"Zbythet" Albin Kurti, pas presionit amerikan?

7 Shkurt 2024, 10:47Rajoni TEMA
"Zbythet" Albin Kurti, pas presionit amerikan?

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka paralajmëruar pasoja në cilësinë e partneritetit me Kosovën, në rast se kryeministri Albin Kurti, nuk dëgjon kërkesat e SHBA-së për çështje të ndryshme.

“Në masën që qeveria është e përgjegjshme për gjërat që ne besojmë se janë të rëndësishme dhe të cilat besojmë se e avancojnë trajektoren evropiane dhe euro-atlantike të Kosovës, rrit partneritetin tonë. Në masën që qeveria nuk përgjigjet kjo ndikon në cilësinë e partneritetit tonë”, ka deklaruar Hovenier në RTV 21.

Ambasadori amerikan ka thënë se nuk po shohin se Qeveria po u përgjigjet shumë kërkesave të tyre.

“Nuk është gabim të thuhet se jemi të shqetësuar dhe do të donim që të shihnim përgjegjshmëri më të mëdha ndaj kërkesave tona nga ajo që ne po shohim se kemi në këtë kohë”.

Ndërkohë, kjo vjen edhe pasi kryeministri Kurti bëri një kthesë të lehtë në lidhje me presionin e ndërkombëtarëve për shtyrjen e heqjes se dinarit serb.

Ai pranon se mënyra se si është komunikuar vendimi për dinarin, nuk ka qenë e duhura, prandaj, vuri në dukje se një periudhë tranzicioni është e nevojshme.

Shefi i qeverisë së Kosovës thotë se në këndvështrimin praktik, ky vendim nënkupton se pagesat e marra nga serbët e Kosovës janë ende të lejueshme, por do të depozitohen në llogaritë e tyre me Euro.

42 Komente

 1. Z
  Zbyth?!

  Me respekt per drejtuesin e nje shteti! Pak me shume profesionizem ne menyren e te shprehurit ne artikuj, jo kaq shume "huliganizem" partie!

  1. Roberto

   Zbyth eshte pak per nje idiot qe drejtin Kosoven dhe qe une vazhdoj akoma te them qe ky debil duhet te largohet nga drejtimi i shtetit te Kosoves (edhe pse nuk ka ndodhur do ndodhe shpejt).

   1. S
    Shkodrani

    Ate qe nuk kupton ti dhe shume te tjere eshte arti i "negociimit". Ti nuk e nis me tre muaj tranzicion por me zero. Ne kete forme ata duan te duken te mire dhe duket sikur bejne presion dhe largohen me dicka ne dore. Te gjithe dalin me dicka per tu dukur bukur, puna kryhet dhe serbeve i mbyllet goja prap. Titulli eshte skandaloz dhe ai qe e ka shkruar eshte maskara, i paedukate, partizan, byth-lepires dhe kryeidiot.

   2. p
    pilo Lala

    Albini inicion konfliktin e panevojshem. Mund te kembngulesh ne dicka qe te jep perfitim ne buxhetin e Kosoves, ndersa perdorimi dinarit ne zonen e Mitrovices, nuk i jep shtetit, as qytetarit ndonje perfitim apo ndryshim jete, vecse krijon iluzionin se Kosova kerkon ti shtype pakicat Serbe. Ky eshte nje tjeter veprim i papjekur i Qeverise, dhe une mendoj behet me qellim , te krijoj tensione ne Veri. Albinit i duhen keto masa idioteske per fushaten elektorale, ti tregoj Kosoves sa "trim" eshte me Serbet. Tani mbasi u krekos si kaposh, me nje shpulle te Amerikes, ul pendet si pule e lagur.

    1. p
     preshevali

     Kërkon profesionalizëm në gazetën e Mero Gabelit bythlëpiresit te Edkarit me zgjedhës IQ e të cilëve nuk kalon temperaturën e dhomës. Albini po ben Shtetin nga hiçi e Edkari mblodhi gjith qenefin e Italisë dhe shënderroi Shqiperin ne nje bërllogishte të saj thjeshtë kazan plehrash.

     1. C
      Coli

      Ca shteti po ben Albini o rrote kari. Ju te kosoves vetem dru me pre dini se nuk keni haber dhe nuk i plasni syte qe e gjithe bota po i ben thirrje nje hajvani qe te ndryshoje rruge dhe te zbatoje direktivat e BE dhe SHBA. Kuptuat o Vetvendosja e kurves Kurti?? Ju qifte Kina ropt.

    2. A
     Autoktoni

     Tu zbythtë familja o pederast.

     1. z
      zhaku i pamposhtur

      Perse kaq mllef per Albin Kurtin mor cipeplasurit e Meros?cfare te keqe po I ben Kurti Kosoves apo Shaiperise? Ai thjesht po mundohet te bej nje shtet funksional,perse gjithe kjo urrejtje dhe percmim? mos valle gszeta juaj eshte kundra interesave kombetare ? me kesisoj plehrash qe kemi brenda shqiperise ne nuk kemi ci duam armiqte tane tradicional serb e greke sepse ju gjarperinjte e tiranes pi ia kaloni atyre..

      1. E
       E ke sigurt strehim politik ne Beograd or pis

       Po mor serb e bir serbi, je i VV qe ka krijuar Serbia eeee, harram!

       1. z
        zhaku i pamposhtur

        Jam emigrant mer daku...cfar jane keto komplekse qe ju ka mjlelle rama ne koke,behuni njerez njehere pastsj hajdeni replikoni ketu,nuk for shume fantazi per te kuptuar gjuhen e ketij shkrimi,jeni shume njerez te ulet ju ish komunistet e ish nomenklatures...jeni bere nje perzierje e cuditshme komunist me hajdut dhe nuk ka zot qe tju caje.. qoftelargu enver duhet te jete shume I kenaqur me 'unitetin' tuaj,e moret me qafe ate vend dhe tani qe jeni bere te fuqishem po luftoni kudo ne hapesirat e kombit qe te mbillni faren tuaj te qelbur..dhe e gjitha kjo per te lepire kocken qe ju ka hedhur 'gjigandi'..a ja vlen??do tju vrasi historia sepse nga shqiptaret nuk po ju hyn gjemb ne kembe..

      2. K
       Koshplerash

       Sa here ju flisni per zbythje aq me i forte del albini!!!!

       1. T
        Tirana

        Bravo z.Kurti

        1. a
         accidentally_genius

         o mero kari ,, ca kenaqesie te jep ty qe qeka zbythur kurti ,,,apo duhet ti ngjaje ketij karucit tone ketu qe i lepin bythen vucicit.. phu te qifsha rracen ty e ca te permban dera

         1. R
          RAIFI

          Ata që e mbajnë si ekspert,këshilltar dhe bashkëpunëtor në shumë krime Baton Stsnishiqin,agjent publik i Rexhepit të Millosheviqit e tani edhe Vuçiqit nuk mund ta përkrahin e ta respektojnë një patriot siq është Albini .Mbane mendë o njerzë Batonit ka me ia pa sherrin Shqipëra dhe jo pak.Ai nuk.është shpiun i zakonshëm,ai ka arrit me regrutue Kryeministrin e një vendi shqiptar,kjo do i hakmerret Shqipërisë,qoft në jug të Shqipërisë qoft në forma tjera,por dëmi kryesor do i bëhet Kosovës.

          1. M
           Mugosha-Popovic-Dulle-Stalin-Mao

           Mos ja qani hallin Kurtit se ai eshte Kreshniku ma i ri i Shqyptarise e ka kush e mbron..kujdesuni per Sllavokomunistet Vlleho -Turko-Mongole qe kane qene e keqja e kombit tone GJITHMONE

           1. p
            pilo Lala

            Keshtu thoni edhe per Saliun ju, eshte semundje e krahines qe nxjerr vemje te pazhvilluara si Saliu dhe Albini. Burrat qe dolen e luftuan per clirimin e Kosoves, i futet ne burg ju, i derguat dosjet per ti denuar. Tani qe Albini firmosi nje marrveshje me te keqe se ajo qe pregatiti Hashim Thaci, cfare do thoni? Hashimin e bete tradhetar, shiti tokat e Kosoves, ndersa ky qe firmosi nje marrveshje me te keqe e bete hero.

            1. M
             Mugosha-Popovic-Dulle-Stalin-Mao

             Se c'kuptim ju jep gjanave me ket shpjegim vec ti mbase kupton..gjithkush n'Shqipnine Londineze asht thjesht nje pjelle neo-komuniste qe as ja vlen t'folet per te...Kurti ne anen tjeter ka vetedije Komb'tare dhe populli Shqiptar do ta vleresoje gjithmone..kaq

             1. S
              Shkupi

              ne Hage i ka derguar Lul Basha dhe Argita Berisha, dhe tpleranca e shtetit shqiptar lpndinez me ate perrallen e shtepise se verdh nne Shqiperi... Deri sot Kosoves ia priste kemishen serbia dhe ia qepte Tirana, kjo sot ka ndryshuar deshten apo jo bastardet e kesaj shqiperie londineze. Ne kete shqiperi madh e i vogel vetem vjedhin.

             2. C
              Cjapi me zile

              Albin Kurti eshfe kreshniku i karit tim.

              1. K
               KFOR

               Ore maskara burre. Po te mos ishte per Amerikanet, ti dhe e tere fara jote do ishte duke folur serbisht me e pakta, do isbe zhvendosur nga trojet si ne 1999 ose do ishit zhdukur. I thuaj faleminderit atij xhaxha Semit dhe bazes se saj ne Bondsteel se po te ishte per Albinin, edin, salen e ca te tjere, nuk do ta festonit dot 16 vjetorin e pamvaresise.

               1. A
                Amerika - Amerika, jo Amerikë grenelle

                Gjithmonë me Amerikën. Amerikës i duhet Kurti, se ka integritet sa personal po aq edhe politik. Edhe vëllau nuk është i një mendjeje me vëllaun jo rrallë dhe respekti e dashuria rritet me qëndrime të hapura e të sinqerta. Kuri është një MIK i SINQERTË i AMERIKËS.

              2. L
               Luli

               Alter egon e Kosoves nese mund ta bej kush, e bejne vetem Shqiptaret...

               1. Q
                Qytetar

                Cdo veprim qe Kurti ben eshte nje perpjekje per te zgjeruar sovranitetin e Kosoves. Kjo mund te arrihet vetem duke negociuar me ShBA-te dhe BE-ne kunder status quo-se. Mbeshtetja popullore qe gezon dhe mosperfshirja ne afera korruptive e vene ne pozita te mira per te negociuar fort me ta. Fiton me shume kush merr iniciative, ben dy hapa para dhe nje pas, ne krahasim me ate qe pret urdherat e te medhenjve si qen i bindur. Qente e bindur (pasi i mbushen mire xhepat privatisht) sot e gjejne veten ne Hage.

                1. P
                 Pesimisti

                 A eshte Albini patriot, apo eshte spiun i serbit, eshte akoma e paqarte, por qe eshte nje karragjoz, kjo eshte ashiqare. Valle nuk ka Albini 5 pare tru dhe keto pune ti shoshisi me Ameriken dhe aleatet para se ta vere Kosoven ne "tabellen e turpit te historise boterrore?" Mosmirenjohes dhe arrogant, se ashtu ja do puna, apo ashtu e urdheron serbi. Kur serbi shikon se Albinit po i mbaron "benzina" me vrap i shton pak benzin dhe i jep leje te beje sic i thote Amerika. Sapo te "rikuperohet" une ve bast se Vuciqi do e urdheroje prap te beje nje "mufke" tjeter se ashtu do politika e Putinit per te acaruar punet ne Ballkan. Mire me Kosoven po me me opoziten serbe cpati Albini? E beri lemsh edhe ne Serbi me "mufkat", e tij sepse i sherben Vuciqit, i cili eshte hedhur ne sulm kunder opozites serbe, qe mbeshtetet nga perendimi sepse e mbron Albini. E quajne opoziten serbe "spiune te Albinit". A thua se Albini eshte trap dhe nuk di se cben, apo eshte i kapur ne grep nga serbi, hajde or te keqen dhe me spjego. Fjale te medha sa pordhet e ujkut kunder Serbise dhe vepra nen rrogos, qe po pervelojne Kosoven. Ky eshte Albini!

                 1. T
                  Tamam

                  Drejt, bravo.

                 2. U
                  Undefined

                  Ku eshte "zbythja" ketu?????....Kurti nuk ka thene qe nuk,,,,lejohen pagesat,,,,,per serbet e Kosoves...por te paguhen ne €€.. e jo ne Dinare serb....dicka qe edhe po ndodh...ku ka te drejte ka te drejte Kurti....kjo do te ishte sikur...skerbythjet 300 dhe minoriteti...te perdornin ne ate kohe...dhramin greke....ne Shqiperi ne jeten e perditeshme....qe nuk do te kishte asnje lloj llogjike sociale....por vetem llogjiken irredentiste te poshtrimot te Shtetit shqiptare....ti japim te drejte Kurtit aty ku ka te drejte.....edhe SHBA nuk niset gjithmon nga e drejta por edhe nga interesat e tyre...na pelqen apo jo ne....dhe ne krte rast eshte pune interesi e jo drejtesie.....

                  1. .
                   .

                   Ik ti kopili Janulles ,

                  2. M
                   Mendimi im

                   Nese do ekzistonte prova me e vogel qe Albini eshte agjent, do kishte perfunduar ne burg gjate viteve te gjata kur ishte ne opozite. Te shohesh kompllote e agjente kudo, pa pasur asnje fakt, eshte sjellje paranojake e denje per Enver Hoxhen.

                   1. x
                    x

                    E drejtë. Nuk ka se si e tund !

                   2. E
                    Eni

                    Sa plera jeni...po ku u zbyth...se kuptoj ku.....ju doni vetem te korruptuarit...nga Albini nuk fitoni gje...

                    1. p
                     pilo Lala

                     Kosova nuk ka breke ne by.th, jo te kete para te pasuroj njerezit. Po ben nje rruge 16 kilometra, dhe aty shkon Albini cdo jave per ta nxjerr ne televizor, te genjej Kosovaret sikur po behet nami me investime. Investimet e kosoves jane sa 8% e investimeve ne Shqiperi. Tani krahasoni vete cfare mund te beje Albini, qe vazhdon te mbaje Termocentrale per energji elektrike. Vjen i lutet Edi Rames per energji ne dimer..

                    2. J
                     Ja dhe mendimi im

                     @Mendimi im Dukesh naiv, por i qarte ne idjotesi. Ne kohen e Enverit(meqe ti i permend emrin) u zhvillua nje gjyq, per nje burre qe donte te linte gruan se e tredhetoi me jaramin. Gjykatesi, pavaresisht spjegimeve te fatkeqit, prape kerkonte se pse ai kerkonte divorce. Fatkeqi i lodhur dhe i merzitur nga kemgulja e gjykatesit per te mbrojtur "kurven" me deshperim tha: Zoti gjykates, une pash gruan ne krevat dhe jarami kish hipur mbi te. Bytha lart e poshte i vinte. A eshte kjo e q.. apo jo, ti me thuaj, or shoku gjykates. Fakti ishte brenda dhe une nuk e pash!... Kush jemi ne or koqe kandari me emrin "Mendimi im"!? Jemi CIA, UDBA apo KGB te nxerrim fakte per spiunet e nivelit boteror? Fakti eshte brenda neper zyra, or idjot....ne jemi vetem njerez te lire ne kete bote te trazuar....

                     1. M
                      Mendimi im

                      Hahaha. Paske kohe te lire per hartime ti xhaje. Vazhdo ruaj gruan nga jaranet e nates se aq tru te paska dhene perendia.

                     2. M
                      Maloku

                      Albin te qifsha rracen, e cove per lesh ate shtet o bythqir demagog.

                      1. K
                       Kosova

                       Lexoj portalet e Shqiperise dhe Serbise kohe pas kohe. Me vjen shume keq qe me shume fyerje per Kryministrin e Kosoves, Kosoven dhe Kosovaret lexoj ne portalet e Shqiperise se sa te Serbise.

                       1. x
                        x

                        po, por nuk është e vërtetë sasia e urrejtjes

                       2. E
                        Elmazi

                        Ku ka turp ky fosile, ky paska qënë idioti i fatkeqësisë kosovës. Për këtë dru me pre, kosovarët do mbeteshin të izoluar nga eurooa. Kudo që futet kurti vetëm armiqsi shpall. Tall bythën me ato që e durojnë, por me amerikën ky mbush brekët. Karagjoz kudo që shkon.

                        1. a
                         adi

                         Albini ????????????

                         1. A
                          Agimi

                          @Kosova Kjo qe thua mund te jete e vertete sepse Kurti punon per Serbine dhe jo per Shqiperine apo Kosoven. Serbet jane te zgjuar dhe e kuptojne te verteten. Vetem disa serbe naive shajne Kurtin se mendojne qe ai eshte kunder Serbise. Serbet jane aq te zgjuar saqe lexojne midis rreshtave dhe shikojne se kundershtimi qe ai i ben politikes perendimore eshte nje plus i math per Vuciqn. Serbet shikojne punen qe ben Albini per Serbine dhe jo fjalet qe ai leshon per demagogji. Nga ana tjeter ne shqiptaret e Shqiperise shikojme se ku te con kjo politike armiqesore kunder Amerikes dhe perendimit, sepse kemi eksperiencen e komunizmit...Po ashtu Kurti si dobic qe eshte i ka mbushur mendjen nje pjese te madhe te shqiptareve te Kosoves se ata jane Dardane dhe jo shqiptare. Koncepti i identitetit i ka dhene nje plus te math midis "kosovareve", sepse ne Jugosllavi shqiptaret nuk dinin te krenoheshin me te qenurit shqiptare. Kjo eshte arsyeja qe Kurti ne Kosove ka mbeshtetje, pavaresisht se eshte armik i shqiptarizmes(domethene i Kosoves dhe Shqiperise te marra se bashku)...

                          1. K
                           Koqovari

                           Fyerjet janë asgjë me dëmet që po bëhen Kosovës dhe popullit të saj nga ky pushte jo kombëtar.

                           1. m
                            mirel

                            Merozoi Ramut ka qef me fitu dinari ne Kosove, prandaj ngazellohet me "zbythjen" e Kurtit

                            1. K
                             Kush e njeh

                             Kurti si një pështjellomi që lëshon pordhë të mëdha dhe pastaj "zbythet” kur ia futë vetit preshin e S. Berishës dhe del ulurit kundër kombit, SHBA, BE, SHQIPËRI dhe tjerëve dhe përqurrët se është dikush që në të vërtet është vetëm një mashtrues frikacak.

                             Lini një Përgjigje