Kosova “thyen” Vuçiç, presidenti serb drejt dorëheqjes?

23 Janar 2023, 11:49Rajoni TEMA

Kosova “thyen” Vuçiç, presidenti serb drejt

Orë dramatike në Beograd, ku sipas mediave lokale, negociatat e vështira për Kosovën po detyrojnë presidentin Aleksander Vuçiç të konsiderojë edhe dorëheqjen.

Vuçiç informon sot kabinetin qeveritar lidhur me bisedimet e zhvilluara me delegacionin e zyrtarëve të lartë të SHBA, BE, Francës, Gjermanisë dhe Italisë ditën e premte.

Takimin me ta, presidenti serb e përshkroi si një prej më të vështirëve për Serbinë, pasi siç tha, ka të bëjë më atë qe e pret vendin në të ardhmen.

Në orën 20:00 të mbrëmjes, Vuçiç do t’i drejtohet popullit me një fjalim nga pallati presidencial. Sipas raportimeve në media, numri 1 i Beogradit zhvilloi një takim me aleatët e ngushtë të partisë së tij, SNS mbrëmjen e së dielës, ku ka pasur mosmarrëveshje dhe thirrje për të refuzuar negociatat me SHBA dhe BE.

Nga ajo që shkruajnë mediat lokale, Vuçiç kishte reaguar duke thënë se nëse dikush mendon se mund ta drejtojë vendin më mirë se ai, ishte i gatshëm të dorëhiqej dhe kishte braktisur takimin.

Një prej liderëve të Këshillit Drejtues të Partisë Progresiste të Vuçiç, Darko Glishiç tha për televizionin Pink se nëse presidenti do t’i qëndronte fjalës e do të dorëhiqej, ku do të ishte fundi i partisë. 

30 Komente

 1. J
  Janullatos pederasti

  mos i beni qejfin vetes. Vucic buzepidhi nuk jep dorheqje. Edhe po ndodhi, do te ndodhi nga presioni i USA dhe gjermanit. Shqiptaret jane bishti kavallit, nuk i ve njeri ne refene

  1. R
   Raimond vlonjati

   Ja dhjeu turinjte Albin Kurti ketij qelbesires serbe te Rama hajdutit Se ky ishte mesuar me ata servilet si Thaci e Co.

   1. .
    .........

    Kurti i "rruajti" lesht Vucicit....Rames e Thacit bashke...o gjysem opinge .....Veriu i Kosoves behet Autonom...dhe mbas disa viteve pakenaqesi te serbve shkeputet si Kosova.....kaq eshte "filmi"....Lugina e Presheves mbetet jashte trojeve shqiptare....ne shkembimin e territorreve i bashkohesh Kosoves....ky eshte "pazari" tani beje vete llogarin se kush ka dale me fitim e kush me humbje ...me kete llogarin e Albin "babes"......hahahahaha

    1. P
     Pollogasi

     dhe Albin KURTI i ka fajet se TY dhe ata të kokës tënde nuk keni bole dhe duheshka Albini të thërretë ata "miqtë tanë" në dyluftim mesjetar... Mos ia cani kokën Kurtit për qyqarësinë tuaj. Ku është populliiii !

  2. e
   emigranti

   I ka thjesht per presion. Nuk dorehiqet ky kriminel.

   1. B
    Br

    Mos u merrni me halucinacionet e Vucicit. Ky eshte mentalisht i çekuilibruar. Ky shkja nuk guxon te ik nga kthetrat e Putinit. Putini e ka sjell ne pushtet. Bashk me Putinin bien edhe kriminelet gjenocidial ne shkini.

    1. S
     Shkupi

     Gazeta Tema pershkruan cdo dite dramat e Vucicit. Shpresoj te mos i marr per te verteta.

     1. a
      anti25642654censurë

      "Darko Glishiç tha për televizionin Pink se nëse presidenti do t’i qëndronte fjalës e do të dorëhiqej, ku do të ishte fundi i partisë. " nëse një parti merr fund me dorheqjen e kryetarit,atëherë nuk ka qënë asnjëherë parti!!ka qënë një sipërmarje e një njeriu!! po dha dorheqjen vuçi,do të thotë se pak demokraci ka mbijetuar tek ai!! jo si te këta tanët!!diktatorë të lindur!!

      1. P
       Pashai

       Serbia është shtet autokrat dhe si e tillë Vuçiç është autokrati, ky nuk po lajmëron dorëheqjen por po deklaron se në atë tokë ai është zoti.

       1. P
        Pashai

        Serbia është shtet autokrat dhe si e tillë Vuçiç është autokrati, ky nuk po lajmëron dorëheqjen por po deklaron se në atë tokë ai është zoti.

        1. T
         Taulant

         Po sikur te japi dorrehqjen cfare do te thuash o Pasha. Apo sipas mendjes tende pashai nuk zbret kurre vete nga kari dmth nga kali.

        2. L
         Lusha

         Po deri tani nuk late gje pa thene per Kurtin ! Se po gabon se po tradhton se po shkaterron….. gazetare koqe!

         1. I
          I juaji Edi Rama

          Mos ma thyeni zemren me te tilla skena doreheqjesh te vellacko Vucicit!

          1. M
           Mandi

           Mos ta dramatizoje Vuçiç shume se Kosova de fakto dhe de jure eshte e pavarur. Edhe po ta njoh Kosoven e pavarur de jure eshte i fituar se ka edhe rreth 5000 km2 te tjera toke shqipetare brenda serbise si Metvegje, Bujanovsk, Presheve, Prokuple dhe Nish deri ne Gur te shpuar. Me te drejten historike Serbia nuk ka troje dhe vend fare ne Ballkan se edhe tokat serbe kane qene te Shqipetareve te Ilirise. Rrofte Shqiperia dhe Amerika e cila ka studiuar historine e vjetr dhe te sotme te Ballkanit.

           1. S
            Shqiptari

            Mos e fryni shume vetvendosjen. Paska thyer Vucic Edhe pse nuk na pelqen serbet dine te luajne . Do jap doreheqen do bejne zgjedhje . Kur te mbaroje Vucic do filloj me zgjedhje Albini dhe ja ku u shtyne negociatat duke shpresuar ne levizje te tjera gjeostrategjike. Te dy i sherbejne njeri tjetrit.

            1. a
             asrtiti

             a nuk e kuptoni qe ne serbi nuk eshte problemi vucici ,a nuk e kuptoni qe per serbet eshte kapitullim dorezimi para faktit se kosova perfundimisht sdo jete me e tyre dhe se qe te perfitojne benefitet e te qenit ne europe duhet ta pranojne kete ;ne serbi nuk eshte problemi vucici por mentaliteti i opinionit serb perpara te cilit vucic eshte nje hic.dhe me se fundi i perballur me te seshte cudi qe ai te largohet .problem do jete se kush do vi mbas tij .por megjithate kosova ka marre zgjidhje kushdo qe do vi do puthe doren qe se kafshon dot .ne te kundert avionet jane gati.

             1. F
              Fatmiri

              Lajm i rreme.As Vucic,as Putin,as Erdogan,as presidenti i Bjlellorusise,as i i Hungaris, as sulltan piktori i Shpiperise, nuk mendoje per mireqenjen e kombit tyre.

              1. C
               Ceni

               Perfundimin e egociatave serbi- kosove, perendimi e shikon ne kuadrin e evropes se pas luftes ne ukraine. Vucic qendron derisa vazhdon lufta ne ukraine. Me rrezimin e rusine merr fund serbia dhe Vucici. Duket se gjerat kane arritur fundin dhe zgjidhen kete behar.

               1. R
                RAIFI

                Nëse Vuçiq jep dorëheqje ska pse rrin në pushtet vëllai i tij siamez Edi Rama,këta e kanë mbajt njëri tjetrin dhe kanë sabotuar çështjen shqiptare.Merrne me mend në mes të.mexhlisit në mes të Europës Edi Rama qohet e kërkon mirëkuptim për politikat kriminale Vuçiqit në.kohën.kur Europa po mundohet ta ver në kontroll.

                1. M
                 Morava

                 Raif@ turku i kosoves...Ju i rruani topet Rames dhe Vućičit...or pidhi sateme..! kosova e ka te keqen nga brenda dhe jo nga Serbia...!

                 1. P
                  Pollogasi

                  KUJT ti shpjegosh, armiqve të shqiptarizmit ... Prapështia është më e fuqishme se Mbarësia.

                 2. m
                  meta

                  Vucic ka ber presion partis se tij. Nese dikush do te kundershtoj vendimet e tij qe do marr ne te ardhmen , ne rapport me Kosoven, e qe dalin nga takimet e fundit me ndermjetesuesit, do jap doreheqje. Serbia do marr maksimumin e asaj qe ne terren ka qene e mundshme. Populli serb duhet ta falemenderoj perzemersisht per kontributin e tij. E per mua e shume tjereve, shqipetare do ishte nje befasi e kendshme qe ai te largohej.

                  1. K
                   Koli

                   Ne Shqiptaret jemi Rehat.Mos ma merrni per keq,por lexoni gazetat pro Kurtit dhe Saliut qe jane ne Kosove,si Bota Sot,Kosova Sot,etj,qe me nje ngazellim te madh shkruajne:Albin Kurti ja thyu hundet Serbise,Albin Kurti i madh,etj,etj.Cfare beni or ju Prof Dr Bytyci,me shoke,kaq Idiote jeni.Serbi me ate surratin sikur qane,po i merr te gjitha qe i duhen,dhe nuk do ju japi asgje per Autonomine.Kaq Idioter jeni,kaq nuk kuptoni qe Debili Vucic luan rrolin e Aktorit,qan,ulet ndryshe nga te tjeret ne mbledhje,dhe hiqet sikur e gjithe Bota po i ben padrejtsi Serbise.Kurse ju te Bota Sot ne Kosove,nuk shkruani qe populli te ngrihet,te kerkoje ne Big Demostrata mijra te zhdukur,me mijra vrasje dhe perdhunime,ti tregoni Botes qe dhe mbas 20 vitesh te zhdukurit nuk jane kthyer akoma.Ju gazetaret pro Kurtit shkruani,Vucic po ben doreheqje sepse Kurti ja corri masken.Or mentalitet shqiptar i kohes se Enverit:Cohuni or popull,kerkoni sic kerkojne Serbet autonomi per Veriun,kerkoni per Luginen,ose do ti humbni te gjitha.Mjafte me me Naivitet,Vucic ka mbrapa Rusin,Kinen,Francen,dhe shume vende qe ju nuk ju njohin fare,ju keni vetem Forcen dhe Krahet e nje populli qe nuk perkulet kollaj,cohuni dhe mos u merrni me Politikanet Kurt dhe Osman.

                   1. N
                    Na myten

                    Kosova "thyen" Vuçiç ose ndryshe shqiptaret vazhdojne dhe fryhen me pordhet e Amerikes.

                    1. a
                     alphade

                     Marrezia e “fatmirit” ! Krahason Putinin te/ rrorist, pushtues, vrases ……me Erdoganin , Orbanin, Ramen etj.qe as kane pushtuar, as kane vrare kerkend ndersa Saliu Yt ka vrare, ka djegur, plackitur dhe ka shkaterruar nje Komb dhe nje shtet, Shwiperine dhe Kosoven…….!

                     1. R
                      Remo

                      alphade, o turkoshak besnik i satrapit turk dhe vasalit te tij, Edvinit qe 's'ka vrare', por i'a ka cuar Saleh barbarit ne shteg per t'i vrare, nga gjaku i atyre mavrive, mori pushtetin per te vrare pergjithmone shpresen dhe te ardhmen e atij vendi. Sa per Erdokarin, ti s'paske degjuar gje per terrorin ne Siri e Irak me ata Kurdet e shkrete, se c'ben me popullin e tij dhe me neo-otomanizmin ne trojet shqipfolese. S'ke si t'i shikosh keto gjera kur je i dashuruar pas NJESHIT, njelloj me Putinin eshte o trushpelare, edhe me keq akoma!

                     2. O
                      Optimisti

                      Cfare flisni ju,Jo Rama Jo Albini Kurti asnje nga politikanet tane nuk eshte ne nivelin e duhur persa i perket ceshtjes kombetare,keta jane pafidhe te politikes qe na kane bere deme te medha. Amerikanet po heqin piken e zeze me tradhetaret e politikes Shqiptare e gjithe politika arbrore eshte e shitur te Serbi ose te fqinjet me mire te them. Fal Amerikes qe po i shpartallon keta tradhetar te kombit Shqipetar. Shqiperia deri tani ka qene e politikaneve, tani e tutje do jete e Shqipetareve. Rofte kombi Shqiptare.

                      1. M
                       Mondi

                       Or Raif i zgjute.Nuk kam njohur ne jeten time njerez me emrin Raif,congratulations.Sa per ate qe shkruan,Edi eshte mik i ngushte dhe me Macron,Erdogan, dhe me shume te tjere.Se jo per gje,po i the vetes Politikan dhe hyn ne rrugen e politikes,je dhe Pak Kurve.Ne politike ka hyre dhe Albini yt,Osmani yt,a jane dhe keta pak Kurva si politikani Edi.Shikoni or Raiffff vendin tuaj,Kosoven Trime,qe ca Idioter si ju po e kthejne ne Koloni te Botes se trete.Kane kaluar 20 vjet dhe gjendja njesoj:Jo njohje te reja,jo kthim te zhdukurish,asnje Serb i denuar,por ne Hage me duart tuaja derguat Heronjte e vertete.Dhe fajin e ka akoma Edi Rama qe eshte Kryeministri Shqipnise dhe jo i Dardanise.Duhet te lexosh gazeten e Sali Berishes ne Kosove,Bota Sot,per te kuptuar ku jeni ju te Kosoves me ne te Shqipnise.Si shkruanit ju sot ne Gazete,Albin Kurti po e ben Vucic te bej doreheqje:Tamam Rehat nga trute,Ai po jua merr te gjitha,ju thoni Trimi Albin.

                       1. T
                        Tega

                        ...I KA për zile. Atentate e kërcënime e rrëngalla Nuk ka më HOLBROCK !

                        1. L
                         Leka

                         Nuk kam pare njeri me Negativ ne Kosove se sa nje Prof Dr Enver Bytyci.Nuk ka dite,po them dite qe ky Prof Dr,sherbyes dhe dore zgjaturi i Prof Dr Berishes te Shqipnise,ne gazeten me Anti Shqiptare me emrin Bota Sot,te mos shkruaje per Edi Ramen,qe per mire apo keq eshte Kryeministri Shqipnise,i zgjedhur mbi 53 per qind e popullsise ne Shqipni(e zgjedhesve flas),qe i bie mbi 700,000 shqiptar.Simbas kelyshit te Sali Berishes,Prof Dr Enver Bytycit,i bie qe 700,000 shqiptar,jane Idiote,Kegena te Kombit Shqiptar,dhe plehnat dhe kriminelet e Sali Kerrmes jane Heronjte.Ka mundesi ndonje Kosovar i ndershem ti thote ketij Plehnes Enver,boll me mor Idiot:Nuk shahet nje njeri per dite,pa pasur prova dhe me vetem mashtrime qe vine nga nje njeri qe ne Shqipni e dine te gjithe kush eshte Sali Mut Berisha.Nuk me duhet kush eshte Edi Rama,por dhe keshtu si beni ju Prof e Kosoves,mjaft me.Merru me hallet reale qe ka Kosova or Legeni Saliut dhe Albinit.Mjaft me Idiot.

                         Lini një Përgjigje