Përplasja Vuçiç-Kurti, Rama: Mbledhje e kotë në OKB për Kosovën!

9 Shkurt 2024, 09:58Rajoni TEMA
Përplasja Vuçiç-Kurti, Rama: Mbledhje e kotë në OKB

Kryeministri Rama ka reaguar në lidhje me seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të cilën e cilësoi se pa kuptim dhe se, ky institucion është e qartë se nuk është vendi për asgjë që lidhet me Kosovën.

Rama vijon më tej duke shtuar se, si dy vende sovrane që aspirojnë anëtarësimin në BE, Kosova dhe Serbia duhet të përqendrohen plotësisht në dialogun e lehtësuar nga BE-ja dhe të fokusohen në arritjen e marrëveshjeve për qarkullimin financiar, shërbimin postar, taksimin e dyfishtë dhe të gjitha çështjet e tjera që përfitojnë jetën e përditshme të njerëzve të zakonshëm, duke siguruar edhe një të ardhme paqësore për brezat e ardhshëm.

“Ishte një seancë pa kuptim. Këshilli i Sigurimit i OKB-së është e qartë se nuk është vendi për asgjë që lidhet me Kosovën.

Si dy vende sovrane që aspirojnë anëtarësimin në BE, Kosova dhe Serbia duhet të përqendrohen plotësisht në dialogun e lehtësuar nga BE-ja dhe të fokusohen në arritjen e marrëveshjeve për qarkullimin financiar, shërbimin postar, taksimin e dyfishtë dhe të gjitha çështjet e tjera që përfitojnë jetën e përditshme të njerëzve të zakonshëm, duke siguruar edhe një të ardhme paqësore për brezat e ardhshëm.

Ndërsa qëndrojmë pranë Kosovës në parandalimin e çdo kërcënimi të jashtëm, Shqipëria do të vazhdojë t'i theksojë lidershipit kosovar rëndësinë e koordinimit të ngushtë me aleatët e saj kryesorë.

Qëndrimi i palëkundur dhe i vazhdueshëm së bashku me ta tregon ndjenjën e vizionit dhe përgjegjësisë shtetërore, ndërkohë që çdo rast i qëndrimit të vetëm në rrugën e njohjes së plotë e zbeh pozitën e vendit në sferën publike të marrëdhënieve ndërkombëtare.”, shkruan Rama në reagimin e tij.

12 Komente

 1. Z
  Zeni

  Ke kalu ne rrotkarizem, nje Rame qe ka vetem 1.6 milion banor po kerkon te hy tek liderat e botes me batuta shkodranesh, merre seriozisht pozocionin tend se keshtu beri dhe Berisha sot e ke si miun. Si thone shkodranet mos u hap bythesh me boten ke boll shqiperine Per sot.

  1. F
   Flamur Struga

   Ishte nje gjysem skene teatri,ku perpara tre hienave qendroi balle larte i pa thyeri Kryeministri i Republikes se Kosoves.Filloi korba e karpateve te permendi Rezoluten 1244 e cila per nga forma dhe permbajtja,pas luftes clirimtare,e humbi rendesin e vet,sot ate e vajtojne pijemontet me nostalgji.Koha nuk kethehet ajo marshon perpara.Ishte per te ndier keqardhjen edhe pse e kemi dhe na ka armik,e bente fetyren gojen se ndodhet para togave te zeza te pushkatimit (vucici) ngase ,luani i RK ,i shpalosi faktet te cilat ishin shum me shume bindese koke forta ndaj gazrave te serborusisekines .Turp qe para Keshillit te OKB te ngrihet nje seance e ketille ku armiku nuk kishte as edhe nji prove per pergaweduesein e Ekuadorit i cili sic shihej ,nuk kishte lidhje fare me qellimin e keti debati qesharak.Republika e Kosoves nuk ishte e vetme,ajo u ndigjua nga Anglia,GjermaniSHBA Kanadaja..nente shtetet me te fuqishme te botes te cilet jane aleate te Republikes te Kosoves dhe pooullit shqiptar.Faktet e theksuara nga Kryeministri,e nxorren ne shesh edhe nji here anen negative te rusise kines ,se filluan te kakarisin vetem se jane aleat ,me serbine fashiste,ketu humbi ballancimi edhe nji here ,se pamvaresisht sa te vegjel jemi,jemi nji popull paqerurjtes,jemi per liri demokraci ,mirekuptim dhe bashkejetese me te gjithe ata qe jetojne ne Republiken e Kosoves.Me vendimet e drejta,me hapat e sigurta qe i ben Qeveria,nderon dhe forcon besimin tek aleatet tane besnik,.Ceshtja jone kerkesat e Qeverise jane plotesisht ne perputhje me Kushtetuten dhe se RK eshte nje shtet sovran,vendimet mirren gjithmone : te ndihmojme vetvehten ,pa e demtuar tjetrin....

   1. O
    O Flamur bir i Serbise

    Ju po qe do mundni edhe Kinen edhe Rusine, sepse Serbine dhe Ameriken e keni mundur tashme me Kurtin ne krye. Ju sovranistat e leshit.

    1. M
     Miku yt

     I dashur Flamur. Faleminderit per hartimin! Nga ana llogjike po te pyes; A eshte me mire qe Albini te shmangi Keshillin e Sigurimit te OKB, ku ne te jane te barabarte Amerika me Rusine, apo te bashkepunoje vetem me Ameriken dhe Evropen? Besoj se meritoj nje spjegim nga ty sepse ishte Albini me platformen e tij qe beri te mundur kete mbledhje te Keshillit te Sigurimit te OKB. Meqe je kaqe i ftjellume dhe i ditur te lutem ma spjego se pse Albinit i ha dhe e kruan aq shume sa e ka bere gjak. Praktikisht po e kethen rroten e historise mbrapa ne keshillin e Sigurimit ku ne tavoline kishte vetem emrin Albin Kurti kurse Vuciqi nuk kish emrin e tij, por "SERBIA". Ndoshta Albini kerkonte te evidentonte pikerisht kete fakt qe Kosova nuk eshte akoma shtet dhe nuk eshte njohur nga OKB? Ndoshta i duket me i bukur emri Albin Kurti se Kosova, meqe ai eshte dardan?ETJ...ETJ...

    2. V
     Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

     Nderkombetaret po mbajne shenim se po flet hajduti i Lindes.

     1. C
      Columbo

      Po të kishim këmbngulur për Preshevën, aq sa këmbngul Sërbia për Kosovën, sot do e kishim pjesë të territorit të RPSSh-së.

      1. H
       H

       Cfare te duhet ty me Keshillin e Sigurikit te OKB-se po shih vendin tend te pjerdhur. Mendjen vetem per t'u marre me problemet e botes per te cilat nuk e pjerdh njeri hic.

       1. M
        Mitrovice

        Kur U sulmua Kosova nga paramilitaret terrorist serb ne 17 shkurt 2023, ku ishte Tirana zyrtare qe nuk e ngriti kete ne Kombet e Bashkuara. Apo ishit ne ndonje takim miqesir me Janullet ose me Vućićet. Kaq debila e qesharak jeni bere o hajdute kanibalista qe hani vendin dhe popullin tuaj.

        1. k
         km

         Sejcili Ka mendimin e tij.Por Shpallja e pavarsise se Kosoves eshte bere ne perputhje me te gjitha ligjet nderkombetare dhe kartat e OKB.Ajo pavarsi eshte miratuar Edhe me vendim te nje gjukates nderkombetare.Cdo veprime qe kundershton kete vendim gjyqi,perfshi Edhe mosnjohjen nga pese vende te BE,eshte shkelje e vendimit te nje gjukates te ngritur nga vete ATA,Jo nga shqiptaret.Keshilli i sigurimit nuk duhet te merret fare me cfare paraje do te qarkulloje ne nje shtet te pavarur.Po,Nese Ka kercenimi dhe destabilizim te situates atehere mund te merret dhe te percaktohet fajtorin Kosova Ka 23 vjet qe Ka shpallur pavarsine dhe po' AQ vjet qe si monedhes shteterore Ka zgjedhur euro.Kjo eshte e drejte e saj.Asnje nuk mund ti imponohet.Ne keto vite ,Pra rreth gjysem shekulli,Serbia e kish zgjidhur kete ceshtjen.Nuk i Ka hyre sepse i intereson destabilizim,shkeputja e veriut te mitrovices nga kosova.Nese Jane kaq te dhembsur per te drejtat e minoriteteve,pse nuk i zbatoni ato per shqiptaret qe jetojne ne Serbia?Pra nuk eshte ceshtjen e shkeljes se te drejtave te serve.Ato Jane te zgjidhura me veprimet bankare ne ato banka qe veproje ne Kosoves.Ky imponim nepermjet dinarit serb eshte perpjekjet per centimetro te kesaj pavarsine.Ne rradhet te pare BE duhet te deklaroje:-e njeh apo Jo pavarsine e kosoves.Mos harroni.Ky qendrimi mbahet Edhe ndaj Shqiperise.Nje shtet i BE,Pra vete BE,Ka ligje lufte me Shqiperine,vend kandidat per ne BE.A mund ti besoj une BE ne keto kushte? Keshtu eshte Edhe Ceshtja e dinarit serb ne kosove,Pra "ligj lufte" ndaj kosoves.

         1. L
          Lideri global me diplome piktor

          Vetem ti mos i jep mend nderkombetareve o i tredhur. Nuk e ke haberin e asgjeje. Nuk di te drejtosh as nje cope Shqiperi.

          1. E
           Edvin Kristaq Ramuti

           I duket vetja lider boteror ne nje nivel bashke me te medhenjte dhe i jep atyre mend nga haleja e vet.

           1. P
            Plisat

            Po te pakten 100 vite para dhe nja 50 anash Jush eshte or mjerane !Doni nja pese breza ti afroheni qytetarise dhe mendjes se Edi Rames!Eshte pune shkallesh nuk mund te ngjitesh pese pernjehere se thyen qafen si ai fondamentalisti qe mendoi se u be deti kos dhe meqenese nuk po i realizohet plani andej kufirit u hodh kendej me paturpesine e tij!Qe te vini tek niveli i Edi Rames se pari duhet te kaloni nja pese etapa evoluimi te trurit,pasketaj te konkuroni per te debatuar e jo me per te bere vleresime dhe per te dhene edhe mend!Idiotesia juaj qendron se edhe dhi e zgjebosur edhe bishtin perpjete!Se fundemi Al Bini ky humorist i pashembullt i Ballkanit ngaqe nuk eshte i zoti te beje politikanin modern i versulet Edi Rames nen pretekstin qe "Na ne Kosove bajme siç dona vet,e ju ne Shqypni duhet me u ba copa copa per na" sepse historia na ka mesue qi nuk ashte toka ame Shqypnia por Dardania e per rrjedhoje kryeqyteti i saj duhet me kenun Prishtina e jo Tirana,teza keto te sebofolesve me banim e pasaporte Kosovare,duke mbartur edhe grada shkencore si filoserbi N.Spahia! Ndaj or mik mbaroni nje here filloren e paskesaj po ju tregojme se ç'fare hapash duhet me vazhdue sepse nuk mujtesh me marrun diplomen e Universitetit pa ba ciklet e rregullta shkollore e jo prej fillores me shkue ne Universitet!Karakteristike e juej eshte se ju doni me e ba shurren ne Prishtine dhe me na lagun ne kendej ne Tirane!Mbahuni fort mbas fondamentalistit Al Bin se gjithe keni me kenun me prane Serbise' se sa Shqipnise o hej o hej o hej!

           Lini një Përgjigje