100-vjetori i marrëdhënieve diplomatike, Yuri Kim: Shqipëria dhe SHBA ulen bashkë në KS të OKB! Çdo shqiptar duhet të jetë krenar

29 Shtator 2022, 21:20Politika TEMA

100-vjetori i marrëdhënieve diplomatike, Yuri Kim: Shqipëria dhe

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, ka zhvilluar një intervistë për emisionin “Opinion”. Ajo u shpreh se ky vit është domethënës duke qenë se dy vendet tona festojnë 100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike dhe 30-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike.

Ambasadorja Kim foli edhe për Shqipërinë në Këshillin e Sigurimit në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Diplomatja e SHBA-së u shpreh se çdo shqiptar duhet të ndihet krenar kur sheh Shqipërinë në të njëjtën tryezë me SHBA duke folur për çështje të rëndësishëm së bashku me anëtarët e tjerë të Këshillit të Sigurimit.

Blendi Fevziu: Por le t’i kthehemi historisë së marrëdhënieve SHBA-Shqipëri dhe ekspertizës tuaj për politikën shqiptare. Së pari, ka qenë lajm i madh dhe vazhdon të jetë në media, vizita juaj tek partia e ish-Presidentit Ilir Meta. Cili ishte qëllimi i vizitës tuaj atje?

Ambasadorja Yuri Kim: Le të fillojmë me një pamje më të përgjithshme. Ky është një vit vërtet domethënës. Vitin e kaluar, siç e dini festuam 30-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike. Këtë vit kemi 100-vjetorin. U ndërprenë dy herë, në dy momente, kur Shtetet e Bashkuara u larguan një herë në vitin 1946, për një periudhë shumë të gjatë dhe herën e dytë…

Blendi Fevziu: …për shkak të regjimit komunist….

Ambasadorja Yuri Kim: …pikërisht…

Blendi Fevziu: …dhe politikës sonë të keqe të jashtme…

Ambasadorja Yuri Kim: Saktësisht. Dhe pastaj në vitin 1997, kur u larguam për një periudhë të shkurtër për shkak të kaosit dhe dhunës që u lejua të merrte kontrollin e vendit. Në atë situatë u kthyem shumë shpejt…

Blendi Fevziu: Por mendoj që ambasadorja ka qenë këtu në atë kohë, Ambasadorja Marisa Lino, nuk u largua ndonjëherë…

Ambasadorja Yuri Kim: …U larguam. U larguam.

Ambasadorja Yuri Kim: Pra, u kthyem. Dhe tani jemi në një pikë të historisë ku Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara ulen bashkë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, siç e patë vetë. Më duhet të them, personalisht, kur pashë ish-shefin tim Tony Blinken, ulur në krah të koleges sime të re, Ministres së Jashtme Olta Xhaçka, në Këshillin e Sigurimit, duke folur mbi Rusinë dhe Ukrainën…

Blendi Fevziu: …përpara Ministrit të Jashtëm Lavrov…

Ambasadorja Yuri Kim: Pikërisht. Duke folur për Rusinë dhe Ukrainën, përpara Rusisë, Kinës, Mbretërisë së Bashkuar, Francës dhe anëtarëve të tjerë të Këshillit të Sigurimit, u ndjeva krenare. Dhe mendoj që çdo shqiptar…

Blendi Fevziu: …është një moment i madh për Shqipërinë.

Ambasadorja Yuri Kim: …duhet të jetë krenar. Pra kemi…

Blendi Fevziu: Dhe Shqipëria do të jetë në krye të Këshillit të Sigurimit përsëri shtatorin tjetër…

Ambasadorja Kim: E saktë. Pra, është një moment historik, bashkë me faktin që në Korrik, u shpallën negociatat formale për hyrjen e Shqipërisë në Bashkimin Europian. Ky është lajm i madh, historik. Është po aq i rëndësishëm sa kur Shqipëria filloi negociatat për anëtarësim në NATO./tvklan.al

Lini një Përgjigje