
                                astriti

                                behen dy kryeministra qe nuk e presin ramen .micotaqis dhe kurti .a mund te me thote ndokush ,te me tregoje se kush nga keta e do me shume shqiperine ..... micotaqis .....me vjen turp te ve ne radhe dhe kurtin ..prandaj o kurt mos u kthe ne kurth .na mjaftojne te keqinjte qe na rethojne .rama ska bere asgje qe skane dashur ata qe te mbajne ne kembe ty .dhe deri me sot nuk kam degjuar njeri qe ta mbroje kosoven si ai burre .radhitja me micotaqisin duhet te te beje me turp .

                                1. P
                                 Pensionisti

                                 Nuk eshte turp.Turpi hahet me buk e djathe.Eshte idjotsi kombtare.Humoristi e the shorehjen lapidare:Vetem ne rusisht e shqip lexova sharje per kryeministrin shqiptare,pas fjalimit te tij ne okb.

                                 1. L
                                  Luli

                                  Ku me prit ket mut qe luan rolin e zedhensit te Vucicicit -Serbis. Goran Bregoviqin e ka ma idol sesa kan do tjeter nga patriotet shqiptare te Kosoves. Ky don me ma dal ma shka se ai shkau i ma hershem Sali Shkina.

                                  1. J
                                   Jari N

                                   O Blendi, o B/qiri, po ta harrojnë ty tele spektatorët Shqipëtarë, kur Vjet te ne erdhën 37 Delegacjone të Europës e ju në Opinjon merreshit me Grushtin e Sali Non Grada, po ti faqezi, kujton se e kalon lehtë o Rracë Muti, p ' thuuu farë e keqe, më i keq je ti je Albini, Çim Peka, Andi Bushat, Genci Burimi, Sonila Meço e lloj lloj Sahanlëpirësi të Saliut, Xenit e Like Spiunit. Jazëk.

                                   1. N
                                    Nik

                                    O "Astrit" leshi, Rame Pashiç i ka ngritur nje bust Konstandin Micotaqis-it, babai i ketij qirjes Qirjako Micotaqis, nje ish kryeminister i Gerqise, shume agresiv ndaj Shqiperise! Rama Pashiç po i lutet qirje Qiorjakos, aman hajde ne Shqiperi te inagurojme bustin e babait tend dhe te festojme por qirje Qirjakos nuk po ia var! R. Haradinaj i ka çvleresuar meritat e luftes me hajnite dhe korrupsionin e madh qe i ka bere Kosoves! Ky i perdredh fjalet kollaj, nuk ka fije burrnie! Ishte skandaloze ndryshimi i tij ndaj çeshtjes se demarkacionit me Malin e Zi, nga nje kundershtar politik shume i ashper i saj, ne nje manipulus i pa skrupullt vetem per t'u emeruar kryeminister dhe miratuar ate mareveshje shume te demshme per Kosoven. Qytetaret e Kosoves me te drejte me voten e tyre e nxoren berllokun menjane, ju lumte aryre!

                                    1. K
                                     Kosovari

                                     Edi Rama eshte po ai qe ne mes te Beogradit kerkoi ne sy Vucic njohjen e Kosoves por mund te kete edhe shume kusure po kjo cfaqje e Albin Kurtovicit nuk besoj qe te kete ndodhur ne ndonje vend te botes qe te vije kryeministri i kujdo shteti e te mos e prese homologu i vendit prites , turpi madh i Kurtit .

                                     1. S
                                      SHQIPTAR

                                      Kurti tregoi qe eshte nje mendjemadh fodull,qe abuzon me besimin qe I dha populli kosovar.mungese e plote respekti,mirenjohje dhe shkelje e tradites shqiptare te mikpritjes.Harroi Kurti se kush e cliroi Kosoven dhe me megallomanine e tij nuk pranoi as keshillat e miqve tane fale te cileve ekzistojme te lire.

                                      1. P
                                       Piloja i Lales

                                       Sa te jete ky berishe pa u ndeshkuar nga drejtesia per te gjitha te zezat , qe i ka bere ketije kombi, percarje, merira e lufte vellai me vellain do te kete.

                                       Lini një Përgjigje