Nuk mori pjesë në tryezën Bardhi-Berisha, Tabaku takon të dërguarin me punë të SHBA: Korrupsioni, rrezik real për sigurinë

3 Tetor 2023, 17:04Politika TEMA

Nuk mori pjesë në tryezën Bardhi-Berisha, Tabaku takon të

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europiane Jorida Tabaku u takua sot me të ngarkuarin e ri me Punë në ambasadën Amerkane, David Wisner.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë mbështetës kryesorë në procesin e integrimit të Shqipërisë dhe rajonit në Bashkimin Europian dhe fokusi i temës ishte puna e Komisionit të Çështjeve Europiane.

Deputetja demokrate Tabaku theksoi se është e rëndësishme që procesi i integrimit Europian të jetë një hop cilësor për shqiptarët dhe që qytetarët të prekin realisht mundësinë transformuese të këtij procesi. Ligji i ri miratuar me votat e dy kahëve politikë miratuar në fund të sesionit të shkuar, ky ligj i jep mundësinë parlamentit që të jetë drejtues në këtë proces.

Gjatë diskutimit u theksua nevoja e qeverisë shqiptare për të forcuar luftën kundër korrupsionit që është kush prioritar jo vetëm për integrimin por gjithashtu edhe për të pasur një Shqipëri konkurruese dhe që përthith investimet e huaja nga SHBA.

Znj Tabaku iu referua deklaratës së presidentit Biden se korrupsioni është rrezik real për sigurinë kombëtare të vendit duke u shprehur se sot Shqipëria vuan nga ky rrezik dhe parlamenti duhet të udhëheqë një përpjekje për të luftuar korrupsionin.

Përpos kësaj në fokus ishin edhe çështje si siguria kibernetike, çështjet e pronës dhe respektimi i sundimit të ligjit që janë shtylla të tjera të rëndësishme mbi të cilat ngrihet dhe procesi i anëtarësimit. Për deputeten demokrate performanca e deritanishme e SPAK është tejet pozitive por nevoja e shqiptarëve është që kjo betejë të vazhdojë akoma që askush mos të mendojë se praprekshmëria është reale dhe e mundshme.

Ditën e sotme ra në sy që në tryezën e rradhës Bardhi-Berisha, Tabaku nuk mori pjesë as fizikisht dhe as online si në tre të parat!

7 Komente

 1. X
  XXXL

  Albanistan, Tabaku nuk eshte ne asnje Parti e debuar edhe zevendese e Bashes mban posti e Kryekares te Ceshjeve me Evropen dhe shkon e takon po nje person pa asnje funksion ne vendm-marrje ne Ambasaden e Amerikes ne Titane.

  1. B
   Ben

   Kur ben edhe kjo sumtekelekja si politikane e rendesishme,vk.

   1. 0
    007

    Me e korruptura eshte biba Tabaku , mori truallin e shpronsuar nga Italjanet dhe ndertoi pallate njelloj si dhenderri i Berishes JamSerb Malltezi dhe kjo biba u ndihmua nga Sali NonGrata. Kush flet per korrupsionin....!!!!????

    1. 0
     007

     Me e korruptura eshte biba Tabaku , mori truallin e shpronsuar nga Italjanet dhe ndertoi pallate njelloj si dhenderri i Berishes JamSerb Malltezi dhe kjo biba u ndihmua nga Sali NonGrata. Kush flet per korrupsionin....!!!!????

     1. K
      Kë të besojmë

      Hanëmja Saliut nongrata nga USA takon amerikanët,dhe besoj USA dhe hanëmes se çfarë roli luan

      1. I
       Italia si moter

       Po kur flet edhe kjo per korupsion qe eshte e koruptuar deri ne palce ju jsfte pika shqiptarve dhe amerikaneve qe e besojne ,po nje fjali di te thote korrupsini rrezik kombetar .nuk e kemi degjuar te thote ndonje alternative .

       1. V
        Vranakonti

        Mire e thua. Haneme Tabaku e qullosi me Bashen,pastaj me plakun Mere dhe pastaj na u puth me Amerikanin qe s'ja vare fare.

        Lini një Përgjigje