Shkëlzen Maliqi: Sulmi në veri, inskenim i shërbimeve serbo-ruse

25 Shtator 2023, 10:29Rajoni TEMA
Shkëlzen Maliqi: Sulmi në veri, inskenim i shërbimeve serbo-ruse

Filozofi, publicisti dhe analisti kosovar, Shkëlzen Maliqi, vlerësoi se sulmi i grupit të “terroristëve të shërbimeve sekrete serbe dhe ruse” në hyrje të fshatit Banjskë të Zveçanit – komunë e banuar me shumicë serbe – duke shuar jetën e një zyrtari policor, ka pasur për qëllim “inskenimn e masakrës” në Manastirin e Banjskës, për të akuzuar pastaj Policinë e Kosovës.

Maliqi, nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në “Facebook”, tha se ky skenar nuk është i panjohur, siç kujtoi ai, njëjtë u organizua edhe masakra në Kazermën e Paraqinit në Serbinë qendrore, ku u akuzua e pastaj u vra Aziz Kelmendi dhe rasti i vrasjes së pesë të rinjëve serbë në kafiterinë “Panda” në Pejë ku u akuzua Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK).

“Banjska mundet të jetë rast që të ndriçohen edhe strategjia e inskenimit të krimeve makabre për të arritur kthesa historike jo vetëm si atë në Paraqin dhe Pejë por edhe në disa raste të ngjashme në lufën e Bosnje-Hercegovinës p.sh. vrasjen me snajper të qiftit të dasmorëve serb në Sarajevë pas të cilit akt filloi lufta dhe rrethimi gati katërvjeçar i Sarajevës”.

“Nëse kjo vërtetohet në hetimet, e informatat dhe gjurmet çojmë në atë drejtim, policia dhe inteligjenca kosovare, me gjasa në bashkëpunim me atë perendimore, do të arrijë një fitore të madhe në demaskimin e kësaj ligësie makabre me  rrezik për paqën dhe sigurinë në rajon dhe më gjërë”, shtoi ai.

Dita e hënë (25 shtator) do të jetë ditë zie kombëtare në nderim të pjesëtarit të Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili u vra në pjesën veriore të Kosovës të banuar kryesisht me serbë etnikë pas një sulmi të organizuar nga një grup kriminal ende i paidentifikuar saktë për organet e rendit.

2 Komente

 1. m
  meta

  Inskenim ruso-serb me pëlqim te amerikes

  1. j
   janullatos kolortypida

   serbet me gjithe greke marrin vesh vetem gjuhen e plumbit ! Merrni shembull nga Kroacia e Turqia.

   Lini një Përgjigje