Vjosa Osmani: Serbia është nxitur nga Rusia për destabilizim të Ballkanit Perëndimor, por Putini do të dështojë në qëllimet e tij

2 Gusht 2022, 13:06Rajoni TEMA

Vjosa Osmani: Serbia është nxitur nga Rusia për destabilizim

Për Vjosa Osmani, presidenten e Kosovës, Vladimir Putin, do të dështojë absolutisht në qëllimet e tij kur bëhet fjalë për destabilizimin e Ballkanit Perëndimor përmes satelitit të tij, Serbisë, pasi sipas saj tensionet në Veriun e vendit pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitet janë shkaktuar nga Beogradi i cili është në koordinim të ngushtë me Kremlinin zyrtarë.

“Ka pasur përgatitje, nga Serbia e ndihmuar dhe nxitur nga Rusia për një kohë të gjatë, për të tentuar përshkallëzimin e Ballkanit Perëndimor në përgjithësi dhe në Kosovë në veçanti”, ka thënë Osmani gjatë një interviste për prestigjiozen britanike “BBC”.

Kosova, për Osmanin nuk ka kontribuar dhe nuk do të kontribuojë në përshkallëzim apo dhunë, këtë sipas saj po e bënë Serbia e cila po kontrollohet plotësisht nga Rusia.


“Dhe unë dua t’i siguroj të gjithë qytetarët tanë, veçanërisht qytetarët tanë serbë, se ne të gjithë po punojmë që të gjithë të ndihen të barabartë të gjithë të ndihen të integruar në shoqërinë tonë si dhe në institucionet tona. Dhe askush nuk duhet të bie pre e propagandës ruse dhe serbe”.

Sipas Osmani, akuzat e institucioneve të Kosovës kundrejt Serbisë dhe Rusisë nuk janë ato që kontribuojnë në përshkallëzimin e situatës në Veri, përkundrazi liderët institucional kosovarë po thonë të vërtetën për synimet e Rusisë dhe Serbisë, e cila në fund nuk ka ndikim negativë.

“Kjo ka një efekt pozitivë sepse nuk besoj që e ndihmon situatën akomodimi i autokratëve dhe i regjimeve gjenocidale, siç është ai në Rusi, apo regjimeve autokratike që synojnë të bëjnë të njëjtën gjë në Serbi”, ka deklaruar Osmani.

11 Komente

 1. T
  Tit Vasili

  Kur flet eshe kjo Biba per putini te vjen per te dhjere

  1. K
   Kissingeri

   Dështuesi më i madh në këtë mesele është vetë Kosova. Kur ta kuptoni do jetë vonë.

   1. h
    hik moj Hormon Lopesh Primitive

    kte qe deklaron kjo LopHormonale ,s'e ka dit kush bre ! hahahahaha

    1. a
     ana

     Nuk eshte Beogradi, por pakicat serbe brenda ne Kosove qe po ju shesin pordhe dhe ju keni ngec si peshku pa uje.Ata do te jene gjithmone burim konflikti, per sa kohe shtetet fqinje do te jene ne armiqesi. Prandaj duhet punuar per paqe te qendrueshme duke ndertuar ura lidhje dhe jo humnera. Fillojeni lojen me ballkanin e hapur, per te cilen ka rene dakort edhe serbia dhe keshtu shume mosmarreveshje burokratike do te marrin zgjidhje konsensuale si parime te perbashketa te shteteve ballkanike ne unison. Tregohuni qofte dhe vetem njehere te zgjuar!

     1. v
      vlora.vlora

      sa e ka koken kjo vjosa dosa ,cfare femre e peshtire ,lere si presidente qe te hap barkun ,thuaj faleminderit natos ,se te erdhi prape serbi dhe ta cau ate gopin e trashe nga dhjami

      1. P
       Pilurioti

       Këtë Vjosën unë nuk do ta pranoja as për pastruese të haleve të presidencës. Edhe ato kam frikë se do t'i ndynte. Ndërsa Kurtin nuk do ta pranoja si bahçevan.

       1. b
        bira lncit

        dosa dhjamin qe hoqi ja shiti nje serbi me 300$ kg

        1. M
         Mendoj se Ana _aty lart ka sh Te Drejte

         Problemi i Shtetareve Kosovare nuk eshte vetem experienca e manget ne Politike ,si Shtet e kam fjalen ,por edhe maredhenjet Komplexe qe kan kta vet me serbet . Nuk mundet qe te krijosh Maredhenja kaq absurde me Serbine ,nga njera ane te besh sekur e shikon si shtet Armik (qe per hir te vertetes eshte i till perjetesishte e veshtire se do ndryshoj ) dhe perdor nji gjuhe Radikale kunder tij , (natyrishte per Opinion - Politike Kosovare me disa Standarte ) nga ana tjeter 90% te tregetise Ushqimor e Mallrave e merr nga Serbia - tjeter Kundershton duke mos qen ne gjendje ta Argumentosh - kundershtimin qe i ben Ballkanit te Hapur -kjo penalizon Kosovaret qe jetojne ne Europe etj pra eshte ne Total nji Politike NonSens e ksaj Qeverrie Bllofesh ,qe i hap ne cdo rast Probleme vehtes dhe mban te Izoluar popullin Kosovare ,duke mos lejuar komunikimin me Boten qe e rrethon . - Eshte fatkeqsi qe kto Politikane ,naiv qe mbasi kapen pushtetin e Kosoves me pabesi me ndihmen e Serbit (lere se cfar shiten ne Opinion si gjasme Armiq -jane Metoda e njohura tashme te Politikes Shqiptare -kta Miqt e saliut e metes haha) dhe jane duke bashkpunuar me Beogradin si kan ber gjithe kto vite deri sa cuan UCK-ne Hag si e si te mbajne ne Ngerc Kosoven jeten e qytetareve te saj .Izolimi do te thot - pejashtim i shoqerise Kosovare nga Bota qe na rrethon ,duke mos len asnji shanc per ndryshime e zhvillime qe sjell bashkepunimi .Kta te dy kjo bullica e operuar dhe kurti jane dy Deshtake kta sjan Politikan .

         1. B
          Bashkimi

          Nuk ka asnjë fjalë të mençur kjo V. Osmani “Presednikja e Kosovës” e cila bashkë me A. Kurtin dhe një numri bukur të madhe nga ata 45 % të analfabetëve të cilët erdhën në pushtet me dhunë dhe premtime kote dhe bashkë me NON GATAT e Shqipërisë S. Berisha e I. Meta etj. janë po aq të rrezikshëm sa edhe Vuçiq, Daçiq, Vulin etj. në Serbi që janë kundër pavarësisë së Kosovës. Pas burgosjes së HEROJVE dhe mos përmbushjes së premtimeve po nxjerrin kriza dhe po poshtërojnë shtetin e sidomos policinë e Kosovë të cilët janë detyruar të zbatoj urdhrat dhe po e bëjnë shtetin jo funksional e të përbuzur nga fashistet serb duke krijuar situata të pa shpresë për qytetar. Kur kësaj i shtojmë varfërinë ekstreme, trotuar ndaj veteranëve, eksperteve, punëtorëve të mjekësisë, arsimit etj. dhe dhunën me metoda alla Millosheviqiane / largimin nga puna, ndërrimin e drejtueseve të institucioneve shtetërore dhe publike, nepotizmit mbi çdo nivel, mos pagesën për punën e bërën atëherë nuk pritet asgjë mirë nga këta. Ne po themi "Zoti në havale". Pushtetarët tanë po na bëjnë gjëra si ato të armikut.

          1. K
           Kurt Rrumpalla.

           Mire Serbia qe nxitet nga Rusia, po ju nga nxiteni? Cfare ju tha Amerika dhe evropa para se te vepronit? A e mbeshtesin ata teorine e 'reciprocitetit"? Reciprociteti i fundit ishte veprim i juaji dhe Serbia luajti me kete veprim. Pra jeni ju qe duhet te thoni se nga u nxit Kurti,qe ne keto situata komplekse ben veprime te njeanshme qe i quan reciprocitet. Duke u mbeshtetur ne rezultatin perfundimtar ku Kurti humbi dhe lepiu ate qe peshtyu, tregon se ai ose eshte idjot ose eshte nxitur nga "kampjonet e shahut". Serbia pasi arriti marrevshjen per energjine me Kosoven po realizon edhe "Republiken Serpska" brenda Kosoves nje hap i math drejt shperberjes se Kosoves. Une pyes kete zonje nga e kane gjetur teorine e reciprocitetit qe e perdorin ne menyre selektive? Pse Kurti nuk kerkon te drejtat e shqiptareve ne Serbi ne te njejtin nivel si te drejtat e serbeve ne Kosove? Ai shpalli Thacin tradhetar sepse donte te jepte dhe merrte me serbin. Pyetja per ju eshte se kush jeni ju qe vetem i jepni Vuciqit dhe shisni vetem pordhe? Veriun e Mitrovices ne vend ta shkembeni me Presheven dhe Bujanovcin me sa duket do ja falni Serbise sepse keshtu do Vuciqi. Ai ka hequr dore nga "shkembimi i territoreve" sepse mendon se eshte me mire qe te marre dhe jo te jape. Pyetja shtrohet se kush e ndihmon ate qe jete kaq agresive? E di moj Presidente qe do thuash se ai mbeshtetet tek Rusia, por keto veprime te Serbise vijne era tradheti. Serbi ne rradhe te pare mbeshtetet ne ujrat e qelbura te Kosoves qe bejne punen e serbit dhe bejne inat me Ameriken.....ne fund do i thoshja Osmanit se fjalet e saj te medha kunder Rusit qelbin era. nuk mbete ti ti tregosh "arat babait". Ti me hipokrizi mbeshtetesh ne niveliet e ulta te intelektit shqiptar....

           1. n
            nje ish Konfederalist

            Une habitem se perse harxhoni energji dhe kohe me Osmenin ??? Ajo aq di dhe aq thote e ben . Kurti per hesapin tim eshte nje kondra-pedal qe zorr se i gjen shokun . Kurti as vete nuk din se ç'far kerkon dhe ç'fare duhet te beje !!!!! Me ben pershtypje komenti i " ana " nga kendveshtrimi me i gjetur qe i mungon politikes Kasovare kend-veshtrim qe qeveria e Shqiperise e ka vene ne zbatim , me Ballkanin e Hapur . Osmeni dhe Kurti duhet ta kuptojne se politika e konfliktualitetit meskin nuk ben asnje zgjidhje per Kosoven ,perkundrazi i jep 'fryme' qarqeve nacionaliste serbe per te realizuar qellimet e tyre . Serbia dhe Kosova do apo sdo Osmani ,Kurti dhe Vuçiçi jane aty ku jane ne pozicionin gjeografik si dy shtete me kufij te perbashket , me nje rrjet interesash te nderthurura intensivisht ne shume e shume aspekte te jetes si fqinj ,qe nuk mvaret nga deshirat e te dy paleve . Pra as serbet nuk mundet ta largojne Kosoven qe aty ( kupto shqiptaret kosovare) por ama as Osmeni dhe Kurti nuk mundet me e "shporr " serbine qe aty ku eshte !!! Keshtu ngelet me gjete gjuhen me qejf apo pa qejf ,per te ulur tensionet e sherrnajat dhe per te krijuar nje ambient jetese e pune per te dy palet ne kenflikt . Pra duke filluar nga Ballkan Open njehere dhe do ta shohin vete se sa e lehte do te behet rruga drejt jeteses ne paqe ( nuk po flas per harmoni se eshte heret) dhe nje ndikim evident te nje Ballkani politikisht stabel pa konflikte qe te tereve do tu japi mundesi te nje progresi ne ekonomi dhe kulture ......se Ballkani eshte nje pasuri qe vetem ballkanasit nuk po arrijne ta shijojne si duhet , me tere ato resurse qe ka . Tito (per mua ) nje nga kokat e politikes ne Ballkan qe ne kohe te tij "enderronte" nje Konfederate Ballkanike ....pse ..... ????? Sikur tia kish arritur ne ate kohe .....ku do ishim ne .....?????

            Lini një Përgjigje