Yuri Kim: Shqipëria ka një reputacion të keq. Udhëheqësit duhet të zgjedhin kush e ka në dorë këtë vend

29 Shtator 2022, 22:38Politika TEMA

Yuri Kim: Shqipëria ka një reputacion të keq.

Ambasadorja amerikane Yuri Kim shprehet se Shqipëria ka reputacion të keq sa i përket krimit të organizuar. Në intervistën e saj për “Opinion”, thotë se udhëheqësit shqiptarë duhet të zgjedhin tani kush e ka në dorë këtë vend, njerëzit e zakonshëm apo kriminelët.

Blendi Fevziu: Le t’i kthehemi pastrimit të parave dhe kriminelëve. Ne kemi probleme së fundmi me krimin e organizuar në Shqipëri, me bandat jashtë vendit. Po punojmë në Mbretërinë e Bashkuar, Holandë, Belgjikë, dhe po sjellim këtu problemet e tyre, të gjitha paratë e tyre, por gjithashtu edhe problemet që ata kanë mes tyre. Problemi është, a mendoni se Shqipëria po bëhet një vend shumë problematik në lidhje me krimin e organizuar? Sipas informacionit tuaj?

Ambasadorja Kim: Mendoj se Shqipëria ka një reputacion të keq. Mendoj se këndvështrimi i Shteteve të Bashkuara në lidhje me korrupsionin dhe krimin e organizuar në Shqipëri është i njohur. Ato shprehen në raporte të ndryshme që nxjerrim çdo vit. Dhe, fatkeqësisht, ato pasqyrohen gjithashtu edhe në faktin që Shqipëria është në listën gri të Task Forcës për Veprim Financiar. Ky është institucioni evropian i cili shqyrton praktikat financiare në mbarë botën. Dhe ata përdorin terma si mungesë strategjie për të përshkruar mekanizmat e Shqipërisë kundër pastrimit të parave. 

Prandaj është shumë e rëndësishme. E di, në fillim të intervistës sonë, unë fola mbi zgjedhjen që duhet të bënte Shqipëria, për zgjedhjen që duhet të bënin udhëheqësit shqiptarë. Duhet ta bëni këtë zgjedhje tani. Duhet të zgjidhni kush e ka në dorë këtë vend. Do ta kenë njerëzit e zakonshëm? Do ta kenë kriminelët? Kush do të ketë në pronësi tokën tuaj, të gjithë ato hotele dhe kush do të marrë përfitimet?

Blendi Fevziu: Ato gradaçela në fakt, askush nuk e di se nga vijnë paratë për to…

Ambasadorja Kim: Pikërisht… Duhet të jesh në gjendje të shpjegosh të gjitha këto dhe duhet të marrësh hapa të vërtetë për të parandaluar pastrimin e parave. E di që ka pasur shumë diskutime mbi amnistinë fiskale…

11 Komente

 1. T
  Telenovela Ambasadoret Akrobate ne Shqiperi

  Telenovela Ambasadoret Akrobatet e Famshem te Cirkut Shqiptare ,na suprizojn ne cdo seri te re . Bravoooooo o o oh nene !

  1. a
   ambasadori

   Nuk i thote BLEND ZIU se nuk guxon, qe Shqiperine e kane bere lemsh Ambasadoret USA, Dhe me shume se te gjithe KIMETJA Erdhi e beri remont kapital, Duket 20 vjet me e re nga botox etj. Te pakten rregulloi veten se Shqiperine e beri lesh

  2. a
   alphade

   Zonja e mderuar KIM, ambasdore e mikut tone te madh dhe te pazevendrsueshem, SHBA ! Nuk e di pse gsboni kur gjerat ne Shqiperi jane aq te qarta sa dritta e diellit, Ne Shqiperi ka vetem nje “Nyje Gordiane” Priteni ate dhe brenda 24 oreve cdo ne gje ne kete vend qetesohet, relaksohet dhe merr rrugen e zgjidhjes perfundimtare dhe zgjidhja eshte kaq e lehte sa nuk do habisi asnje shqiptar ! “Vox Populi” shqiptar i per- gjerohet Amerikes Mike te ndjeke rrugen e Norieges se Panamase : Te coje para Drej- tesise binomin Berisha-Meta, ekyradimin e tyre per ne SHBA, idem si Noriega,ish- Pre- sidentin e Hondurasit, El Chapo-n, etj.etj. Dhe do te shikoni se si lufta kunder korrup- sionit, krimit te organizuar, pastrimit te parave si me magji merr fund brenda diteve e javeve ! Shkaktaret e te gjitha te keqijave sigurisht nuk jane vetem keta te DY , ka edhe shume e shume te tjere:Eshte Mafia e ngritur ne sistem ku kokat jane cifti i lartpermendur ! Me keqardhje e them se takimi qofte me njerin nga ky binom kri- jon nje shije te hidhur te shqiptaret e pse jo edhe shume konfuzion e “Marramendje” tek shqiptaret e pa stervitur me tribulacio- net alla kineze: ( bazuar ne nje film kinez te viteve 60 “Tribulaciones Chinas ….” ) Me qe shteti shqiptar nuk ka kellqe t’a beje kete ose nuk do t’a beje, atehere bejeni Ju si Amerike : Cojeni para Drejtesise si fillim Dy kriminelet shqiptare dhe pas do te “Vije Historia” me te tjere qe do ta kolonizojne RECIN ……” !!

   1. Q
    Qemali

    Ne vitin 1991 kur Shqiperia doli ne tregun boteror kapitalist, tregjet ishin zene nga shtetet e medha; ne shqiptareve na mbeti trafiku i droges dhe mishit te bardhe; tani qe duam t'i fusim ne nderime fabrikash e uzinash, na thone jo! Si ta kuptojme kete presion. Zonja ambasadore nuk e njeh ose do te na e fshehe historine e ndertimit te gratacielave ne SHBA nga Al Caponet e CO.

    1. A
     Alex

     Edhe Amerika ka kontribut shume tè madh në ekzistencen e krimit tè organizuar. E thjeshte: 30 vjet po mban né pushtet dhe e ledhaton krye kriminelin Sali Berisha. Tani po mbron Krye hajdutin Ilir floririn.

     1. S
      Shpellari

      Natyrisht ashtu mund te ndodh, Shqiperia ka namin e keq per aresye te korrupsionit dhe krimin e organizuar. Ato jane profesionet e vetme, me te lehta per njerezit me inteligjence te kufizuar. Shqiptaret kane inteligjencen me te ulet ne Europe, IQ=84.

      1. c
       c..

       ME qe e nise muhabetin me Ilir Meten ate vini prap se shqiptareve u kane ngelur vetem breket ndersa ai studion njeheresh femijet tre jo nje, ne Londer. Shume shqiptare nuk kane shtepi por ILIRI KA PALLATE.Shteti shqiptar eshte i varfer dhe shqiptaret presin mos dergojne ndonje 100 euro femijet ILIRI bashte me kermen ndane floririn.Ai eshte dakort te rrije edhe 25 vjet,e tha vete se nuk ngopet lubija.RRI TI kok me mok me ILIRIN Pse nuk rri edhe me Saliun apo ju genjen mendja se kane dallim???PA E SHESHUAR MALIN E TOMORRIT NUK VDES AI,kerpudha e helmuar e ketij vendi; xhongleri i pushtetit me ping-pong sa andej ketej.

       1. k
        k

        "Reputacion i keq" eshtë gjuha dipllomatike.Në gjuhën normale nënkupton se është vend i degjeneruar,me shtet hajdut,shoqëri kriminale,banka lavatriçe të parave të drogës botërore, me politikanë non grata për politikat e demokracive të mëdha,etj,etj. Me pak fjalë një vend që eshte me mirë të zhduket se shell vetëm të këqija për tokën.

        1. T
         Te vjedhim sebashku

         Po paret qe paguhesh ti e karian cani e co e llapaqeneve te perditshem,dihet se nga vijne.... Po pronat e klanit e a frangajt e ylli pasmaciut e syrit te qimit me sypeshkaqenit... Po paret e sali berishes me foltore nevojtoren qe ka nje vit leviz nevojtoren sa ne nje qytet ne tjetrin,dihen se nga vijne? Po gjithe ato vila qe kane politiqenrit dihen?

         1. I
          Intervista me Skandaloze ne Shqiperi

          Eshte vertet nji gjuhe Skandaloze Diplomatike por edhe nji Munges Ordinere Rrespekti per vendin tone dhe vet te ashtuquajturen Miqesi misdis vendeve Alb.Shba qe jorastesishte injorohet nga kjo nAmbasadore ne kte interviste Skandaloze !!!!!-------- Nuk arrijme te kuptojme kte rekurs mbrapa te gjuhes Diplomatike . Te cudit fakti se si mundet te kthehet kaq pas Zonja Ambasadore e Shba-ve sot -kur Shqiperia eshte ne nji stad tjeter zhvillimi dhe konfrontohet me te tjera Probkeme si ekonomike por edhe Politike ,se ne vitin 90 -ku i pelqen e katapulton Zpnja Ambasadore - kur ne menyren me Adsurde dhe Cinike - thot se ; Udheheqsit duhet te "Zgjedhin" se cilin Kurs do mbajne dhe se "Kush e ka ne dore kte Vend " !!! - C'jan kto Mendime Skandaloze qe kjo Ambasadore leshon pafre ne kte Interviste qesharake ??????? - Shqiptaret Zgjodhen ne 91-in se ku duan te bejne pjes me shprehjen (E duam Shqiperine si Europa) dhe sot perballet me te tjera shqetesime jo ku i npelqen ti shikoj apo Zhvendos kjo Ambasadore Shqiptaret !!!!!!!_________ I ka trut ne rregull kjo zonje ?????? Mbas takimit me metaj kjo paska pesuar nji Transformim te cuditeshem dhe ka fillluar e flet percart lol .Zote na ruaj ,ka Doktore Amabsada ? Ju lutemi bejini nji Kontroll zonjes Kim dhe noj Test Psikollogjike nese gjithcka eshte ne Rregull me ate ,sepse sinqerishte jemi te shqetesuar ! ------------ Dhe e fundit , Shqiperin nuk e rrezikon Krimi e aspak Korrupsioni per t'u integruar atje ku po lufton gjithe kto 31-vjet ,sepse Kriminalitet e pastrim parash ka ne cdo Shtet te Europes e Globit edhe ne Shba , dhe nqs kjo ndodh ne Shqiperi ndodh se JUUUUUUUUe mbeshtesni ne prapaskene ate qe Citoni si Kriminalitet e Korrupsionne Shqiperis e,pasi keni 31-vjet qe na deklaroheni per Drejtesi e Shtet Ligjore medieve e kudo ,nderkohe qe mbeshtesni si ne prapasklene sic ka qen krykrimineli salih berosha por edhe hapur si bete me Krye te Korriúptuarin e Trafikantin e njohur tashme nga Europa -sihPresidentin me kose ne dor Ilyer Metaj !!!!!!!!!!!!!!! Nuk ka rendesi se cfar mundet te keni bisedeuar ju me Koken e Krimit e Korrupsionit iliyer Mutaj ,gje qe ju s'e beni te ditur Kurr , por thjeshte Xhesti qe Ju i shkoni ne zyre nji Kryekrimineli flet qarte ,per Mbeshtetjen qe i jepni Krimit e Bandes se Krimineleve ne Shqiperi ,,duke e ricikluar dhe dhene rendesi ,atehere kur gjithe Opinioni Shqiptare pret ndenshkimin e kriminelit nga Drejtesia ! - Flisni per Dretesi e Spak - por mbasquintave veproni ndryshe , nuk i lejoni te bejne Drejtesi sepse keshtu ju intereson ne Shqiperi kaos anarshi pasiguri Politike dhe Ekonomike dhe te gjithe kte e konfirmoni ju vet qarte edhe me gjithcka folet ne kte interviste . -Si shqiptare ndjej keqardhje qe pikerishte ateher kur ne si Shqiptare prisnim nji Mbeshtetje te Sinqert nga Shba . ajo na fut Shkelmin dhe nga Zhgenjen ne menyren me brutale e ordinere . (Kjo eshte nji Politike Toksike aspak Miqesore e dashamirese )

          1. d
           dalta

           reputacion të keq ke ti moj shurrë me ketë pederastin miliarder. Na e servirni këtu sikur ështe e dërguara e Zotit. Elementët kriminal që mbinë si kërpudhat nga politikat tuaja nuk janë më shumë se kriminelët në SHBA , France, GReqi, Itali etj, në raport me popullsinë. KUjt po i rruhet se c'mendojnë politiqenët...!

           Lini një Përgjigje