Plani franko-gjerman, Vuçiç: S’ka përparim në Evropë, nëse nuk bashkëpunojmë

23 Janar 2023, 21:30Rajoni TEMA

Plani franko-gjerman, Vuçiç: S’ka përparim në

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në fjalën e mbajtur mbrëmjen e së hënës tha se nuk është e lehtë të gjendet diçka në planin franko-gjerman për Kosovën që do t’i entuziazmonte përfaqësuesit e Serbisë.

Ai tha se ky plan de facto është bërë një kornizë e re negociuese për Republikën e Serbisë, shkruan Euronews Serbia.

“Që ta kuptojnë njerëzit, nuk ka përparim për ne në Evropë nëse nuk bashkëpunojmë për këtë çështje”, tha Vuçiç.

“Të gjithë ditët e fundit e kemi parë versionin e parë, i cili nuk ndryshon shumë nga versioni i dytë, në media të ndryshme, të ashtuquajturin plan franko-gjerman, që nuk është më kaq, por shumë më tepër se kaq. 

Por unë kam frike se askush nuk ka dashur të flasë për kontekstin dhe me çfarë po ballafaqohet Serbia në të vërtetë”, tha Aleksandër Vuçiç.

6 Komente

 1. F
  Flamur Struga

  Ja sa larg e hedh helmin ky zvarraniku i karpateve !aq larg sa i tere helmi po u bien ne koke.Serbia fashiste ,eshte dashur qe te ballafaqohet me presione te ketilla prej shum e shume vitesh,por tani ju kalb kungulli dhe i doli ne siperfaqe te se vertetes.Dinakeria e keti dhe te atyre qe e kane aftesuar kete zuzar,eshte shum e rrezikeshme ngase edhe nga fryme marrja qe e bejne bishat ,eshte nje arome qe buron nga shpirti sllav i demshem po aq sa eshte helmimi i bombes atomike.Metoda te ketilla qe te bejne ta llogarisish "engjell" djallin ,i gjen vetem neper platformat rusoserbe nga edhe sterviten keto neperrka kunder njerezimit.Per shume dekada thuaj se nje shekull ,djalli rusoserb ka lidhur miqesi me ingluence ne kete eurpoe gati gati si serbia dhe ka demtuar fqinjet e vet,e kethehu ne nje skllaveri okupim fashizmi te gjithe fqinjet qe e rrethojne.Sot rrezet e diellit po ndricojne cdo masaker ,mareveshje per debimin djegien vrasjen e kombit tone,,,,te shpresojme qe bota perparimtare demokratike ti japi ate qe e meriton ,keto egersira nuk rehabilitohen as edhe i vret ndergjegja per ta kethyer urrejtjen ne respekt mirenjohje per kombet e tjere..Shpresojme qe drejtesia te triumfoj dhe Kombi yne te realizoi aspiratat e veta dhekullore.

  1. R
   Raimond vlonjati

   Qendrimi i forte i Albin Kurtit detyroi EU dhe Ameriken ti vene kushte te forta ketij zvarranikut serb , vllait te Rames qe te bej mareveshjen patjeter. Se ndryshe ky po te ishin ata politikanet e tjere te Kosoves , ky nuk bente asnje lloj mareveshje . Bravo Albin Kurti !

   1. G
    Genti

    Atë qëndrimin e fortë të Albinit do e marësj vesh kur të pranojë Asociacionin që e ka kundërshtuar aq shumë. Në të kundërt do fluturojë nga karrigia pasi të shpallet non grata nga SHBA-ja si minues i paqes dhe stabilitetit në rajon. Vuciçi ja ka lënë dobiçin në derë Kurtit. Asociacioni është një vërrë në ujë pasi Kosova nuk humbet gjë prej tij. Por Albini humbet gjithë kauzën e tij me të cilën erdhi në pushtet pas protestave, tymseve dhe molotovëve.

   2. R
    Realisti

    Mësohuni të ballafaqohemi me çfarë keni bërë... një mal me gjak dhe jeni akoma krenarë. Plera!!!

    1. P
     Pse Shtetet Kriminele zhvillojn Europen keshtu ?

     Versioni insteresant i vjen Europes nga Vucici ,njeriu i Kasapit te Ballkanit Sllobodan M. Shteti qe ka ben gjenocide e Masakra ne Ballkan ,kerkon tani t'i afroje Perparim Europes me modelin Serb . Me demek te Masakrojne popullsite civile , ku te mundet , femije .pleq.gra e cte gjejne perpara - t'ja marrin femijen nga gjoksi Nenes dhe ja presin koken femijes ne syte e nenes ,pra nepermjet Krimieve C'njerezore Serbi pretendon " Perparim " ! _Ne cilin Bote jetojm ?

     1. V
      Vucidi i kerkon Hapur Europes

      A nuk tingellon sikur serbi i thot Europes ,na ndihmoni te zhdukim shqiptaret nga Ballkani !

      Lini një Përgjigje