Propozimi që BE-ja thotë se Vuçiç e pranoi dhe Kurti e refuzoi

15 Shtator 2023, 14:00Rajoni TEMA

Propozimi që BE-ja thotë se Vuçiç e pranoi dhe Kurti e

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi pas takimit në Bruksel se i vetmi që shkoi me propozim të shkruar në tavolinë ishte ai, por një ditë më vonë Kurti u përgënjeshtrua kur mediat publikuan dokument-propozimin e shkruar të Bashkimit Evropian.

I detajuar se si duhet të vazhdohet përpara, dokumenti ka të renditura nenet dhe shpjegimin se si parashihet implementimi.

Ky dokument, sipas BE-së, është pranuar nga Vuçiçi, por është refuzuar nga Kurti, i cili pas takimit ka thënë se qëndrimet e Serbisë janë bërë qëndrime të BE-së.

Fillimisht u publikua nga Radio Evropa e Lirë duke u thirru në burime brenda Bashkimit Evropian.

Plani për implementimin e sekuencuar të Marrëveshjes Bazë, i publikuar nga mediat, deri më tani nuk është mohuar nga ndonjë zyrtar i Bashkimit Evropian.

Dokumenti përmend që zbatimi do të niste me “Hapjen e procesit negociues për Statutin e instrumenteve për vetëmenaxhim të serbëve në Kosovë“, që nënkupton Asociacionin e Komunave.

Paralelisht Serbia nuk do të insistonte më në përdorimin e asteriskut dhe fusnotës apo pjesëmarrjen e UNMIK-ut në forumet rajonale.

Pastaj do të përmbylleshin negociatat për “Statutin e instrumenteve të vetëmenaxhimit për serbët e Kosovës”.

Hap i radhës, sipas këtij propozimi të BE-së, do të ishte që palët të mos ndërhyjnë në punët e brendshme të njëra-tjetrës dhe do të përmbaheshin nga çdo formë e dhunës, apo nxitjes së dhunës.

Sipas BE-së, më pas do të vendoseshin “instrumentet e vetëmenaxhimit për serbët e Kosovës“ dhe paralelisht do të ndërpriteshin strukturat e administruara nga Serbia në Kosovë dhe transformimi i tyre nën instrumentet e vetëmenaxhimit.

Kjo do të pasohej nga njohja e dokumenteve dhe simboleve kombëtare.

Si hap i radhës do të ishte marrëveshja për një udhërrëfyes të obligueshëm për zbatimin e obligimeve që dalin nga marrëveshjet nga e kaluara në dialog.

Formalizimi i statutit të Kishës Ortodokse të Serbisë në Kosovë do ta përbënte hapin e radhës, pasuar nga aranzhimet praktike për shkëmbimin e misioneve të përhershme.

Serbia, pas kësaj, nuk do të kundërshtonte anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare, ndërsa Kosova do të kompletonte procedurën e brendshme për mbrojtjen e objekteve kulturore dhe fetare serbe.

Po ashtu, sipas propozimit të BE-së, do të vendosej një grup i veçantë i punës, i udhëhequr nga Bashkimi Evropian, për implementimin e neneve të marrëveshjes.

Kurse, pas kësaj, do të pasonte organizimi i konferencës së donatorëve dhe përgatitja e projekteve nga palët.

Në fund, sipas këtij propozimi të BE-së, do të nisnin negociatat për marrëveshjen ligjërisht obliguese për normalizimin gjithëpërfshirës të raporteve.

7 Komente

 1. p
  pa vlere

  Sa e veshtire per tu kuptuar, qe Albin Kurti eshte shërbyes i interesave te Serbise (ose ne gjuhen e perditshme: agjent i Serbeve) Serbise i intereson kjo gjendje. Por nga ana tjeter duhet te jete subjekti "pozitiv" ne takime dhe ne Europe duhet te dale Kosova si demtuese e dialogut. Pikerisht kjo i jepet "si detyrë" Albin Kurtit. Dhe po te doje mos e beje. Kaq e thjeshte eshte. Ai ka zbatuar detyrat e Serbise. Per Kosoven as i plas fare!

  1. B
   Bir selmani i nënës.

   Ik ore Rr.K i pavlerë. Pleh militant, i paditur dhe i pa identitet. Shko tek dera e partisë tani, të lëpiç ndonjë both aty...

   1. S
    Sebastia

    Patjeter o rrot cari. Ne sekuencat e marreveshjes shihet vetem ca do behet per serbet e asgje per shqiptaret. As njohje, asnje fjale per 1400 trupa dhe jete SHQIPTARESH te pafajshem te masakruar nga shteti genocidial serb. Asnje demshperblim, asgje prej gjeje dhe Kurti na qenka serb sepse nuk e ka pranuar. Kurti ka pranu marreveshjen e bujshme te Ohrit ndersa Vucic JO. BE dmth Bastardet Europian po bejn c'mos qe marreveshja te jet vetem ne favor te serbis dhe Kurti po tregohet Shqiptar e kalu Shqiptarit ne mbrojtjen e te drejtes se vendit tij dhe popullit tij. Bq e lulishtes qe kan lind dhe jan rrit ne halen e madhe te enferrit,alkoltosit,salkriminelit dhe edroges nuk kan as tru as gjak per te fol per shqiptari e sidomos per shqiptart e Dardanise. Nga ai qenef vend lindin vetem pakurrizor te ndyre qe lepijne b..let e cdo lloj te huaji nga ndjenja e forte e inferioritetit. Deri dje sovietikokomunistet me te flakte, sot euroamerikanoatlantike te tmerrshem. TE NDYRE!

    1. N
     Ndyresirat nuk duhen lejuar të shkruajne

     Ti vemje e ndyre me emrin Sebastia, (domethënë Sevasti) Sapo vertetove qe je vetem nje grek i ndyrë qe ta kane shkerdhyer fusin shqipetaret dhe flet shqip. Ndryshe nuk se si të flasesh me kaq urrejtje per Shqipërinë. As Europa, as Amerika, as bota nuk i kane ndonje borxh Shqipërise apo Kosovës. Aq me pak Kosovës, të cilën ata e bene shtet. Ata po ndjekin nje rruge diplomatike qe të ulemi Vuçiçi me Kurtin ne tavoline dhe të vije njohja natyrshëm. Ti nuk e quan veten shqipetar, dhe Shqipërine e quan "ai vend". He ti pikerisht ndyresira anti-shqipetare qe nuk dihesh lejuar të komentosh ketu, sepse vetem helm hedh me komentet e tua. Qen bir qeni. Por, megjithatë, duket qe ta kane futur shqipetarët sa krahu, kështu qe ngushellohu me qepe e kripe.

     1. S
      Sebastia

      Sebastia esht emer qyteti Ilir o fissssshkerdhym.

   2. I
    Iso

    Malpini eshte e sigurte qe eshte sherbetor i serbve,ja palloi bukur kosoves por shumica e kosovarve jane te kenaqur sepse vdesin per bashkim -vllazerim -nderzimin.Te me falin patriotet e vertete qe si simbol kane flamurin kuq e zi per te cilin luftoi Adem Jashari,Agim Ramadani,vllezerit Haradinaj e ata qe sot jane ne burg prej ketyre spiunve sherbetor te malpinit e serbve.

    1. I
     Iso

     Malpini eshte e sigurte qe eshte sherbetor i serbve,ja palloi bukur kosoves por shumica e kosovarve jane te kenaqur sepse vdesin per bashkim -vllazerim -nderzimin.Te me falin patriotet e vertete qe si simbol kane flamurin kuq e zi per te cilin luftoi Adem Jashari,Agim Ramadani,vllezerit Haradinaj e ata qe sot jane ne burg prej ketyre spiunve sherbetor te malpinit e serbve.

     Lini një Përgjigje