Haradinaj: Kurti të dorëhiqet ose do shkarkohet përmes mocionit të mosbesimit

15 Shtator 2023, 15:32Rajoni TEMA

Haradinaj: Kurti të dorëhiqet ose do shkarkohet përmes mocionit

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duhet të dorëhiqet.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Haradinaj u shpreh se duhet reflektim urgjent nga Kurti dhe qeveria e tij, pas dështimit të takimit të djeshëm në Bruksel, ndërmjet kreut të qeverisë së Kosovës dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Sipas Haradinajt, në mungesë të reflektimit të Kurtit, mbetet përgjegjësi e opozitës për ta shkarkuar përmes mocionit të mosbesimit.


“Situata e krijuar pas dështimit të djeshëm në Bruksel, me tendencë të thellimit të krizës, me pasoja të rënda për popullin e Kosovës, kërkojnë reflektim urgjent nga Kurti dhe qeveria e tij.

Ai duhet të dorëhiqet dhe ta kthejë mandatin te populli. Këtë veprim duhet ta bëjë edhe nëse ai mendon se është në rrugë të drejtë. Ai obligohet ta pyes popullin se çka mendon për veprimet e tij.

Në demokraci zgjedhjet janë përgjigja më e mirë.  Në rast të mungesës së reflektimit të Kurtit, mbetet përgjegjësi e ne të tjerëve, të bashkohemi e të veprojmë urgjent për ta dërguar vendin në zgjedhje, duke e shkarkuar Kurtin përmes mocionit të mosbesimit.

Është koha ta pyesim popullin se si të dalim nga kjo gjendje e rrezikshme”, shkruan Haradinaj në Facebook.

8 Komente

 1. P
  Pesimisti

  Fatkeqesia eshte pikerisht populli Z. Hajredin. Kurti nuk eshte gje tjeter vec nje instrument i Vuciqit. Nga lajmet shikojme qe ne Kosove serbet po valvisin flamuret serbe dhe komuna e Zubin Potok ju bashkua komunave serbe dhe populli dardan, kosovar apo shqiptar(sipas fshatrave), nuk shikon por enderon dhe mendon qe Kurti eshte ujku qe do haje Serbine....Kurt rrumpalles i pelqen vemendja edhe kur Vuciqi genjen. Popullit i pelqejne 'trimerite" e Kurtit me "bythe lakuriq". Vuciqi eshte aq i sigurte ne intrigen e tij, sa ne deklataren e pare genjeu dhe i tha popullit serb se Kurti nuk pranoi qe si fillim te krijoje asociacionin e komunave serbe dhe me vone Serbia te plotesoje detyrimet e veta. Vuciqi "tall bythen" me Kurtin, se e di qe e ka ate ne xhep. Kurti nepermjet "trimerive" te tij e ka cuar "shpirtin luftarak" ne qiell dhe populli eshte gati ti "cije nenen serbit". Popull budalla qe nuk kupton se nuk eshte koha te thuash se nuk do bejme asociacion por do e bejme dhe mos ta besh ate. Kurti thote nuk do e bejme dhe nga ana tjeter po e ben si cecua....Luan lojen e Vuciqit qe "edhe mishi te piqet edhe helli te mos digjet". Merua na tregoi historine e komunizmit per njeriun pa shtepi por Kurti eshte njeri qe ka qene ne burgun serb dhe andej nuk mund te dilje pa ngrene "corben serbe". Historia e Kurtit eshte pjesa me e dhjere e historise shqiptare. Eshte historia se si serbi mashtron shqiptaret...

  1. U
   Ustai

   O surrat zdrukum , o derr katunar qe spo len gjo pa bo kunder Albinit. Po Albini ty veç me i la halen t‘merr .

   1. P
    Pal Melyshi

    O Rrambush je shume injorante , gjeja me trashe ne bote ; nuk ke tru fare ne koke e ke zevendesuar me Zhavorr Zalli. Tjeter gje Lavdi Deshmorve Luan

    1. P
     Pal Melyshi

     O Rrambush je shume injorante , gjeja me trashe ne bote ; nuk ke tru fare ne koke e ke zevendesuar me Zhavorr Zalli. Tjeter gje Lavdi Deshmorve Luan

     1. P
      Pal Melyshi

      O Rrambush je shume injorante , gjeja me trashe ne bote ; nuk ke tru fare ne koke e ke zevendesuar me Zhavorr Zalli. Tjeter gje Lavdi Deshmorve Luan

      1. P
       Pal Melyshi

       O Rrambush je shume injorante , gjeja me trashe ne bote ; nuk ke tru fare ne koke e ke zevendesuar me Zhavorr Zalli. Tjeter gje Lavdi Deshmorve Luan

       1. K
        Kosovari

        O Ramo po i harrove tere ato vervele qe beri Kurti deri sa e zuri ate vend , dorheqje bejne te pergjegjshmit jo te pa pergjegjshmit si Kurtovici qe i duket vetja me i zgjuari i tere botes . Ramo Kurti iken me protesta po duhet te bindni popullin qe mos ta votojne prap se ai ka aftesine qe i mashtron sikur vetem ai e don Kosoven e sakush tjeter .

        1. B
         Bujar Kanapari

         Me sa kuptoj, kosovaret kane ra ne dashuri me serbet dhe ka kaluar nje kohe e gjate te ndare. Ramush, beje pra mocionin pse se ben? Pse nuk i vene kushte Serbise te njohe Kosoven Ramush, di gje ti? Si mendoni ju, Albini nuk ka asnje mbeshtetje jashte Kosoves?

         Lini një Përgjigje