Historia e panjohur: Pas lirimit nga burgu, Erdogan u strehua te një familje shqiptare në Tetovë

26 Maj 2023, 09:27Rajoni TEMA

Historia e panjohur: Pas lirimit nga burgu, Erdogan u strehua te një

Një detaj interesant për Presidentin turk Tayip Erdogan është se ai ka jetuar për një periudhë kohore në Tetovë të Maqedonisë.

Ish-konsulli i Shqipërisë në Stamboll Ermal Kaleci tha se Erdogan ka jetuar për disa muaj atje në vitin 1999.

Mësohet se Erdogan u strehua te një familje shqiptare pas lirimit të tij nga burgu.

Kjo pasi në vitin 1998 ai u dënua për nxitje të urrejtjes fetare për shkak se recitoi një poezi që krahasonte xhamitë me kazermat dhe besimtarët me një ushtri. Në këtë ngjarje ai u dënua me 10 muaj burg ku kreu vetëm 4 prej tyre.

Blendi Fevziu: Ç’bënte në Tetovë Erdogani?

Redi Shehu: Nuk e di, po e dëgjoj për herë të parë po…

Ermal Kaleci: Ka pasur një mik shqiptar.

Blendi Fevziu: Jetoi disa muaj apo më gjatë?

Ermal Kaleci: Jetoi disa muaj.

Blendi Fevziu: U largua nga Turqia për t’u mbrojtur dhe gjeti strehim në Tetovë, tek një familje shqiptare.

10 Komente

 1. T
  Turqit...shqipfoles....por jo shqiptare....

  Por cfare shqiptare leshi....mbetje osmane qe ne ate Tetove ngulojn ne cdo cep....

  1. P
   Papa

   Ti tani je ta pshurri kryqin ta qifsha baben kryqin nboth duhet mja shti juve

  2. i
   ilirian

   Prandaj i do kaq shumë shqiptarët që s'la gjë pa ju bërë , do që të gjithë ti bëj mysliman dhe nuk e kupton që kështu vetëm i shkatërron...

   1. D
    Diavoli

    Njesoj nje rrace ,jane Abdylrrahimat,Abdyhaqimat,Mehmetet dhe felliqesira tjera

    1. V
     Vlora

     Shqiptar ne Maqedonia me patriot se gjith shqiptaret. Nuk shiten ata per 300 euro dhe nje pension si ne Himare

     1. R
      Remo

      Nese je vertete nga Vlora o Vlorak...ku e shikon "patriotizmin" tek shqiptaret e maqedonise? Ku o hale ku? Tek ajo qe i kane dhene strehim nje turku, e ca pastaj? Sarà, tek fakti qe sot ki Erdoqeni eshte sulltan dhe tia si mbetje e spermave otomane, pervec sumes, te jane ngritur edhe leshte e kokes perpjete, te therret gjaku turk o vulhumbur. Kur Himariotet, mbanin me dhembe e sakrifica ate Arberi te vogel, ju shwipfolesit otomane, shkonit te nenshtronit ata "kauret e derrit", derisa ata te vetmen shprese pervec maleve te Himares, kishin ishujt e Jonit, vete shteti i ri grek, e shfrytezoi mire kete e sot, kemi disa mostra te tipit "Beleris". Pordhiotizmi i shqipfoles e te Maqedonise, eshte ne masen 95% puro turk-arabo-otoman, ashtu sic je edhe ti plehre qe rrenjet i ke ne ndonje harem turk!

     2. A
      Ajet Delaj New York

      Po pse o shqiptare shkruani me kaq urrejtje per njeri tjetrin e nuk e leni kund nje mik per veten e kombin tuaj. Po Presidenti Erdogan eshte lideri i nje kombi te madh qe e konsideron bota e kure ra termeti u gjend nder te paret ne krah te popullit shqiptar. A ka politika shqiptare dicka per te regulluar me shtetin turk e lideret e saje ? Sigurisht qe ka por gjuha e urrejtjes nuk i sherben askujt e aq me teper urrejtje nderfetare kur i madhi Pashko Vasa ka thene se feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Te mendojme si ti sherbejme me mire kombit e jo te fyejme njeri tjetrit. Une mendoj se kete gjuhe urrejtje e perdorin shqipfolesit e jo shqiptaret pasi shqiptaret i celebrojne festat fetare bashke.

      1. L
       Labeati

       Ndimat qe dha Turqia per termetin nuk I dha asnje shtet ne ato permasa.

       Lini një Përgjigje

       Blog Tema