Sulmi në veri, Rama: Nuk ka nevojë për hetim ndërkombëtar për të vendosur disa masa ndaj Serbisë

2 Tetor 2023, 15:26Politika TEMA

Sulmi në veri, Rama: Nuk ka nevojë për hetim

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe kryeministri kroat Andrej Plenkoviç dënuan ashpër dhunën e njësive paraushtarake serbe në veri të Kosovës, si dhe “heroizimin” e tyre nga Beogradi, duke kërkuar nga BE dhe Perëndimi të marrin masa kundër Serbisë.

Rama theksoi se nuk është e nevojshme për një hetim ndërmombëtar për të marrë disa masa ndaj Serbisë për sulmin në veri të Kosovës.

“Shumë mirë të bëhet, që në fund fare mund të japë, me gjasë edhe ndonjë element më shumë. Por ndërkohë, pa pasur nevojë për një hetim ndërkombëtar kemi faktin që nënvizuam së bashku, kemi krimin, vrasjen e një efektivi të policisë dhe heroizimin e atyre që morën pjesë në vrasje dhe në aspektin kriminalistik policor.

Hetimi ndërkombëtar mbase sjell dhe ndonjë element plus por në aspektin politik dhe të qëndrimit të një shteti, në raport me disa norma dhe vlera të patjetërsueshme të kësaj Evrope të cilës i përkasim dhe në të cilën duam të jemi të gjithë një familje, kjo është qartësisht e mjaftueshme, që minimalisht ato masa të cilat komisioni mund të marrë pa nevojën e konsensusit të të gjithë vendeve anëtare, të ishin marrë menjhëherë.

Dhe duhet të merren pa humbur kohë sepse është në lojë një gjë shumë më e madhe se kaq, fati i një procesi që kërkon në radhë të parë një qëndrim të vijueshëm të drejtë dhe padiskutim, të shpejtë të vetë BE që është edhe ura e gjithë dialogut që në asnjë mënyrë nuk duhet të dështojë dhe të shkojë përpara. Kështu që nuk ka nevojë për hetim ndërkombëtar për të hedhur këto hapa.“, tha Rama.

14 Komente

 1. A
  Alex

  Prap gjyshi I madh po jep mend mos haro per neser te dalesh ne TV te japesh mend per ndojne gje tjeter te lutem ri gati ok

  1. K
   Kanina e Ismailit

   Sali serbi nuk eshte asgje perpara teje!Kujt I sherben o kolermadh?

   1. A
    Analisti gjeopolitik

    Kur jepni mend dhe korigjoni Ramen ju te dy , qe jini injorante e analfabete , nuk paska te drejte Rama te flase . Po kujt I sherben , more idioti Kanina , sipas teje ? Kujt , Vucicit ? Po , as me thua , cilat jane interesat e Rames nga Vucici , nje kryeminister serb i diskretituar e i urryer ne Evrope ? Kaq budalla e dini Ramen ju ? Rama I sherben Shqiperise dhe kombit shqiptar .

    1. S
     Sherbyesi

     Ma merr mendjes , qe mund ti sherbeje edhe sateme , o Kanina , edhe sat motre , po edhe sat shoqe .

    2. K
     Kanina e Ismailit

     Ke gje per te then per djalin e LABERISE DRITAN GOXHAJ?!PSE I VURE HEKURAT? H!!!RROFTE ATDHETARI I SERBISE DHE KUSARI I SHQIPERISE RAHMUTOVICI...!!!!

     1. K
      Kanina e ketij timit

      Po kush ja vuri hekurat Dritan Goxhajt , more legen e idiot , Edi Rama ?! Ai u arrestua me urdher te prokurorise kosovare te Hages . Rama eshte kunder kesaj prokurorie , se aty po gjykohet miku i tij che te tjere udheheqes te UCK-se . Kit ne kaq hajvan sa ty , mo's merr mundomin te shkruash , o Kanina e ketij timit .

     2. V
      Vito i Orneles se Varuzhanit

      Eshte i kapur nga serbet LEGENI i Lindes

      1. E
       E meriton

       O Vito , te q.fte Kina e India , te gjitha femrat e familjes che fisit .

      2. V
       Vlora.Vlora

       Jo ne fakt duhet ti beje verejtje evropes qe mos ti bejne presion vellait serb ,a nuk tha keshtu para ca kohesh,ky duhet varur nga koqet

       1. T
        Toni

        Keni folur ashtu sic duhet

        1. B
         Beni

         Shpresojme te vijne gjera te mira

         1. A
          Alban

          Te drejte ke, ben muuu situata

          1. A
           Ani

           Ndekombetaret duhet te marin masa sa me par per kete gje

           1. E
            Eno

            Serbia duhet te mbaj pergjegjsi per veprat e kryera

            Lini një Përgjigje