Blinken: Të papranueshme sulmet e dhunshme ndaj Policisë së Kosovës, palët t’i kthehen dialogut

25 Shtator 2023, 14:37Rajoni TEMA

Blinken: Të papranueshme sulmet e dhunshme ndaj Policisë së

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka dënuar sulmet e djeshme ndaj policisë në veri të Kosovës duke u bërë thirrje Serbisë dhe Kosovës të ulin tensionet dhe t’i rikthehen dialogut.

Blinken thekson se autorët duhet të vihen përpara përgjegjësisë ndërsa shton se është duke u bërë një hetim transparent.

“Sulmet e dhunshme të fundit ndaj Policisë së Kosovës pranë Manastirit të Banjskës janë të papranueshme.

I bëjmë thirrje qeverive të Kosovës dhe Serbisë që të shmangin veprimet që mund të nxisin më tej tensionet dhe t’i kthehen menjëherë dialogut të lehtësuar nga BE-ja”, shkruan Blinken në platformën X.

3 Komente

 1. Y
  Yyyppp Xhixhi

  Ku e thote Blinken ne deklaraten e tij se pergjegjesit duhet te vihen perpara pergjegjesise dhe se po behet hetim transparent???!!!! Ne deklaraten ne anglisht nuk ka shprehje te tille, perkundrazi u ben thirrje te dyja paleve te ulen ne bisedime, pra barazon sulmuesit me te sulmuarit, me nje fjale kush u vra ne pith te semes se per keta s’ka rendesi. Nuk ka asnje denim per sulmin e bere, asnje etiketim si sulm terrorist, asnje denim per mbeshtetesit e grupit qe eshte Beogradi dhe asnje gjale per vertetimin e dyshimeve te hershme se manastiret po perdoren si magazina armatimesh nga grupet terroriste serbe. Fatkeqesi e madhe qe shqiptaret kane be krye kokcepin klloun Al Bin sumcen dhe ne shtepine e bardhe plakun me uturak ne dore qe ja marrin doren te hedhe firmeb se ai s’merr vesh dhe qe ja kane zene koken me dere korrupsioni i vet e i te birit me sllave e kinez.

  1. D
   Detari

   keta prape nuk fajesojne ekstremistet serb...kurti duhet te bej ndonje marreveshje me kinen.

   1. L
    Llazi

    Koha per dialog iku me kohe

    Lini një Përgjigje