Ambasadori i Kosovës në SHBA i raporton Donika Gërvallës: Amerika na i ka mbyllur dyert!

28 Janar 2023, 16:28Rajoni TEMA

Ambasadori i Kosovës në SHBA i raporton Donika Gërvallës:

Ambasadori i Kosovës në ShBA i tregon shefes së tij, Donika Gërvallës, se Amerika është larg, më brutale se mund të mendohet në Prishtinë. I tregon edhe se ka qenë e pamundur të realizohet çfarëdo takimi. I tregon edhe se nuk donte të ishte ambasador. Të gjitha këto, në raportin më të trishtë që mund të keni lexuar në jetën tuaj.

Përplasjet e mëhershme të Albin Kurtit me ambasadorët e SHBA-ve në Prishtinë – dhe qëndrimet e ndryshme nacionaliste të të parit - kishin shqetësuar shumë qytetarë të vendit se raportet mes Kosovës dhe partnerit më të madh të saj mund të prisheshin pas ardhjes së tij në pushtet.

Prishja e parë ndodhi, por Kurti me vartësit e tij ia dolën t’i bindnin qytetarët se problemi ishte më i kufizuar se që mund të mendohej: problemi ishte Trumpi dhe administrata e tij.

Por, as pas ardhjes së Joe Bidenit në pushtet (një prej njohësve më të mirë të Kosovës në nivelin e lartë amerikan) gjërat nuk shkuan në drejtimin e duhur. Tensionet ishin të vazhdueshme, ani pse kryeministri i Kosovës Kurti ngulmonte që kishte biseda të përjavshme me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenierin.

Këto tensione duket se ndikuan edhe në gjuhën e përdorur nga ambasadori i Kosovës në ShBA, Ilir Dugolli, që në raportin vjetor për punën e ambasadës që e ka dërguar në Prishtinë të shkruante fjalë... tmerruese.

Gazeta Nacionale e ka siguruar dokumentin e titulluar “Raport i shkurtër mbi vitin e parë të detyrës në ShBA” të përgatitur nga ambasadori Ilir Dugolli, dhe i cili i dërgohej shefes së diplomacisë tonë, znj. Donika Gërvalla Schwarz.

Aty z. Dugolli thotë se do të ndajë “disa reflektime të shpejta” mbi punën e bërë përgjatë një viti derisa shprehet që detyrën si ambasador “nuk e ka pranuar me dëshirë për një numër arsyesh, si objektive ashtu edhe personale.”

Por, në pjesën ku shkruan për “Menaxhimin e Ambasadës” gjejmë fjalë që, më e pakta, mund të cilësohen si skandaloze për një diplomat të nivelit të lartë dhe që potencialisht mund të rrezikojë edhe më shumë raportet mes ShBA-ve dhe Kosovës.

Aty, ambasadori Dugolli tregon për “kufizimet e shumta” me të cilat është përballur Ambasada përgjatë vitit për të cilin reflekton. Dhe më poshtë, është fjalia jashtëzakonisht problematike:

“Përderisa mund të ketë ambasadë tjetër të RKS-së që ka funksionuar me nivel të njëjtë të stafit, vështirë të ketë rast tjetër ku shkrihen në një vend mbështetja në një diplomat të vetëm, pa staf vendor, me trajtim nga shteti nikoqir që është larg më brutal se që mund të perceptohet në kryeqendër...

Shteti nikoqir është ShBA-ja, dhe ambasadori Dugolli po ankohet se Amerika është larg më brutale se sa që perceptohet në Prishtinë. Pra, edhe më brutale se sa që mund ta mendojnë kryeministri Albin Kurti e ministrja Donika Gërvalla.

Në dokumentin në fjalë gjejmë edhe të tjera probleme të pabesueshme që do të duhej të shqetësonin çdo qytetar për mënyrën se si po e drejton Ministrinë e Jashtme znj. Gërvalla, madje edhe se si po i trajton të besuarit e vet për të udhëhequr me misionet diplomatike të Kosovës në vendet më partnere të saj.

Por, Shkelqësia e tij Dugolli vazhdon të ‘shkëlqejë’ me ankesat e tij.

Në pjesën ku flet për “Komunikimin me shtetin nikoqir” ai tregon se si “Në nivelin e shteteve dhe të autoriteteve lokale (përjashto Uashingtonin dhe ato që janë realizuar si pjesë e vizitave të nivelit të lartë), ka qenë e pamundur të realizohet çfarëdo takimi...”

Pikërisht për vizitat, ambasadori flet edhe në pjesën e fundit të këtij raporti tronditës. Ai thotë që një opsion mbetet “riaktualizimi i kërkesave për biseda telefonike me Sekretarin Blinken dhe Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Sullivan përmes presionit të njëkohshëm” nga ambasada që drejtohet nga Dugolli dhe nga ajo në Prishtinë që drejtohet nga Jeff Hovenier.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti aktualisht po përballet me një presion të jashtëzakonshëm për formimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Pikërisht Ambasada e ShBA-ve në Prishtinë e ka thirrur një takim për datën 31 janar në të cilin do të diskutohen me politikanë dhe shoqëri civile modalitetet e themelimit të Asociacionit. Kurti ka thënë se nuk është thirrur fare në këtë takim.

Në anën tjetër, Kurti në një intervistë për REL të publikuar dje u shpreh se ishte paralajmëruar për mundësinë e zvogëlimit të mbështetjes ndërkombëtare.

Kujtojmë që ambasadori Dugolli ishte emëruar në këtë detyrë në fund të vitit 2021, dhe këtë raport e ka përgatitur në fund të vitit të kaluar, ose saktësisht më 15 dhjetor.

56 Komente

 1. Roberto

  Nese ja u ka mbyllur vertet dyert ka bere shume mire sepse e meritoni. Ndoshta jam gabim pasi qe kur vuri kemben Albini ne qeveri kam qene kundra tij. Pata nje shprese te vogel se mos kthente,behej njeri por ky prap si mushka. Tani te prese drurin pas qafe dhe te zhuket pergjithone nga politika se ka bere corap cdo gje. ( Mendimi im eshte. Qofsha gabim.)

  1. E
   Epirioti II

   Ahh mo Robert, njerezit pozitiv si ty kane gjithmone shpresa pozitive, por ne rastin e Albinit ai e ka te shkruar ne balle qe eshte njelloj me Sali Berishen (tek e njejta zyre e UDB-se i marrin udhezimet). Sa ndryshoi Berisha neper vite aq do ndryshoj edhe Albini.

   1. K
    Kosovë

    Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

    1. F
     Fener Zizi

     Mos Fol keq per Gomonen, Destinacjonin e dime, kemi dhe Motren tende ketu ,dhe besoj e kupton ku po shkojme . BQ Josove.

    2. K
     Kosovë

     Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

     1. K
      Kosovë

      Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

      1. K
       Kosovë

       Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

       1. K
        Kosovë

        Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

        1. K
         Kosovë

         Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

         1. K
          Kosovë

          Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

          1. K
           Kosovë

           Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

           1. K
            Kosovë

            Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

            1. K
             Kosovë

             Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

             1. K
              Kosovë

              Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

              1. K
               Kosovë

               Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

               1. K
                Kosovë

                Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

                1. K
                 Kosovë

                 Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

                 1. K
                  Kosovë

                  Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

                  1. K
                   Kosovë

                   Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

                   1. K
                    Kosovë

                    Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

                    1. K
                     Kosovë

                     Robeŕt dge Euruotii: Komtentet tuaja jane gjeni(t)ale. Veç pak, nje keshill te vogel: mos komentoni hipur mbi gomone. Derisa sa te kryeni komentimet, ndalni separi gomonen se rrezikoni tè ngaterroni destinacionin, t'ju kapin policet apo edhe te fundoseni krejte. Perndryshe nga mendjet qenken rrush. Ju rujt zoti bashk me gomonen.

                    2. K
                     Kosova eshte e pushtuar

                     Kosova duhet te zgjedhe midis qenies dhe mbetjes se nje toke pa emer, pa identitet, pa drejtim te pavarur, pra nje koloni moderne ose duhet te gjeje pavaresine dhe rrugen e lirise. Pronaret e tanishem te Kosoves, nuk duan ta lene Kosoven te lire. Nuk desherojne ta lene Kosoven te kete ushtrine e saj, pavaresine e saj ekonomike, pavaresine e saj si komb. Keta duan qe Kosova te jape toka per tu bere qejfin serbeve. Shqiperia dhe Kosova kane dhene mjaft toka nen presionin e huaj. Kjo gje po ndodh edhe sot kur qeverise se Kosoves ju kerkohet te krijoje asociacionin e komunave serbe. Kjo nuk ka asnje kuptim historik, nuk ka ekzistuar asnjehere, dhe nuk ka toka shqiptare qe te behen asociacion dhe pastaj te kerkojne pavaresine prej Kosoves. Mesa duket Albini nuk desheron qe te behet tradhetari i kombit dhe eshte ne kundershtim me keshillat dhe presionet e pronareve te perkoheshem te Kosoves. Ja perse dyert jane mbyllur. Kosova duhet te gjeje rrugen drejt lirise. Shqiperia ishte e lire dhe po ktheht ne nje vend te pushtuar. Hapja e bazave ajrore dhe ato detare e bejne Shqiperine nje vend te pushtuar. Ka 70 vjet qe Japonia dhe Gjermania jane vende te pushtuara me trupa qe qendrojne aty, gati per ti copetuar. Shqiperia e kerkoj vete pushtimin. Eshte e turpshme.

                     1. T
                      Taku

                      Mbahu fort baca Albin

                      1. L
                       Lymi

                       Mbahu fort baca Albin!

                      2. G
                       Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                       Ne Kosove kemi dy grupe qe jane kunder Amerikes. Ne grupin e pare hyn hoxhë Shefqet Krasniqi me islamistet e tij dhe ne grupin e dyte jane revolucionaret e Albin Leshit. Cuditerisht numri i tyre per cdo dite po rritet. Ata po harrojne se Amerika ka meritat me te medha per berjen e shtetit te Kosoves. Ata nuk po duan ta kuptojne se Kosova pa Ameriken eshte nje hic. Ata nuk duan te ja dinë se Kosova do te jete e mbaruar pa Ameriken. Ata po e rrezikojne ekzistencen e Kosoves. Ata jane idiotet me te medhenj te Kosoves !!!

                       1. N
                        Na myten

                        Misioni serb i Kurtit ishte te largonte Kosovën nga Amerika dhe Shqiperia. Mesa duket punet po shkojnë shumë mirë por Amerika s'e ka thene fjalen e fundit.

                        1. D
                         Dajti

                         E pa besueshme por e vertet,rrugaci politik Albin Kurti me idiotlleqet e tij i ka shkaktuar deme te pallogaritshme kombit shqiptar. E para,dhe qe do dekada te riparohet, eshte armiqesia qe ka futur andej dhe ketej Drinit,dhe e dyta ka minuar miqesine me krijuesin e shtetit te Kosoves Ameriken.

                         1. E
                          E rend me qen..... korrak!!!

                          Dite te veshtira per korraket sunite...... allah uakbar

                          1. M
                           Mbresa

                           KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                          2. C
                           Cimi Velania komandant besnik i Albin legjendes

                           As se rujm fare per Ameliken . Na prij Vjosa e Albin . Un bashke me protestuesit e vetvendosjes Muharem Kaso ,Xristos Katalitiz e legjenden komisarin Agim Jahja i hyme mrena javes e i qisim tymin nga New York ne Kaliforni

                           1. B
                            Bato

                            Keqardheje, cmund te thuash me teper!

                            1. g
                             gent

                             Kurti eshte agjenti me i suksesshem qe Serbia ka pasur ndonjehere ne Kosove.

                             1. C
                              Ceni

                              Problemi kryesor i kosovarve duket se eshte prapambetja politike. Ne keto kohe komplekse nxjerr ne skene politikane te paafte, president si Osmani dhe kryeministra si Haradinaj apo Kurti. Keta njerez jashte kohe, te paditur dhe kokeforte, s'munden te interferojne as me shqiperine as me aleatet perendimore.

                              1. E
                               Epirioti II

                               Haradinaj eshte i paafte, por Kurti eshte maskara safi dhe agjent. Osmani eshte delirante, dhe zombi e Albinit.

                              2. K
                               Kosovari

                               Nese Serbia dhe serbet ne pergjithsi i quajn Amerikanet kriminela ,si politika gjithashtu edhe populli serb me te njejtin ton.Ku per Rusin dhe Putinin flasin me vlersime te nalta .Dhe politika Amerikane prap eshte ne drejtim te Serbis e jo te Kosoves (qe njihet edhe jasht si populli me proAmerikan). Ateher pse eshte penges Kurti ,ku dihet qe ate qka po deshiron Amerika do te jete shtet jo funksional Kosova ,siq ka qen deri sot per shkak te Serbise.

                               1. P
                                PO

                                Albin Kurt eshte ne pozitat e nje kryeministri, fal Amerikes, dhe mbeshtetjes se saj per panvarsine e Kosoves! Pa kete Kurti do te ishte ose ne burg ose do te hante nje plum kokes nga serbia ! ... Nuk e kuptoj kete njeri! Ne jemi nje vend i vogel me shume mlefe konflikte, grupesh individesh qe nuk jane serioz dhe marin poste te rendesishme qe nuk kuptojne fare se sa pa integritet ekonomik dhe politik jane ! .. Me gjithe ate bota do ti zgjidh hallet e shqiptareve se shqiptaret nuk zgjidhin dot

                                1. V
                                 VINI GISHTIN KOKES , SA NUK ESHTE TEPER VON

                                 Nuk eshte vetem Kurti me Osmanlleshen qe po i vene minat shqiptareve si komb , por edhe nje aradhe e tere idjotesh , me dosje sherbimi te hershem ne Beograd , te cilet perbejne orkestren e zeshme qe dirigjohet nga Beogradi . Mos iu duken me pak te rrezikshem ajo Gerdalla apo Gervalla si i thone , apo Enver Maloku e Isa Mustafa me nje tufe derrash serbe qe maskohen me qeleshen e bardhe te zemerbardheve kosovare , Taborrit serbo-kosovar duhet t`i pritet cdo mundesi per te qendruar apo per te ardhur ne pushtet . Cdo ore qe kalon eshte mine me sahat .

                                 1. T
                                  Tirana

                                  Albini ka te drejte, por fatkeqesisht Amerika hipokrite por shume e fuqishme nuk i do drejtuesit qe duan te punojne per vendin e vet. Ajo do kukullat qe zbatojne urdherat e saj. Amerika nuk do as Kosoven, as Serbine. Ajo do vetem vetveten.

                                  1. F
                                   Fatosi-kosove

                                   Eshte tmerrsisht e quditshme se si e bija e patriotit Jusuf Gervalla te bie ne kurthat e atyre qe i vrane babane pikrisht sepse angazhohej per nje kosove atekohe Republike ne kuader te ishjugosllavise, prandaj ska si te te reagon ndryshe amérika kur ne krye te kosoves sot kemi pjellen serbosllave me ne krye mender presednike osmanka, e bija e ish milicit te millosheviqit, pra osmanka duke perdorur kurrcin dhe tbijen e Jusuf Gervalles ja arriti te realizon qellimin e serbise, ne ket rasta te vuqiqit pasi ne serbi nuk ka dallim se kush eshte ne pushtet, qellimi i tyre ishte dhe mbete kthimi i serbise ne gjithe territorin e kosoves sepse defakto veriun e ka e veqmas tash e yre vite qe ne pushtet kemi osmanken dhe pjellen serbosllave, prandaj me dhembje e them se do n'a vijne dite edhe me te trishta sepse si popull kemi deshtuar, kur shahen e fyen ata qe kan luftuar per kosoven Republike pikerisht nga shqiptaret dhe ne te njejten kohe nuk thone asnje fjale per masakrat dhe arsyen pse qoi ata djem e vajza te rrokin armet kunder serbise, e tash mjer kosova gjithe ato vrasje e perdhunime do shkojne per lesh,kurse kjo klike e poshter do thone se e bejme per te miren e kosoves qe i bie ripushtimi nga serbia dhe burgosja e atyre qe luftuan per pavaresi dhe zhdukja deri ne fund e atdhetareve e gjitha kinse per ti rregulluar marredheniet mes serbise dhe "prishtines" siq n'a quan lajqaku i allbin kurrcit.

                                   1. S
                                    Shqiptari prej kosove

                                    Po natyrisht qe do t’ja u mbylli se nuk e ka bere Kosova Ameriken po Amerika ka bere Kosoven po Albinit xhec i duket vetja me vet-fundosjen tani qe te dali nga situata duhet te kete me vete Boiqen Abazin qe e ka ne krye te vet-fundosjes ne Shqiperi ate tipin me mustak vetem ai po mund ta rregulloje gjendjen . Boiqeni sipas albinit personalitet i rralle qe per pak e mundi edhe Edi Ramen .

                                    1. B
                                     Bardhyli nga Kosova

                                     Amelika, Amelika, Amelika... Karma eshte kurve, tha Edi Rama, duke dashur ta poshteroje presedenten e Parlamentit Europian, gjate nje samiti ne Davos.Por skandali dhe afra korruptive e kryeministrit shqiptar dhe ish-nje prej shefave te rendesishem te ketij sherbimi amerikan deshmuan se "karma eshte kurve" edhe per Edi Ramen. Ishte fundi i vitit 2018 kur Edi Rama iu drejtua liderit historik te Partise Demokratike "Sali, a mund ta kalosh Oqeanin Paqesor"! Duke u thene shqiptareve se Berisha ishte i padeshirueshem ne SHBA! Ne fakt, qe atehere ai kishte pergatitur kurthin per kundershtarin e tij politik, me qellim asgjesimin politik te tij e njekohesisht edhe te opozites shqiptare! Ia tha kete Doktorit pasi Edi Rama kishte pergatit terrenin me shefin e zbulimit te FBE-se, McGonigal, duke e paguar ate per sherbimin qe do te bente ne funksion te qellimeve anti-demokratike te Edi Rames, per shuarjen e opozites dhe opozitarizmit, thene shkurt per rikthimin e shtetit monist e diktatorial ne Shqiperi. Ne fakt Rama ka "lene lesht" edhe me aktore te tjere lobiste ne SHBA per kete qellim, perfshire ambasadoren Kim! FBI duhet te hetoje gjithcka, nese deshiron te dale e paster nga ky skandal! Nese ju kujtohet, ate moment kur leshonte kumtin e "ndeshkimit" te Sali Berishes nga podiumi (jo foltorja) e parlamentit, Edi Rama dukej se ishte ne ekstaze. Po konsumonte nje lloj triumfalizmi hektorian mbi kundershtarin e vet ne betejen epike e politike njekohesisht! I dukej ne fytyre entusiazmi i madh per "rrenimin" e paraardhesit te tij dhe gati sa nuk i nxirrnin syte xixa prej gezimit, se "tashme nuk kishte asnje pengese per te mbetur ne histori, si me i madhi prej krejtve" ne punet kryeministrore te Shqiperise. Cinik, i pashpirt, i papermbajtur, manifestativisht Rama konsumoi drogen e lavdise se vet dhe jo pak shqiptare e konsideruan kete si "zotesi te jashtezakonshme te kryeministrit"! Sidomos kur miqte e Rames e shpallen Sali Berishen non-grata ne SHBA! Atehere shumekush tha se "Rama nuk permbahet, eshte i "pamposhturi"! Ishte e cuditshme se per kete u gezuan dhe disa demoktate, te cilet prej kohesh i benin argatin Edi Rames per asgjesimin e partise se tyre! Por Karma eshte kurve, tha para dy javesh vete Rama dhe ja ku e po e provon ne lekuren e vet pasojen e kesaj karme! Tashme nuk eshte me Sali Berisha non-grata ne SHBA! I tille eshte de facto Edi Rama. Ai perfundimisht dhe publikisht ka hyre ne listen e zeze te Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Sepse hyri ne oborrin amerikan nga dritarja dhe jo nga portat e Shtepise se Bardhe, sic kishte hyre Berisha! Dhe nese themi "Karma eshte kurve", kete mund ta perkthejme edhe me ate shprehjen e jashtezakonshme "Zoti eshte i madh"! Sepse djallezia, intriga, hileja, e keqja, varri qe perpiqesh t'ia besh tjetrit behet varr per ty! Kjo me ndihmen e Zotit te Madh! Sepse nje marredhenie e tille korruptive me eksponente te FBI-se zor se do te ishte zbuluar, nese e dashura e McGonigal nuk do t'i kishte shkruar drejtorit te Pergjithshem te FBI-se! Megjithate, cdo e keqe e ka nje te mire: - Edi Rama prej tash do te kurseje parate per t'i goditur nen brez Sali Berishes. Sepse eshte ne fundin e vet te palavdishem, te palumtur e madje te turpshem jo vetem per ate, por edhe per historine e Shqiperise. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edvuçin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                                     1. D
                                      Duhet nje zgjidhje

                                      Bombardimi Beogradit nga Nato ishte nje krime ishte nje nderhyrje pa autorizimin e OKB ilegjitime e denueshme . Serbia eshte perfaqsuese e OKB e cila e njeh si shtete dhe kufijt e saje shteteror , duhesh gjetur nje forem tjeter per te ndaluar shpernguljen e shqipfolesve nga krimineli Milloshevic. Gabimi iamerikan i dha mundesi Putinit te kerkoje e beje te njejten gje te konsideroje Dombas me nje popullsi rusofone si shtete Amerika kerkone te justifikoje gabimin qe beri , detyrone te zgjedhurit legjitime te krahines duke i kerkuar asosiacion cfare asosaciaoni kerkone ? Me gjeni nje vende ne bote ku 2% e nje etnie si ajo Serbe eshte e barabarte me 98 % e popullsise shqipfolese ku ? Do te thote qe ne France ku 6 % e popullsise eshte Arabe dhe te kete te dreja te barabarta me francezet mos beni humore ... Nese kosova duhet te rikthehet ne juridiksionin Serbe qe eshte normale te rikthehet por amerika te kete kurrajon jo te fajsoje te zgjedhurit ose te gjendet nje zgjidhje duke e ndare sipas etnive Serbet ne Serbi shqipfolsit ne Shqiperi me nje referendum

                                      1. K
                                       Ka ardhe koha ti kapim drejtim.....

                                       Mire e ke....edhe per greqishtfolesit te bejm nje referendum ne Shqiperi....ne baze te atij referendumi ti nisim andej nga erdhen dikur per nje kothere buke...sllavo-arumunet e Pindit dhe kolonet e Bregut te vendosur aty nga Patriarka ne bashkepunim me Sulltanet....ide shume e mire....

                                       1. F
                                        Fatosi-kosove

                                        Per komentuesin, duhet nje zgjidhe, me trego te lutem mos je vet shesheli pasi nga komenti yt nuk dalloj asgje nga ai, nese po ateher ne rregull ke te drejte por vetem deri tek molla e kuqe, kombi shqiptar nuk e ka sulmuar kurre serbine andaj edhe ju duhet ta kuptoni se nuk jeni me ne ate kalie qe tna sundoni neve, kete duhet ta kuptoni nje her e pergjithmone .

                                       2. B
                                        Beko

                                        Mendoj qofsha gabim edhe se merre me pol. Kohe te gjate ketu se ka ardhe koha qe kosova duhet te jap diqka!,sdeshi ndarje do jep autonomi pra ja qe thaqi e Rama paten te derejt se do mbet Presheva me rreth jashte ketij Pazari edhe pse sjam simpatizant I tyre por e deerejta eshte e derejt me falni qofsha gabim.

                                        1. K
                                         Kosovari

                                         Keni shume te drejt "Tirana"

                                         1. D
                                          Durrsi

                                          Or Tirana or koqe kanari. Domoddo qe Amerika do doje vehten ne rradhe te pare. Ajo bashkepunon me Evropen dhe eshte ne konkurence me Rusin dhe Kinen. Ne kete kontekst ne jemi aleate te saj ne kundershtim me Serbine qe eshte me Rusin. Ti or Tirana kjo te duket egoizem i perendimit dhe nuk kupton qe Kosova duhet ta shfrytezoje kete dhe jo te luaje si Serbia me 100 porta….

                                          1. I
                                           Igor

                                           Or komentues fajin mos ja shkruani ne emer te Albinit por fajin e kane ata perpara Albinit qe nenshkruajten mareveshtje qe demtojne Kosoven dhe ekzistencen ,si p,sh rezolluta 12 44, dhe dakordimi i asociacionit ,mbasandej e ka fajin Shqiperia si anetare ne OkB nuk e hapi kur gojen qe ti kerkoj OKB qe Kosova te njihet ne OKB pse perendimi e njohi Kosoven kur i pari qe duheshte ta njohi ishte OKB ,une e di qe Albini nuk lexon komente kur une i shkruajta ne koment para nji viti ku duheshte te pregaditej per te emigruar se u pa puna ku ai ne vetem dy komuna i fitoj votat dhe nuk e kuptoj qe 80% e popullit nuk e duan pamvaresine dhe perendimoret u bene pishman qe e njohen Kosoven dhe Amerikanet nuk i prishin punet me Rusine per ta mbrojtur Kosoven ,pra lamtumire Kosove.

                                           1. I
                                            Ish diplomat nga Shqiperia

                                            Shum keq. Kjo qe lexova eshte tragjedi, e pa imagjinueshme. Edhe nje biznes i zakonshem qe kryen veprimtari jashte vendit, mban nje njeri ose dy-tre vete per maredheniet me jashte. Pergjegjesi direkte e Albin Kurtit, ne radhe te pare se ka zgjedhur ne postin e Ministrit te Jashtem nje njeri te paafte, pa asnje pervoje, pa asnje deshire per te ndjekur axhenden e miqeve te vyer Perendimre me ne krye SHBA. Jo vetem kaq, por edhe e paafte, kapfiçioze dhe fodulle. Mbajtja e saj ne ate post e damton shume çeshtjen e Kosoves. Nga Shqiperia ndjekim programet e RTV te Kosoves. Sinqerisht gezohem qe ka analiste apo gazetare shum te afte, me vjykime te thella, njeheresh patriot, me gjykime te ftohta e ne perputhje me nevojat qe ka Kosova, me nje orientim te qarte perendimor. Ka sa te duash intelektual te afte, me shum pervoje qe ta kryenin mire detyren e ministrit P. Jashtme. Prandaj nuk i ecin punet Kosoves. E kunderta ndodh me Serbine qe pa perjashtim ka diplomat te afte, serioz dhe me mbeshtetje te fuqishme nga Shteti.

                                            1. A
                                             Arber

                                             Eshte fatkeqesi qe Kosova ka ne krye njerez te frustuar si Osmani, Kurti dhe Gerdalla. Pervecse te frustuar fluturojne edhe me pras ne bythe, duan te bejne lufte me Ameriken dhe Europen te cilet jane aresyeja e vetme pse Kosova eshte shtet i lire sot. Se po te jete per 3 fantastiket dhe per ushtrine e Osmanit, Serbet per 2 ore kethehen ne Prishtine.

                                             1. U
                                              USA

                                              Ameriaka di me shume per Albin Kurtin sesa kosovaret keshtu qe e abandonoi ate

                                              1. s
                                               shqiptar

                                               Dona mos e cani kryet per Ameriken,si ti si Binua e Voza Osmenaj,zbatoni porosite e shokut Vucic dhe pastaj akuzoni Ramen .Ju marrte muti shalet ju politikaneve te Kosoves

                                               1. m
                                                maks

                                                Aleati yne strategjik pra

                                                1. P
                                                 Patrioti verior

                                                 Asgjë veç prishjes së mardhënjeve me Amerikën dhe Europën, nuk mund të pritej tjetër nga Albin Kurti. Albin Kurti është njëri nga këndet e trekëndshit antikombëtar, Berisha-Meta-Kurti. Këta të tre punojnë për izolimin e kombit tonë nga politika e jashtme dhe, më keq akoma, për koreanizimin e kombit tonë (ndarjen e Shqipërisë nga Lumi i Matit deri tek Lumi Iber).

                                                 1. S
                                                  Shqipetari nga Presheva

                                                  Qe Albin Kurti nuk eshte Politikane i madhe kete e dime,biles ka shume ane te keqija qe nuk e ka meite postin e KM..te KOsoves.. 1-e nisi Politiken si "Nacjonalist" dhe "Heroi" i Bashkimit KOmbetare..te gjithe ata politikane qe duan te Bejne shpejte Karrjere gjithmone perdorin "Karten e Bashkimit".. por Albini sa erdhi ne Pushtet Deklaroj:Bashkimi i Shqiperise me Kosoven nuk eshte i Mundshem se nuk na le Kushtetuta??????? 2-Albini u Gezua shume, qe Kreret e UCK-s ndodhen ne Hage..sepse ata ja bene te Mundur arritjen e Pushtetit. 3-Albini dhe asqeret e tije ishin "Kunder Marreveshjeve" me Serbine per Shkembim Territoresh...edhe kjo per te fituar pike te votuesit "Nacjonaliste Kosovare"... 4-kthehemi te Problemi Aktual:Formimi i Komunave me Shumice Serbe,eshte shume Problematike per Shqipetaret ne Pergjithesi,pamvarsishte se Amerikanet akoma dhe Eu-ja thote se nuk do te "Behet nje Serbcka Republika"..por ne te vertet ajo Behet,kur shikojme se ne ate Pjese te Kosoves pra Mitrovice ka Influence 100% Serbia..pra kjo eshte edhe THembra e Akilit.. 5-Qeveria e Kosoves sikur se edhe tregon edhe Shkrimi i Mesiperm ka nje Diplomaci shume te keqe,per te mos then ne Nivel ZERO..aq sa edhe permende z.Ambasador Dugolli ne raportin e mesiper,kur nuk dime qe zonje Gervalla ne rolin e MPJ te jete Ftuar ndonjehere ne USA.. 6-Kushtetuta e Kosoves nuk Lejon "Bashkimin KOmbetare"..por as edhe "Bashkimin e KOmunave Serbe"..atehere si zgjidhet problemi?? @@Duket se Hashim Thaci kishte te Drejte ta shikonte si Opsjon Shkembimin e Territoreve me Serbine,duke marre Presheven dhe dhen Mitrovicen e Veriut.. @@Mos valle duket se pala Shqipetare perfitonte me shume se c´duhet nga ky Shkembim??Dhe prandaj u nxituan me Arrestimin e Thacit me shoke??Duket se Po..gjithe se si Albini eshte ne nje POzicjon te veshtire,qe edhe nuk ka "Topet" e duhura per POstin qe mbane...lol

                                                  1. F
                                                   Flamur Struga

                                                   Gazetaret,shpesh here botojne artikuj bombastik te prire nga imagjinata e tyre ,kjo nuk eshte menyre e ndershme ngase bien ndesh me vet doren e gazetarit-gazetares sepse ai ,ajo nuk duhet te ndihet mire per te keqijat e kombit te vete,Ketu qendron alibia se eshte shtyrja nga rusoserbet qe derdhin plote te holla per nje dezinformim,per te na nxjerur ne shqiptareve ashtu sic u konvenon politikes strategjike te armiqeve tane.Kombi yne me SHBA,ka a lidhje miqesie shum te vjeter te cilen e ka forcuar akoma me shume kur ka pare qe si komb jemi besnik,kemi vyrtyte shum te cmuara,e vleresojme mikun ne dite te veshtira.SHBA,ua mbyll dyert vetem terroristeve,atyre qe luftojne dhe e pengojne demokracin ,lirine sovranitetin e nje shteti tjeter,pra SHBA nuk sanksionon viktimen por agresorin,kjo e bind mbare boten perparimtare kur Amerika ka qen gjithmone prezente ne clirimin e RK,ne perkrahje te njohjeve ,ne rimekembjen e shtetit me te ri ne bote RK.Edhe sot ,kjo Qeveri e RK,me Albin Kurti ,Vjosa Osmani Presidente ka perkrahjen e madhe keshtu ata kryejn obligimet per perforcimin e RK,per ruajtjen e teritorit dhe per zbatimin e njohjes te lirive per kombesit tjera,liri dhe trajtim qe okupatori ua mohon shqiptareve ne Kosoven Lindore.Albin Kurti ,dhe mbare qeveria e sotme mundohen dhe bejne kerkesa legjitime ,keto nuk e duan qe cizma gjakatare sllave te jete prezente ne token e te pareve tane,prandaj edhe nje komb i tere eshte mbeshtetes dhe perkrah kete qeveri e cila eshte zedhenese e interesave mbare kombetare shqiptare.

                                                   Lini një Përgjigje