Vuçiç kërkon mbështetjen e Kinës për situatën në Kosovë, ambasadori Li Ming: Ne jemi me Serbinë

7 Shkurt 2024, 15:05Rajoni TEMA
Vuçiç kërkon mbështetjen e Kinës për

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç është duke intensifikuar përpjekjet për mbështetje lidhur me Kosovën, e pas Rusisë, është duke kërkuar edhe vëmendjen e Kinës për këtë çështje.

Mediat në Prishtinë shkruajnë se kreu i shtetit serb u takua me ambasadorin kinez në Beograd, Li Ming, të cilit i ka dorëzuar “një letër sa i përket situatës në Kosovë”. Letra thuhet se i drejtohet presidentit Xi Jinping.

“E falënderova ambasadorin Li Ming për reagimin e fuqishëm dhe të qartë të Ministrisë së Punëve të jashtme të Republikës Popullore të Kinës sa u përket lëvizjeve të pamatura të Prishtinës, që qartazi janë të drejtuara kundër popullit serb në ‘Kosovë dhe Metohi’”, raportohet të ketë thënë Vuçiç.

Ambasadori kinez Li Ming, nga ana e tij duke komentuar ngjarjet e fundit në Kosovë, siç është vendimi i Bankës Qendrore për ndalimin e dinarit, u shpreh se  Kina beson se “çdo veprim i njëanshëm mund të çojë në përhapjen e panikut dhe përshkallëzimin e tensioneve”, duke shtuar se të gjitha pakicave etnike duhet t’u garantohen të drejtat, duke përfshirë dhe serbët në Kosovë.

Li Ming ka thënë për televizionin publik serb RTS se ata janë duke i ndjekur me kujdes zhvillimet e fundit në Kosovë, dhe janë të “shqetësuar prej tyre”. Ambasadori e theksoi se Kina dhe Serbia janë miq shumë të mirë, sepse thotë se kanë përvojë të ngjashme historike

9 Komente

 1. 4
  444

  E thirrem urgjent per sqarime ambasadorin e Kines per keto deklarata armiqesore dhe te paverteta??? Apo vetem do hedhim ndonje status ne twitter pas nja 10 vitesh???

  1. P
   Pesimisti

   Albini, Vuciqi dhe Putini arriten qe problemin e "padrejtesise" qe ju be Serbise duke i marre Kosoven, ta shtrojne ne Keshillin e Sigurimit te OKB. Teorikisht aty egziston mundesia qe problemi te nis nga fillimi dhe Kosova te "kethehet" prape nen Serbi, sepse Kina dhe Rusia jane me kete zgjidhje. Albini e ka punen ne rregull se me vrap ne Norvegji dhe nga larg do beje hihihi or shqiptare trapa qe nuk kuptoni! Vertet une nuk kuptoj se si ka shqiptar qe mendon se kundervenia dhe mos kordinimi me aleatet eshte ne interes te Kosoves!!!! Ce gjeti Kurtin qe kete qe po ben pasi e leu Kosoven "me mut", ta kish bere qe ne fillim dhe te lyente Serbine me mut!!!? Pse priti qe Kosova "te lyhet me mut" dhe Kurti te mundohet te laje mutin me shurre? Zgjohu or popull dhe perdor trurin dhe jo urrejtjen kunder serbit qe po ju a shfrytezon Kurti dhe Vuciqi me aq marifet... Hiqet si kontraditor, por koordinohet shume bukur me politiken e "botes serbe" te Vuciqit. Po gjithe ata dipllomate qe ka rreth e rrotull nuk i sygjerojne ndryshe Kurtit??!! Valle nuk i sygjerojne qe ato qe i "cpifen" ne ender Kurtit ti konsultoje me Ameriken dhe aleatet fillimisht dhe para se te veproje? Me demek ne jemi te "pavarur"? Ku ka shtet ne bote te jete i "pavarur" or derdimena????!!!! Ose do jesh me Ameriken ose guberne e rusit. Me sa duket Albinit nuk i pelqen "varesia" amerikane....

   1. A
    AL

    Bravo 444. Lufte me Ameriken, tani edhe lufte me Kinen! Kjo i duhet Albin Trimit!

    1. 4
     444

     Po kur u bete ju servët te beni lufte me te gjithe dynjanë...mos mbestë njeri më këmbë pa e provuar

    2. l
     lani

     si eshte bere bota sot VK... au be edhe kinez i qelbur qe hajne zvarranik mij maca edhe qent maroj Bota ....vetem Aremet berthamore e ndajn shapin nga sheqeri BIG RESET

     1. a
      aleks

      me mire qe keta sy pidhat jane me serbine, sepse race me bastarde se keta kinezet s'mund te gjesh, biles jam i mendimit qe edhe aa kineze qe ndodhen ne shqiperi duhet te largohen, sepse po hodhen rrenje keta verdhacuke s'ka burre nene ti perzene., keta bastarde po shkaterrojne planetin dhe jetet e miliona njerezve ane e mbane botes.

      1. z
       zzzz

       Rrofte miqsia serbo kineze

       1. J
        Jorgo

        a te q...fte Kina nonen

         Lini një Përgjigje