ANALIZA: Serbia nuk do ta sulmojë KFOR-in, s’ka pilotë dhe as drejtues tankesh

2 Gusht 2022, 11:18Rajoni TEMA

ANALIZA: Serbia nuk do ta sulmojë KFOR-in, s’ka pilotë dhe as

Michael Martens, gazetar i Frankfurter Allgemeine Zeitung që raporton për rajonin e Ballkanit, pas tensioneve të ngritura në veri të Kosovës, e cila vendosi që të aplikonte një masë reciprociteti me Serbinë në targa dhe dokumente, ka shtruar pyetjen nëse mund të nisë një luftë e re në Ballkan, ndoshta e mbështetur nga Rusia.

Ai thotë se edhe pse duhet pasur kujdes në parashikime, mund të guxojë të thotë jo. Përgjigjja e tij konsiston në analizën që i ka bërë situatën ushtarake në rajon.

Martens, duke e cituar Institutin Ndërkombëtar SIPRI në Stokholm, thotë se Serbia ka vite që po riarmatoset masivisht dhe se shteti serb ka shpenzuar më shumë para për fushën e mbrojtjes në vitet e fundit sesa të pesë vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor së bashku.


Me gjithë këtë investim, Martens thotë se ushtria serbe ka një armik në vetë Serbinë – demografinë.

“Serbia nuk do të sulmojë KFOR-in në Kosovë. Të paktën jo tani. Tjetër çështje është nëse konstelacioni do të jetë i ndryshëm pas disa vitesh. Armiku më i rrezikshëm i ushtrisë serbe gjithsesi nuk është në Kosovë. Fshihet në vetë Serbinë. Është demografia”.

“Rënia dramatike e popullsisë që përjeton Serbia është edhe më e dukshme në ushtri sesa në fusha të tjera të shoqërisë. Serbisë i mungojnë pilotët luftarakë. I mungojnë ekuipazhet e tankeve”, thotë Martens.

Ai thotë se në sektorin privat në Serbi, ofertat janë shpesh më tërheqëse sesa në ushtri.

“Ushtria e Serbisë lufton për të rekrutuar dhe mbajtur personelin e duhur. Dhe ku është dobia e një grupi të shkëlqyer sistemesh të reja armësh për një ushtri nëse nuk ka mjaft oficerë të trajnuar për t’i përdorur ato?”.

Martens shkruan se një pamje e pazakontë u shfaq më 9 prill të këtij viti në aeroportin e Beogradit. Gjashtë aeroplanë transportues ushtarakë kinezë, të cilët nuk ishin parë kurrë në Europë, zbarkuan në kryeqytetin serb.

“Serbia është i vetmi vend europian që përdor sistemin kinez. Reagimet në BE, ku vendi ballkanik është ende një kandidat për anëtarësim, ishin po aq të ashpra. Qeveria federale [gjermane] njoftoi se pret që të gjithë kandidatët për anëtarësim “të bashkohen me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së dhe kështu të afrohen më shumë me BE-në”. Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme në Pekin komentoi kundërshtimet se shpërndarja ishte pjesë e marrëveshjes së rregullt kineze –  plani i bashkëpunimit serb. Beogradi kishte blerë më parë drone luftarake kineze. Dërgesat nga Kina janë një pjesë e rëndësishme e riarmatimit të rëndësishëm që Serbia po ndjek prej disa vitesh”, shkruan gazetari gjerman.

Sipas tij, në botën profesionale, blerja e një sistemi kundërajror kinez FK-3 konsiderohet një përshtatje e sistemit rus S-300. Për këto prurje ushtarake, presidenti i Serbisë u krenua duke thënë se ky sistem armësh “do të rrisë në mënyrë dramatike efektivitetin luftarak të forcave tona të armatosura”./Express

2 Komente

 1. G
  GEZUAR BAFTAJAR

  JANE LOJERA ME RUSO E SERBE. NATO PO PRET NJE SHKAK PER TE RRAFSHUAR EDHE RUSINE EDHE SERBINE. PA NJE SHKAK NUK MUND TE BEJE ASGJE NE KOSOVE PAVARESISHT SE SERBET KANE EDHE PRESIDENCEN DHE KRYEMINISTRIN ( VJOSA ME ALBINDENOVICIN QE PUNOJNE PER VUCIQIT) NUK JA MBAN TA PREKIN SE ATY ESHTE BAZA AMERIKANE DHE TE PREKESH KOSOVEN KE SULMUAR SHBA. DHE PER SERBIN DO ISHTE VDEKJE E SIGURTE. PO KESHTU EDHE RUSI ESHTE NEN VROJTIM TE RREPTE. PO U PREK NJE ALEAT KY DO TE ISHTE SEBEPI PER TA RRAFSHIAR KA ARME BERTHAMORE RUSI PO QE KA PO AMERIKA I KA MBI RUSI. SA TE HAPE VALIXHEN ESHTE I VDEKUR PUTIN PUTANA. SA ME SHPEJT ME MIRE DO JETE PER BOTEN

  1. P
   Plaku

   Po ju përbej oj Serbia fashiste e Vuçiqit, mos i sulmoni KFOR-in se GJUNAH bre, nuk paskanë as pilotë dhe as drejtues tankesh. Kuku për ta sa të pa dishëm qenkan dhe krejtësisht fukara dhe pa armë e njerëz që luftojnë. Po nejse provonjeni edhe një herë se paskeni harruar vitin 1999 se çenka një rast i mirë që kambësorija UÇK të vije deri në Nish e ndoshta nuk ndalen deri në Beograd.

   Lini një Përgjigje