Kreshnik Spahiu: Kurti ka projekt anti-shqiptar, po bën autonomi të serbëve në Kosovë

8 Shkurt 2023, 09:37Rajoni TEMA

Kreshnik Spahiu: Kurti ka projekt anti-shqiptar, po bën autonomi të

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka një projekt antishqiptar që nënkupton autonomi të serbëve në Kosovë.

Sipas Spahiut, Kurti ishte para tre alternativave: ta firmoste, të jepte dorëheqjen që t’i qëndronte besnik kauzës së Vetëvendosjes, e treta të gënjente pak ndërkombëtarët për të fituar kohë dhe zgjodhi të tretën duke i çuar ndërkombëtarë në një simpati ndaj serbëve.


“Dashuria për pushtetin e bëri Kurtin të thotë po ndaj planit franko-gjerman jo dashuria për shtetin. Nuk është një projekt i njëanshëm aq pro shqiptar.

Projekti për asociacionin e komunave serbe është një lloj autonomie e pjesshme për serbët, që është një lloj gozhde për pasigurinë  e stabilitet në të ardhmen”, tha Spahiu.

15 Komente

 1. A
  Askushi

  Edhe ky ka "çekujliber": njehere hiqet pro amerikan, pastaj pro...... Ne fakt, Kurti po te mos pranonte marreveshjen mbeshtetur nga Shba BE, do te mund te quhej sic thote ky gjëja...

  1. A
   Ana

   Veprimi i Kurtit duhet te ishte doreheqja. Nuk e beri!

  2. G
   Gjitokaster

   Kreshnik nuk e bene Albini asnje veprim antikombetar ne Kosove, perkunder presionit te Rames e Vucicit. Po ti i pastrove faturat e prapambetura Berishvviq Salon akoma?

   1. T
    Tirane

    Degjoni Kreshik injoranin ne egzil, kaq dine ky per Kosoven.

    1. F
     Flamur Struga

     Kreshnik,vetem anti kombetar mos i thuaj,eshte njolle e zeze shum e rende.Kryeministri Albin Kurti dhe i tere stafi i kesaj Qeverie,po i prijn interesave te kombit me nje mjeshteri te rralle politike.Cfare baze ke kur i thua keshtu?Asgje e keqe .Per epitete te ketilla duhet te akuzohen ata te cilet i ngulin thiken prapa kurrizit,keti vizionari ,ti e di ,i di keto Kreshnik?Kryeministri i cili perfaqeson ne menyre te denje ka nevoj te perkrahet .cofte edhe me ndonje keshille te vlefshme,ku jane figurat politike analistet e Atdheut-Shqiperise qe jane futur nen sqetullen e Rames,dhe pos te fusin akoma me thelle popullin heroik te Kosoves martire,te krijojne senzacione ftohje ,urrejetje. E tera kjo i shkon armikut si perkrahje dhe aspak popullit qe eshte dhe ka qen pararoja e interesave kombetare.Nje pyetje shum e thjeshte Kreshnik?cfare do beje ti me shume ne favor te lirise,pavaresise,inetegritit teritorial?po te kesh aftesi ndihmo mos xhelozo mos hidh helm te pa nevojshem.

     1. F
      Fazlliqi

      Flamur Struga ma hengesh Karin , percarje dhe tradhetira ka futur dhe po fut Sali Vuk Drashkoviqi pse nuk e thua apo Baca nuk duhet te pergojohet , Koqevaret me shume i besojne Sali Vuk Drashloviqit se Baba Erdoganit, a e pate se sa shpejt u shkeput Ramush Haradinaj nga Sali Vuk Drahkovici dhe Ilir E Monika Hajdutja kur e kuptoi qellimin e tyre vetem per ta perdorur kunder shqiperise , prandaj kërkojeni te keqen ne mendjet e Koqevareve dhe Hajdutërisë ne Shqiperi , sa per Albinen dhe Dosen tani ju ka ndul huri ne bythe dhe as koken nuk munden ta luajne se qafa ju ka bllokuar nga Kari si ja rrasen veti na injoranca

      1. L
       Lidheni gomarin.

       O ndyrësirë. Si të mban kjo tokë. Je tamam niveli Big Brodher. Ose i kuplarave të Europës. Ka disa si ti që janë aq gojë ndyrë, aq të paedukatë, saqë duket sikur dhjesin nga goja. Mallkuar qofshin prindërit e tu që të kanë pjellë dhe hedhur në rrugë. Bëm baba të të ngjaj, i thonë kësaj. Babai injorant dhe hajdut, nëna kurvë kooperative, nga do dilnje ti si duhet?!

     2. F
      Flamur Struga

      Kreshnik,vetem anti kombetar mos i thuaj,eshte njolle e zeze shum e rende.Kryeministri Albin Kurti dhe i tere stafi i kesaj Qeverie,po i prijn interesave te kombit me nje mjeshteri te rralle politike.Cfare baze ke kur i thua keshtu?Asgje e keqe .Per epitete te ketilla duhet te akuzohen ata te cilet i ngulin thiken prapa kurrizit,keti vizionari ,ti e di ,i di keto Kreshnik?Kryeministri i cili perfaqeson ne menyre te denje ka nevoj te perkrahet .cofte edhe me ndonje keshille te vlefshme,ku jane figurat politike analistet e Atdheut-Shqiperise qe jane futur nen sqetullen e Rames,dhe pos te fusin akoma me thelle popullin heroik te Kosoves martire,te krijojne senzacione ftohje ,urrejetje. E tera kjo i shkon armikut si perkrahje dhe aspak popullit qe eshte dhe ka qen pararoja e interesave kombetare.Nje pyetje shum e thjeshte Kreshnik?cfare do beje ti me shume ne favor te lirise,pavaresise,inetegritit teritorial?po te kesh aftesi ndihmo mos xhelozo mos hidh helm te pa nevojshem.

      1. V
       Virusi

       Marreveshja eshte produkt i kerkesave euro - amerikane dhe presionit te tyre. Ajo synon qe Kosova dhe serbia te ecin drejte integrimit evropian. Kreshniku, si Car vetmitar qe eshte, nuk i njeh dhe as i kupton projektet evropiane.

       1. e
        emigranti

        O Kreshnik, Kurti ka thene se Plani Franko- Gjerman eshte nje baze e mire per fillimin e bisedimeve. Deri tani Kurti megjithese i sulmuar fort nga te gjitha drejtimet, ka mbajtur qendrim te mire. Mendoj se Kurti vetem ne fund do te leshoje peje per asosacionin, pa fuqi ekzekutive e legjislative, pa rene ne kundershtim me kushtetuten e Kosoves, asosacion ne aspektin kulturor, edhe ky pasi ta njohe Serbia. Perndryshe, nese asosacioni do te kete autonomi ne fushen ekzekutive e me tej, do te ishte nje recete per shkaterrim te Kosoves. Pra ne keto kushte Kosoves nuk i duhet fare njohja nga Serbia, pasi rreziku nga asosacioni eshte real.

        1. I
         Isa Dhompiri

         Të drejtat e çamëve, për të cilat dhe me të cilat tentove ti të bëje politikë pazaresh, si duket i harrove nga momenti që lobi grek të ofroi lekun dhe sistemimin në shba. Tani lehë sikur qeni pas gardhi. Pirdhu.

         1. A
          Asociacioni

          Amerika dhe Europa po kërkon Asociacionin. Mos me formu po i thojn antishqiptar, po i prish marrëdhëniet me Amerikën! Me formu, po i thotë Kreshniku antishqiptar! Kreshnik Spahiu, mos je ti antiamerikan dhe antishqiptar?

          1. B
           Bujar Kanapari

           Kush luajti keq, Albin Kurti, apo partite opozitare ne Kosove, qe u treguan te gatshme karshi amerikaneve te pranojne asosacionin e komunave me shumice serbe, mjafton te rrezojne Qeverine Kurti. Moralisht, Kurti mund ta jepte doreheqjen, per te mos tradhetuar kauzen e tij, do kalonte ne opozite. Lukunia opozitare, e etur per pushtet, por qe eshte pergjegjese edhe per firmosjen e Asosacionit ne vitin 2013, do ta firmoste asosiacionin. Pse nuk merresh me opoziten ne Kosove, por me Kurtin? Kurti nuk do te beje lufte me gjithe boten dhe kesaj radhe, nuk prishi qejfin as amerikaneve, as opozites. Mos e merr per budalla Kurtin ti?

           1. a
            astrit

            O Kreshnik ke kohe qe je larg shqiperie e je lehtu! Kthehu o burre ca dite ne vendin tend e do permisohesh. E boll me ate nacionalizmin tend prej karagjozi!

            1. F
             Flamur Struga

             Na doli nje zvarrites i grupit te Wagnerit,duket se eshte ne kafaz nga ande se cfare helmi hodhi.Jeni verte fazlic te zgjuar keshtu keni manipuluar dhe keni jetuar ju hienat rusoserbe duke mesuar gjuhe (shqipe)per te perhapur urrejtje.Te kan dhen te hash mjaftueshem o qeni sllav,se lehjet i ke me shkeputje..po vijn dite te bardha per Republiken e Kosoves,kete urragan nuk e ndaloni dot.Rri leh dhe ngordh aty ne kopeshtin zoologjik o zvarrites.

             Lini një Përgjigje