Ministri i Jashtëm, Igi Hasani: Tentativa të rrezikshme për të destabilizuar Kosovën. BE dhe SHBA duhet të ngrenë lart alarmin

2 Tetor 2023, 19:44Politika TEMA
Ministri i Jashtëm, Igi Hasani: Tentativa të rrezikshme për

Ministri i Jashtëm, Igi Hasani në fjalën e mbajtur në Kuvend, sulmin në Veri, e ka quajtur tentativë për të destabilizuar Kosovën. 

Ai u bëri sërish thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të ndërhyjnë për normalizimin e situatës mes Kosovës dhe Serbisë, ndërsa theksoi se nxitësit e sulmit duhet të dënohen.

"Qeveria ka dënuar aktin kriminal në Kosovë. Ka tentativa të rrezikshme për të destabilizuar Kosovën. Nxitësit duhet të ndëshkohen. Dita e zisë në Beograd është sinjali më i keq që i jep rajonit. 

BE dhe SHBA duhet të ngrenë lart alarmin për përshkallëzimin e situatës dhe garantimin territorial të Kosovës. Duhet të ketë shtim të KFOR-it si garanci për sigurinë në Kosovë", tha ai.

3 Komente

 1. D
  Diplomati

  Nje minister nga hiçi.Hiç per qeverine

  1. R
   Romeo

   Tek komenti i mesiperm duhet ndryshuar pozicionet ,dipllomati te zevendesohet me hic dhe hici me dipllomat,sepse propozimet e ministrit jane ne te njejtin kah me BE dhe SHBA.Idiot.

   1. s
    surrat iftaresh gjithandej

    Eh,mor koke loqe, dhe ti kishe mbetur veziri i rames, nga Arna-MUTISTANI ti japesh mend Amerikes dhe Europes

    Lini një Përgjigje