Stano: Nëse BE-ja gjen arsye, do ta ndëshkojë edhe Serbinë

25 Shtator 2023, 15:19Rajoni TEMA

Stano: Nëse BE-ja gjen arsye, do ta ndëshkojë edhe Serbinë

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano rreth sulmit që ka ndodhur në Banjskë të Zveçanit, të dielën ka thënë se situata duhet të depërshkallëzohet dhe përmes dialogut të gjendet një rrugëdalje nga krizat e vazhdueshme.

Stano, në një konferencë për media ka refuzuar të tregoj nëse Bashkimi Evropian do të vendos masa ndëshkuese edhe për Serbinë.

“Masat e vendosura për Kosovën nuk janë sanksione, kemi thënë që në fillim se BE-ja e ka pasur të qartë se masat janë të përkohshme, nëse BE-ja gjen arsye do t’i prezantojë edhe Serbisë”, është shprehur Stano. Ai konsideron se në Kosovë është krijuar një situatë shumë e rrezikshme.

“BE-ja është shumë e qartë – ne jemi ndërmjetës. Të dyja palët duan të anëtarësohen në BE dhe rruga e tyre është përmes dialogut. Ne nuk duhet të merremi me kriza të rrezikshme siç kemi tani, por duhet t’i ndihmojmë ata. Të gjitha këto janë thënë shumë qartë në njoftimin e anëtarëve të BE-së se si duhet të sillen për të hyrë në BE”, deklaroi Stano.

Ai është pyetur edhe për një takim të mundshëm të nivelit të lartë në Bruksel, duke thënë se palët “do të ftohen kur të jetë e përshtatshme”.

Një pjesëtar i Policisë së Kosovës u vra, një u plagos dhe një tjetër u lëndua, pas një sulmi terrorist nga persona të armatosur në Banjskë të Zveçanit, rreth orës 3 të mëngjesit të së dielës.

Organet e rendit konfirmuan se katër sulmues janë vrarë dhe gjashtë të tjerë janë arrestuar, dy prej tyre të uniformuar dhe katër të tjerë që ndihmonin në operacion përmes radiolidhjeve.

Derisa pjesëtarët e tjerë të grupit terrorist dyshohet se janë arratisur duke kaluar në territorin e Serbisë.

Policia e Kosovës është duke vazhduar operacionin edhe gjatë së hënës.

Sipas informacioneve të fundit, Policia ka gjetur prova të reja, pajisje e materiale që janë konfiskuar në orët e fundit nga vendi i ngjarjes në të cilin për orë të tëra gjatë ditës së djeshme pati shkëmbime me armë zjarri.

20 Komente

 1. S
  Schopenhauer

  Ik ore palaço, fjalë kot!

  1. p
   pjeter

   Nese BE gjen arsye?! Ky trap eshte apo ben si trap?! Keta jane me te vertete qesharake! Ajde Europe ajde, lloj e lloj komisaresh,sikush per hesap te vet,po e shkaterrojne besimin e evropianeve per te ardhmen e BE-se, keshtu si eshte eshte nje çorbe qe se merr vesh i pari te dytin !! Nese gjen arsye thote ze dhensi! C'fare arsye kerkoni qe ti gjeni me ne fund?!

  2. D
   Detari

   lol pse lodhet kot kosovo me BE-ne?

   1. P
    Parruca

    Ore Detar, ti je ai qe shiti Belerin? Se te ka dale emri ne dosje.

   2. h
    ha ha ha si quajt si ? stano

    cjan kto deklarata aspak serioze madje si Karagjozlleqe kur i lexon ! cfar pafytyresie ! Kta , s'paskat gjet ARSYEN perse ta Denojne Shtetin Kriminal serb qe provokjon tashme destabilizimin me Bandat e tije Kriminale qe Vucici hedh ne Veri te Kosoves .Sulmuan Ushcaret e Kforit ,shkaktuan Viktima mes Úshcareve ,mes Policise Kosoves , dhe padronet e Stanos nuk i shikojne Kriminelet e Armatosur qe sulmojne Policine e Shtetit e Kosoves ! Stani do shikoj mos Gjen ndonji Arsye hejjjjjjjjj haaaaaaaaa haaaaaaaaaa haaaaaaaaaaaaa bij bushtrash .nji dit ka me ju ren juve ne koke kjo situate

    1. b
     ben

     Akoma merresh me pederastet e Be-se more djale? Ajo dihet qe pedet europiane do mbeshtesin fashizmin e Serbise, pasi ja kane friken padrinos ruse. Persa kohe qe Rusia do jete faktori numer nje i destabilizimit te Ballkanit, po aq kohe Europa do vazhdoje te shkerdhehet prej Rusise dhe Serbia do beje ate qe ka bere gjithmone, te prodhoje tension ne Ballkan. Juve vazhdoni te beni perpjekje qe te hyni ne grazhdin e BE-se se mire do ju shkoje jeta nen skllaveri.

    2. d
     demokrati

     Terrorizmi nuk eshte arsye e mjaftueshme per kete idiot?

     1. S
      Sebastia

      Mbase kur te plasi lufta hapur do kujtoheni ju q....fsha ropt.

      1. T
       Taku

       Rrofte Amerika se keta kurvat e evropes me te futur na è kane

       1. j
        janulles me rrocke bythes

        evropi rrospije e vjeter

        1. d
         dhjaku minorikaris

         -janulles me rrocka bythes _ ju lutemi perdorni Prezevative se janulla ko kohe qe i infektuar ,nga ca Prifterinje Allvanos

        2. D
         D

         Moj Europe moj kurve motit...po ne se ju nuk doni ti gjeni ato prova kunder Serbise cfare duhet te mendojne shqiptaret e Ballkanit?!

         1. s
          shqip

          Provat jane sheshit, vetem Europa nuk do ti shikoje. Me kujton ate fjalen e vjeter qe thote: "Nuk e shikoj ujkun para syve, pasi po kerkoj per gjurmet ..."

         2. L
          Li pazari

          Ik mo burokrat iBE akoma PO gjetem arsye arsye te europes kurve Nuk ju mjaftojn faktet.

          1. T
           T

           Ku do ti gjeni aresyet ju burokratet e Brukselit kur nuk doni te shikoni dhe nuk doni te ndigjon?

           1. T
            Tom

            Ky çobani i Stanit të Rumanisë, do mari masa kur të fillojë Lufta e III Botërore. Ik ore flliqësir çunak kopil i EU. Mer atë rrogën e EU se punët do i rregullojnë vet shqiptarët.

            1. F
             F

             Pacifizmi i Europes na solli luften e dyte boterore,i besonin Hitlerit dhe kur ai i genjente hapur,kete po bejne dhe tani,i besojn kelyshit te Millosheviqit,Vucicit, duke i bere leshime pas leshimesh.

             1. D
              Detari

              BE-ja nuk eshte Evropa. thjesht nje grup njerezish qe vjedhin taksapaguesit.

              1. R
               Real

               Prape kerkoni aresye per ish ministrin e Milloshevicit. Moj europe moj kurva e motit Qe i re moh ti beses se zotit …………………….. …………………………………. !

               1. K
                Kurveleshi

                Kta kerkojne arsye. Akoma si kan gjet qe nga masakrat e Bosnjes,Kroacise ,Kosoves....Vazhdoni kerkoni shkerdhata te pafytyre

                Lini një Përgjigje