Mitsotakis në Beograd: Nuk kemi ndryshuar qëndrimin ndaj Kosovës

12 Shkurt 2024, 14:14Rajoni TEMA
Mitsotakis në Beograd: Nuk kemi ndryshuar qëndrimin ndaj Kosovës

“Qëndrimi i Greqisë sa i përket Kosovës mbetet i pandryshuar”, tha kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, gjatë një vizite në Beograd më 12 shkurt.

“Ndërmjetësimi evropian dhe dialogu janë mënyra e vetme për të normalizuar raportet mes dy palëve. Kjo do të ndihmonte ndjeshëm stabilitetin në rajon. Ne po i shikojmë dhe ndjekim me ankth ngjarjet e mujave të fundit”, tha Mitsotakis pas takimit me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq.

Greqia është në mesin e pesë shteteve të Bashkimit Evropian që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, së bashku me Spanjën, Qipron, Sllovakinë dhe Rumaninë.

Udhëheqësi grek tha se shteti i tij mbështet Serbinë në rrugën e saj evropiane.

“Anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE është qëllimi ynë strategjik. Është e rëndësishme për Beogradin që të përfitojë nga këto rrethana pozitive në procedurën evropiane. Duke përshpejtuar reformat në shtetin tuaj, ju do t’i afroheni BE-së”, shtoi ai.

Kryeministri grek po ashtu theksoi se ka parë përparim në raportet mes Athinës dhe Beogradit.

Sipas Mitsotakis, bashkëpunimi mes Greqisë dhe Serbisë është zgjeruar në sektorin e energjisë dhe Athina mbështet projektet infrastrukturore dhe investimet e BE-së në Serbi dhe në Ballkanin Perëndimor.

“Ne duhet t’i përdorim fondet evropiane që janë të dedikuara për Ballkanin Perëndimor”, theksoi ai.

Ndërkaq, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se “Serbia dhe Greqia gjithmonë kanë mbështetur integritetin territorial të njëra-tjetrës”.

“Besoj se edhe në të ardhmen do të jetë njëjtë”, tha Vuçiq.

Ai theksoi se Serbia “është e vendosur” që të vazhdojë rrugën evropiane dhe falënderojë Greqinë për mbështetjen në këtë drejtim.

Vuçiq tha se me Mitsotakis ka biseduar për energjinë, përkatësisht për naftësjellësit, gazsjellësit, blerjen e gazit, burimet e energjisë së ripërtërishme, por edhe se si kompanitë greke mund të ndihmojnë që Serbia të ndërtojë këto kapacitete.

Ata po ashtu kanë biseduar për infrastrukturën dhe transportin, për modernizmin e rrugës dhe hekurudhës nga Beogradi në Selanik dhe lidhjen e Serbisë me portet greke.

14 Komente

 1. C
  Columbo

  Sërbia dy tre herë e ka njohur publikisht Panvarsin e Kosovës, por është korrigjuar nga shtete të fuqishme që gjoja e njohin Panvarsin e Kosovës. Sërbia duhet të bëjë një luftë tjetër në Kosovë që Panvarsia e sajë të njihet internacionalisht. Nuk ka politikan Kosova që të parashikoj si duhet e nesërmja të jetë për ta, por në sulmin e Banjskës, një gazetare Sërbe i tha Kurtit në konferenc për shtyp se ishte sulm terrorist dhe atë qëndrim mbajti Kurti ndaj ministris së mbrojtjes Sërbe, dhe jo të thotë pushtim Sërb. Sot Presidentja e tyre osmani në takime ndërkombëtare flet për Sërbinë si të ishte deputete e Preshevës, duke shpikur lëvizjet Sërbe në Beograd dhe bërë me dije biseda të udhëheqësve Rusë., gjoja kanë folur dhe për Kosovën. hamëndje koti. Ç'na polli.

  1. F
   Fener Zizi

   Dy Byth@ira Dorë për Dore, Njoni Byth@im Tjetri Gojore, me Albini si Dashore, Po nga i treti te i Pari, Ka me ju Qi Robt Shqiptari.

   1. A
    Albania

    I dashur gazetar tha dhe dicka shum serjoze qe serbia esht shteti me madh ne badhkanin perendimor dhe pa hyr serbia nuk mund te hyjn te tjeret!!

    1. z
     zhaku i pamposhtur

     Keta te dy e thane 'me ndershmeri' qe ne nuk heqim dore nga lakmia mbi trojet shqiptare...ok e thane e kane thene e rithane ok,edhe ne jemi te qarte qe serb e grek jane armiqte tane qe kurr nuk kan per tu ber miq ok...problemi eshte se ne kemi keta gjakprishurit e Tiranes kemi Ramen dhe Berishen qe iu lepihen ketyre te dyve, kete gje nuk e konceptoj dot...cfare mund te bisedojme ne me nje shtet qe po te kercenon perdite? apo cfare mund te bisedojme ne me nje shtet qe mban nje ligj lufte ne fuqi?pra kemi 30 vjetqe I bejme koncensione greqise dhe ja rezultati sot apo neser greqia do te kerkoj formimin e asosacionit te 'komunave greke' ne jug...mos valle rama punon ne interes te grekut?

    2. a
     astriti

     mbasi keni vrare ,keni prere ,keni grabitur normal qe mbroni integritetin tuaj .hajduti dhe krimineli do ta mbroje kriminelin dhe hajdutin ,halli i madh i ka zene .jane kapur duke vjedhur ,vrare dhe grabitur e tani po fillojne te japin xhevap .njeri me i zi se tjetri .njeri motren nene, tjetri babane ne trojet e grabitura ,halli i madh i ka zene .mos e njihni kosoven se doren e saj do ta puthni shume shpejt ,njeri pas tjetrit .pafytyresi e gjalle ,shemtire politikane te dreqosur .duhet te fshihnit kokat e te kerkonit falje per ate qe paraardhesit tuaj u kane bere shqiptareve .po ju se beni dot kete se jeni si ata ,kriminele ,hajdute ,grabites ,dhe do jepni llogari per ata por edhe per pislleqet tuaja ne kurriz te shqiperise e shqiptareve .

     1. V
      Vagabondi

      Fatkeqesia e Kurtit eshte se po mundohet te ndryshoje Evropen dhe jo vehtveten!

      1. S
       Shkupi

       O vagabond qeni, komento greqiret e dhe shkijet, mos u beje grop septike pa gravitacion.

      2. f
       fiku

       Ne kohe te veshtira kauret behen bashke ,,,,po ne pse nuk bashkohemi ,,apo mbas ramazanit ,,,,

       1. L
        Landi

        Prandaj Beleris duhet denuar jo me pak se 10 vite Burg.Pastaj te shohim Micon e Taqit cfare do thote.Shko or President Shqiptar ne Kroaci dhe krijoni Aleancen Kroate-Shqiotare,kush sulmon njerin Shtet,pergjigjen te dyja.Vetem keshtu i pergjigjeni Boshtit Ortodoks.

        1. b
         bis

         kauri e do kaurin....

         1. l
          lypsi

          Shqiperia ndodhet ne nje situate si ne 1920, prandaj eshte mire te kthehen tek librat dhe te rilexojne me kujdes historine qe kur te marrin ndonje hap te mendohen mire dhe per pasojat... kjo fotografi eshte shume kuptimplote per shqipetaret dhe cdo buzeqeshje me ne nga keta eshte nje thike pas shpine .....

          1. V
           Vangje Dule

           Ka vajtur të ndajë tokat me Vuçiçin, ai tokat në Kosovë, dhe ky Miçua i Taqit do tokat e jugut të Shqipërisë, por që do tja u rruajnë bythën.

           1. S
            Saranda

            Bastardi greqirje, jevgu me jevgun.

            1. B
             Berati

             Hedhin vallen gre qiret dhe shkijet, pasi Tirana zyrtare shkaterroj shtetin shqiptar tash e 30 vite duke plaqkitur e duke debuar popullin.

             Lini një Përgjigje