‘Vend qesharak që demonstron forcë’, Ergodan shpërthen ndaj Greqisë në OKB

21 Shtator 2022, 22:00Rajoni TEMA

‘Vend qesharak që demonstron forcë’, Ergodan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mbajti një fjalim dje në Asamblenë e Përgjithshme të të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, ku kritikoi ashpër Greqinë, duke e quajtur atë një “vend qesharak që demonstron forcë” dhe duke e akuzuar për vrasjen e fëmijëve.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis tha se “nuk duhet luajtur me Greqinë” dhe se do t’i përgjigjet Erdoganit në fjalimin e tij më 21 shtator.

Duke folur në Asamblenë Vjetore të OKB-së, Erdogan tregoi foto të foshnjave të vdekura dhe pretendoi se ishte rezultat i dhunës nga roja bregdetare greke, shkruan Euronews Serbia.

Ndër të tjera, Erdogan tha se turqit “nuk duan të shohin më shumë foshnja të vdekura si Aylani i vogël në brigjet e tyre”. Ai shkoi aq larg sa pretendoi se javën e kaluar një foshnjë nëntë muajshe dhe një fëmijë katër vjeç vdiqën pasi rojet bregdetare greke fundosën varkat e tyre. Pasi shfaqi fotot e fëmijëve të vdekur, ai i bëri thirrje OKB-së që t’i thotë “stop” krimeve kundër njerëzimit të kryera nga Greqia.

Duke vazhduar sulmin verbal ndaj Greqisë, Erdogan e quajti atë një “vend qesharak” që “dëshiron të demonstrojë forcë”.

“Ne duam që problemi në Egje dhe në Mesdheun Lindor të zgjidhet në bazë të rregullave të fqinjësisë së mirë dhe të drejtës ndërkombëtare. Në Mesdheun Lindor, ruajtja e paqes varet nga respektimi i të drejtave të të gjitha palëve… Ne do të mbrojmë të drejtat në Detin Egje dhe në Mesdheun Lindor dhe nuk do t’i nënshtrohen politikës së përshkallëzimit që ndjekin vendet e tjera”, shtoi Erdogan.

Në fjalën e tij nuk munguan referenca për çështjen e Qipros. Siç tha Erdogan, “edhe për çështjen e Qipros, Turqia dëshiron një zgjidhje të përhershme dhe të drejtë”.

“Të gjithë duhet të pranojnë se ka dy shtete dhe dy popuj në Qipro dhe kjo duhet respektuar. Qipriotët turq kanë të njëjtat të drejta. Ne dëshirojmë t’i kërkojmë komunitetit ndërkombëtar t’i japë fund sanksioneve dhe embargos dhe të ndalojë këtë tirani”, tha presidenti turk.

6 Komente

 1. E
  E viva Erdogan

  Erdogan ka thene nji te Vertete qe duhet te kuptohet nga Bota .Greqia ka qen dhe mbetet nji Faktore destabilizimi dhe Shteti me Kriminal ne Rajon .Kte e dijen mir te gjithe ,por heshtin dhe kjo nuk eshte Drejtesi as Demokraci por Fashizem Pederastesh te peshtire Grek

  1. .
   .

   Qesharak jeni Ju dhe mustaqe miu Erdokar, qe do te bindi Boten qe nuk eshte ai pergjegjes i krizes se emigrantve por Greqia. . Ceshtja e emigrantve eshte nje loj me perfitime maramendse per Turqin duke perfitiar jo vetem ekonomikisht por edhe politikisht ne disa aspekte, emigrantet pas paguajn tek trafikantet e organizuar Turq nga 3.000€ personi (pagesat nuk behen cash por me tramsferta nga bendi i tyre i orgjines drejt Turqis) . Perfitimet politike jane ... 1. Destabilizimi i Greqis dhe i Europes, 2. Presion i Turqis drejt Eiropes per te zhvatur sa me shume fonte nga BE-ja. 3. Islamizimi i Greqis dhe Europes, qe dikur keto popullata Islamike do te perdoren ne te ardhmen perseri nga Erdogani. 4. Perdoren per cedhtje spiunazhi, sabotimesh, trazirash ndaj Greqis ... . A ju kujtohet perpara nje viti mesymja e organizuar e emigrantve ndaj kufirit Grek ne Evros, qe detyroj Europen te dergoj forca speciale dhe detyroj Greqin te beje gardhin metalik ? . Qesharak jeni Ju o Turqira qe ferkomi diart kur mbyten sa me shume femij, qe i dergoni drejt Greqis me varka te kalbura, (sepse te mirat kane kosto dhe bien ne duart e Grekve). . Ne te kundert Greqia i mbron duke i shoqeruar ne brigjet e saj dhe ne kampe duke i regjistriar me mijera ne dite. Greqia mbron me dinjitet ujrat e saj territoriale dhe Ishujt qe ju o bythqira frikacak i quani si Turke, ppr nuk guxoni ti prekni.

  2. L
   Lasgushi.

   Birinxhi,byrazer!

   1. .
    .

    Turkospermat Arnaute direkt ne mbrojtje te Babes se tyre. Shprehja "shkerdhem fort Nenen qe te te them Baba" (ose pllenoje Nenen, te bej Turkosperma) ka dal pikerisht ne Arnautistan, ne periudhen e largimit Turko-Otoman ku Turkospermat e Haxhi Qamilit u ngriten ne revolta te mbeshtetjes se Sulltanit me parullen "Dum Baben", shprehje qesharake e te cilve ka ngel ne histori.

   2. M
    Mira♡, jo ajo tjetra

    Ky ta le kopilin në derë! Sorry për fëmijën. Nuk ka asnjë faj. Kështu e përdor populli. Sidoqë të jetë, në derë ta le.

    1. A
     Anxe

     Të marrin harraçin e larg farrës ndryshe do numërojnë tespiet si fanatikët ca 28 e Fatime ca 33 si Nexhipi . Pesë në dorë e fisniku kurkund .

    Lini një Përgjigje