Ministri serb zbulon tre pikat që përbëjnë vijën e kuqe në negociatat për Kosovën

28 Janar 2023, 21:40Rajoni TEMA

Ministri serb zbulon tre pikat që përbëjnë vijën e kuqe

Ministri serb i  Mbrojtjes, Millosh Vuçeviç tdeklaroi se “vijat e kuqe” të Serbisë në negociatat për Kosovën janë “të qarta”.

Sipas tij, ato janë formimi i detyrueshëm i Bashkimit të Komunave Serbe, mosnjohja e Kosovës dhe anëtarësimi i saj në Kombet e Bashkuara, shkruan N1.

Ai ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, se ka përdorur metodat më tinzare për të provokuar ndoshta një konflikt dhe për të vazhduar kriminalizimin dhe paraqitjen e serbëve si të këqij.

I pyetur për deklaratën e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç se vendimi për Kosovën nuk do të merret nga qytetarët, Vuçeviç tha se do të shfrytëzohen të gjitha potencialet demokratike dhe se gjithçka do të jetë para syve të publikut.

Vuçeviç shtoi se kalimin në gatishmëri i ushtrisë dhe policisë në nivelin më të lartë ishte “mesazh se do të merren të gjitha masat për të mbrojtur popullin serb dhe për të ruajtur Serbinë”.

9 Komente

 1. J
  Ja tre vijat e kuqe te Kosoves

  Kater pikat e kuqe te Kosoves: 1) Jo formimit te asociacionit te komunave serbe, sepse nuk ka sinjifikance historike (eshte irredentizem i paster); 2) Presheva dhe Medgjeva duhet ti bashkohet Kosoves; 3) Nuk ka nevoje per njohje nga Serbia sepse Kosova duhet ti bashkohet Shqiperise.

  1. b
   ben

   Bravo. Me sakte se kaq prishet. Dhe jo vetem kaq, por po deshen qe te rrine si qytetare te Shqiperise, serbet ne Mitrovicen e Veriut, mir, po nuk deshen, le te shporren andej nga kane ardhur.

  2. S
   Shqiptari nga Shqiperia nje jete ne emigracion

   Qe te treja pikat jan jo te kuqe por jeshile , eshte ceshtje kohe qe Kosova te njifet ne OKB doni apo jo o varmihesit e Putinit ..... Sa per mosnjofjen tuaj ndaj Kosoves , pak rendesi ka , e kujt i ruhen lesht per mosnjofjen tuaj ....njofja e Kosoves si shtet sovran ka mare fund o koktrasher , kuptoe i me ne fund , keperdieni dhe shkoni me tej , mos beni gabimin fatal ti besoni Putinit , ai do mare mesimin perkatesne Ukraine dhe atje do shuhen dhe enderat tuaja ogurzeza ...... Nuk u treguat te zgjuar me historine , mund ti jepnit nje status te avancuar Kosoves ne vitet 80 ,ashtu sic ua kish dhene Titua , vec pretenduat dhe vendoset ta neneshtronit me dhune ....e meto jane perfundimet kur lamon me teper sesa te takon ......nena ime thosh : tafmoja e modhe t'lo pa gjo .....rini tani dhe bjerini defit ......

   1. P
    Poseidon

    SA GJYNAH SE KANE MARE VESH SE KOSOVA NUK ESHTE ME SERBI.

    1. P
     Poseidon

     SA GJYNAH SE KANE MARE VESH SE KOSOVA NUK ESHTE ME SERBI.

     1. L
      Lymi

      Jojo....se kane marre vesh amerikanët dhe evropianët qe marrin zeër keta plehra

     2. P
      Poseidon

      SA GJYNAH SE KANE MARE VESH SE KOSOVA NUK ESHTE ME SERBI.

      1. P
       Poseidon

       SA GJYNAH SE KANE MARE VESH SE KOSOVA NUK ESHTE ME SERBI.

       1. K
        K9

        Edhe pse mund te pranohet tronditja serbe nga humbja e rendesise gjeopolitike qe paten me Jugosllavine, ne krahasim me shtetin e vogel dhe te parendesishem ballkanik qe jane tani ku bisedimet me te rendesishme dhe intensive nderkombetare jane te detyruar ti kryejne vetem me Kosoven, gjuha e pikave te kuqe per nje shtet qe nuk ka perfunduar akoma vetshperberjen, eshte qesharake. Ne kete aspekt Serbia i lexon Perendimit tekstet qe i ve perpara Lavrov, duke imituar situaten e Luftes se 1 Boterore. Perendimi ne shek e 21 nuk ka nevoje qe ti shpalle lufte Rusise, duke sulmuar Serbine me AustroHungarine. Do te mjaftonte ta perjashtonte Serbine nga cdo avantazh integrues ekonomik dhe politik Europian per te vazhduar renien e lire dhe shperberjen e Serbise me Vojvodinen, Sanxhakun, Luginen e Presheves. Kush do te donte te jetonte brenda nje shteti kaq depresiv, te varfer, te izoluar dhe te pashprese?!

        Lini një Përgjigje