Zbulohet propozimi i Grupit Parlamentar të PD-së për Territorialen, rritet numri i bashkive dhe këshilltarëve

3 Tetor 2022, 11:00Politika TEMA

Zbulohet propozimi i Grupit Parlamentar të PD-së për

Grupi parlamentar i deputetëve të PD-së që mbështesin Enkelejd Alibeajn ka prezantuar propozimet finale lidhur me ndryshimet në reformën territoriale, që do të paraqiten në komisionin e posaçëm parlamentar.

Ata propozojnë rritjen e numrit të bashkive nga 61 që sjanë sot në 94. Me këtë ndryshim, numri i banorëve për njësi vendore ulet nga 75 mijë në 50 mijë. Me rritjen e numrit të bashkive, rritet edhe numri i këshilltarëve bashkiakë në të gjithë vendin.

Aktualisht janë 1607 këshilltarë, që me rritjen e numrit të bashkive, numri i tyre pritet të shkojë në 2114.


PROPOZIMI

Nga 61 bashki që është sot, shkon në 94 bashki

Ulet nga 75 mijë në 50 mijë numri i banorëve për njësi vendore

Ulet nga 471 km2 në 315 km2 sipërfaqja mesatare për njësi vendore

Rritet nga 61 kryetarë në 94 kryetarë numri i të zgjedhurve vendorë. Numri i këshilltarëve rritet nga 1607 në 2114

Numri i bashkive për qark rritet nga 5.1 bashki në 7.4 bashki.

3 Komente

 1. g
  gjergji

  Te shkurtohet akoma numri i Bashkive e jo te rritet numri i tyre.A eshte e mundur qe qeveria te paguaj kte rritje te numrit te Bashkive e natyrisht rritjen e numrit te nenpunesve jo produktiv? Ne cdo aspekt rritja e numrit te Bashkive nuk duhet te lejohet,perkundrazi te kete shkurtime te tyre e natyrisht edhe te nenpunesve. Asnje leshim politik ne kurriz te paguesave te taksave nuk duhet te behet.

  1. Z
   Zana

   Po efektin qe ka ne rritjen e shpenzimeve e kane bere kata zoterinjtë.

   1. A
    Alibashe-alibytha ushtari i mafias

    Hahahaha,po alibytha ky ka qene dhe eshte ne sherbim te mafias dhe tutoreve dhe trafikanteve te droges,per kete eshte ne dijeni dhe shish

    Lini një Përgjigje