Richard Grenell mohon gjenocidin në Srebrenicë: Jo çdo krim lufte është gjenocid...

19 Prill 2024, 22:25Rajoni TEMA
Richard Grenell mohon gjenocidin në Srebrenicë: Jo çdo krim

Ish-i dërguari i Donald Trump për Ballkanin, Richard Grenell ka mohuar gjenocidin e Serbisë ndaj boshnjakëve në Srebrenicë, duke thënë se jo çdo krim lufte mund të quhet gjenocid.

Miku i ngushtë i presidentit serb Aleksandër Vuçiç, por edhe një person me lidhje në Tiranë, Grenell ka shpërndarë një opinion të Jerusalem Post të po të njëjtës frymë.

Sipas Grenell, nëse quhet gjenocid një ngjarje ku u vranë mbi 8,000 persona, zhvlerësohet rëndësia e fjalës “gjenocid” siç është ai i Hitlerit ndaj hebrenjve.

Ja çfarë shkruan Grenell:

Kjo është kaq e vërtetë.

Gjermanët po nxisin një rezolutë të OKB-së për të etiketuar një gjenocid 29 vjet pas faktit.

Jo të gjitha krimet e luftës duhet të etiketohen si gjenocid. Të quash disa krime të tjera të luftës me etiketën e Gjenocidit dobëson atë që bëri qeveria e atëhershme gjermane në 1941.

Mbajeni politikën larg këtij etiketimi të ndjeshëm, por të rëndësishëm.

20 Komente

 1. L
  Luani

  Cfare eshte ky bythqiri tani qe duhet cituar.

  1. A
   Aleksi

   Patjetër jo çdo burrë që shkerdhehet në byth është gay, duhet ta ketë emrin Richard G dhe t'ia marri Trump-it në gojë që të mbajë emrin e nderuar byth.q.r. Kerma të tilla nuk kemi nevojë se kemi me shumice.

   1. N
    Noone

    Edhe 1 plehre me shume qe kerkon te perfitoj miliona usd e ballkan

    1. A
     Alban Dega

     TE MOHOSH MASAKREN E HITLERIT TE BALLKANIT MILLOSHEVIC NE SHREBRDNICE, KOSOVE …ESHTE NJESOJ SIKUR TE MOHOSH AUSHVICIN. SHEN BARTOLOMEUN DHE MASAKRAT E GORILLAVE FASHISTE LATINOAMERIKANE DHE AFRIKANE

     1. S
      Si Rama

      Nê shumë raste Grenell është dëshmu si pastrues i njollave mbi fytyrën e serbëve.

      1. 3
       333

       Edhe i njollave mbi hajdarin e serbëve...

       1. U
        U

        Grenell vs/Trump,ishte genocid,fatmiresisht shpresa e Saliut Donald Trumpi nuk do behet president,dhe Sebrenica do njihet si genocid Serb.e sigurt.

        1. E
         E verteta

         Ky person eshte vertet shtremberim total ne te gjitha drejtimet. Ashtu sikurse eshte nje devijacion ne preferencat seksuale, i tille eshte edhe nga trute e kokes. Pervec kesaj eshte edhe i poshter

         1. S
          Shqip fare

          Qen bir qeni, Grenëll del hapur që ka mbrojtur gjithmonë Serbinë dhe buzëviçin Vuçiviç

          1. V
           Vrojtuesi

           Duket sikur ky lajm eshte sajuar ne zyrat e VV-s. Ishte ky Grenel qe rrezoi Kurtin nga pushteti sepse Kurti ne vend te platformes amerikane per bisedime midis Kosoves dhe Serbise donte te impononte reciprocitetin. Pikerisht ne kete kohe ne Kosove qarkullonte ideja se Grenel ishte mik i Vuciqit. Grenel ishte dore e sigurte e Trampit neBallkan…apo spjerdhin amerikanet per ballkanasit!!!!….

           1. E
            EmigrANTI

            We dont need other G_N__C_I_D in Europe in 2024 !Its Serbia the does not want any dialog and any PEACE in Ballkan neither in Europe , Shame on YOU !!!!You are sence less perhaps your life is done ;but let other people to say and express their horrible losses the have gone through , killed , and masaker monstruoze ;masive graves with no names done by Serbs ; The river of blood in Srebrenice does not mean any think for you ??.Hope in this Cenchery we are not daling with monsters !!!...How powerfull people can live by walking over the thousands of killed people and felling nothink ?? Unbelevable

            1. T
             Tr

             Kokrra beqirit

             1. p
              pjeter

              Jo po i ka faj Albini ketij!! E ka edhe me gjermanet - me kujtohet nje artikull i gazetarit shqiptar Enver Robellit mbi opinionin qe kishin Gjermanet per Granell kur ishte ambasador ne Gjermani,personazh qe e injoronin shpesh nga ato ane,kushedi pse!!

              1. S
               Sokoli

               Imagjinoni nese vjen Trumpi ne Shtepine e Bardhe cmund te ndodhe ….kujtojani ketij bythqirit ne Srebrenice u shuajten breza te tere , dhe pikerisht kur ka krime te tilla te ketij qe shuhet nje brez i tere nga i madhi dhe deri te foshnja shuan nje ose disa breza ….po bythqiri bythqir mbetet , mos u shperdoro o bythqir se do ta japi Vucici biznesin e Kushnerit …se Vucici pret me padurim zgjedhjen e Trumpit te mesyje ne Kosove

               1. 3
                333

                O Kolo ...ai beqiri pikërisht ate do...! Historia mbetet e njejta vlla: dun me na pa vdek...thjesht meqë jemi ne kohe insta dhe tik toku i vjen çik turp me e thon...

               2. H
                Haka Tekizoti

                E meriton një shpërblim të majmë ky nga Vuçiçi dhe, me siguri, ose e ka marrë ose do ta marrë. Po kur e cilësoi gjenocid gjykata ndêrkombëtare iu kundërvu ky filoserbi? Shpresohet të punojë Rama kokë më kokë ose gju më gju me të për ta bindur të ndërrojë mendje, në qoftë se s'e ka bërë ai më përpara ne Ramën.

                1. K
                 Kalifati

                 Sic e ka turbinën ashtu e ka edhe trurin e shpirtin. Ky nuk lexon gjë, fol si ia do turbina. Përkufizimi i nocionit gjenocid është mjaft konkret, nuk ka abstraksione, që do të thotë: Zhdukja ose dëbimi i një popullate si objektiv lufte, ose e një pjese të asaj popullate mbulon kuptimin e nocionit gjenocod. Jo, nuk është edhe aq injorant, por neve shqiptarëve dhe boshnjakëve na trajton të pa denjë që të jetojmë e të vendosim vetë për formën e jetës politike, juridike, shoërore,ekonomike, kulturore. Për të jemi dora e dytë e civilizimit. Turbina nuk do të dijë se cka është e njerëzishmja.

                 1. F
                  Fati

                  Rama ka po atë kokë e shpirt. Janë të klonuar që të dy

                  1. V
                   Vrojtuesi

                   Fat- keqesia per ne jane njerez si Fati. Hajde dhe lith Saliun apo Ramen me Gernelin sic ben ky Fati. Greneli eshte cifut dhe Trampi eshte krushk me cifutet. Greneli nuk mohon genocidin ne Srebrenice por thekson se kjo nuk eshte njelloj si genocidi gjerman mbi cifutet . Ketu fillon dhe mbaron historia. Tjeter gje qe Trampi dhe Greneli shkerdhyen Kurtin…

                   Lini një Përgjigje