Serbia dhe Rusia nënshkruajnë marrëveshje të re bashkëpunimi

25 Shtator 2022, 13:00Rajoni TEMA

Serbia dhe Rusia nënshkruajnë marrëveshje të re

Serbia ka nënshkruar një marrëveshje te re bashkëpunimi me Rusinë për “konsultime” të ndërsjella mbi çështjet e politikës së jashtme. Ministri i Jashtëm I Serbisë, Nikola Selakoviç, nënshkroi marrëveshjen të premten me ministrin e Jashtëm rus, Sergey Lavrov.

Kjo marrëveshje është realizuar në ambientet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, në një periudhë ku shumica e delegacioneve perëndimore shmangën kryediplomatin rus për shkak të agresionit të Rusisë në Ukrainë.


Nga ana tjetër presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u takua me ministrin Lavrov në Nju Jork dhe të dy “theksuan përqendrimin e përbashkët në zhvillimin e mëtejshëm dinamik të marrëdhënieve ruso-serbe”.

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka reaguar ashpër duke e cilësuar marrëveshjen si një skandal të rëndë.

“Në mes të luftës së furishme, Ministria e Jashtme e Serbisë nënshkruan planin për bashkëpunim në të ardhmen me agresorin rus. Ose ndoshta është thjesht një sinjal për ne që të ngrijmë bisedimet e anëtarësimit në BE, pasi hyrja në BE nuk kalon përmes Moskës”,  thuhet ne deklaratën e von Cramon.

Serbia zyrtarisht është kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por vijon te këtë marrëdhënie të ngushta me Rusinë dhe nuk ka pranuar që t’i bashkohet sanksioneve kundër Moskës pas agresionit në Ukrainë.

 

9 Komente

 1. I
  Ishi i ZaKarovës

  Bravo Serbia! Ka kuptuar lojen...Perendimi nuk i kupton fjalet Besnikeri dhe Sakrifice...! Kushedi sa budallenj edhe qesharake u dukemi ne shqiptaret...

  1. R
   Raimond vlonjati

   Ja vellai i Rama hajdutit , shikoni si ben mareveshje me Rusine qe pregatitet perr lufte te etheshme kunder Shqiptareve dhe ketej gjasme na qenka per "Ballkanin e Hapur" te Rama qelbesires Pra Vucic na qenka per paqen sipas qelbesires Rama hajduti

   1. R
    Raimond foltore-nevojtore

    Raimond katundari te doktori shoku se ke mbaruar o foltore-nevojtore e nongrates Berrisha

    1. R
     Raimond vlonjati

     Ik o rot kari te dhjefsha foltoren bashke me ty , Deficent i qelbur

  2. V
   Vasso Cincil Borrocka

   Absorb frontal . Listimi i shtetasve rusë të arratisur nga fronti absurd .

   1. A
    Agron

    Do behet Rusia pjese e “Ballkanit te hapur”?!…

    1. F
     Fisnik

     Vuçiq-i në fillim të agresionit rus i tha perëndimorëve "më lini dy ditë afat" para se të tregoj se çfarë qëndrimi mban. Mandej një delegacioni të ShBA me senatorë dhe kongresmenë u tha "më pritni 60 ditë", kur ata kërkuan qëndrimin e tij për agresionin rus. Tash jemi në muajin e tetë dhe ky bën marrëveshje me Rusinë për bashkërendimin e politikave të jashtme! A do ta ftoj Rama edhe Rusinë në Open Balkan siç i ftoi edhe Turqinë dhe Greqinë? Kush po tallë bythën këtu?

     1. B
      Bardhyli nga Kosova

      Kur thuhet Serbia nenkuptohet edhe kosovo pasi jane nje . Ne 10 politikane koqevare 9 jane pro Serbe e duan Serbin me shume se familjen sot i themi me fjale moderne kosovo-centisme

      1. F
       Fisnik

       E nënkuptoni ju serbët.

      Lini një Përgjigje