Albin ​Kurti: Nuk tërhiqemi nga vendimi për dinarin

12 Shkurt 2024, 13:29Rajoni TEMA
Albin ​Kurti: Nuk tërhiqemi nga vendimi për dinarin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se nuk do të tërhiqet nga vendimi që vetëm euroja të jetë valuta për pagesa në Kosovë, por tha se po respekton kërkesat e faktorit ndërkombëtar për këtë çështje.

Kurti ka thënë se Qeveria e tij nuk do të ndërhyjë në vendimin e Bankës Qendrore, të cilën e ka quajtur të pavarur në zbatimin e rregullores së saj, të hyrë në fuqi më 1 shkurt.

“Nuk mund ta kthejmë këtë vendim. Nuk do të kemi asnjë lloj mase ndëshkuese, nuk duam të ndëshkojmë askënd”, ka deklaruar Kurti.

Në një intervistë për mediat vendase, Kurti u pyet se cili është qëllimi i tij për serbët në veri të Kosovës, ku ata përbëjnë shumicën e popullsisë.

“Problemi nuk janë serbët e Kosovës, problemi është regjimi autokratik në Beograd, që është bashkëpunëtor rus. Është regjim që varet nga Kremlini.

Ata janë duke e bërë këtë alarmimin para-apokaliptik, duke nxitur tensione etnike sepse ata duan të shkaktojnë probleme në rajon”, tha Kurti.

Sipas tij, tensionet e deritanishme nuk do të kishin ekzistuar nëse do të kishte njohje de facto dhe de jure të të gjithë rajonit nga Serbia, përfshirë edhe Bosnje e Hercegovinën.

14 Komente

 1. S
  Shkembi

  Mos u terhiq, derisa ta hash te sateme, por c’borxh ka Kosova qe te paguaj kapricon tende?

  1. p
   pilo Lala

   Ky e kerkon me qiri konfliktin me Serbine, i jep ushqim mbeshtetesve te tij te duket si patriot i madh. Amerika nuk do ta shohi me sy kete grindavec, sherrxhi. Kosova duhet te mendohet mire per pasojat qe ka kjo sjellje e Kryeministrit te Kosoves ndaj Amerikes, kjo kaprico, do i kushtoj shtrenjt Kosoves. Nqse Amerika largohet nga Kosova, Serbia e pushton Kosoven per 2 jave.

   1. F
    Fener Zizi

    Ky eshte Qellimi ketij Byth@iri, te destabilizoj Kosoven. Ky ka than Kosovaret jane 40% Analfabet Funksionale.

    1. P
     Prishtinë

     O Fener Ziu, Pa shiqo pak rezultatet e pisas. Komentues analfabet!

   2. z
    zoran

    Vuçiçi kur ndigjoi reagimin e fondamentalistit Al Bin tha:Mua me mbajne per me k.rin ne Ballkan sot per sot,por konstatoj se Al Bini qenka me k.ar se mua,ndaj dhe kam shprese se mund tia dale!

    1. T
     Trapi

     Sipas mendjes time Albini mendon se duke kercenuar "me lufte" ne Ballkan, do detyroje Evropen ti tregoje vendin Serbise. Nuk e llogarit fare qe me e lehte per Evropen do jete ti tregoje vendin Kosoves, po qe se Kosova nuk i tregon vendin Albinit. Varjanti i dyte nuk ka te beje fare me varjantin e pare. Albini acaron punet se ashtu e urdherojne padrinot qe kerkojne nje fron lufte te dyte ne Ballkan. Troc dhe hapur ky varjant i konvenon Putinit dhe Vuciqi qe si karr qe eshte mendon se po i vjen shanci qe me ndihmen e Putinit te rimarri Kosoven. Ne kete rast Vuciqi duket sikur mendon si Albini, po ky eshte iluzion spiunazhi. Kjo ngjashmeri ne te menduar e Albinit dhe Vuciqit nuk vjen nga ngjashmeria e gjuhes serbe dhe shqipe, por nga udhezimi qe buron nga e njejta zyre.....

     1. K
      Koha

      Trap, trap qenke. Mendja te punoka mbrapasht. Shko komento te media e shkjaut.

     2. z
      zhaku i pamposhtur

      Heheheeee jeni te paret qe villni vrer..jeni nje supe apo gjelle qenesh qe dhisni nga goja ..propaganda juaj antishqiptare eshte sistematike ne kete forum ,me vjen mire qe Albin Kurti po I vendos pikat mbi i-ne dhe keshtu si e ka nisur ai nuk do te jete e larget dita qe kur te mbaroj pune me Kosoven Albini do te filloj ta pastroj Tiranen nga gjakprishurit filogreke e filoserbe...heheheeee!! E kuptoj drejt shqetesimin tuaj por helmi juaj nuk paska me efekt dhe me shume duket si e vjelle qenesh qe thkesht eshte e neveritshme sesa nje helm I rrezikshem vdekjeprures...Mero tullaci ke shume vite qe e ke kthyer kete forum ne nje cerdhe neperkash antishqiptare,mendoj se nuk ke shance ti shpetosh drejtesise,jo asaj te spak-ut por drejtesise qe do sjelli Albin Kurti!!

      1. T
       Trapi #2

       Te lutem Zhaku i Pamposhtur, hiq dore nga fjalet e pista dhe mundohu te tregohesh me llogjike! Pyetja qe une kam per ty eshte se pse flet me ironi per Albinin dhe thua "kur te mbaroje pune me Kosoven",... qe ne shqip do te thote kur Albini "ta fusi ne varr Kosoven"... Keshtu mendon ti per Albinin? Qe te mos jesh cinik vetem me Kosoven po na tregon se Albini mbasi te "mbaroje pune me Kosoven" do i kethehet edhe Shqiperise. Pra do e bej edhe Shqiperine mut! A je ti shqiptar qe flet shqip apo apo psikopat qe nuk kupton shqipen?! Ti ti rruash koqet Zhakut te Pampushtur se luftonte per poppullin e vet. Ti je armik i popullit shqiptar! Mund te jesh edhe budalle me te meta mendore qe nuk kupton se cthua por edhe si i thua. Apo je injorat klasik qe vihesh ne rradhe me luge druri te hash bajgat e Kurtit!. Nuk mund te te spjegoj me gjate e te te them se pushteti duhet te mbahet nen kontroll dhe jo te kesh besim se Kurti nuk mund te jet shejtan. Gjykoje Kurtin nga veprat dhe jo nga pordhet....

       1. z
        zhaku i pamposhtur

        Ne nga fshati yne I themi nje fjale te urte: trap trap por ca gjojna i kap..e shikon kur ha corbe te prishur fillon dhe dhjet nga goja si puna jote..cfare lloj shakaje eshte ky shqetesimi yt ?(qe Albini ta bej mut Shqiperine..) po ku ka me mut dhe katsndisje me te keqe sesa kjo e Shqiperise se rames? (dhe te berishes bashke) ti duhet te jesh nga ata 'te shqetesuarit' qe keni frike se do tju vij ora te jepni llogari perpara nje drejtesie tjeter ndryshe nga spak-u..e kuptoj friken tuaj sepse lista eshte goxha e gjate dhe nuk permban vetem vjedhje por permban sabotim te interesave kombetare ,pastrim etnik me politika antikombetare dhe shperguljeje e detyruar shqiptaresh drejt emigrimit e nje sere abuzimesh korruptive nga me te ndryshmet me qellim fortifikimin e pozitave tefaktorit qeverrises..tani e vetmja shprese qe Shqiperia te shpetoj nga kthetrat antishqiptare te edi rames eshte Albin Kurti dhe ju militantet ose kockalepiresit e rames e dini shume mire se cdo te thote qe Albini te vije ne krye te qeverrise se Tiranes dhe kjo nuk eshte aspak fantazi por nje domosdoshmeri akute nese duam ta shpetojme Shqiperine..tiktak-tiktak...

        1. K
         Koqevaristan

         Zhape e carit, kur te mbaroje pune Serbi qe ka me ju qi nonat, at'here edhe ti ke per ta kuptu o koqja e lales, pastaj e ke radhen ti me ta qi nonen dhe motren.se shpejti moterqir

       2. R
        Roberto

        ?Albin Kurti te pastroje Tiranen??? Po pse c'pune ka Albini me Tiranen??E genjeu mendja se fitonte me VV dhe do behej Kryeminister ne Shqiperi???Albini vertet do pastroje Tiranen por me pare te voije te pastroje loqet tona e shohim e bejme me vone. Mos harro te vish edhe ti Zhak.Ne ketu nuk na mbledh Mero se nuk jemi valaset e tij por ketu Mero na lejon te shprehim lirisht mendimet ton dhe jo si ne disa portale qe nuk i botojne shkrimet tona kuptove o Zhak i Pamposhtur??? Albini do iki si Cecua nga pushteti.Ketu do jemi mos u merzit pastaj ne jemi gati qe ti bashke me te te vini ne Tirane qe te na i pastroni loqet e te gjithve bile edhe loqen e Meros po deshe.

       3. K
        Kuptova djallëzin

        Kjo është praktika jote KM sjellë vendime dhe ligje pa vlerë edhe terrorizuese dhe kthesh e fajëson tjerët. Sa për DINARIN po shohim si po vepron; dje thua me pompozitet JO, sot e shtynë vendimin dhe fajëson BQK dhe nesër e harron sepse sjell sihariqe tjera. Mjaftë më se me këto sjellje bajat e përulëse të vetvetes sepse po pshurr lartë po të bij fytyrës. Qëllimi vetëm i juaj është nguca keq e qëllimkeq që të hallakasësh situatën, të përçash kombin për ti mbuluar marifet leqet tuja pasi nuk ke asnjë rezultat pozitiv në punës me këto veprime po rrezikosh funksionimin normal të shtetit që të lavdërohesh deri në dëlire e kënaqësh analfabetët funksional.

        1. R
         Rrofte euro.

         Vazhdo Albin dhe mos u mbraps me guxim ecet perpara. Prejua dinaret kriminelve te Beogradit.Je ne rruge te drejte dhe bravo qe je kaq guximtar!

         Lini një Përgjigje