Grekët zbarkojnë në ishull me blinda amerikanë, turqit lëshojnë dronët e armatosur: Egjeu në prag të “shpërthimit”

25 Shtator 2022, 21:21Rajoni TEMA

Grekët zbarkojnë në ishull me blinda amerikanë, turqit

Turqia dhe Greqia janë në një raport shumë të tensionuar duke bërë që herë pas here nga Ankaraja të flitet edhe për luftë. Turqit kërkojnë nga grekët që të largojnë ushtrinë nga ishujt përballë tokës turke, siç parashikohet në konventën e Lozanës, por grekët e kanë mohuar përherë praninë e ushtrisë aty.

Mirëpo, sot Turqia ka lëshuar dronët drejt ishullit Mitilini, shumë pranë Turqisë duke bërë foto të disa anijeve ushtarake, të cilat zbresin në ishull një numër të madh mjetesh të blinduara, raporton abcnews.al.

Bëhet fjalë për mjete të blinduara që amerikanët ia dhanë grekëve disa muaj më parë, gjë që ka acaruar shumë Turqinë.

Dërgimi i dronëve luftarakë turq në hapësirën ajrore greke është një çështje tjetër që mund të nxisë debate mes dy shteteve pasi bëhet fjalë për “Bayraktarët” e armatosur. Në këtë mënyrë, turqit i treguan grekëve se mund t’i godasin kurdo për aq kohë sa i vunë në shënjestër.

Ndërkohë, më herët, grekët vunë në shënjestër avionët turq përmes sistemit të raketave S-300 të vendosura në Kretë.

Situate duket shumë e tensionuar dhe ndonjë “çmenduri” e dikujt Mesdheu mund të kthehet në një arenë lufte të madhe mes dy shteteve të NATO-s. /abcnews.al

25 Komente

 1. G
  Gjeograph

  O trap, ishulli Mitilini banohet nga Greke. Eshte njesoj si te thuash se ne Vlore zbarkuan shqiptaret

  1. .
   .

   Populli Turk eshte si ai Armaut, manipulohen leht si bagetit, besojne gjithcka qe thot Udheheqesi, Sulltani ose Agai. Ngaqe kane peduar lavazh truri si Arnautet, marin vetem fjalen "zbarkuan ushtar Grek .." po ku zbarkuan, ne plazh per banjo, ne buzuqa, ne budello ... nuk ju intereson.

   1. a
    aaaaa

    o idiot....ka nje marveshje qe ishujt grek perball kufirit turk nuk duhet te jene te armatosur. E more vesh....shko ha ndonje tas grosh tani.

    1. .
     .

     O koqe, marvedhja nuk eshte ndermjet Greis dhe Turqis, por Greqis dhe Fuqive te Medha qe te mos ken pengesa ne levixjen Mesdhe -Bosfor. Pastaj a ka logjik kur shteti perball te kercenon hapur ... "do te vim nje nat te pushtojm ishujt ..." ti cdo te beje o moterqir. Perse Turqia bregun e Anatolis e ka super armatosur, "Korparmata e Egjeut" ... sigurisht qe nuk ka frik pushtimin Grek, por plane per pushtimin e Egjeut. E njejta histori ne 1974 qe pasi ne Qipro u carmatos popullsia dhe Shteti, Turqiret gjeten rastin dhe u futen, duke bere edhe trimin me nje popull 800 mije banoresh. Aaaaaa te fala Erdokarit.

    2. E
     Enter’’’’

     E bythqiri Dervicanit pse e dredh tani . Shko trego sumen atje .meqejeni trima ketu ne chat tregojini dhe ne lufte

    3. .
     .

     He mer Turqira .... le tju besojm dhe te themi qe Greket Zbarkuan, po ju o pula, o zogj kurvash perse beni trimin vetem me llafe dhe nuk kunderpergjigjeni me sulm ? Ju o bageti jeni 80 miljo dhe Gret 12 miljon, hë cfar prisni o të mbaruar.

    4. D
     Detari

     Filloi triumfi i orthodoxise .aleanca heleneamerikanofranceze do ta ndale vrullin ne indi. Ashtu si helenii famshem aleksandri i madh do clirojme njerezimin nga feja e qelbur e profetit te rreme mashtrusit muhamed. Tourkoalvanose keni vetem nje jave kohe te konvertohenine fene origjinale te Zotit tone helenit Jesus. Mos me thoni qe sju dola borxhit

     1. M
      Moisi Golemi

      Të 10-fsha Jezuin dhe Muhametin bashkë. Një rracë m¥ti jeni të gjithë. Idiotë që ju ka mbetur truri në Mesjetë dhe besoni përralla të shkruara nga lunatikë, ndërkohë që jemi në shek. XXI, në kulmin e lulëzimit të shkencës. Yyyysht, gomerë të trushkulur. Vrafshi njëri-tjetrin dhe i fundit vraftë veten.

      1. G
       Gomar me syze

       Ti je i c'medur legen dhe aspak helen!

       1. G
        Grekomaskara

        Feja jote origjinale? Ca do thonin Hebrenjte per kete o gabel Ponti?

       2. M
        Muzhik

        E hëngërt dreqi, bëni një duoble check, është fake news nga turqit. Anijet e fotografuara janë montazh.

        1. T
         Tanguli

         Si è kuptove qe eshte montazhe Muzhiki? Patazhdi patazhdi…

        2. T
         Tata luigji

         Plasi muti, ameriqia ku eshte? Po kymetja me liken qe e dekori dhe i tha SPAKUT larg duart se i mora parat cfare po bene Amerika e filloi zhgenjimin ne afganistan dhe po e mbyll ne albanistan Rusis ti rruajn bythen Hajde naten

         1. R
          Raimond vlonjati

          Do Zoti i godet Erdogan ,

          1. P
           Prisni se akoma nuk keni pare gje.

           O shoku e njejta dore qe kurdisi luften ne Ukraine, po shfaqet edhe ne Ger-qi.

           1. P
            Prap un

            Great të mesojn turqishten se shqipen Jo e jo

            1. V
             Vranakonti

             Eshte e pakuptimet.Dy shtete anetar te NATO-s rezik per lufte mes njeri tjetrit.Atehere per çfare eshte NATO kure nuk pajton dot keto dy vende? Neser mund te kercenohet edhe shqiperia dhe pastaj na rruat neve qe jemi anetar i NATO-s. Sipas mendimit tim nje vend qe behet anetar i NATO-s behet qe te bashkepunojn per te siguruar paqen dhe e dyta te kete siguri,te mos kercenohet nga kushdo. Mire Greku ka arme moderne,po shqiperia qe nuk ka asnje pushke me gjalm,çfare do beje? Shpres eshte te NATO. Por vall na mbron?

             1. p
              per kujtese.

              Harrove ti qe " ne jemi NATO " ? E tha kryeministri yne para dy ditesh .

             2. G
              Gora

              Nje pordhe e Erdoganit I duket bombe Micollaqve grek, sa frik qe keni mor burrat e dheut,

              1. p
               palli kari

               Do plasi @irja ne byth tani se greket dhe turqit jane ustallare per marrje dhenjen e carit ne @ythe.

               1. T
                T

                Aman Mo's harroni kur te filloj lufta,coni ushtar tfgs ,kete detarin e CA te tjer Iranian te luftojne. Kam frik se do tremben ,do ikin per gjithe naten NGA greqia,te fshihen ne shqiperi. Gjynah SE po dezertuan,greku sdo u japi 300 euro,po hajd nejse 300 euro I bejn le.lana ne Tiranes,duke bere gojore.

                1. T
                 Titi

                 KE te drejte Gore,Erdogani eshte pordhac legen.

                 1. T
                  Titi

                  KE te drejte Gore,Erdogani eshte pordhac legen.

                  1. A
                   Abdullah Palloshi

                   Na çau trapin ky Erdogan shrembsi. Eshtë hapur bythësh sa në Siri,Azerbaizhan e deri në Libi e tani krruhet me Greqinë. Ka harruar rracëmuti se ja lëruan nënën evropianët dhe e hodhën matanë Bosforit ? Turqia e ka krimbin brënda dhe Kurdistani një ditë do bashkohet dhe Turqia do gdhihet e tkurrur në lindje. E po vazhdoi kështu do humbë edhe perëndimin e vendit dhe pastaj Bayraktarët le ti fusë në bythë se s'do o bëjnë më punë

                   1. F
                    Filantropi dt.27 shtator 2022

                    Me keto komente bajate, anadollake ishit, anadollakë kini mbetur.

                    Lini një Përgjigje