Maqedonia e mohoi atentatin, Albin Kurti: Duan të më vrasin serbët, më shohin si kërcënim

10 Shkurt 2024, 17:57Rajoni TEMA
Maqedonia e mohoi atentatin, Albin Kurti: Duan të më vrasin

Ndërsa Maqedonia e Veriut e mohoi lajmin se ka pasur plan për vrasjen e Albin Kurtit në Shkup, ky i fundit pretendon të kundërtën.

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu për Telegrafin deklaroi se kërcënimet kanë lidhje me Beogradin.

“Kryeministri Kurti ka qëndruar mbrëmë në Shkup pas kthimit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Mbrëmë fillimisht pati një darkë me përfaqësues të partive simotra të Partisë së Socialistëve Evropian (PSE).

Pastaj në mëngjes ishte i pranishëm në takimin rajonal pikërisht me udhëheqës të partive simotra të Partisë së Socialistëve Evropian, të organizuar nga Fondacioni Friedrich-Ebert-Stiftung (FES). Jemi të informuar se ka shumë kërcënime nga individë dhe struktura që kanë lidhje me Beogradin zyrtar”, tha ai.

Kryeziu shtoi se nervozizmi në Beograd pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së i ka shtuar kërcënimet dhe agresivitetin ndaj kryeministrit.

“Në Shkup janë parë forca të shumta të rendit. Kryeministri nuk është ndjerë i kërcënuar. Gjithçka ka shkuar mirë gjatë qëndrimit të tij në Maqedoni të Veriut. Ai tashmë është në Kosovë dhe po vazhdon agjendën e tij”, pohoi ai.

Sot kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se nuk është ndjerë i rrezikuar në Shkup, përkundër se ka mësuar se ka shumë kërcënime për të.

14 Komente

 1. S
  Sem

  Po ik or car ci ke keto

  1. I
   Ilir

   Pse do te vrasin serbet kete moster kur ky po ben lojen e serbis.Keto i sajon vet per tu dukur ne opinion si patriot i madh ne nje kohe qe kur ka ardhur ne pushtet po ben lojen e serbise

   1. S
    Shkupi

    Edhe shkja edhe Ilir!? Po ty or mjeran kaq te punon medja. Vazhdoni e hani ate cope Shqiperie, ate cope popull qe e sollet ne 1.5 milion. Lepini edhe bythet e shkjaut dhe greqirit. Po me shqiptar mos merrni, o plehra. Po sit, sa vodhet? Si u shkoj dita?

    1. T
     Tetova

     Ilir, sa shqiptar vrat e vodhet sot?

    2. L
     Lori

     Mos u beni kaq Karna or ju Trimat e Al-Binit.Flisni me emra,jo ka shume Kercenime,blla,blla.Po na e boni Albinin sikur eshte Gjergj Kastrioti.Do e Vrasin Servet,pastaj Edi Rama,pastaj BDI e Ahmetit.Mjaft me or Idioter,nuk e kuptoni qe ky Loqja Albin fut Hundet ne cdo vend,sikur ky do shpetoje Kombin Shqiptar.Mjaft me Idioter te VV.

     1. V
      VV Skandaloze

      Mediat e kushtëzuara me porosi japin lajme të rreme dhe humbin profesionalizimin edhe besimin tek shikuesit dhe dëgjuesit. Kjo lojë e stilit të Vuçiqit tash e kopjuar nga simpatizantët e Kurtit doli sihariq i turpshëm sepse ishte lajmë i imagjinuar - fantazmë për atentate e sulme. Shumë të tejdukshme dhe të ultra me këto lajme pa aktor, për të mbuluar dështimet e KM e qeveritarëve pa aftësinë e tyre diplomatike dhe po tregojnë nivelin skandaloz të vartësisë së transmetueseve. Nuk iu beson më askush përveç analfabetëve funksional që zhurmojnë të gjejnë armiqtë e të imagjinuar. Sigurimi i Maqedonisë dhe vendeve tjera e demantuan dhe askush nuk skuq nga kjo përrallë e mjerisë.

      1. S
       Spiro Terbufi

       Ahhahha ,akoma ky muhabet me kte bolen .Po se vret njeri kte mut o jo.

       1. s
        sali

        Perse duan ta vrasin kete te smure nga deliri i madheshtise.Ky eshte njesoj si Sliu kur shpikte qemoti qe donin ta vrisnin me bombe.Ky eshte e keqja e kosoves,po kur ta kujtojne tru shpelaret e kosoves se cfare te keqija ju ka bere ky delirant do jete shume vone

        1. S
         Saranda

         Jane çuare peshe, duane te cmontojne edhe ket pak Shqiperi te mbetur. Gjysmen e popullit e humben, lejee droge nga Ekiadori e deri ne Dubai. Tani mendojne ti hedhen Kosoves. Plehra!

         1. Roberto

          Ik o loqe se kush i ndyn duar me ty. Nuk te vret njeri jo prandaj mos u qaj kot.

          1. m
           meta

           Po pse genjeni o militanta te edimeros. Une askunde nuk e ndegjova Albinin qe tha: po don me me mbyte serbet. Gazetari primitive.

           1. K
            Ks

            Manipulim komplet. Kurresesi. Serbet te ruajne si syt edhe ndonje dite derisa te arrisin qellimet, pastaj me t‘pare me t‘bere! Edhe pjesa analfabete e kosovarve qe vraponin mbas teje e mori vesh qe ti je kukull. Tani mundohesh te shtysh kohen qe te permbushet plani serb ne kohe te caktuar.

            1. D
             Dardani

             O Ks, o plaqkites pronash, o drogaxhi! Nderto dozen!

            2. S
             Saliu, babai i të gjithë gomereve shqiptarë anë e

             Kurti është Krye-Gomari i gomerëve të Vet-shkëmoqjes

             Lini një Përgjigje