Osmani në samitin e BE: Serbia është pro ruse dhe larg demokracisë! Pjesëmarrja e Vuçiç? Kërkon vëmendje, si dramatik

6 Dhjetor 2022, 17:31Rajoni TEMA

Osmani në samitin e BE: Serbia është pro ruse dhe larg

Presidentja e Kosovës në një deklaratë për mediat tha se qasja e Serbisë me BE është e qartë. Sipas saj Serbia ashtu sikurse në histori vijon të ketë një qasje pro ruse dhe se Presidenti serb bën “dramatikun” duke kërkuar vëmendje.

“Nga BE ka pasur shumë pak presion në krahasim mesa duket të kishte. Në raport me një shtet i cili është më pak evropian dhe pro rus. Zgjedhja e Serbisë është Moska, është e qartë nuk e kanë fshehur ndonjëherë.

Sanksionet ne vendosëm të gjithë, Serbia jo, ashtu siç bën me refugjatët ukrainas, marrëveshjet me gazprom etj. Pra Serbia e ka zgjedhur rrugën e saj.

Presim që mesazhi evropian të jetë i qartë. Sepse jemi në një situatë të pa precendentë.  Pjesëmarrja e Vuçiçit në samit, është tipike, krijon dramë për të pasur vëmendjen, njëherë thotë nuk do të vijë pastaj vjen. Por është qasje qesharake. Vëmendja që ajo ka është largimi i nga demokracia.”- tha Osmani.

4 Komente

 1. A
  Alfred Cak

  O kur te jep mend eshe kjo sorra.

  1. B
   Babalja

   Dosa Osmuti , turpi i Kosoves

   1. $
    $$

    Vjosa, cka po merresh me Rusin kur populli yt me qindra miliona euro maklera ne vit i blen nga Serbia. Merru me popullin e me politka ma te vigla e leri fjalt e medhaja per shtetet e medhaja....mos u na abstrakte, shkel per toke e shiqo miletun e Kosoves sa shume konsumojn produktet e sa shume blejn mallna serbe.

    1. b
     bajate

     Po lereni mutin, ç'kini me te, kjo eshte nje dosbale qe gjeti shesh e ben pershesh bashke me Albin agjentin.

     Lini një Përgjigje