Ekzekutohet biznesmeni i njohur grek i lidhur me Shqipërinë, disa vite më parë i vranë gruan

8 Shkurt 2024, 09:19Rajoni TEMA
Ekzekutohet biznesmeni i njohur grek i lidhur me Shqipërinë, disa vite

Një biznesmen i njohur grek u ekzekutua me breshëri plumbash mbrëmjen e kësaj të mërkure. Christos Gialia u qëllua me breshëri kallashnikovi kur po lëvizte me makinën e tij në Mandra.

Më pas autorët i vunë zjarrin makinë së viktimës me qëllim që të zhduknin çdo gjurmë që mund t’i zbulonte. Vrasja ka ndodhur në një distancë më pak se 200 metra nga shtëpia e biznesmenit.

Mediat greke shkruajnë se besohet se autorët kishin ndjekur lëvizjet e tij. Policia ka nisur kërkimin për gjetjen e autorëve që u larguan me motor.  Nga hetimet mësohet se pranë mjetit të djegur u gjetën gëzhoja, ndërsa brenda mjetit u gjet një kallashnikov, i cili mendohet të jetë arma e vrasjes që autorët e kanë hedhur pas ekzekutimit.

Pak metra më tutje është pikasur një tjetër makinë e djegur, me gjasë e autorëve. Viktima ishte pronar i kompanive të tregtimit të mishit me qindra punonjës. Ai ishte pronar dhe agjent i tre skuadrave të futbollit, përkatësisht AO Trikala, Paneleussiniakou dhe Mandraikos.

Në vitin 2018 edhe ish-bashkëshortja e tij u vra në shkallët e shtëpisë së saj në Mandra. Edhe pse ishte rimartuar biznesmeni mbante marrëdhënie të mira me ish-bashkëshorten. Sipas policisë, motivi i vrasjes së gruas ka qenë grabitja pasi autorët besonin se ajo kishte para. Ata i ngritën pritë asaj jashtë shtëpisë kur po kthehej nga kazinoja. Megjithatë, në çantën e saj kishte vetëm një orë.

Lidhjet me Shqipërinë

Biznesmeni ishte martuar me një grua shqiptare nga Elbasani dhe kishte me të një fëmijë. Ai rezulton bashkëpunëtor i shqiptarit Thimi Droboniku apo Thimi Prifti, 56 vjeç, nga Berati, i ekzekutuar me armë në “Palio Faliro” të Athinës në 31 nëntor 2023 nga persona të paidentifikuar.

Mësohet se biznesmeni i ekzekutuar furnizonte me cigare Thimi Priftin. Ky i fundit kishte precedentë penalë në Greqi për kontrabandë cigaresh dhe çështje droge.

Ka dyshime se të dyja vrasjet mund të lidhen me njëra tjetrën. Biznesmeni i ekzekutuar sot, rezulton të ketë të punësuar shumë shqiptarë, madje edhe rojet e tij ishin shqiptarë. Dyshohet se vrasjet po ndodhin për kontrabandën e cigareve dhe se pas këtyre vrasjeve mund të jenë autorë nga Europa Lindore dhe Shqipëria. 

9 Komente

 1. S
  Sali Ram Berisha

  Shqiptaret si puna ime, kane ndotur gjithe globin.

  1. E
   Erdogan

   "Demokraci" hesapi. Shoqeri me Kembe (Dyer) te Hapura. Me nje fjale Hani i Stavros. Hyni dhis.......i dhe ikni.

   1. E
    E Verteta

    Morejeni ne terezi? 31 nentor? Ka redaksi kjo gazete???

    1. E
     E Verteta

     Morejeni ne terezi? 31 nentor? Ka redaksi kjo gazete???

     1. A
      Arben Ahmetaj nuk ka vjedhur

      Mos beni gola se ju bejne varrin

      1. B
       Babis Muhametzidis

       Hahahaha ky ngjan sikur eshte nga pakistani. Janullaaaaaaaaa ku je o shqipfoles? Shikoje pak hahaha.

       1. c
        cba

        Nuk ben mire qe e perflet te ndjerin, Babis. Jam dakord qe shan Janullen. Fakti qe e kish gruan shqiptare dhe ka punesuar shume shqiptare tregon se e ka kuptuar qe ne nuk jemi njerez te keqinj. Paska ndihmuar shume hallexhinj. Por kuptohet, po u perzjeve me krundet (mafjen - cilado qe te jete), vjen nje dite e te hane pulat (plumbat). Ketu nuk e ndihmojme dot.

       2. D
        Dalta

        Asfalja greke... Superaktive., digje mjetin , hidh një ak47 brënda... Dhe ,'' e kanë bërë shqiptarët''. Nënteksti: '' u bone ti të kesh raporte të Mira dhe të punesosh shqiptarë..!!

        1. e
         eee

         Ka ber biznes me thimio kaurin ,,,pale te bente me myslyman ,,,

         Lini një Përgjigje