Demonstrata të dhunshme në Greqi, aksidenti i trenave “djeg” Athinën

8 Mars 2023, 21:27Rajoni TEMA

Demonstrata të dhunshme në Greqi, aksidenti i trenave

Athina është përfshirë këtë të mërkurë nga protesta të dhunshma, me qytetarët e revoltuar që kanë zbarkuar në rrugë dhe sheshe për të shprehur indinjatën për aksidentin e trenave në Larisa.

Episodet po zhvillohen rreth institucioneve kryesore qeveritare, ku personat me kapuç kanë qëlluar me gurë dhe bomba molotov, efektivët e policisë.

Ndërkohë që raportohet se një furgon i parkuar përballë parlamentit të vjetër grek është djegur nga turma.

Ndërhyrja e zjarrfikësve ka qenë e menjëhershme dhe zjarri nuk është përhapur.

Policia ka nisur përdorimin e gazit lotsjellës për të shpërndarë njerëzit, ndërkohë që kanë nisur dhe shoqërimet e para në komisariate.

Vihet re se më herët Policia ka arrestuar 7 persona dhe 13 janë arrestuar për flakë, gurë, lakuriq nate.

4 Komente

 1. P
  Po si ne shqiptaret - Njelloj

  Edhe kete jane m.t si puna e jone. Te dhunshem dhe shkaterrues. Protesta duhet dhe personat qe bene "gabimin" duhen hetuar nga drejtesia, por cfare do te fitohet nga dhuna dhe djegjet. ASGJE!

  1. E
   E verteta dhemb....

   Corapekuqi (beqirave): qafirat e mi,kto gjona nuk jane per ju, Dhimokratia e ksisoi gjona jane per diku tjeter,ju vazhdoni te hani grosh a fara t'pjekme a ti bini me dore...... gezuar ramazonin

   1. T
    Turp

    Ne Greqi ngrihen ne demonstrate edhe pse ndodhi nje gabim njerezor...ndersa ne Shqiperi ngrihen ne demonstrate per te mbrojtur nje monster qe ka vrare njerez me vetedije te plote. Ehhh Shqipetare...qe nuk u bete nje here te vetme njerez...

    1. M
     Moisi Golemi

     Lakuriq nate??? Kështu e përkthen fjalën "shkopinj" ti o gazetr b¥q!r??? Ku në p!dh të sat'ëm ke parë që protestuesit të përdorin lakuriq nate???

     Lini një Përgjigje