Alarm për bombë në avionin drejt Athinës, evakuuohen 192 personat që ishin në bord

22 Janar 2023, 18:00Rajoni TEMA

 

Alarm për bombë në avionin drejt Athinës, evakuuohen 192

Një alarm për bombë është dërguar në një avion Boeing 737 i Ryanair me 192 persona në bord, nga Katowice, Poloni, me destinacion Athinën.

Në orën 17:40 avioni u ul në Aeroportin Ndërkombëtar të Athinës, ndërkohë që u bë një evakuim i shpejtë dhe një kontroll për mjete shpërthyese.

Për shkak të kërcënimit me bombë, avioni shoqërohej nga një palë luftarakë F-16, ndërsa forcat speciale janë zhvendosur edhe në aeroportin Eleftherios Venizelos.

Vërehet se ushtria është kthyer në Volos pas zbarkimit.

Edhe avionët luftarakë hungarezë u ngritën më herët për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme, ndërsa siç parashikonte protokolli, Boeing fluturoi mbi hapësirën detare.

Në aeroport është siguruar një zonë e veçantë për avionin nga Katovice. Autoritetet shkuan atje me një ekip qensh TEEM.

Lini një Përgjigje