Vangjeli: Basha ka provat e “non-gratës” së Berishës, ja çfarë duhet të bënte

12 Shtator 2023, 15:10Politika TEMA

Vangjeli: Basha ka provat e “non-gratës” së Berishës,

Analisti Lorenc Vangjeli tha se Lulzim Basha duhet të bashkëpunonte me drejtësinë për dosjen e ‘non gratës’ së Sali Berishës që kishte në dorë.

Këtë e tha në një intervistë për Euronews Albania, duke shtuar se nëse Basha do të bënte një akt të tillë politik, do të shkëputej nga e shkuara.

“Basha nëse do të ishte politikan, një akt politik do të ishte që ai të bëhej bashkëpunëtor i drejtësisë. Cilat ishin aktet e Berishës për të bërë të mundur pasurimin e familjarëve, aleatëve të tij politik e me radhë?

Ku ishte prova e fshehur që ai tentonte të ndërhynte në hetime e me radhë? Ky do të ishte akti politik i një politikani që do të ndahej nga e shkuara.

Nuk e bëri. Në këtë dynja asgjë nuk është falas. Amerikanët nuk ia dhanë falas atë instrument të mrekullueshëm siç është ‘non grata’, i iku”-tha ai.

7 Komente

 1. L
  Luani

  Lorenc vemja ja kerkon Bashes provat kunder Bershes per te justifikuar Ramen dhe bizneset e tij me Berishen. Shqiperia eshte vendi ku te vjen turp te kesh turp.

  1. P
   PLënc Vangjeli

   Përrrrrrr përrrrrrrr gjëmon trumpeta ..Unë jam PLënc Vangjeli !! Mbrapa më vjen ... makina e Mutit. Makina e mutit, makina e mutit..vazhdon kori I putanave

   1. a
    ardit

    O Vangjeli o zorre e trashe e Rames, edhe ti e di qe ka nje m... se s'kane as amerikanet ...po merr urdhera ti per te berev gruan (kjo e fundit edhe ne kuptimin e drejteperdrejte....e di per cfare e kam fjalen).

    1. f
     fjala vjen

     Ti "Luani", mund te keshe turp nga ato qe ben jot'eme, por jo per Shqiperine se ti je nje mize ne bythe te kalit dhe nuk perfaqeson dot Shqiperine as ne menyre demokratike me vota dhe as si pjelle e dikujt qe paska lindur ne Shqiperi. Prandaj zgjidh vendin qe ke dale qe te mos keshe me turp ketej e tutje, pocaqi njerez qe perfitoni nga çthurja-liri- për te share vendin e shenjte Shqiperi!

     1. S
      Shkullaku gazetar haaaaaa sa kam qeshur

      Edhe non grata Berrisha ka fakte qe Basha eshte i inkriminuar te mbrojne njeri- tjetrin mjere kush i besone ....

      1. B
       Bureto

       Po pse mo Luan (që pi ua fut kot), se ç'ka bërë Berisha, di më shumë Rama (që dhe ai di sa ti dhe unë, thjesht ato që ka parë), apo di Basha, bashkëpunëtori i ngushtë i Saleh Berishës? Po, mo po, Basha di më shumë sepse di çfarë ka dosja që i vunë përpara amerikanët, kur nga zori, ne zë të mekur, u detyrua, në mbrëmjen e 9 shtator 2021, ta përjashtonte ( për hir të së vërtetës e pezulloi) nga grupi parlamentar si i shpallur prej tyre "non grata". Që nga ajo kohë di gjë ti a e ka hapur gojën ai? Sigurisht që nuk e ka të lehtë se në shumë prej atyre që ka bërë mentori dhe babai i tij politik, është bashkëautor me të. Po këtu qëndron dhe thelbi i asaj që kërkon Lorenci. Pak burrëri dhe po aq shplarje shpirti, sidomos për masakrën e 21 janarit 2011, kur ai si ministër i Brendshëm, në mos pjesmarrës ishte dëshmitar i dorës së parë në rradhë në atë krim makabër. Minimumi që ai kishte në dorë aty, do ishte që qysh në krismën e parë ta ndalonte atë. Pse s'e bëri, se nuk deshi, apo se nuk e lanë? Nëse nuk e lanë cili ishte ai që s'e la? Ja kaq gjë, këtë, mund t'ia thotë prokurorisë lulëzimeja.

       1. F
        Fat man

        Sa i ditur eshte ky kari Vangjel.....provat dergohen ne prokurori, drejtesine e ben drejtesia dhe jo Partia si ne kohen e Enverit.

        Lini një Përgjigje