BE-ja po e humbet Serbinë

12 Shkurt 2024, 11:27Rajoni TEMA
BE-ja po e humbet Serbinë

Kryeministri hungarez, Victor Orban, ka theksuar se Bashkimi Europian po rrezikon të humbasë Serbinë, për të cilën “ne kemi nevojë gjepolitike”.

"Serbia është çelës. Pa Serbinë si një anëtar të BE-së, nuk mund të flitet për sigurinë apo identitetin europian në përgjithësi.

Ne kemi nevojë për Serbinë në BE më shumë sesa ka nevojë Serbia. Nëse nuk e integrojmë Serbinë sa më shpejt të jetë e mundur, do ta humbasim", citohet Orban nga mediat opozitare serbe.

Deklarata u bë nga Blendi i Sllovenisë, ku merrte pjesë edhe presidenti serb. Orban e ka cilësuar BE-në si vendin më të mirë në botë për të jetuar, por e ka kritikuar se nuk po shpërblen progresin e bërë nga vendet kandidate. 

Komentet vijnë ndërkohë që Parlamenti Europian ka miratuar një rezolutë për problemet në zgjedhjet e fundit në Serbi që kanë vënë në qendër të kritikave presidentin Vuçiç.

7 Komente

 1. t
  troc

  konja e Putinit ,mbase te bejne dalje edhe ty

  1. S
   Shqiptari i Ilirisë

   Edhe ç'propzon zotrote?Ti japim prap Kosovën që të kënaqet?! Po jepi ti një pjesë nga Hungaria se nuk është kundër Sërbia! Ik ore pallë k....!

   1. E
    Edi Rama

    Apo Serbia po e humbë BE-në?

    1. k
     kastani

     shko ore bole

     1. E
      Erdogan

      Per fat te keq Kosovo dhe Serbia i perkasin Kombit Greke. Kete e thote historia jo Une. Perandori Greke i Romes Lindore Megas Kostantinos ka lindur ne Nausa (sot Nish ne Serbi) ne kohen kur te vetequajturit "Skiptare" nuk egzistonin. Skiptaret jane Geni-tsaros (Term ky Greke) te turqizuar dikur Epirote dhe Ilyre. Veziret,Pashallaret,Bejleret,Agallaret,Hoxhallaret,Muhipet,Dervishet ishin Administrata Osmane qe luftuan per Sulltane. Kjo eshre e Verteta (Este Vero ital). Kaq per sot.

      1. I
       Istor Jani

       Kurse femrat greke ishin nenat e sulltaneve, vezireve, pashallareve, ...

      2. L
       Lexuesi21

       Ore Erdoganiqi me siguri qe e ke lexuar ne gazetat greke mbrapsht historine, se mos beshe the gjithe europen greke ore zvarranik i veshtire..

       Lini një Përgjigje