Ky është plani franko-gjerman për Kosovën: era njohje nga Serbia

22 Janar 2023, 20:00Rajoni TEMA

 

Ky është plani franko-gjerman për Kosovën: era njohje nga

Në nenin 4 të propozimit “evropian” për “marrëveshjen bazë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, të cilin gazeta beogradase Danas e ka siguruar përmes rrugëve diplomatike, shkruhet se Serbia dhe Kosova dalin nga supozimi se asnjëra prej tyre nuk mund të përfaqësojë palën tjetër në sferën ndërkombëtare ose veprojnë në emër të saj.

“Serbia nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”, thuhet shprehimisht në marrëveshjen me gjithsej dhjetë pika.

Bashkimi i Komunave Serbe (ZSO) në veri të Kosovës nuk përmendet konkretisht në këtë dokument, i cili tashmë po qarkullon në rrjetet sociale, por themelimi i tij mund të konkludohet në mënyrë indirekte, përmes anëtarëve të tjerë.

Pra në nenin 10 shkruhet: “Të dyja palët konfirmojnë detyrimet e tyre për zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të mëparshme”.

“Konflikti i ngrirë nuk është zgjidhje”

Pas vizitës së “pesëshes” se përfaqësuesve të Bashkimit Evropian dhe të SHBA-së në Prishtinë dhe Beograd të premten, presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se bisedimet ishin shumë të vështira, “ndoshta më të vështirat që kemi pasur”, d.m.th. se ishte një diskutim i hapur për atë që “ne jemi dakord, që është se një konflikt i ngrirë nuk është zgjidhje”.

“Si president i Serbisë, sot pa mëdyshje u përballa me problemet dhe sfidat që do të viheshin para vendit tonë nëse nuk pajtoheshim me planin e propozuar”, ka thënë ai.

Vuçiç pritet t’i drejtohet publikut të hënën, nga një takim i kabinetit qeveritar, pikërisht për këtë çështje.

Presidenti i Serbisë të dielën përsëriti se Serbinë e presin “ditët më të vështira”.

Po pse “të vështira”? Mos aty është dhe “njohja”?

Ky është versioni integral i dokumentit të të ashtuquajturit propozim franko-gjerman, të cilin Danas e ka marrë dhe që tashmë ka “rrjedhur” në rrjetet sociale.

Të vetëdijshëm për përgjegjësinë e tyre për të ruajtur paqen; Të përkushtuar për të kontribuar në bashkëpunimin dhe sigurinë e frytshme rajonale në Evropë; Duke kuptuar se paprekshmëria e kufijve dhe respektimi i integritetit dhe sovranitetit territorial, si dhe mbrojtja e pakicave kombëtare, janë kushte themelore për paqen; Duke vepruar në bazë të fakteve historike dhe pa paragjykuar pikëpamjet e ndryshme të palëve për çështjet themelore, përfshirë çështjen e statusit; Me dëshirën për të krijuar kushte për bashkëpunimin e palëve në dobi të popullit – Është rënë dakord si më poshtë:

Palët do të zhvillojnë reciprokisht marrëdhënie normale, të mira fqinjësore, të bazuara në të drejta të barabarta. Të dyja palët do të njohin reciprokisht dokumentet përkatëse dhe simbolet kombëtare, duke përfshirë pasaportat, diplomat, targat e automjeteve dhe vulat doganore.

Të dyja palët do të udhëhiqen nga qëllimi dhe parimet e përcaktuara në Kartën e Kombeve të Bashkuara, veçanërisht ato për të drejtat sovrane të shteteve, respektimin e pavarësisë, autonomisë dhe integritetit territorial të tyre, të drejtën për vetëvendosje dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut. dhe mosdiskriminimi.

Në përputhje me Kartën e OKB-së, palët do të zgjidhin të gjitha mosmarrëveshjet ndërmjet tyre vetëm me mjete paqësore dhe do të përmbahen nga kërcënimi ose përdorimi i forcës.

Palët nisen nga supozimi se asnjëra prej tyre nuk mund të përfaqësojë palën tjetër në sferën ndërkombëtare ose të veprojë në emër të saj. Serbia nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare.

Të dyja palët do të mbështesin aspiratat e tyre për t’u bërë anëtarë të Bashkimit Evropian.

Ndërsa kjo marrëveshje bazë përfaqëson një hap të rëndësishëm në normalizim, të dyja palët do të vazhdojnë procesin e dialogut të udhëhequr nga BE me një vrull të ri, duke çuar në një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme dhe gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve.

Palët bien dakord që në të ardhmen do të thellojnë bashkëpunimin në fushën e ekonomisë, shkencës dhe teknologjisë, trafikut dhe lidhjes, marrëdhënieve në drejtësi dhe zbatim të ligjit, postë dhe telekomunikacion, shëndetësi, kulturë, fe, sport, mbrojtjen e mjedisit, personat e pagjetur dhe fusha të tjera, në mënyrë të ngjashme përmes arritjes së marrëveshjeve specifike

Të dyja palët avokojnë për arritjen e aranzhimeve konkrete, në përputhje me instrumentet përkatëse të Këshillit të Evropës dhe përdorimin e përvojave ekzistuese evropiane, në mënyrë që të ofrohet një nivel i duhur i vetëqeverisjes për komunitetin serb në Kosovë dhe mundësia e ofrimit të shërbimeve në Kosovë disa fusha specifike, duke përfshirë mundësinë e ndihmës financiare dhe kanalet e drejtpërdrejta të komunikimit ndërmjet komunitetit serb dhe Qeverisë së Kosovës.

Palët do të zyrtarizojnë statusin e Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë dhe do të ofrojnë një nivel të lartë të mbrojtjes së trashëgimisë fetare dhe kulturore serbe, në përputhje me modelet ekzistuese evropiane.

Palët do të shkëmbejnë misione të përhershme, të cilat do të vendosen në selinë e qeverisë përkatëse. Çështjet praktike që lidhen me vendosjen e misionit do të trajtohen veçmas.

Nga të dyja palët u vu në dukje përkushtimi i BE-së dhe donatorëve të tjerë për të krijuar një paketë të veçantë të ndihmës financiare për projektet e përbashkëta të palëve për zhvillimin ekonomik, tranzicionin e gjelbër dhe fusha të tjera kyçe.

Palët do të krijojnë një komision të përbashkët, të kryesuar nga BE-ja, i cili do të monitorojë zbatimin e kësaj marrëveshjeje. Të dyja palët konfirmojnë detyrimet e tyre për të zbatuar të gjitha marrëveshjet e mëparshme.

Siç mund të dallohet, në këtë projekt njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia është e fshehur në zbatimin praktit të saj. Ndaj dhe Vuçiç e quan “vendim të vështirë” për Serbinë. /tesheshi.com/

24 Komente

 1. E
  Erdogan

  Po keta kane marre Leje nga Komandanti i Natos Biden apo vendosin "Vete" sic bente Mehmeti ne "koken e vet" sipas Pal Vates? Mire e ka Putini qe me ke te bisedoj Une? Keta duget te marrin Lehe te shkojne edhe ne Banjo..

  1. D
   Detari

   Ik ore bq mongol .

   1. E
    Erdogan

    ore historianet thone qe kane qene fise mongole te paret qe kane ardhur ne gadishullin ballkanik, prej nga ku rodhen Ilirianet.

    1. x
     xhingiskan

     dhe te tjeret

     1. M
      Mico-taqis

      Po bashke me nenen motren dhe te vdekurit ku t'i kesh!

   2. V
    Visi

    Nuk mjaftohen me Pakon e Ahtisarit e as me Acociacionin e komunave Serbe por kërkojnë edhe një autonomi shtesë për serbët. Pra së pari insistojnë në formimin e asociacionit e pastaj kërkojnë bisedime shtesë për një autonomi për serbët gjë që do të çonte përfundimisht në paralizimin të shtetit të Kosovës.

    1. K
     Kadriu

     Futja kot, si kau peles...

    2. M
     Mendoj??

     pikat djegese jane Krijimi i KOmunave me Bashkesi Serbe,sikur se e thone "Zbatimi i marreveshjeve" nga te dyja Palet?? @@dhe nuk flitet per nje NJohje por per Reciprocitet ne simbolet kombetare..ketu paka kosovare ne se ka Koqe duhet te Heqe Flamurin e shpifur Kosovare dhe te Vendose simbolin KOmbetare Shqipetare.. @@Krijimi i KOmunave Serbe do te kthehet Bumerange per KOsoven,sepse ata ne funde te fundit KOmandohen nga Beogradi..financohen dhe do te jene Kunder Kosoves me mire do te ishte Shkembimi i ketyre KOmunave me Presheven...pa harruar qe KOmbinati i Trepces dhe Ujmani te shfrytezoheshin si nga Kosova edhe Serbia..??

     1. R
      Rusofil grek

      Serbia ja qi mamin Kosoves, Shqiperise, dhe te gijthe gojepalareve alvane qe vijne era qen 1 kontinent larg.

      1. S
       Shqiptaret

       rufsho filogrek . pse te qin mamin ty ,s'do te thot se mundet t'ja ki edhe te tjerve . shpresoj edhe ty te ken shqyer sumen ,sepse duket qarte qe je shume i entuziasmuar . nuk e di ,se per cfar gojeparalesh e alvane ,qe vijn era qen ,por e njihur eshte se jevgjitet vijne ere ,dhe jevgjite jane greket . Ne Gerrqi vetem Arvanirasit apo vllehet jane te bardhe dhe noj mberturin sllavesh , ndersa gjithe gerrket jane si pakistaneze dhe heqlbin si Hale .Era qe vjen e ndjen ti o bythqim ,nuk eshte era e atyre qe i drejohesh ti hahahahahah . Jevgjiti grek qeka dehur me uzo dhe qelb si kadavra janullatos

       1. H
        Hamburg

        rusofil grek, e ngreh koken si urithi tani qe ruset kanibal po rishfaqin ergersin e tyre gjenocidale. rusofil grek, mendon se te erdhi vakti oer te ngrene mish njeriu, apo jo? Jo rusofil grek, bota e qyteteruar ka vendos qe kanibalve tPutinit tua heq forcen nga dora qe te shlirojne njerzimin nga kanibalizmi. Po ti o kastravec i ndyere, i fshehur pas bythes se qelbur te Putinit, ku do te mebetesh 0asi te shkaterrohet rusokanibalizmi?

        1. H
         Heleni Ylirian.

         Po shifet,se si presidenti serbispo aktron si qyqja ne rrem,edhe vet e ka pranu,ky shekull eshte i shqiptarve,edhe-serbissht- Zajednicen,-Nuk do ta ken ashtu siq pretendojne,sepse Plani Frnako Gjerman ler mundesi sipas modelve europaine per pakica, ketu kemi dhe reciprocitetin,gje qe kosoves i jep te drejte te kerkoje per LUGINEN E PRESHEVES te njejten gje,RECIPROCITET.nuk jemi ne nga Kosova si ne shqiperi,te mos e zbatojme ket te drejte,RECIPROCITETIN,ka pune serbia shum me RECIPROCITET,dhe ne OKB,do te ket pune shum,e presin tallase te medha serbin po hym ne ne OKB,gje qe ky plan parashef,do ta padisim serbin per 3 gjenocide ndaj popullit shqipetar,qe nga viti 1878 qe nga lidhja prizrenit,uhaaaa sa ka serbia per te paguar,do te dal e verteta historike ne shesh,jo me fjale,por me akte Juridike nderkombetare,kujdes sepse Greqia hiq nuk eshte me mir se serbia ne ket lami,

        2. D
         Dardan

         Plani franko=gjerman eshte nje hap i madh perpara per njohjen nderkombetare te shtetit te pavarur te Kosoves. Kesaj radhe Vucic eshte i detyruar te dorezohet. E vetmja drite shpetimi per te eshte krynecesia antishqiptare e Al Binit.

         1. b
          blendi

          Gjithmone ne kete gazete shkruhet se cfar tha presidenti i Serbise Vucic dhe se eshte i kenaqur ai apo jo !! Do ishte me mire te mirekuptohet qeveria e Kosoves me Albin Kurtin. Ajo eshte pala e cila ne duhet te fokusohemi.

          1. N
           Nastradin

           Po cmimi Nobel , vetem kujt do ti jepet per 2023 ? Proverbi thote : Kush do qe te luaje vallen duhet ti levize kembet si bije daullja .

           1. F
            Fener Zizi

            Se Lejon Albini këtë ,me Urdhër nga Moska Albini do ta Sabotoj kete Marveshje ,te jeni te sigurte per kete.

            1. E
             Erdogan

             ore patriota po ju bej nje pyetje te sinqerte: si eshte me mire per kombin shqipetar nje autonomi de juro (se de facto ka 20 vjet qe ekziston) e komumave me shumice serbe, apo shkembim teritoresh midis serbise dhe kosoves?

             1. k
              kosova

              Ore pesimist asnjera.dhe pik.

             2. F
              Flamur Struga

              Te vajtojme per planet e zeza qe do bien mbi kurrizin e Kombit tone sepse armiqet tane pervec forces e kane edhe miqesine shum me shume te madhe se ne.Edhe kur fillojme per te shkuar ne analiza, ne si komb po luftojme me nje bote zuzare,eshte nje barre e madhe jane dite shume te veshtira per kombin tone ku vendoset fati i trojeve tona sikur jane pashalleqe qe dalin ne treg.PolitikA e Atdheut tone po tregohet e vdekur per kete problem madhor keshtu duket ne perimetrin e syve te popullit,Albin Kurti dhe Qeveria e tije e kane nje barre qe perpara tyre do te jene shekujt ata qe do gjykojne dhe do leshojne mallkimaaa.Sot o kurr Hajka e Kombit ne mbare boten qe eshte shperndare si qyqe e zeze te ndihmojne Qeverin aktuale se ky nuk eshte vetem obligimi i tyre por edhe i foshnjes te nenes shqiptare.Te qendrojme larg ofendimeve percarjeve se vetem armiku shekullor rusoserb,u gezohet disafatave te Kombit tone.Te krijohet kancer ne trupin e Kosoves,eshte fundi i kombit tone,cdo gje e ka parashikuar edhe Kushtetuta se ku jane vijat e kuqe.A do te na hiqet roberia rusoserbe nji here e pergjithmone apo do zhdukemi sic po zhdukemi.Miqet e kombit tone i ka lodhur politika sllave ,po tani ne duart e kujt ta shohim Shpetimin e trojeve tona?????????????????

              1. F
               Flamur Struga

               Te vajtojme per planet e zeza qe do bien mbi kurrizin e Kombit tone sepse armiqet tane pervec forces e kane edhe miqesine shum me shume te madhe se ne.Edhe kur fillojme per te shkuar ne analiza, ne si komb po luftojme me nje bote zuzare,eshte nje barre e madhe jane dite shume te veshtira per kombin tone ku vendoset fati i trojeve tona sikur jane pashalleqe qe dalin ne treg.PolitikA e Atdheut tone po tregohet e vdekur per kete problem madhor keshtu duket ne perimetrin e syve te popullit,Albin Kurti dhe Qeveria e tije e kane nje barre qe perpara tyre do te jene shekujt ata qe do gjykojne dhe do leshojne mallkimaaa.Sot o kurr Hajka e Kombit ne mbare boten qe eshte shperndare si qyqe e zeze te ndihmojne Qeverin aktuale se ky nuk eshte vetem obligimi i tyre por edhe i foshnjes te nenes shqiptare.Te qendrojme larg ofendimeve percarjeve se vetem armiku shekullor rusoserb,u gezohet disafatave te Kombit tone.Te krijohet kancer ne trupin e Kosoves,eshte fundi i kombit tone,cdo gje e ka parashikuar edhe Kushtetuta se ku jane vijat e kuqe.A do te na hiqet roberia rusoserbe nji here e pergjithmone apo do zhdukemi sic po zhdukemi.Miqet e kombit tone i ka lodhur politika sllave ,po tani ne duart e kujt ta shohim Shpetimin e trojeve tona?????????????????

               1. D
                Dardania

                Veshtire ti ndalen dhembjet Kosoves, Zoteri Flamur Struga.

                1. X
                 Xha braho

                 Ik ore qaraman. Shqiptaret jane ne udhe te mbare. Sido te jete zgjidhja, shqiptaret jane te fituar. U shkeputen nga lindja dhe nga serbia. Tani te ruajne aleancat perendimore dhe te punojne fort. ???????? po behet.

                2. e
                 emigranti

                 Avantazhi kryesor I serbeve eshte uniteti pozite- opozite per Kosoven, gje e cila tek ne mungon, pa bere fjale per mbeshtetje nga Tirana zyrtare apo ajo mbarepopullore. Albin Kurti duhet te qendroje fort, se pas asosacionit, qe nenkupton autonomi per serbet e Kosoves, nderkohe qe nuk kerkohet e njejta per shqiptaret ne Serbi, do te kerkojne " te drejtat e kishes serbe " ne Kosove. Nese lejohet edhe ndertimi i 41 kishave e manastireve te miratuara nga Miloshevici ne 1992 sic eshte ai I Grashanices , kjo do te ishte kapitullim per Kosoven. Eshte momenti deciziv qe te gjithe ata qe e quajne veten shqiptare te mbeshtesin pa rezerva qeverine e sotme kosovare.

                 1. k
                  kosova

                  Pritni se Albini dhe Baba Amerik,kan me shtri per toke PAN SLLAVIZIMIN,mos u beni pesimist,ky shekull i shqipetarve,sllavet po e hajn njeri tjetrin,sepse skan mundesi ti hajn tjeret,dhe kur kafsha ska qka ha kthehet han veten.

                  Lini një Përgjigje