Shkaqet e tmerrit të Vjosa Osmanit nga fjala e Edi Ramës në OKB

29 Shtator 2022, 19:46Politika TEMA

Shkaqet e tmerrit të Vjosa Osmanit nga fjala e Edi Ramës në OKB

Nga Ylli Pata

Reagimet e nivelit të lartë të krerëve të Kosovës, pas qëndrimit të Edi Ramës, në emër të Shqipërisë në OKB kundër rezolutës së Dick Martyt, kanë sjellë një pështjellim në opinionin publik.

Pështjellim, të shoqëruar me një çudi mbi arsyet se përse Prishtina zyrtare është shqetësuar kaq shumë.

Në thelb, Tirana zyrtare në nivelin më të lartë të saj, ka ndërmarrë një nismë zyrtare të fortë, ku synon të rrëzojë bazën mbi të cilën u ngrit akuza ndaj krerëve të UÇK-së, të cilët prej gati dy vitesh ndodhen në paraburgim, në qelitë e Hagës.

Në nëntorin e vitit 2020, kur u arrestua Hashim Thaçi, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nuk pati një reagim të fortë, por u shpreh se besonte se drejtësia do të nxirrte në pah pafajësinë e krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por prej nëntorit të dy viteve më parë, prokuroria ende nuk ka bërë të ditur se pse akuzohen realisht Presidenti i Kosovës, dy kryeparlamentarët, por edhe udhëheqësit e tjerë të rezistendës së Kosovës.

Pas kësaj situate absurde, që Thaçi dhe drejtuesit e tjerë ndodhen në paraburgim, duke u rrëzuar të gjitha kërkesat për ndryshimin e masave të sigurisë, mazhoranca në Shqipëri, miratoi në Parlament, një rezolutë ku rrëzon rezolutën  e miratuar nga Këshilli i Europës në vitin 2011, që u propozua nga senatori i Zvicrës Dick Marty.

Rezoluta e sjellë në Kuvend nga Partia Socialiste, mori votat e të gjithë Parlamentit të Shqipërisë. Asnjë fraksion i opozitës shqiptare, edhe pse janë antagonistë me Edi Ramën nuk abstenoi apo votoi kundër.

Një qëndrim që ndjek një traditë parlamentare 30 vjeçare ku sa herë flitet për Kosovën, nuk ka pasur asnjë ndarje në Kuvendin e Shqipërisë.

Në vitin 1991, kur Parlamenti ishte me shumicë absolute nga deputetët e PPSH-së së Ramiz Alisë, u miratua njohja e pavarësisë së Kosovës, ku natyrisht të njëjtin qëndrim mbajti edhe opozita e sapokrijuar. Madje njësoj votuan edhe deputetët e minoritetit grek OMONIA.

Si ka mundësi që Prishtina zyrtare nuk pati asnjë qëndrim të sajin politik pas votës konsensuale të Parlamentit Shqiptar? Një heshtje totale e qeverisë së Albin Kurtit, presidencës së Vjosa Osmanit, e natyrisht nga kancelaria e Donika Gërvallës.

Ministrja e Jashtme e Kosovës, është rritur në Tiranë së bashku me familjen e saj, deri sa ka arritur moshën e pjekurisë. Qeveria komuniste e Enver Hoxhës, strehoi familjen e Jusuf Gërvallës, pas vrasjes makabre në Gjermani të një prej pionerëve të rezistencës së Kosovës.

Donika dhe familja e saj, ka jetuar në një banesë shtetërore në bri të bllokut të udhëheqjes, krejt ngjitur me shkollën 11 Janari, sot Edith Durham, e cila frekuentohej prej fëmijëve të nomenklaturës së lartë dhe të mesme të diktaturës komuniste.

Pra në një farë mënyre, Kosova ka në drejtim një zyrtare e cila i njeh mirë dy mjediset; si Tiranën ashtu dhe Prishtinën. Por asnjëherë më parë, relacionet nuk janë aq të ngrira sa sot.

Gjithsesi, në lidhje me vendimin e Parlamentit shqiptar për të mbështetur pafajësinë e krerëve të UÇK-së,  Prishtina zyrtare duhet të paktën të kishte një qëndrim. O pro, ose kundër, pasi kjo heshtje amorfe nuk ka logjikë politike.

Përveç Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit, në Hagë ndodhet dhe një udhëheqës i lartë i Lëvizjes Vetëvendosje. Përkatësisht Rexhep Krasniqi, i cili para se të burgosej ishte kryetar i grupit parlamentar i partisë së Albin Kurtit, e sot bashkëshortja e tij është deputete në Kuvend.

Megjithatë, qeveria e Kosovës, Presidentja Osmani, ministrja e Jashtme Gërvalla, kanë mbajtur një qëndrim të qartë, që mund të quhet fare mirë një “miratim politik” në lidhje me burgosjen e udhëheqësisë së UÇK-së.

Në fakt, aq në heshtje nuk ka qenë qëndrimi i Prishtinës zyrtare, pasi qeveria e Kosovës nuk e dha kur nevojitej, sigurinë juridike, që do të mundësonte ndjekjen në liri, apo në arrest shtëpie të Thaçit me shokë. Qëndrim, i cili kur ndodhi shkaktoi në reagim të fortë në Prishtinë, por që më pas u harua si pasojë e ngjarjeve që ndodhën më pas.

Nëse qeveria e Kosovës do të jepte sigurinë juridike, udhëheqësit e UÇK-së do të ishin në shtëpitë e tyre, pa mundësinë e marrjes me politikë aktive. Siç ka ndodhur edhe me Ramush Haradinajn e Fatmir Limajn, kur ata ishin të pandehur në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës, ku më pas u shpallën të pafajshëm.

Vjosa Osmani, e cila e nisi karrierën si këshilltare e Presidentit të atëhershëm të Kosovës Fatmir Sejdiu, e ka rritur reputacionin e saj politik, duke sulmuar Hashim Thaçin dhe komandantët e UÇK-së. Ajo e ka pasur kauzë politike të saj, një lloj atu-je burgosjen e komandantëve të rezistencës. E sot Osmani ja ka arritur. Në një farë mënyre është në zenithin e karrierës dhe të objektivave të saj politike. Por pikërisht këtu qëndron problemi. Pasi Vjosa Osmani, i druhet asaj që aty ku nisi, edhe mund të shkërmoqet karriera e saj. Ajo nuk ka kurajo ta vijojë betejën me Hashim Thaçin edhe UÇK-në, duke folur hapur për gjithçka ajo dhe një pjesë e elektoratit të Kosovës mendon për komandantët dhe sjelljen e luftëtarëve gjatë dhe pas luftës.

Por, pikërisht kësaj i druhet si Vjosa Osmani, por më shumë Albin Kurti. Ata erdhën në pushtet si pasojë e burgosjes së Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe kolegut të tyre Rexhep Selimit. Ishte ky veprim i ashpër i drejtësisë ndërkombëtare që dha efektin deux ex-machina për fitoren e 50% të Vetëvendosjes në zgjedhjet e 14 shkurtit 2021. Në një farë mënyre, Albin Kurti, me miratimin e tij për arrestimin e krerëve të UÇK-së, e ka mbajtur në politikë Hashim Thaçin, ndërkohë që u mendua se klasa politike e vjetër e Kosovës u largua.

Hija e Thaçit duket se qëndron shumë e fortë kudo në politikën e Prishtinës: në PDK palët zihen me njëri-tjetrin e regjenti Memli Krasniqi, edhe pse thotë shpesh se është “partia ime”, kokën e mban nga Haga. Kurse Albin Kurti e sidomos Vjosa Osmani, duket është e terrorizuar nga një rikthim i ish-presidentit të Kosovës në atdhe. E këtë terror, ajo e ka shfaqur sapo ka ndodhur burgosja e Thaçit, duke investuar në një politikë të egër ndaj Edi Ramës.

Është ky mllef, i cili mund të jetë i kuptueshëm për Vjosa Osmanin, por jo për Kosovën, krerët e të cilit kanë frikë të shkojnë edhe të takojnë Hashim Thaçin në Hagë.

Vizitën e ish-presidentëve dhe ish-kryeministrit Majko që u zhvillua sot, krerët e Prishtinës zyrtare e quajtën me “cinizëm” eskursion. Një cilësim cinik po të marrim parasysh moshën e thyer të Presidentit Alfred Moisiu, i cili mori rrugën e gjatë vetëm për të treguar se Shqipëria respekton luftën e Kosovës.

Është kjo situatë që është krijuar për faj të Vjosa Osmanit, që në zgjedhjet e ardhshme të Kosovës, ka shumë gjasa që të votohet pro apo kundër dënimit të Hashim Thaçit dhe krerëve të UÇK-së. Edhe pse me Thaçin në burg, duket se i druhen një ndikimi të Edi Ramës në atë fushatë, ku tashmë se ka sikletin e rizgjedhjes siç ndodhi në 2021-shin, ku Albin Kurti dhe Vjosa Osmani u bënë aleatë të Sali berishës dhe Ilir Metës.

50 Komente

 1. O
  Osmanllie Turqelie

  Jane kosovo-centisme duan te qendrojne brenda Serbis perse i gjykoni nuk i lidhe asgje me Shqiperine duhet ti urojme bashkjetese te lumtur . Tirana duhet ti injoroje pamvarsishte qe ne ate krahine ka edhe Shqiptare te mire po nuk kemi tjeter zgjidhje nuk mund te meresh gjithe kohen me derrat

  1. T
   Taulant

   Po ti cfare debili je qe shan Shqiptaret e Kosoves ? Mos te ishin ata ti sot do flisje Serbisht apo mund te te kishin eleminuar fizikisht . Debil mos u be me Serb se vete serbet.

   1. P
    Per inat te sime vjerre

    Ti "Taulant "je nje plere qe trasformon muabetin dhe flet kodra pas bregut...lere gjuhen e trashe te atij me lart, por nuk te ben pershtypje qendrimi i turpshem i qeverise Kosoves per viziten e tre presidenteve te shtetit ame ne Hage ???????Funderrine

    1. V
     Veterani

     Ti Tautau je një cinik i pështirë dhe me nivel të ulët intelekti . Ti flet sipas dëshirës dhe shpesh dhe jashtë realitetit . E kam konstatuar këtë edhe në komente të tjera . Mundohu të jesh më realist dhe pa sharje e ofeza.

    2. T
     The Republic islamic of kosovo

     Turkoshake osmannli eshte funderrine islamike kjo fytyre lopa i ha karin Edi Rames..funderrina turke osmani vjell vrer helm kundra shqiperise sepse shqiperia eshte zhvilluar..dhe kosova e turkoshakes osmani the e albin anadollit..ka marre drejtimin drejt humneres.

     1. K
      Kalec Dega

      Cudi “relacionet”???? e kishte fjalen per maredheniet midis dy shteteve te pavaruara, te ngrira, e kishte fjalen te ftohta me byrazert e Erdoganit pertej kufirit. Cudia eshte se nuk e kuptojne dot nderhyrjen ne punet e brendshme te nje vendi sovran si Kosovo nga nje dilerant republike banane qe per shekuj nuk e lidh me me ate vend pervec nje shqipe gjysem turke-serbe.

     2. T
      Trotski

      Qendrimi antishqiptar i Baxhelles Osmani nuk ka nevoje per Koment.Ajo eshte pjese e grupit antishqiptar te Sali Kermes dhe Like Spiun-Hajdutit.

      1. H
       Hajro Lula

       Botim dhe pershkrim ekselent ....

       1. K
        KM

        Populli shqiptar ka nje djali percaktuese:"cpjell madje,zene minj".Keshtu dhe Vjosa,qe duhet te ndertojne emrin.Nuk meriton

        1. A
         Anti biba

         Kjo dhe trute ne vend te kokes i ka ne stomak dhe ne bèthè. Meqe stomakun e ka hequr ,ngaqe hante si lopa, i ka mbetur vetem bètha. Aty i ka trute.

         1. P
          Pilo Lala

          Albin Kurti nuk eshte dakort me kete bal.dosen, por nuk ka cfare i ben, sepse ajo me deputetet e saj, rrezon qeverine. Ajo po sillet poshtersisht kunder Shqiperise dhe UCKse.

          1. F
           Flase

           Jo vetem poshtersi, por kriminalitet anti shqiptar. Nuk e di se ç'mendon ai popull i Kosoves sot qe votuan dy bastardet e tyre, Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin, e qe me duket se Vjosa do ta marre ta çoje ne det? Por besoj se jane pasardhesit e atyre qe ju bashkuan gjermanit ne luften e dyte boterore; jane mesuar keta me antishqiptarizem dhe me punime nen rrogoz me serbin. Portofoli tyre, por jane te pa besueshem dhe po te perdor fjalen e Sali Berishes, vertete armiq te kombit qe vazhdojne si dikur. E mira e shqiptareve eshte qe ti mbaje larg, sa me larg me mire; nuk behen miq ata qe te vrasin naten e te qajne diten.

           1. E
            ELENA GJIKA

            SE PARI DIHET KUSH ESHTE EDI RAMA KU NE PARLAMENTIN SHQIPTAR GRIDA DUMA I THA KJARTE RAMES ZGERDHIHESH ME VUCICIN E ALBININ E LE MENJANE,SE DYTI RAMA NE KOSOVE ESHTE ESAT PASHA I DYTE 90 % ME DESHIRE DO TA BENIN NONGRADA KESHTU PO TE NDIKOJE NE ZGJEDHJE NE KOSOVE AI VETEM CE DO I HUMBTE VOTA PARTISE SE THAQIT PDK NE KOSVE AI NJIHET SI VELLAU I VUCICIT;SE TRETI PERSE VJOSA NUK E DON RAMEN -KY TOROLLAK SHKON DHE I ARSYETON SANKCIONET E SERBISE CE NUK PO I BEHEN RUSISE;SA HERE CE SHBA-T E KRITIKOJNE SERBINE KY SHKON NE BEOGRAD DHE TAKOHET ME VUCICIN.SA I PERKET UCK -XHYXHIN E HAGES E FORMOI MU THAQI DUKE MENDUAR SE ATE NUK DO TA MARRIN NE HAGE

            1. V
             Vranakonti

             Elena Gjika, nuk po arsyeton fare mire. Ishte pikerisht Edi Rama ai qe i tha Vuçiçit ne mes te Beogradit qe te pranoi e te njohe kosoven si shtet i pavarur dhe republike.Kete pse nuk e thua apo ke frike nga e verteta,apo ke urrejtje.?

             1. A
              Aiu nga Selenic

              Ti Elena gjika po shkruan Kota. A medon ti zonje qe nga Partia Demokratike e Kosoves ju kerkua qeveris se Kosoves nje mirnjohje per UCK- dhe parlamenti Shqiptar i Kosoves nuk ua dhe.? E C`fare i prishte pune qe te leshohej nje mirnjohje per UCK-ne e Lavdishme. Kete kerkes per mirnjohje nuk e firmosi ase grupi parlementar i VV-se dhe ase Grupi parlamentar i LDK-se. Po si mendon ti Gjika se Edi Rama u tha atyre qe mos e firmosnei. Pra a e kuptoni se sa Gabim jani kure juve sote beheni ne nje vije me DIK MARTYN. Pra nje gja kaq e lehte u kerkua nga juve dhe juve nuk e bet e persere.? Ket pergjigje nuk e kan dhen asnjeher. Prandaj mos e akuzoni Edi Ramen se ai eshte ne rruge te drejte. Sa i perket Ballkanit te Hapure ai eshte orjentim i partenerve tane Stategji. Kete e deklaroi edhe Ambasadorja Amerikane ne Shqiperi e perse juve e akuzoni Hashim Thaci dhe Edi Ramen per nje nisem te tille.? Me duket qe ne shum drejtime Vjos Osmani dhe Albin Kurti po bejn Bumerag.!

              1. x
               xx

               ELENA GJIKEN PEDOR TI MORE INJORANT QE NUK DI TE SHKRUASH SHQIP PA NA JEP EDHE ARSYETIME POLITIKO PATRIOTIKE?Ju mbaheni nga mallrat serbe 450 milion euro dhe Ballkani i Hapur ju prish pune.Sa per politiken e Rames ka te tjere qe e drejtojne dhe nuk mbeti ta besh ti.Kush je ti qe shpif e thua sa here kritikohet Serbia Rama shkon takon Vucicin Ne ketej e dime se shkon kur eshte rradha e takimit te Ballkanit te Hapur dhe rradha eshte ta organizoje Serbia.prandaj ben mire te mos i japesh gojes para trurit.

               1. a
                arku

                ja ke fut kot fare.

                1. D
                 Dakord

                 Skruaje edhe emrin "Elena Xhika" dhe je ne rregull tani me "xhyxhin" e hages o shpellar

                 1. N
                  Naimi

                  Elena,Hashim Thaqi eshte patriot dhe atdhetar i deshmuar,leri ata propaganda te LDK.Thaqi ishte studenti me i mir i UP u shpall student prorektor.Serbis e denoj me disa vjet burge ,por ai arriti te arratiset ne Zvicer.Atje studjoi historin dhe kur e deshti atdheu u kethye ne Kosove,mos i permend te gjitha.Si president u deshte te pranoj gjykaten speiale per te heke mjegullt e Serbis dhe LDK qe e mbanjne Kosoven ne Terre.Askush nuk i premtoj Thqit se do te lirohej .Gjyktat nderkombetare nuk e bejne ate dhe askush nuk mund te nderhy ne ate menyre se herdokurdo behet skandal dhe pasojat jane personale.Ti halten,te eshte shperla truri se edhe ashtu nga gabimet gjuhesore qe bene duket qe je gjysemanalfabete,zot na ruaj nga njerezit si ti.

                 2. K
                  Klevi jam kerrici i Faros

                  Kurre nuk do behen njerez normale si te tjeret keto qenie primitive te trasha, injorante analfabete . Eshte njellos si te kerkosh nga lopet ,apo derrat te sillen me kulture.Ben shume mire Kryeministri i Shqiperise qe nuk i hedh as qurret ketyre percaresve dhe tradhetareve te kombit qe me kenaqesi lepijne jarget e monstres Sali kriminelit dhe vrasesit kusarit I. Meta, Mataj spiunit.

                  1. P
                   Psikollogu

                   O injorant i pavetedijshem , lexo pak cv- te e Vjoses dhe Albinit o truthare dhe do shofish se ky dymetroshi yt do te duket dy cm , karshi tyre.

                  2. M
                   Mero Baze

                   Tmerri im eshte qe Rama do mendoje qe nuk e mbrojtja nga Vjosa sa duhet po shyqyr qe u gjet ky artikulli. E urrej Vjosen dhe te gjithe te tjeret shpresoj qe Rama ta lexoje. Edhe ate e urrej po nuk e di njeri. Sa kohe qe mbaroj pune nuk them gje. Neser do gjej Albinin ose Mulin ne qofte se jo kam gjithmone listen e te gjitheve dhe Papen do e perflas po merziti Ramen

                   1. s
                    shqiptar

                    Eshte bere publike tashme qe ne cdo 7 politikane Koqevare .8-te punojne per Serbine.Zgjohuni o trima, zgjohuni e qeroini keta felliqesira nga drejtimi e shkaterrimi i Kosoves

                    1. X
                     Xhulio

                     Çmereni me kët plerë shtrembaluqe. Kjo nuk do njerëzit që bën luftën në kosovë, jo më të dojë Ramën.

                     1. S
                      Sokrati

                      Exelent! Nje shkrim sa atdhetar, aq edhe i argumentuar qartesisht ne sherbim te çeshtjes shqiptare, ku perfshihet edhe Kosova. Falenderim me merite per kete shkrim, i nderuari Ylli Pata! Osmani dhe osmanllinjte rreth saj e kane mendjen tek kolltuku, jo tek Kosova, jo tek drejtesia, jo tek solidariteti me mendimin dhe vendimet e konsultuare te Shqiperise. Pa shpirtin dhe zemren e luftetareve te UCK, Kosova do te ishte ende nen sundimin barabr te Serbise dhe millosheviçeve te saj... Nje turp i madh per politiken zyrtare te Kosoves!

                      1. F
                       Fisnik

                       Si në Shqipëri që ka 2 krahë politik, të majtë dhe të djathtë, PS dhe PD, edhe në Kosovë poashtu. UÇK- në e formoi e majta prandaj LDK si e djathtë ka qenë kundër saj. Vjosa dhe Donika si pjesëtare të LDK, kanë krijuar një urrejtje për udhëheqësit e UÇK-së si Hashim Thaçi dhe të tjerë. Vjosa dhe Donika janë gëzuar shumë për faktin se Hashim Thaçi ndodhet në Hagë. Ato besojnë se prapa vrasjeve të aktivistëve të LDK-së pas lufte qëndron Hashim Thaçi. Rama, si mbrojtës i Thaçit, i irriton zonjat në fjalë.

                       1. G
                        Gani jo Geci

                        O Fisnik,ato ledekeista qe u vrane gjat lufte dhe pasluftes ishin agjente te serbise,spiune qe i ndihmuan policis dhe ushtris serbe ne vrasjen e aktivisteve dhe atdhetareve shqiptare.Ata nuk e ndalen punen diversive dhe propaganden dhe vazhduan me serbin .Une jame i sigurt se ata i vrau LDK dhe UDBa ,per te akuzuar Luftetaret.Pas luftes LDK disa here e pati pushtetin,prokuroret ishin po ata te para luftes ,ledekeist dhe udbash ,pse nuk e zbardhen asnje raste.Sa here mbahen zjgrdhjet akuzojne partit e dala nga lufta?Osmani dhe Gerdalla jane rritur me ideologjin antiuck….

                       2. Ke stadiumi Dinamo të atij kallupi janë kto

                        Nuk e meriton ai popull të mashtrohet kaq ashpër por mënd për tjetër herë hapni sytë as Amerika e Europa sju mbron dot

                        1. E
                         Enver

                         Nena e Donika Gervalles ne nje emision te RTK shume vjet me pare ,nuk la gje pa share dhe kritikuar Shqiperine per kohen sa ka qene atje.Ka shume indikacione se Suzana nena e Donikes qe eshte nga Shkupi ka qene ngusht e lidhur me sherbimin Jugosllave.Donika ka marre edukaten e saj,bile ka deklaruar publikisht se ka dorezuar dosje neBeograd dhe ne Hag kundra komandanteve te UCK.V. Osmani eshte po e atij kalibri kush ja njehe Biografin.

                         1. A
                          Alex

                          Po lereni Kosoven ore kelysh komunistash.E vrate e poshteruat sebashku me serbet gjate luftes se dyte boterore. Dhe prap i fusni hundet ne politiken e tyre te brendeshme megjithese sot jane nje shtet i pavarur.

                          1. U
                           Usa

                           Alex te qifsha rropt ku ti kesh,Kosova eshte Shqiperi!!!Po ne luften e dyte boterore ore gruaqir ,ne nuk kishim fuqi te mbanim kufijt tane e harrove provokacionin e 1949?Aq lehte sipas mendimit tend o i degjeneruar do bashkoheshin trojet?Po tani dhe me gjithe boten ne krahun tone dhe serbet po krijojn probleme dita dites…

                          2. H
                           Himarioti

                           Kjo Dosa Osmani është një shpellare si Monika Kryemadhi dhe Rudina Hajdari. Kombin tonë e kanë pushtuar shpellarë.

                           1. d
                            demo

                            Shkrim cinik,Ligesi serbofilesh per te futur fitilat e vllavrasjes ne Kosove. Vjosa Osmani,Albin Kurti,Ramush Haradinaj,e shporren me neveri langaraqin edvin rama,kur merrte poza paternaliste mbi heronjte e Kosoves,,per te shitur Mitrovicen tek serbet. Haradinaj e quajti:Qenef burre! Sot me vendimin e Opozites Maqedonase po i deshton edhe Ballkani shqyer,,e le te veje mu ne verre te grekes daja Spiros dhe kurves veneciane nga ka dale,,se Kosova nuk shitet. Kerkon te laje mutin e tradhtise me Vucicin me shurren e raportit te Dik Martit,,dhe kujton se Kosova do ta brohorasi tradhtarin.

                            1. A
                             Aiu nga Selenic

                             Kush u tha juve qe deshen te shesin Mitrovicen. Ket edhe Grill e ke mohuar. Ketu nuk eshte problemi se deshen ta shesin Mitrovicen, pore problemi eshte per te gjetu nje sebep per te luftuar UCK- e lavdishme. Sa i perket Ballkanit te Hapure ajo eshte Nisme e Partnerve ten Staegjik ket e ke deklaruaredhe Ambasadorja Amerikan dhe personalitet te larta Ameriken. Ateher perse trillon problem te cilet ose nuk i dini ose nuk doni ti dini. Po ne Hage Udhehqesit e UCK-se shkuan se pasken dash te shesin Mitrovicen.? Po te ishte ky sebep me siguri qe do te merrshin lavdata nga DIK MAty, pore jo ore njez. Ne HGE ata shkuab se se ja kthyen pushken Serbise se po te ishte per ":Shallin e Kosoves akoma aty do te vallzoni shkijet O njerz pa KOKE

                            2. A
                             Adem Jashari

                             Osmani nuk mund ti kete kurre kreditet e komandanteve dhe luftetareve te UCK qe luftuan dhe dhane gjakun per Atdheun e lire. Ajo dhe Kurti jane armiq te betuar te tyre, per hir te bajraktarizmit , karrikes dhe primitivitetit ne llogjiken e pallogjikshme qe i karakterizon. . Qe ketu burojne gjithe te keqiat . Si ka mundesi qe Kosova e heroit te lavdishem Adem Jashari te kete nje qeveri antikombetare dhe percarese? Cpo ndodh me Kosoven? Ku jane intelektualet e Kosoves? Ceshte kjo ndasi dhe urrejtje ndaj Shqiperise qe e mbeshtet Kosoven ? Keto veprime sbejne gje tjeter vec cojne uje ne mullirin e serbit.

                             1. V
                              Vranakonti

                              Bravo Adem Jashari.

                              1. R
                               Ramush

                               Rama skax asnje pune ne kosove. Dy shtete te ndryshme. I degjon gje te merren gazetat kosovare me bracen, ahmetajn, balluk mafiozen. Etj. Jo nul i degjon. Prandaj shut the fuck up. Kosova indipendent. Hashimi, albini, vjosa, hajredinaj etj e zgjidhin vete mes tyre

                              2. S
                               Shqiptari

                               Shqiperia duhet ta injoroj komplet qeverin e kosoves dhe presidenten e saj , kjo lloj politike qeveris kosoves nuk shkeputet dot nga beogradi lerini ne renie te lir , ne i dolem kra ne dit te veshtir , ne u bem hasem me serbin vetem prej ksaj krahine te prapambetur dhe popullsin e saj , kta na urrejn me shum se Serbin , hisni dor nga kta lerini ne mutin e vet mos harxhoni energji per nje qeveri qe na urren , nuk kemi nevoj fare per kta kta i ke veç per tallava dhe per te futur mutin tek ne , shqiperia te perkrahi popullsin shqiptare ne maqedoni qe perfaqsohen me flamurin ton komtar dhe pjeset e tjera shqipfolse , kta tashme kan kombin e vet flamurin e vet , keshtuqe lerini ne mutin e vet mbyllni kufirin , konsideroini shtet si mali zi e maqedonia .

                               1. V
                                Vranakonti

                                Shkrim brilant.Vjosa Osmani do te mbahet mend ne histori si kundershtarja me e madhe kundra uçk dhe luftes per çlirimin e kosoves. Te dalesh kundra kesaj lufte heroike qe beri uçk-ja do te thot jo vetem t'a hedhesh poshte por edhe te dalesh kundra,duke mohuar veten. Vjosa, Albini,Gervalla, jane pjese e pandashme e popullit te Kosoves se shumevuajtur dhe si e till jane pjese perberse e asaj lufte gjigande qe beri uçk-ja bashke me udheheqesit e saj,qe jane bijet me te zgjedhur dhe me te kulluar te popullit kosovar. Turp,turp,turp, per Vjosen,Kurtin dhd Gervallen.Fjalimi i Edi Rames ne OKB u degjua nga te gjithe kombet dhe u vleresua me nota maksimale,i cili me dinjitet mbrojti te drejtat e luftes per çlirimin e Kosoves,kurse keta myteber,dalin kundra dhe tregon qart se jane armiq te betuar te shtetit te pavarur,Kosoves.

                                1. B
                                 Bandiera

                                 Shif fytyren e kesaj Osmanit dhe nxirr konkluzion se cfare pjelle eshte

                                 1. B
                                  Berti

                                  Politikane me ndyresire se Vjosa Osmani alias “ Mome Sheja” nuk ka patur ndonjehere Kosova. Kjo eshte nje anti UCK e thekur e frymezuar edhe nga babai i saj shpirteror turpi i Shqiperise e nongrada Berisha.

                                  1. Çekiçi

                                   Shkurt e shqip Vjosa e bija e spiunit Raif Osmani e betuar boterisht kunder UÇK dhe pro serbe Donika e bija e Suzanes e agjentes serbe e cila ka spiunu edhe Jusuf Gervallen te sigurimi serb Donika e ka vazhdu rrugen e poshter te spiunimit te nënës se vet duke spiunuar në Serbi lideret dhe herojt e qlirimit te Kosoves Albini Sala dhe Iliri pro serb pro rus pro grek komunist te perbetuar dhe më origjinë serbo sllave qe vetem te zeza i kanë sjellë shqiptarisë kriminel vrases dhe hajna shkatrrues te shtetit Shqiptar dhe shtetit te Kosoves per interesa te Serbisë fashiste Lideret e UÇK janë HEROJT E LUFTES DHE TË PAQES e Albini Vjosa Donika Sala dhe Iliri janë mjeranat dhe faqezitë e luftes dhe faqezijtë e paqes dhe shkurt e shqip janë tradhtaret e kombit te sojit te Esat Toptanit dhe Rrahman Morines

                                   1. E
                                    E verteta

                                    Patjeter te dashur socialiste! Quajeni Dosa Osmani. Kurva Osmani. Anti Rama Osmani etjetj. Kosova eshte vend i pavarur. Me gjithe problemet e veta eshte nje vend qe eshte i lumtur qe nuk eshe nen hyqmin e nje qeverie llahtarisht te korruptuar si e shqiperise. Qeveri qe udhehiqet nga nje krye hajdut si rama. Qeveri qe ka patur minister tahirin, ne burg, lefter koken ne burg, ministren balluku dashnore te kryemafiozit me mbiemer Hasa. Arben ahmetaj zv kryeminister qe jo vetem eshte ideator i skemes se inceneratoreve, investime qe kane marre 460 milione dollare por nuk ekzistojne, por arriti aty sa genjeu dhe vodhi dhe shefin e vet, hajdutin Rama. Rama nga ana tjeter shet pasurite e shqiperise nga veriu ne jug per 1 euro. Dhe " investitoret strategjike" qe i perfitojne keto prona shteterore bejne fshatra " turistike" .e shtepi private fitimet nga shitja e te cilave i ndajne me Ramen. Rama i cili ekskluzivitetin e nxjerrjes dhe teegetimit te solarit/mazutit ja jep kastratit, i cili e perzien me naften dhe e hedh ne treg!!! Rama i cili nje kilometer rruge e con 20 milion euro nderkohe qe ne austri ( vendi me kostot me te larta ne europe) eshte 1.2 milion euro per kilometer. Rama i cili dha 460 milion euro per check up- in i cili sipas rames do ju zbulonte shqiptareve semundjet e fshehura dhe do ti parandalonte. Turp nuk ke o Rama. A nuk te vjen peshtire o hajdut o tradhetar i vendit tend te shohesh veten ne pasqyre o Esat Pashe Toptani i koheve tona! Prandaj lere rehat kosoven mbaji larg duart prej hajduti. Ne kemi fatin tone. Kemi rrugen tone. Eshte e jona. Jo e jotja. Ti ke pune me qytetaret e tu diten qe do t ju hapen syte.

                                    1. D
                                     DRENICA E KUQE

                                     Ju pergezoj per kete analize te mrekullueshme, z. Ylli Pata! Politika shqiptare duhet ta dije dhe ta kuptoje perfundimisht se te gjithe keta ”shqiptare” te Prishtines zyrtare qe sillen keshtu, kryet e kane ne Beograd, vetem se flasin gjuhen shqipe, bile, pa rregulla!...Te gjithe keta qe jane ne pushtet, qe kane fjete me LDK e Ibrahim Rugoves, te regjistruar ne Beograd, jane anti UÇK dhe shares te hapur e perfide te luftes se saj, ndersa, vijne e ‘shesin’ partriotizem shqiptar ne Tirane, Evrope e bote dhe kjo duhet t’u pamundesohet fares se mbjelle serbe te ‘shqiptaret’ e Kosoves se pushtuar, sepse Kosova sot eshte e pushtuar UDBasherisht nga shqiptaret e UDBse… UÇK dhe kreret e saj kane qene te denuar edhe ne prag te luftes se UÇK, ne mungese, nga Prishtina e Beogradi, njesoj, dhe sot po prisni te mbrohen nga Albin Vjosa

                                     1. A
                                      Arbëror Epiroti

                                      Asmoni dhe k/ministri kanë rënë në qendrimet opozitë-pozitë dhr e kuptojnë se po mbrojtën opozitën rrëzohen vetë. Harrojnë se opozita dhe pozita përpara vendit dhe popullit detyrimisht kërkohet të jenë në një linjë. Por që të kuptohet kjo, kërkon të hiqet nga mëndja egoja dhe mbivlerësimi i vehtes. Jo individër, por të gjithë të bëhen njësh përpara interesave të Atdheut. Në këto kurthe bien edhe mediat, analistët dhe akademikët në të dy shtetet shqiptare.

                                      1. Q
                                       Qinami

                                       Sa here hap gojen gjatoshi mendje pak aq here qelbet vendi. I krimbur nga korrupsioni dhe i mberthyer nga vemjet, i marre peng nga oligarket dhe i perdhunuar qe femije. Prandaj ka merak kjo.

                                       1. Z
                                        Zeqina Sallaksja e Llorit prokurorit

                                        Nje komentues e barazoji kete Vjose me Mokiken e lesh e lisë! E ka gjetur fiks fare! Noten 10 per krahasimin. BRAVO

                                        1. K
                                         Kim Yong

                                         Po c'merreni kaq shume me nje idiote se i rrisni vlerat. Ajo dihet qe eshte vegel e Serbise, plus qe eshte shume e lige si njeri dhe shume e trashe menderisht dhe fizikisht....Populli i Kosoves nuk e meriton kete. Do dalin njerez patriote dhe jo te shitur qe do marrin ne dore fatin e Kosoves..dhe kjo do shkoje ne koshin e plehrave te historise...Ah..se harrova: po ndodhi qe Thaci te vije perseri ne presidence, do ti themi ta marri kete dosen si pastruese me Anglisht..dmth tip kryepasturuese qe do ju thote pastrueseve te tjera "Clean the toilets please--ladies first, gents second"..

                                         1. K
                                          Kuçioti

                                          Ministria e jashtme e kosoves ka qene e privilegjuara e sistemit komunist,,dhe i ngect ne gryke buka qe ka ngrene ne shqiperi,Enver Hoxha i ka dhuruar asaj nje fyell te gdhendur,pasi studionte ne liceun artistik per fyell.,kurse Premtoni vellai i saj per gjermanisht,dhe per respekt te babait e zgjodhen sekretar i rinis ne shkollen e gjuheve te huaja Asim Vokshi,dhe per nder te babait i dhane nje shtepi tek pallatet e Aviacionit,ose pallatet italiane ne krah te shkolles 11 janari,mamaja e saj nga nje fshat i kosoves,sistemi ne nderim te burrit te saj i dha dhe nje puntore,dhe nje punonjes te sigurimit te shtetit ne mbrojte te familjes ,te nderuarit Isuf Gervalla. Donika u tregua e pa bese me ate regjim,mund te tregohet e pa bese dhe me shqiperine..Ha diku nje lug corb te prishur e pastaj vjell gjithe jeten. Nje batut shum e pikasur e nje filmi shqiptar qe alibeu do ti zhduki nga historia.

                                          1. S
                                           Sokrati

                                           Vjosa, Albini, Salihu B. Iliri M. dhe analitët e Botës sot etj kanë tmerr pa fund nga të bëmet e tyre. I kanë durë e këmbë të lidhura me dosjet tyre antikombëtare prandaj i frikohen nga sinqeriteti dhe guximi i KM. Rama dhe kreut të UÇK. Kur të hapën ato dosje do ndriqohet e vërteta kurse këta NON GRATA do të ikin largë nga këto trojet shqiptare dhe përfundojnë në plehun e historisë.

                                           Lini një Përgjigje