Kreshnik Spahiu: S’ka rëndësi çfarë tha në OKB Albini, por pse ishte kundër Perëndimi

9 Shkurt 2024, 19:10Rajoni TEMA
Kreshnik Spahiu: S’ka rëndësi çfarë tha në OKB

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në një intervistë për Euronews Albania përplasjen në OKB mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç lidhur me  vendimin për dinarin.

Sipas Spahiut, me retorikë dhe fjalim Kurti ka fituar në raport me Vuçiç, por kjo është e parëndësishme përballë faktit që SHBA dhe BE ishin kundër tij në vendimin për heqjen nga qarkullimi të parasë serbe.

“Fjalimi i Kurtit ishte ekselent, por nuk është i mjaftueshëm se nuk fitohet në  OKB nëse flet bukur  Albinin por nëse flet bukur Uashingtoni, Londra, Berlini, Parisi. Por këta ishin kundër Kurtit dhe deklaruan se vendimi për heqjen e dinarit duhet të pezullohet dhe u rreshtuan krah Serbisë.

Është një lloj papjekurie nga  ana  e Albin Kurtit që sjell zhgënjim te Perëndimi, që mendojnë se shqiptarët kanë  nota të theksuara mosmirënjohjeje”, tha Spahiu.

6 Komente

 1. H
  Honzik

  Ik o spahi bej cicin se nuk i kupto sa gjera ti

  1. h
   hektor

   Pirdh se lirohesh o Kreshnik,Kurti po e kruan bythen shum me plerat e Serbise dhe po behet shkak per lufte ne rajon,le te largohen forcat e KFORIT dhe pastaj ta shikoi se sa i zoti eshte.

   1. m
    mirel

    Al-Bin neomarksisti i Vetevrerosjes eshte thjesht nje rr.k.

    1. S
     Shmil Gostivari

     PERËNDIMI, o Kreshnik ishte sic cdoherë, opprtun, por jo kundër. Dëgjove, or Krajishnik, Anglinë, Zvicrën, Slloveninë, Japoninë e vecmas Korenë properëndimore (janë të thekta përjetimet e hidhura historike në këtë rajon Kush foli për dinarët falco... Po gafa e Rusisë që nxiu Vucicat. Albini doli fitimtar i madh. Të kujtohet pohimi dhe tharbësimi rusoserbokinez - serbët me qejf i fusin në xhep eurot ! Mos luani rolin disfatist !

     1. b
      bashkimi per drejtesi

      Në KS ë OK-s pamë një dialog pnë një takimin pa nevojë, praandaj ishte një muhabet i mendje madhenjëve arrogantë me shkurt pamësi e urrejtje politike. Nuk më interesojnë gënjeshtrat e gjenocide të Vuçiqit sepse ato sponsorizohet nga Ruset dhe Kinezet dhe dihet përfundimi tzyre me kritika të pista ndaj Kosovës. U pa shumë qartë se jemi fundosur në “konfliktin” me apo pa qëllim të kaprroçave të politikanëve inat çore të dëmshme për shtetin dhe kombin. Rezultati mbeti zero apo minus 100%. Sado që analfabetët funksional për sukses e KM të tyre po flakërojnë u pa se kemi mbetë pa asnjë mbështetës të faktorit ndërkombëtar sidomos SHBA dhe BE dhe Francës dhe kjo është situatë tejet brengoseshe .

      1. B
       Bjalozi

       I dashur Kreshnik. Nuk ka rendesi se si luan fudbollin, por rendesi ka se si te besh gola. Albin fudbollisti ngaterron porten dhe ben gola ne porten e vet. Cfare loje te bukur ben Albini? Hera e pare qe nuk ke llogjike ne shkrim i dashur Kreshnik!

       Lini një Përgjigje